O krok od tragedii.Pijany góral doprowadził do przewrócenia się dorożki z turystami .

1,5 promila alkoholu we krwi miał 53-letni góral, który wioząc turystów doprowadził do wywrócenia się dorożki . Jedna osoba ranna i spłoszony i ranny koń to bilans wypadu jaki wydarzył się w Kościelisku .

Turystka z Opoczna,długo będzie pamiętać te przejażdżkę . Skończyło się na rozcięciu dłoni, ale mogło dojść do tragedii. Wszystko z powodu pijanego woźnicy, który jechał tak ostro i z przytupem, że doprowadził do wywrócenia się pojazdu . Spłoszone zwierzę biegnąc Kościeliskiem siało postrach wśród turystów .Dramatowi zapobiegli przybyli na miejsce medycy i policjanci . To oni zajęli się poszkodowanymi turystami i uspokoiwszy rozszalałe zwierzę opatrzyli jego rany i oddali pod opiekę rodziny właściciela. ten ostatni zaś może się pożegnać z licencją. Tatrzański Par Narodowy już cofnął fiakrowi zgodę na przewożenie osób dorożką.

Fiakier , gdy wytrzeźwieje odpowiadał będzie za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym i narażenie życia turystów .

Redakcja2019Jasiek Hajno

Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka: Cora Reilly Złączeni obowiązkiem- rekomendują Ewa Skuta i Daga Gormann

27.11.2019 Na rynku księgarskim ukaże się drugi tom mafijnej serii .Polskie czytelniczki pokochały tę historię, na która toczy się na kanwie uzależnień .

Wdowiec, któremu cztery lata temu zmarła żona stoi przed szansą awansu na najmłodszego dona chicagowskiej mafii. Dante Cavallaro ma poślubić Valentinę.Wyznaczona na żonę kobieta formalnie jest wdową, tyle tylko, że jako żona geja( Antonia) nadal jest dziewicą . Ten sekret , który Valentina utrzymuje w tajemnicy nawet po śmierci męża może teraz wyjść na jaw. Nieskonsumowane małżeństwo może być przyczyną tragedii.

Przyszły mąż Valentiny budzi respekt wśród wszystkich członków mafii i słynie z tego, że zawsze dostaje to czego chce.

Valentina widząc oziębłość męża postanawia zrobić wszystko, by zwrócić na siebie jego uwagę i ostatecznie wpada w sidła pożądania

Ewa Skutaredakcja2019

Daga GormannRedakcja2019

Konto zielone
konto zielone


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Ekspresówką z widokiem na Tatry ze Skomielnej Białej do Rabki

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Dziś w Skomielnej Białej otwarto 6 km odcinek nowej Zakopianki.To pierwszy z trzech odcinków budowanej S7 :na południe od Krakowa, przez Lubień do Rabki Zdroju, który został oddany do użytku. Oddany dziś do użytku odcinek zapiera dech w piersiach pięknem , rozmachem i nowością .Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk obecny podczas ceremonii otwarcia zapowiedział, że wszystkie trzy będą gotowe do 2021 roku.

Ta droga będzie swoistym silnikiem napędowym turystyki i gospodarki regionu, ale też dla wszystkich tych, którzy jadą tranzytem będzie drogą bezpieczną, bo bezpieczne drogi to cel i priorytet rządów Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Adamczyk podczas uroczystości otwarcia trasy w Skomielnej Białej.

Oddany do użytku odcinek fascynuje i panoramą i rozwiązaniami.

Górski odcinek zakopianki jest drogą nowoczesną i komfortową- mówił minister Adamczyk- Ta droga to jeden z najpiękniejszych odcinków i najtrudniejszych pod względem inżynieryjnym. Zastosowano tutaj wiele nowatorskich rozwiązań – okazuje się, że polscy inżynierowie, bo przecież oni tutaj na co dzień spędzali czas wraz ze swoimi włoskimi kolegami, są w stanie tego typu obiekty realizować – to jest powód do dumy – zaznaczył szef resortu infrastruktury, dodając-Staramy się, aby deklaracja, którą złożyliśmy przed laty była aktualna – Polska musi być państwem nowoczesnym, dostępnym transportowo, dostępnym komunikacyjnie

Oddany dziś w użytkowanie kierowcom 6 kilometrowy odcinek Skomielna Biała – Chabówka w jednej trzeciej długości ( 2,3 km)prowadzony jest na wiaduktach .Najdłuższy i największy z wiaduktów liczy sobie kilometr i znajduje się na wysokości 50 m

Ten ważny odcinek łączy i inne miejscowości Małopolski.
Poprowadzono stąd zjazdy na Wadowice i Nowy Sącz, do drogi krajowej ( DK)nr 28 oraz do starego przebiegu DK7. Z kolejnego węzła, Zabornia, zjechać można na DK47 w kierunku Nowego Targu i Zakopanego oraz na DK7 do Chyżnego i granicy państwa ze Słowacją.
Na Zbójeckiej Górze w Rabce powstało miejsce obsługi podróżnych (MOP). Drogę ekspresową kończy się węzł Zabornia w Rabce Zdroju, do którego dobudowany został kilometrowy dwujezdniowy fragment DK47 do Chabówki i tam włączony do istniejącego już dwujezdniowego odcinka Chabówka – Rdzawka.

Odcinek S7 Skomielna Biała – Radka Zdrój oraz nowy odcinek drogi krajowej nr 47 zaliczany do klasy głównej przyspieszonej (GP) od Rabki Zdroju do Chabówki budowała włoska firma Salini Impregilo z Mediolanu.

Koszt inwestycji wyniósł ok. 615 mln zł. Gwarancja jakości wykonanych prac będzie obowiązywała tylko przez 10 lat.

Dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Tomasz Pałasiński zaznaczył, że inwestycja była wyzwaniem pod względem technologicznym i realizacyjnym. Wylano tutaj półtora raza więcej betonu niż na budowę Stadionu Narodowego, a powierzchnia wszystkich wykonanych obiektów mostowych wynosi 80 tysięcy metrów kw., co równa się 12 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim.

Nadal w toku :Odcinek Lubień – Naprawa

Liczący ok. 16,7 km fragment nowej zakopianki, w tym 15,8 km o parametrach drogi ekspresowej, podzielony został na trzy odcinki realizacyjne, każdy z osobnym wykonawcą: Lubień – Naprawa, Naprawa – Skomielna Biała oraz Skomielna Biała – Rabka Zdrój.

Odcinek pierwszy do wejścia do tunelu wykonuje polsko – ukraińskie konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD S.A. z Warszawy i Korporacja ALTIS-HOLDING z Kijowa, odcinek tunelowy – włoska firma Astaldi, a trzeci – włoska firma Salini.

Łączny koszt tych zadań wynosi blisko 2,5 mld zł. Inwestycja jest współfinansowana ze Środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wysokość dofinansowanie to ponad 1,3 mld zł.
Na całym tym odcinku powstaje w sumie 38 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, estakady) oraz dwukomorowy tunel o długości 2,06 km.

Minister Adamczyk zapowiedział, że wszystkie trzy odcinki nowej zakopianki będą gotowe do 2021 roku. Roboty idą i rozpędzają się i wszystko wskazuje na to, że dotrzymamy terminu, że w 2021 roku pojedziemy pełną zakopianką – powiedział szef resortu infrastruktury.

Z zapowiedzi zarządcy dróg wynika, że jeszcze w tym roku udostępniony będzie 7,6-kilometrowy odcinek Lubień – Naprawa z tymczasowym włączeniem do starej DK7, którą kierowcy będą omijać budowę tunelu. Ostatnim odcinkiem, Naprawa – Skomielna Biała o długości ok. 3 km, kierowcy pojadą w 2021 r., po zakończeniu budowy dwukomorowego tunelu pod górą Mały Luboń o długości każdej nitki ok. 2,06 km

żródło: PAP. GDDKiA

opracowanie

Redakcja2019Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone

Jaskinia Wielka Śnieżna znów otwarta

Polski Związek Alpinizmu poinformował o otwarciu Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Obiekt, który zamknięto w sierpniu 2019 roku po tragiczne śmierci dwóch speleologów z Wrocławia znów mogą odwiedzać grotołazi. Jaskinia nie est dostępna dla wszystkich turystów.

Jaskinia nie jest też jeszcze w zupełności odkryta. To podczas penetracji nowych korytarzy woda odcięła dwóch uczestników wyprawy zorganizowanej przez Klub Speleologów z Wrocławia . Z sześcioosobowej ekipy dwóch z nich zmarło w jaskini z 16/17 sierpnia br. . Akcję ratunkową TOPR zawiesił 23 sierpnia 2019 po tragedii na Giewoncie uznając, że speleolodzy nie żyją. Ich ciała wyniesiono z Jaskini poszerzając otwór.

Jaskinia Wielka Śnieżna (Wielka Jaskinia Śnieżna, System Jaskiniowy Nad Kotlinami – Śnieżna) – najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr. Niektóre części jaskini są słabo zbadane i udokumentowane. Długość odkrytych dotychczas korytarzy wynosi 23 753 metry, a deniwelacja 824 metry[2].

Jaskinia Wielka Śnieżna jest określeniem obejmującym 5 jaskiń poznawanych niezależnie od siebie i w wyniku odkryć w pewnym momencie (w różnych latach) łączonych  ze sobą. Są to: Jaskinia Śnieżna, Jaskinia Wielka Litworowa, Jaskinia nad Kotlinami, Jasny Awen i Jaskinia Wilcz

Redakcja2019Madzia Rubiś

Konto zielone
konto zielone

Na Orlą Perć nowym szlakiem?

fot.tatromaniacy.pl

Zamknięty w maju 2018 roku szlak z Niebieskiej Turni na Orlą Perć( z najwyższym szczytem: Kozi Wierch 2291m.n.p.m) w Tatrach być może doczeka się remontu. Zasypany przez obryw skalny 30 m odcinek prawdopodobnie w 2020 roku będzie wytyczony nową ścieżką i odremontowany.

Chodzi o szlak turystyczny z południowych stoków Niebieskiej Turni prowadząc przez Świnicę na Zawrat wykorzystywali turyści idący na jeden z najtrudniejszych i najbardziej malowniczy szczyt Tatr : Orlą Perć

Szlak oznaczony kolorem czerwonym uważany jest za jeden z najtrudniejszych, znakowanych szlaków turystycznych w Polsce . Wymaga nie tylko odwagi ale przede wszystkim dobrego przygotowania fizycznego. Rekordzista w 2016 roku

W maju 2018 roku ten górski przesmyk został zamknięty, bo 30 m odcinek szlaku zrujnował wielki obryw skalny z Niebieskiej Turni. Skały zasypały stok opadający z turni. Szlak został zamknięty dla turystów i jest monitorowany przez TPN. Chodzi o to, by wykluczyć aktywność osuwiska.

Najprawdopodobniej jednak szlak nie wróci na swoje stare tory. Jedna z hipotez mówi, że szlak zostanie poprowadzony nieco niżej, by ominąć miejsce zasypane przez kamienną lawinę. Dobra wiadomość jest taka, że w tym wypadku turyści omijając zasypany żleb będą szybciej docierać na szczyt.

Ten plan zakłada również nowe rozwiązania i instalację w niektórych fragmentach nowo wytyczonej ścieżki nowych łańcuchów asekuracyjnych.

W tej sprawie wszystko jest jednak płynne, a wiążące decyzje z uwzględnieniem analizy stabilności osuwiska mają zapadać na początku przyszłego roku

Szlaków zamkniętych w Tatrach jest znacznie więcej. Wśród tych nieczynnych wymienia się m.in : zamknięty -do co najmniej 4 października br – szlak z Kuźnic na Przełęcz między Kopami (niebieski szlak przez Boczań), oraz remontowane tej jesieni szlaki Sucha Przełęcz – Przełęcz Liliowe, Gęsia Szyja – Waksmundzka Polana

zdjęcia TOPR & tatromaniacy, youtube & Ula Starzyk

Redakcja2019Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone

Poczta Humoru Weekendowego : Studencka jesień

♥Co ma wspólnego jesień z łyżeczką?

  • je-sie-nią

♥ Jakie są trzy największe kłamstwa studenta?

– Od jutra nie piję;
– Od jutra się uczę;
– Dziękuję, nie jestem głodny.

♥ Jakie są trzy największe kłamstwa studenta?

– Od jutra nie piję;
– Od jutra się uczę;
– Dziękuję, nie jestem głodny.

♥ Przychodzi absolwent wyższej uczelni do biura pośrednictwa pracy i pyta:

– Czy jest praca dla absolwenta?
– Oczywiście, że tak! Pensja 10.000 zł, komórka i samochód służbowy.
– Pani żartuje?!
– Sam pan zaczął..

♥ Profesor pyta na egzaminie studentkę:
– w jaki sposób można uzyskać światło dzięki wykorzystaniu wody?
– Trzeba umyć okno, panie profesorze.

♥ Pewnego dnia do Krakowa przyjechał wybitny uczony z Ameryki. Jeden ze studentów Uniwerku Jagielońskiego dostał polecenie oprowadzić uczonego po Krakowie. No i tak idą i doszli do do Bramy Floriańskiej. No i student opowiada kiedy została zbudowana …itd…..itp…………….. Lecz w którymś momencie Amerykanin mu przerywa: A w jakim czasie ją zbudowano zapytał z odrazą. Student nie miał zielonego pojęcia kiedy ją zbudowano więc zaczął myśleć w jakim logicznym czasie mogli ją zbudować i mówi: 56 lat. A na to Amerykanin. U nas w Ameryce by zbudowali ją w 4 lata powiedział kpiąco. No i doszli do Sukiennic. Student znowu opowiada i znowu Amerykanin pyta ile czasu je budowano. No około 4 lat odpowiada student. U nas w Ameryce to by ją zrobili w 2 lata znowu powiedział kpiąco Amerykanin. No i student wkurzony zauważył że dochodzą do Wawelu. I znowu Amerykanin zapytał ile czasu go budowano. A student wyraźnie wkurwiony mówi: O kurde, nie wiem jeszcze wczoraj tu go nie było!!!

Pewien profesor lubił zadawać studentom głupkowate pytania. Raz zapytał studenta:

– Proszę mi powiedzieć, jak długo można żyć bez mózgu?

Student na to:

– Przepraszam, panie profesorze, ale zanim odpowiem, jeśli pan pozwoli, ja zadam panu pytanie:

Ile ma pan lat?…

Roztargniony profesor zatrzymuje się i pyta napotkanego studenta:

– W którą stronę szedłem, kiedy mnie pan zobaczył?

– W tamtą.

– Dziękuję, to znaczy, że obiad już jadłem.

Redakcja2019Lech Turek

Konto zielone
konto zielone

Pierwszy weekend jesieni pod znakiem chmur, deszczów i ciepła

Znacznie chłodniej będzie w ten pierwszy weekend jesieni kończący studenckie lato. Maksymalne temperatury sięgać będą 15 stopni Celsjusza. Wysoko w górach temperatury już prawie zimowe, chociaż nadal na lekkim plusie. Tu termometry pokażą maksymalnie 8 kresek w dzień i tylko 3 w nocy. Pierwsza zła wiadomość to taka, że spod Tatr zniknęli również studenci. Druga zła wiadomość to taka, że dni są coraz krótsze , a zmrok zapada zaraz ;po 16:00. Trasy w górach planujcie więc tak, by zdążyć przed zmierzchem. Dobra wiadomość jest taka, że czynny jest szlak na Giewont . Inna dobra wiadomość :w sobotę w Skomielnej Białej zostanie otwarty nowy docinek budowanej Zakopianki, a Tatry w tym roku pobiły rekord letniej popularności i zostały odwiedzone przez 1,7 mln turystów.

Tatry , Rysy
Tatry, Rysy

Warunki na szlakach

Szlaki miejscami są mokre i śliskie, w partiach graniowych po stronie północnej mogą występować niewielkie oblodzenia – prosimy o zachowanie ostrożności. Na leśnych odcinkach szlaków zalega błoto. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Dol. Lejową a Dol. Chochołowską, w stronę Bobrowieckiej Przełęczy oraz u wylotu Doliny Starorobociańskiej. W Dolinie Chochołowskiej i Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace. Utrudnienia związane z remontem napotkamy na szlaku z Palenicy Białczańskiej do szałasu na Rusinowej Polanie.

Krajobraz górski
Krajobraz górski

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 19:30 dnia 26.09.2019
do godz. 19:30 dnia 27.09.2019

W nocy zachmurzenie początkowo umiarkowane, później lokalnie małe. Początkowo możliwe zanikające opady deszczu. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 5°C do 7°C, na szczytach Tatr około 4°C. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w górach wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni.

W dzień zachmurzenie umiarkowane, po południu wzrastające do dużego. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C, na szczytach Tatr około 7°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 27.09.2019
do godz. 19:30 dnia 28.09.2019

W nocy zachmurzenie całkowite, nad ranem z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu. Maksymalna suma opadów miejscami do 10 mm. Temperatura minimalna od 8°C do 11°C, na szczytach Tatr około 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

W dzień zachmurzenie duże, po południu większe przejaśnienia. Opady deszczu, po południu zanikające. Temperatura maksymalna od 13°C do 16°C, na szczytach Tatr około 8°C. Wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni.

Dyżurny synoptyk: Stolarczyk/Michniewski
Godzina i data wydania: 2019-09-26 13:16

Redakcja2019Jano Janas

Konto zielone
konto zielone


Rekordowe wakacje.Tatrzański Park Narodowy podsumowuje sezon.

Padł turystyczny rekord . Tatrzański Park Narodowy tylko w sezonie letnim odwiedziło 1, 7 mln turystów. Od początku roku w Tatry wybrało się ponad 3mln ludzi.

Morskie Oko

– „W minione wakacje ruch na szlakach rzeczywiście był duży, jednak nie rekordowy. To zimowe miesiące – luty i marzec – cieszyły się w tym roku większą frekwencją niż w latach poprzednich. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego rosnąca popularność narciarstwa skiturowego. Nasze statystyki pokazują, że z roku na rok turystów w Tatrach jest więcej. Obserwujemy ten trend w kontekście przyrody Tatr. Dobra kondycja tatrzańskiej fauny wskazuje, że – przynajmniej na ten moment – równowaga pomiędzy udostępnianiem, a ochroną Tatr jest utrzymana” – mówi ,cytowany przez portal tatrzañski dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski.

Statystyki pokazują, że najwięcej osób w Tatrach było w sierpniu – 878,5 tys., a największą atrakcją turystyczną Tatr jest nadal Morskie Oko.

Tatry , czerwone wierchy
Tatry , Czerwone Wierchy

Podstawą danych turystycznych jest ilość sprzedanych biletów on- line i w punktach TPN usytuowanych przy wejściu na szlaki .Szacunki jasno pokazują, że turyści idący w Tatry zasilili budżet TPN niebagatelną kwotą ponad 15 mln zł.

źródło TPN , portal tatrzañski

Tekst i zdjécia

Redakcja2019 Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone

Nowa Zakopianka coraz bliżej .

W sobotę 28.09.2019 zostanie oddany do użytku nowy odcinek budowanej ciàgle Zakopianki . W uroczystościach swój udział zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk .

Oficjalne przecięcie wstęgi nastąpi o godz.10.00, a o 11.00 na nowej drodze w Skomielnej Białej pojawią się samochody.

GDDKiA zapowiada, że jeszcze w tym roku kierowcy pojadą nową zakopianką na odcinku Lubień – Naprawa.

Zakopianka to najważniejsza arteria komunikacyjna łączàca polskie drogi z Tatrami .

Redakcja2019Józek Batkiewicz

Konto zielone
konto zielone

Kradli w kościołach na lep

zdjęcia operacyjne policji

Sznurek , metalowe blaszki i dwustronne taśmy klejące – tyle wystarczy , by ukraść całkiem sporą kasę. Szacuje się , że z kościelnych skarbonek w gminie Nowy Targ zniknęło od lipca br. do 25 09 2019 około 2000 zł Policja zatrzymała sprawców zuchwałej kradzieży tj;26- latkę i 35 -latka z Nowego Targu, którzy montowali w kościelnych skarbonkach lepy i zgarniali datki wiernych.

Para złodziei wpadła, bo proboszcz jednego z kościołów w gminie Nowy Targ znalazł po raz drugi dziwne urządzenie, do którego przylepiły się banknoty i monety.

Policja sprawców zidentyfikowała na podstawie zapisów kościelnego monitoringu

-Była to para doskonale znana funkcjonariuszom, która na swoim koncie miała już wiele kradzieży. 26-letnia kobieta i 35-letni mężczyzna z Nowego Targu znaleźli kolejny łatwy sposób na życie. – mówi rzecznik nowotarskiej policji Dorota Garbacz-Tym razem kradli pieniądze ze skarbonek za pomocą metalowych blaszek oklejonych taśmą dwustronną, które zawieszone na sznurku wkładali przez otwór przeznaczony do wrzucania monet. Kiedy monety i banknoty przykleiły się do blaszek, wyciągali je za pomocą sznurka i zabierali zdobycz. Jak ustalono, proceder trwał od lipca br. a sprawcy  ukradli łącznie blisko 2 tys. złotych.

Sprawcy – aki udało się nam dowiedzieć – zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty kradzieży. Oboje przyznali się do winy i dobrowolnie poddali karze 5 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, naprawienia szkody oraz pokrycia kosztów prowadzonego postępowania.

Redakcja2019Jasiek Hajno

Konto zielone
konto zielone