Piorun unieruchomił kolej linową na Kasprowy Wierch. Uwięzionych jest 300 osób

Kolej Linowa na Kasprowy Wierch

Trwa ewakuacja turystów, którzy utknęli na Kasprowym Wierchu. Uwięzionych jest 300 osób, bo w szczyt trafił piorun

Po awarii kolejki napęd elektryczny został zastąpiony napędem spalinowym. Niestety dieslowskie silniki , po pewnym czasie odmówiły posłuszeństwa i po zmroku liczba osób na szczycie szacowana była na 300 osób

Turyści są zwożeni z Myślenickich Turni (pośredniej stacji kolei), a w ewakuacji uczestniczą strażacy i ratownicy TOPR. Część turystów zdecydowała się na zejście ze szczytu o własnych siłach.

Podobna awaria wydarzyła się pod konic lipca tego roku. Wówczas na szczycie Kasprowego Wierchu utknęło 200 osób. Akcja ratownicza trwała do rana

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Burza w Tatrach.Piorun ranił trzy osoby

Potężna burza, jaka przeszła nad Podhalem znów przyniosła alarmujące wiadomości o osobach rażonych przez pioruny. Tym razem błyskawica trafiła w trzyosobową rodzinę , która schodziła z Hali Gąsienicowej do Kuźnic .

Kobieta, rażona gromem straciła przytomność.Na szczęście omdlenie było krótkotrwałe i ostatecznie udało ą się sprowadzić do Kuźnic. Karetka pogotowia zabrała ją do szpitala

Lżejsze obrażenia ciała odniósł towarzyszący jej mężczyzna i dziecko. Po obejrzeniu przez lekarzy zostali odtransportowani do miejsca pobytu w Zakopanem.

To kolejne ofiary silnych wyładowań atmosferycznych jakie przechodzą nad Tatrami. 22.08 .2019 piorun w Tatrach zabił cztery osoby , w tym dwoje dzieci , a ranił ponad 150 osób.

Alan Krystek
Konto zielone
konto zielone

W Jaskini Wielkiej Śnieżnej TOPR dotarł do ciał grotołazów

W piątek 30.08.2019 roku ratownicy Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego dotarli do ciał obydwu grotołazów . Ciała zostały odnalezione w miejscu określanym przez ekipę poszukiwawczą jako najbardziej prawdopodobne. Nie ma wątpliwości, ze odnalezione dwa ciała bez oznak życia należą do członków sześcioosobowej ekipy speleologów, która 15.08.2019 roku rozpoczęła penetrację Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

W nocy z 16 na 17 sierpnia grotołazi , którzy badali nieodkryte dotąd zakątki jaskini zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza w tzw. Przemkowych Partiach – to ekstremalnie wąskie i trudne do pokonania fragmenty. Czterech grotołazów zdołało wyjść z jaskini i zawiadomić ratowników TOPR. Wkrótce potem rozpoczęła się akcja ratowniczo-poszukiwawcza.

Ciało pierwszego zmarłego grotołaza zauważono 22 sierpnia br. Jego ułożenie i brak jakichkolwiek reakcji człowiek wskazywało na to, że nie żyje. Obok wystawał fragment materii kombinezonu drugiego speleologa

Akcja ratowników TOPR, którzy byli wspomagani przez słowackich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby i pirotechników koncentrowała się na mozolnym poszerzaniu ( przy użyciu mikro ładunków wybuchowych )ciasnych korytarzy jaskini, w których utknęli poszukiwani grotołazi.

Naczelnik TOPR Jan Krzysztof mówił, że poszukiwania w tak ekstremalnych warunkach są nadzwyczaj trudne i skomplikowane.Przypomnijmy, że w Jasini Wielkie Śnieżne maksymalne temperatury sięgają 4 stopni Celsjusza

Redakcja2019Bartek Bachleda

Konto zielone
konto zielone

Poczta Humoru Weekendowego: Koniec wakacji

czołówki : Poczta Humoru
Poczta Humoru

♥-Dżin: Masz trzy życzenia.
Alladyn: Spraw żeby nie było matematyki.
Dżin: Haha, dobra, to masz na koszt firmy.
Alladyn: Czyli nadal mam trzy życzenia?
Dżin: Co?

♥ Sędzia pyta oskarżonego:
– Czy to prawda, że sprzedawał pan sok poziomkowy, twierdząc że to eliksir długowieczności?
– Tak wysoki sądzie! Oczywiście potwierdzam!
– Czy oskarżony był już za to karany?
– Tak. Jeśli mnie pamięć nie myli to latem 1678 roku, a później w 1903.

♥ Putin z Trumpem łowią ryby.
Putin siedzi spokojnie, a Trump ogania sie
od komarów. W końcu pyta:
– Władimir dlaczego ciebie nie gryza?
– Mnie nie wolno.

♥ Szwajcarii , do Banku dla VIP wchodzi klient z walizką .Ściszonym głosem mówi do bankiera:
– Chciałbym wpłacić pieniądze, w tej walizce jest całe cztery miliony euro.
Na to bankier szczerząc implanty:
– Proszę nie ściszać głosu, bieda to żaden wstyd:-)

Redakcja2019Lech Turek

Konto zielone
konto zielone

Na plaży w Cavallino obowiązuje zakaz budowy zamków z piasku.

Zakaz budowania zamków na piasku i z piasku wprowadziły lokalne władze Cavallino koło Wenecji. Ponoć budowle mają utrudniać akcje ratunkowe .

Budowy piaskowych zamków już po wakacjach zakazano ponoć z powodów bezpieczeństwa. Władze Cavallino twierdzą , że chodzi o utrudniania akcji ratunkowych na wybrzeżu. Plaże w okolicy miasteczka są masowo odwiedzane przez turystów, dlatego też władzom zależy na zapewnieniu ratownikom dojścia do linii brzegowej.

Dziennik „La Sampa”, na który powołuje się Wirtualna Polska podał, że zakaz dotyczy „wszelkiej aktywności oraz zachowań, które ograniczają bądź uniemożliwiają tranzyt osób i środków transportu służb ratunkowych wzdłuż plaży, a także od linii brzegowej do morza i z powrotem”

Kapitan lokalnego portu, który został wyznaczony do kontrolowania nowych przepisów zapewnia, że wprowadzono je głównie dlatego, że plażowicze rozstawiali leżaki i parasole zbyt blisko linii brzegowej.

Sami plażowicze lokalnym prawem są oburzeni .Jedni uważają , że to totalny absurd inni , że dyskryminacja dzieci i rodzin czerpiących przyjemność z takich budowli, są też tacy, którzy przy okazji sarkastycznie przytaczają przysłowie mówiące o lichej baletnicy, co to jej zawadza rąbek u spódnicy

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone