51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Mistrzostwami Podhala w powożeniu i tradycyjną paradą rozpoczął się dziś w Zakopanem już po raz 51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Święto górali świata pod Giewontem trwać będzie (16-24 sierpnia] dziewięć dni.

Podczas Mistrzostw Podhala;a w Powożeniu uczestnicy rywalizowali w kilku kategoriach zaprzęgów tradycyjnych oraz sportowych.

Tytuł Fiakra Roku 2018 powędrował do Andrzeja Wójta. Odbył się także Konkurs na Śpiew Pytacki. Jego zwycięzcami zostali Krzysztof Gąsienica-Makowski i Krzysztof Grzech

Tegorocznym Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich rozpoczynamy kolejne 50-lecie tego wyjątkowego wydarzenia, które z powodzeniem popularyzuje kulturę ludową górskich rejonów Polski i całego świata. Jest to okazja na fascynujące spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, sztuki ludowej i kuchni. Rozpocznie się ono 16 sierpnia i potrwa aż dziewięć dni- piszą organizatorzy

Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Swój udział potwierdziły już zespoły z Algierii, Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji, Togo i Nepalu. Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu, takich jak: ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, niedzielny korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, pokonkursowa wystawa dziecięcego plakatu festiwalowego, konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci i warsztaty rękodzieła ludowego dla dorosłych.

Dni Narodowe przygotowane zostaną przez zespoły z Afryki, Macedonii i Ukrainy. Koncert „Muzyka Łuku Karpat” zabierze nas tym razem w podróż po Karpatach śladem weselnych nut, a dodatkową atrakcją będzie pokaz góralskiej mody ślubnej z całego świata.

Niespodzianką dla miłośników muzyki inspirowanej folklorem będzie z pewnością koncert „Na Folkową Nutę”, podczas którego wystąpi zwycięzca 22.Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja–zespół Lumpeks, a następnie Anna Maria Jopek. Wokalistce towarzyszyć na scenie będą: Robert Kubiszyn (bas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Piotr Nazaruk (flety, głos, cytra) oraz Krzysztof Herdzin (fortepian). W ich wspólnym wykonaniu usłyszymy repertuar z ostatniej płyty „Ulotne”, inspirowanej dzieciństwem Jopek spędzonym za kulisami legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, w którym tańczyli i śpiewali jej rodzice.

Po raz drugi w wiosce festiwalowej zorganizowany zostanie Jarmark Świętej Cecylii, podczas którego ciekawe regionalne instrumenty z Polski i zagranicy będzie można nie tylko podziwiać i kupować, ale także poznać ich ciekawą historię i sposób wytwarzania.

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Długi weekend . Uważaj na drodze.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze!

Najbliższy czwartek tj. 15 sierpnia to kolejny w tym roku dzień wolny od pracy. Dla wielu to czas wyjazdów i spotkań w gronie bliskich. Doświadczenia pokazują, że w tym czasie dodatkowo z uwagi na okres wakacyjny na drogach zwłaszcza prowadzących do atrakcyjnych miejscowości pojawia się więcej niż zwykle pojazdów. Może to powodować wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mając na uwadze zminimalizowanie zagrożeń w ruchu drogowym, w dniach od 14 do 18 sierpnia br. małopolska Policja będzie prowadziła działania „Sierpniowy weekend 2019”. Funkcjonariusze ruchu drogowego przede wszystkim będą nadzorować główne ciągi komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się zatorów będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

W tym czasie należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych.

Policjanci będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające  na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

– nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;

– nie korzystanie z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików lub urządzeń      

  przytrzymujących dla dzieci);

– kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu – każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego;

– wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Podróżni powinny pamiętać,  że  policyjne działania nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

Najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania:

  • przestrzeganie występujących ograniczeń prędkości (szczególnie na obszarze zabudowanym  i w miejscowościach zlokalizowanych przy drogach tranzytowych) – nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie!;
  • zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie),
  • właściwe zaplanowanie podróży (wcześniejszy lub późniejszy, od przewidywanego maksymalnego natężenia, ruchu wyjazd i powrót).

Ograniczenia w ruchu:              

W dniach od 14 do 18 sierpnia 2019r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów  i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

  • 14 sierpnia (środa)                     – w godz. 18.00 – 22.00;
  • 15 sierpnia (czwartek)                – w godz. 8.00 – 22.00;
  • 16 sierpnia (piątek)                     – w godz. 18.00 – 22.00;
  • 17 sierpnia (sobota)                    – w godz. 8.00 – 14.00;
  • 18 sierpnia (niedziela)                – w godz. 8.00 – 22.00;

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów:

W roku 2018 w dniach od 14 do 16 sierpnia na drogach naszego województwa doszło do 14 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosła 1 osoba, rannych zostało 14 osób. Ponadto ujawniono ponad 70 nietrzeźwych kierujących.  

XIX Jarmark Podhalański na nowotarskim Rynku ma charakter imprezy masowej. Baw się bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Od piątku do niedzieli  tj. 16 do 18 czerwca br. na nowotarskim Rynku odbędzie się XIX Jarmark Podhalański.  Przewidziane jest wiele atrakcji i koncertów. W tych dniach nastąpi również zmiana organizacji ruchu w rejonie Rynku.

Impreza ta ma charakter imprezy masowej, na której obowiązuje regulamin zawierający warunki uczestnictwa i zasady zachowania się osób na niej obecnych.

Przypominamy o zachowaniu zgodnym z prawem i regulaminem imprezy masowej oraz o odpowiedzialności prawnej:

Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych

Art.8. 1. Osoby uczestniczące w imprezie masowej są obowiązane zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób, a w szczególności przestrzegać postanowień regulaminu obiektu (terenu) i regulaminu imprezy masowej.

2.Zabrania się wnoszenia na imprezę masową i posiadania przez osoby w niej uczestniczące broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych, z zastrzeżeniem art.8a.

Kodeks wykroczeń :

Art. 141. Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

Art. 51.§1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Apelujemy o kulturalną, odpowiedzialną, a przede wszystkimi bezpieczną zabawę!

Przypominamy również, że w piątek w rejonie Rynku będzie zmiana organizacji ruchu.

Apelujemy o ostrożność i stosowanie się do obowiązujących w tych dniach przepisów!

Zrobiona na bank


111

11 przelewów na łączną kwotę 55 tys zł wykonali przestępcy z konta mieszkanki powiatu tatrzańskiego. Kobieta oszukana na bank sama podała hasła do konta i wszystkie kody.Gdyby nie pomoc bankowców kobieta straciłaby wszystko. Policja przestrzega

Oszuści dzwonią do klientów, podając się za pracownika banku. Taki telefon otrzymała we wtorek po południu mieszkanka powiatu tatrzańskiego. W trakcie rozmowy została poinformowana, że  doszło do włamania i zablokowania jej konta, a całą sprawą interesuje się CBŚ. Po przejściu weryfikacji rozmówca poprosił o dane potrzebne do odblokowania konta, czyli login i hasło. Kobieta podała wszystkie niezbędne dane potrzebne do zarządzania kontem i kolejne numery kodów potrzebnych do zatwierdzania transakcji będąc pewna, że rozmawia z pracownikiem banku. Po powrocie do domu zorientowała się, że jej konto zostało zablokowane. Później okazało się, że z jej konta zostało wykonane 11 przelewów na kwotę 55 tys. złotych. Na szczęście wszystkie udało się zablokować i kobieta nie straciła swoich oszczędności.

Pamiętaj !

Jeżeli odbierzesz taki telefon rozłącz się i skontaktuj ze swoim bankiem,

Nigdy nikomu nie podawaj loginu i hasła do swojego konta

Nie podawaj też kodów SMS, czy kodów ze zdrapek osobom postronnym, bo możesz stracić wszystkie oszczędności

Pamiętajmy, że w przypadku podania loginu i hasła przestępca dostanie się do naszego konta internetowego, a kiedy zmieni numer telefonu na swój SMS kody będą przychodziły na jego numer!

Redakcja2019Stasek Kawa

Konto zielone
konto zielone

Zamek Pieniński zamknięty

Pieniński Park Narodowy zamknął szlak wiodący do ruin Zamku Pienińskiego. Powód ? Zawalił się strop . Położony wysoko w górach Zamek Pieniński będzie nieczynny do odwołania .

Wejście na Zamek grozi śmiercią lub kalectwem – czytamy w komunikacie PPN-Wchodzenia na mur może spowodować nieodwracalne uszkodzenia całości budowli. Uszkodzone są również schody prowadzące wzdłuż muru.

obiekt, który zamknięto już rok temu wymaga natychmiastowej renowacji . Ten fakt potwierdza ekspertyza techniczna , jaką zlecił Park/Przypomnijmy, że Zamek Pieniny jest główną atrakcją szlaku turystycznego Z Trzech Koron na Sokolicę

Redakcja2019U;a Starzyk

Konto zielone
konto zielone

Poczta Humoru Weekendowego : Melduję posłusznie

Pewien młody porucznik został wysłany na ćwiczenia. Oddział, którym dowodził, miał zająć wzgórze porośnięte lasem. Porucznik poprowadził oddział, odnalazł wzgórze, ale okazało się, że nie ma na nim ani jednego drzewa. Kilka godzin później dotarł generał z adiutantem. Patrzy i oczom nie wierzy – na wzgórzu wyrosły drzewa. Spomiędzy nich wychodzi porucznik i melduje:
– Panie generale, las postawiłem zgodnie z mapą!

Poranna odprawa w Ministerstwie Obrony Narodowej.
– Melduję, panie ministrze, że w czasie ćwiczeń Wojsk Obrony Terytorialnej zginęły ortaliony żołnierzy – zameldował głównodowodzący.
– O Boże! – wykrzyknął minister i skrył twarz w dłoniach.
Milczał dłuższą chwilę, wreszcie ukazał oblicze o czole pooranym troską, spojrzał na dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej i zapytał:
– Ile to jest ortalion?

W wojsku wszyscy odliczali dni do cywila. Tak wczesny pobór jest błędem. Należy W wojsku wszyscy odliczali dni do cywila. Tak wczesny pobór jest błędem. Należy wzywać Do wojska biorą za wcześnie . Wszyscy odliczają dni do cywila , ale gdyby brali po 5-10 latach pożycia rodzinnego. Dwa lata bez żony, teściów, gówniaków, zakupów, remontów – nikt by się nie uchylał.

Generał dowiedział się, że co noc żołnierze chodzą na dziewczyny. Postanowił to sprawdzić. Poczekał aż się ściemni, wszedł do baraku, a tam pusto. Usiadł więc i czeka. Nagle wchodzi szeregowiec, patrzy na generała i zaczyna się tłumaczyć:
– Byłem z dziewczyną na randce no i jakoś tak nam czas zleciał… Randka się skończyła, a ja pobiegłem na autobus, ale mi uciekł, złapałem autostopa, ale auto po drodze się zepsuło, więc udałem się do wsi i kupiłem konia, ale ten padł na drodze, dlatego przybiegłem ile sił w nogach z powrotem do koszar.
Generał mu nie uwierzył, ale rozumiejąc młodego chłopaka, nie nałożył na niego żadnej kary.
Wbiega drugi szeregowiec, tłumaczy się w ten sam sposób.
Potem trzeci, czwarty, piąty – wszyscy tłumaczą się tak samo. Nagle wbiega szósty szeregowiec i zaczyna się tłumaczyć:
– Byłem z dziewczyną na randce no i jakoś tak nam czas zleciał… Randka się skończyła, a ja pobiegłem na autobus, ale ten mi uciekł, złapałem autostopa i…
– I auto się zepsuło? 
– Nie, droga była zawalona martwymi końmi, nie dało się przejechać.

Środek Zimnej Wojny. USA, obawiając się ataku ZSRR, szkolą szpiegów, by zdobyli informacje. Kurs kończy najlepszy z najlepszych wśród najlepszych. Dzień odprawy.
– Listen! – mówi dowódca – Twoja mission jest top secret i very fuckin’ important. Twoim celem jest dotrzeć do Moscow i zdobyć top secret information na temat planowanej invasion! Potem nasz łącznik we Vladivostok załatwi Ci powrót do USA. Zrozumiałeś?
– Yes, sir! Znaczy… Da, tawarisz kamandir!
Zrzucają agenta na totalnym zadupiu. Po kilku godzinach znajduje wioskę – kilka chałupek na krzyż. Myśli sobie:
– OK. Teoria teorią time for practise.
Dostrzega babulkę na ławeczce, podchodzi doń:
– Zdrastwujcie, babciu.
– Zdrastwujcie, amerikanski szpiegu.
– Szto?
– Zdrastwujcie, amerikanski szpiegu.
– Szto? Ja nie amerikanski szpieg, ja ruski!
– Niet, wi nie ruski, wi amerikanski szpieg.
– Ja nie ruski? Nu pagadi!
Odśpiewuje babulce hymn ZSRR, Katiuszę, Kalinkę, Pust wsiegda budziet sonce.
– I szto? Ja nie ruski?
– Niet, wi amerikanski szpieg.
– To patrzcie teraz!
Odtańcowuje jej kazaczoka i to tak jakby nic nie robił od dziecka, tylko nak***iał kazaczoki.
-I szto? Ja nie ruski?
– Niet, wi amerikanski szpieg.
Facet myśli sobie:
– Damn it. Jak ona? Yeah, w sumie mówić, śpiewać i tańczyć każdy się nauczy. Ale tego nie da rady…
Tu wyciąga zza pazuchy pół litra. Otwiera i obala flaszkę w rekordowym tempie.
– I szto? Ja nie ruski?
– Niet, wi amerikanski szpieg.
– Ale, kak wi? Gawarim kak ruski…
– Da.
– Śpiewam kak ruski…
– Da.
– Tańczę kak ruski…
– Da.
– Nawet piję kak ruski!
– Da.
– To kak wi poznali, ze ja amerikanski szpieg?
– Widzisz, u nas w Sajuzie czornych niet.

Redakcja2019Lech Turek

Konto zielone
konto zielone