Turystyka religijna czyli polityka na kolanach

Kampania polityczna , w wyniku której 13 października br Polacy wybiorą skład dwóch izb parlamentu sejmu i senatu wchodzi w fazę najgorętszą. Gołym okiem widać, że gros polityków już teraz wykorzystuje kościół, by pokazać się wyborcom.

Podhale pełne jest teraz relacji z wydarzeń w kościołach z udziałem polityków. Ci ostatni nie przepuszczą okazji, by się pokazać . Prezydent , w-ce premier , minister – ot tłoczno się robi od ViP-ów

Prym tu wiedzie wielo -kadencyjna, by nie powiedzieć etatowa posłanka PiS Anna Paluch . Jej zdjęcie w ławce kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu obiegło cały net . Nabożnie złożone ręce na mszy świętej z udziałem prezydenta RP ktoś w komentarzach podpisał „świętoszka furiatka”. To nie pierwszy raz , gdy zdjęcie Paluch z rękami złożonymi, jak na obrazkach dzieci idących do komunii świętej robi furorę ,tuszując charakter posłanki znanej przede wszystkim z torpedowania działań kolegów, którzy wylansowawszy ją dla potrzeb PiS porzucili w chwili , gdy Zbigniew Ziobro założył Solidarną Polskę.

Na dewocję ostatnio zapadł też poseł Zjednoczone Prawicy – Jarosław Gowin. Krakowskiego polityka ostatnio najczęściej widuje się wśród górali. Wdrapał się nawet na Turbacz , by pokazać się na okazjonalnej mszy świętej Związku Podhalan . Niewiele osób ma świadomość, że wizyty w Nowym Targu w-ce premiera i ministra szkolnictwa wyższego aranżują dwaj partyjni przyjaciele : psychiatra Maciej Jachymiak i wójt Jan Smarduch . Trudno też nie zauważyć, że Jarosław Gowin w towarzystwie byłego posła PO ,Andrzeja Guta – Mostowego pojawia się na Podhalu tylko w dobie kampanii wyborczych . Natomiast Andrzej Gut- Mostowy, który za czasów PO wsławił się aferą imprezową z udziałem Komendy Głównej Policji, a od jakiegoś czasu członek partii Jarosława Gowina na okoliczność wyborów już od miesiąca w necie promuje swoje zdjęcie w stroju góralskim .

Elementem promocji kampanii wyborczej PiS była też wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Targu . Prezydent Duda modlił się w kościele NSPJ na mszy świętej z okazji 100-lecia Związku Podhalan . Tak tylko przy okazji promując polityków Zjednoczonej Prawicy.

Kolejna data godna politycznego wykorzystania zbliża się milowymi krokami. 15 sierpnia -podczas uroczystości religijnych Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu polityków będzie jak grzybów po deszczu.

Sanktuarium Ludźmierskie od lat jest ważnym punktem politycznego public relation. W tym roku będzie dla PiS kluczowym elementem .

PiS, jak większość rządzących ugrupowań politycznych zapomniała o dialogu z dołem. Zaniechała organizacji spotkań z czołowymi politykami i ideologicznego prania mózgu. Ma tez coraz mniej do zaoferowania i handluje odgrzewanymi kotletami. Przykład? Ostatnia konferencja prasowa Anny Paluch z udziałem partyjnej koleżanki w-ce minister zdrowia.

Posłanka na konferencję zaprosiła tylko wybrane media i wybranych dyrektorów szpitali , pomijając zręcznie tych, których PiS dla politycznego sukcesu przytulił pod swe sztandary i tych którzy są dla niej niewygodni. Trudno się nawet dziwić, bo na tejże konferencji prasowej panie w obecności PiS -senatora Hamerskiego właśnie po raz drugi żeniły karetki , które przed nimi zdążyły już szpitalom rozdysponować służby PiS -Wojewody Małopolskiego.

Kampanii wyborcze chyba jeszcze nie zaczął poseł Solidarnej Polski Edward Siarka . Polityk, który ma asa w rękawie?… W końcu dług wdzięczności wobec niego mają założycielki internetowego portalu i właściciel jednej z lokalnych gazet rozdawanych za darmo… i trochę to dziwne, że mimo to nadal ta postać podhalańskie sceny politycznej trzyma się w cieniu, chociaż ciągle się udziela .

Lokalnie dość ciekawą promocję politykom robi jedna nowotarska radna, wrzucając raz po raz na Facebooka selfie z udziałem pis – polityków . W stroju góralskim , zarzeka się, jak na góralkę przystało i jednocześnie przyrzeka , że to ani jej prezydent , ani opcja polityczna , ani też ugrupowanie z którym sympatyzuje . Trudno jednak podejrzewać, że nauczycielka , która została radną nie wie co czyni. Modelowa postawa górali : Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. ?

Inną mekką politycznego Public Relation będzie Jasna Góra w Częstochowie. Handel wizerunkiem , który od lat skupia się pod cystersowskim habitem ojców Paulinów chociaż mało akceptowalny przez samych katolików jest jak nakazana prohibicja i kupczenie artykułem surowo zakazanym – wszyscy wiedzą, że należy w tym wypadku zachować tylko formułę milczenia Kamedułów , Kartuzów czy legendarnych Templariuszy .

Kiedy politycy lewicy wyśmiewają nurt public relation na kolanach sami biegają od manify do manify. Przykład ? Joanna Senyszyn tylko w ten weekend zaliczyła wszystkie możliwe marsze ateistów i marsze równości , czym chwali się na swoim fanpage . Przy okazji była posłanka i eurodeputowana o charakterystycznym głosie pokazuje tez i innych polityków koalicji lewicowej. Z tych zdjęć wynika , że z tychże manifestacji i marszów , a mówiąc językiem kościoła procesji korzysta cała lewicowa śmietanka. Kiedy jedni więc o polityczny chleb walczą na kolanach inni poparcia dla siebie w te walce szukają włócząc się po ulicach .

Wyjątkiem w publicznym propagowaniu promocji poprzez bywanie w tłumie wydaje się być koalicja PSL z Kukiz „15. Na razie ta frakcja sceny politycznej głównie pokazuje się poprzez pryzmat podpisywania umów , deklaracje i soczyste , nieparlamentarne słowa rzucane pod adresem tzw. czwarte władzy . Czy sprawdzi się linia uprawiania politycznego public relation poprzez wulgaryzmy i język ulicy czas pokaże .

Według analityków sceny politycznej wynik wyborów – bez względu na zabiegi ugrupowań politycznych jest dawno przesądzony. Tyle,że owo ogólne przesądzenie absolutnie nie wyznacza listy politycznej, a to oznacza, ze owe zabiegi wokół uprawiania stylu polityki w obrębie ugrupowania będą prawdopodobnie skutkowały wewnętrzną wojną w samych partiach i blokach partyjnych.

Czy będzie to wojna na zdjęcia ? Dotąd polityków wybierali nam fotograf i kamerzysta . Ich intelekt i działalność , ani tez merytoryczne przygotowanie nie były w stanie konkurować z ciemnogrodem obrazka. Targowisko próżności zawładnęło bowiem wszystkim. Miałeś zdjęcie miałeś wygrane wybory i jak mówi jeden ze znanych politologów : nie ważne , co sobą reprezentujesz tylko jak wyglądasz i czy jesteś fotogeniczny . Polityk w myśl tej teorii jest jak modelka, a ta ostatnia wiadomo, ze najlepiej się prezentuje, kiedy się nie odzywa. Polityk jest też jak aktor z tą różnicą, ze aktor wie , że swoją rolę odgrywa i uśmierca ta postać wraz z końcem spektaklu.

Z wyborami jest jak z igrzyskami . nie ten wygrywa kto jest faworytem lecz ten kto osiągnie najlepszy wynik .

Redakcja2019Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone