Dobra Książka:Marcel Moss: ” Nie odpisuj” – rekomendują Ewa Skuta i Daga Gormann

Na ten Thriller ponoć ma odpowiedzieć Ci na pytanie czy można wierzyć ludziom poznanym w internecie.

Główna bohaterka , Martyna prowadzi profil społecznościowy. To właśnie tu staje się powiernicą tajemnic – internauci anonimowo zdradzają swoje tajemnice. Te bardzo intymne zwierzenia powierzyło Martynie juz ponad pół miliona ludzi.

Martyna, która cierpi na depresję zaczytuje się w problemach obcych ludzi. To ich cierpienie dodaje jej otuchy. Z czasem jest nawet przekonana, że zna swoich czytelników lepiej niż oni sami. Nie ma pojęcia , że dla wielu ludzi jest jak odsiewnia myśli.

Pewnego dnia dostaje wiadomość, którą powinna była zignorować, ale opróżniona butelka wina sprawia, że dziewczyna traci czujność i odpisuje.

Od tego momentu Martyna przestaje być tylko powiernicą sekretów anonimowych internautów.Staje się częścią czyjegoś życia. Historia tej jednostki w rzeczywistości jest jeszcze bardziej przerażające niż ta kreślona w zwierzeniach. Gdyby tylko nie odpisała na tę wiadomość…

„Oboje jesteśmy nierozumiani. Oboje tkwimy w próżni, gdzie nikt nie słyszy naszego wołania o pomoc.” – ten cytat towarzyszy jej wszystkim perypetiom , nawet wtedy,kiedy przyznaje się :

-„Żałuję, że przeczytałam tę wiadomość… To okrutne, ale żywię się cierpieniem innych ludzi. Cudze nieszczęście dodaje mi otuchy”- myśli bohaterka uzmysławiając sobie, że świat nie zmówił się przeciwko niej. Nie tylko ona mam pod górkę.

Thriller czyta się świetnie , by nie powiedzieć jednym tchem , a wartka akcja mocno wciąga .

redakcja2019Ewa Skuta Redakcja2019 Daga Gormann

Konto zielone
konto zielone

Marsz Miłości w Rabce odwołany i oskarżony o profanację herbu miasta .

O sprofanowanie herbu Miasta Rabka organizatorów Marszu Miłości w Rabce oskarżył burmistrz Leszek Świder. Stosowne doniesienie zostało złożone już na policji. Sprawą zajęły się organa ścigania .

Poszło o logo herbu Miasta Rabka Zdrój, do którego organizatorzy 1. Marszu Miłości , bez zgody wprowadzili w wizerunku dziecka tęczę we włosach

Herb Miasta Rabka – Zdrój

Samą imprezę , organizatorka Marszu Miłości -Magdalena Jasieniak odwołała i poinformowała o odwołaniu wydarzenia, na którym spodziewała się około …… 20 osób. Sprofanowane zdjęcia z herbem miasta zostały usunięte z sieci, ale sprawą już teraz zajmują się organy ścigania.

Burza , jaką wywołała nadal trwa. Wykorzystują ją:

1. politycy :

Kamil Wojtyczka, kandydat do Sejmu ugrupowania Konfederacja Wolność i Niepodległości:. – Nie pozwólmy aby w naszej okolicy miały miejsce wydarzenia promujące dewiacje – j i zapowiedział w tym czasie kontrmanifestację, którą zgłosił w urzędzie miasta.

2. Duchowni :

Parafia św. Marii Magdaleny w Rabce. Księża zaapelowali o wspólną modlitwę w tym czasie. – W niedzielę, po Mszy Świętej o 12,30 będziemy się modlić w naszym kościele w intencjach ekspiacyjnych, za zniewagi wyrządzone Panu Jezusowi i Matce Najświętszej w naszej ojczyźnie oraz o nawrócenie niszczonych przez błędne ideologie ludzi, o nawrócenie gorszących dzieci i młodzież oraz o gorliwe życie z Ewangelią w naszym środowisku – napisano w komunikacie parafii.

3. władze samorządowe:

Burmistrz Leszek Świder stoi na stanowisku,że herb miasta podlega specjalnej ochronie i jego wykorzystanie wymaga zgody Rady. Tej nie dość, ze było , to organizatorzy wprowadzili do herbu zmiany kolorując włosy dziecka w barwy tęczy , (Nota bene z uwagi na tło połowy pola herbu( słońce na tle indygo nieba ) Herb Miasta Rabka w żadnej mierze nie mógł być flagowym przeniesieniem symbolów LGBT)

Wszyscy zgodnie wystąpili przeciwko 1. Marszowi Miłości w Rabce podpisując miłość pod środowiska LGBT. i aż korci , by zapytać :Czy największe i najpotężniejsze uczucie ominęło środowiska heteroseksualne?

Tęcza wielokrotna

Marsz , który planowany był na 25.088. 2019 ostatecznie pod presją społeczną odwołano.

Święte oburzenie na tęczę w Mieście Dzieci Świata wygląda dość zabawnie .Jedno z najpiękniejszych na świecie zjawisk naturalnych , jedna z najstarszych mitologicznych bogiń i jeden z największych symboli szczęścia i piękna oraz najważniejszy zwiastun końca burzy operujący całą paletą barw- również tych , które użyto w herbie Rabki ludzie małej wiary sprowadzają do sześciu ( bez indygo )wyizolowanych kolorów flagi środowisk LGBT ( nazwa grup Lesbijek, Gejów,Biseksualistów i Transwestytów ) przyjętych w 1978 r.

Przypomnijmy, ze Masoni w swoje symbolice używają 7 kolorów tęczy ,

Paranoidalne łączenie tęczy li tylko z dewiacjami płciowymi osiąga w Polsce niewiarygodny wymiar i przedstawiane jest jako samo zło, a przecież grecka bogini tęczy to Iris – posłanka bogów schodząca po siedmiu pasach greckiej tęczy.

Jak rodzice mają pokazywać bajki , kiedy tęczy w nich tyle co radości i mądrych opowieści.

Tymczasem w kraju mamy totalny tęczowy odjazd.Organizuje się akcje palenia tęczy , usuwania tęczy, oskarżania o wprowadzanie tęczy .

Istnieje duże niebezpieczeństwo, że optyka i meteorologia zostaną naukami zakazanymi , bo tęcza w swej naturze jest zjawiskiem optycznym i meteorologicznym.

Dojedzie do tego, że w całym kraju trzeba będzie organizować Tęczowe marsze poparcia, by przywrócić pierwotną naturę tęczy : postrzeganej jako piękny koniec: burzy , ulewnych opadów, czy w końcu zapowiedź słonecznej pogody.

Podwójna tęcza fot. wikipedia.org

Wikipedia tak definiuje to zjawisko

Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku powstającego w wyniku rozszczepienia światła widzialnego, zwykle promieniowania słonecznego, załamującego się i odbijającego wewnątrz licznych kropli wody (np. deszczu i mgły) mających kształt zbliżony do kulistego[1][2]. Rozszczepienie światła jest wynikiem zjawiska dyspersji, powodującego różnice w kącie załamania światła o różnej długości fali przy przejściu z powietrza do wody i z wody do powietrza.

Światło widzialne jest postrzegalną wzrokiem częścią widma promieniowania elektromagnetycznego i w zależności od długości fali postrzegane jest w różnych barwach. Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe (mieszaninę fal o różnych długościach) na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach) i oko ludzkie postrzega wielokolorowy łuk.

Pomimo faktu, że w tęczy występuje niemal ciągłe widmo kolorów, wyszczególnia się z reguły następujące barwy: czerwony (na zewnątrz łuku), pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy (wewnątrz łuku).

Najczęściej obserwowana jest tęcza główna, lecz mogą pojawić się także tęcze wtórne i następne oraz kilka opisanych poniżej zjawisk optycznych, towarzyszących tęczy[3]. Tęcza powstaje naprzeciw słońca i nie należy jej mylić ze zjawiskiem halo, które występuje wokół słońca, a powstaje w wyniku innych zjawisk optycznych[4].

Tęcza pojawia się często w mitologii, religii, literaturze i sztuce. Tęczowa flaga stanowiła symbol masońskiego zakonu Order of the Rainbow Girls (7 barw). Flagę z sześcioma barwnymi pasami (bez koloru indygo) ustanowiły za swój symbol osoby LGBT.

w materiale wykorzystano definicję i zdjęcia z wikipedia org. oraz filmy z serwisu youtube

Redakcja2019Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone

Poszli szukać grotołazów na własną rękę

Akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej fot. TOPR

Strażak, który brał udział w akcji ratunkowe TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i taternik jaskiniowy mimo obowiązującego zakazu wejścia do obiektu, gdzie zaginęło dwóch speleologów i oficjalnego zakończenia akcji przez TOPR postanowiło kontynuować poszukiwania drugiego z poszukiwanych grotołazów .

Jak Krzysztof nacz. TOPR fot. TOPR

W jeden z dni prowadzenia akcji ratowniczej zidentyfikowaliśmy dwie obce osoby, które weszły do jaskini. Dopiero z minus trzystu metrów udało ich się zawrócić. To była sytuacja bardzo groźna, nie wiedzieliśmy, jakie mają plany, było to zagrożenie zarówno dla naszych ratowników, jak i dla nich – poinformował Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, dodając, że jedna z osób to strażak, który wcześniej uczestniczył w akcji TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, a drugi jest taternikiem jaskiniowym.

Przypomnijmy, że ratownicy TOPR znaleźli ciało jednego z poszukiwanych członków ekipy speleologów z Wrocławia , którzy penetrowali nieznane rejony Jaskini Śnieżnej Wielkiej . Na podstawie zdjęcia i ułożenia ciała stwierdzono , że grotołaz w niebieskim kombinezonie nie żyje. Na zdjęciu widoczny była też fragment materiału w kolorze czerwonym ,- co odpowiada barwie kombinezony w jaki ubrany był drugi poszukiwany grotołaz.

Pod naciskiem środowisk speleologicznych, którzy wobec zawieszenia akcji ratunkowe TOPR zwrócili się nawet do premiera Mateusza Morawieckiego( Klub Speleologiczny z Wrocławia) ratownicy w sobotę wznowili poszukiwania .

Działania w Jaskini Wielkiej Śnieżnej koncentrują się teraz na akcji wydobycia ciał poszukiwanych speleologów, którym woda odcięła odwrót w chwili, kiedy penetrowali nowe nieznane fragmenty obiektu.

Ratownicy TOPR w Akcji fot. PAP

Dwaj grotołazi z Wrocławia weszli do Jaskini Wielkiej Śnieżnej wraz z czterema towarzyszami w czwartek 15.08.2019r. W nocy z piątku na sobotę 16/17.08 br zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza w tak zwanych Przemkowych Partiach – to ekstremalnie wąskie i trudne do pokonania fragmenty.
Akcja ratowniczo – poszukiwawcza rozpoczęła się w sobotę wieczorem 17.08.2019.

Do ciała pierwszego z grotołazów ratownicy dotarli w czwartek 22.08 br. Przewidywano wówczas, że obok znajduje się ciało drugiego.
W jaskini wahadłowo działały grupy ratowników nie tylko TOPR ale też straży pożarnej, słowackiej Horskiej Zachrannej Służby czy górników ze Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. W sumie w akcję zaangażowanych było około dwustu osób.

Akcja ratownicza oficjalnie została zawieszona rano 23.08.2019, zaraz po tragedii do jakiej doszło podczas burzy na Giewoncie ( 4 osoby nie żyją w tym dwoje dzieci po stronie Polskie Tatr , dodatkowo 1s została zabita przez piorun po stronie Słowackiej, a koło 150 osób w wyniku rażenia odniosło obrażenia) i wznowiona już jako akcja bez statusu pilnego 24.08.2019.

W całej historii odkrywania Wielkiej Jaskini Śnieżnej doszło do 5 śmiertelnych wypadków.

fot. TPN

Jaskinia Wielka Śnieżna

To największa i najdłuższą jaskinią w Polsce. Ma blisko 24 kilometry długości i ponad 800 metrów głębokości. Przemkowe Partie zostały odkryte w listopadzie 1994 przez członków Sekcji Grotołazów z Wrocławia. To właśnie ludzie związani z wrocławskim środowiskiem grotołazów uczestniczyli w feralnej ekspedycji.

w materiale użyto zdjęć : TOPR, PAP , TPN

oraz filmów zamieszczonych na Youtube

Redakcja2019Bartek Bachleda

Konto zielone
konto zielone