Pogodnie ,słonecznie, wietrznie – długi weekend pod znakiem przymrozków

fot. Ula Starzyk

Długi weekend listopadowy łączy dwie istotne sprawy : odwiedziny na grobach naszych bliskich i sprawy bezpieczeństwa na drogach. Pogoda będzie nam sprzyjać. Na całym Podhalu będzie słonecznie i mroźno. Uważajcie na drogach :szczególnie rankiem i wieczorami , kiedy nawierzchnia ulic będzie śliska, Łatwo stracić przyczepność i kontrolę nad pojazdem. Inny powód do koncentracji dla kierowców to policyjna akcja znicz , która ma na celu zwiększyć wasze bezpieczeństwo na drogach. W całej Polsce Komenda Główna Policji zmobilizowała drogówkę i lotnictwo .

W górach wzmagał się będzie wiatr już w najbliższą sobotę osiągać będzie prędkość 15 km/h. Synoptycy wieszczą, że wysoko w Tatrach znów zdrowo sypnie śniegiem.

Tymczasem długoterminowe prognozy pogody mówią , że słońcem cieszyć będziemy się już tylko do piątku. Następny długi weekend zapowiada się na pod znakiem deszczu i chmur. Niech duch pogody i słońca wam towarzyszy a moc będzie z nami .

fot.pixabay

Warunki na szlakach ( TPN)

W Tatrach pogoda zachęca do górskich wędrówek, należy jednak pamiętać, że powyżej 1800m n.p.m. występują oblodzenia oraz świeży śnieg. Szlaki w dolinach, są w niektórych miejscach śliskie, zwłaszcza w godzinach porannych. Miejscami może zalegać błoto, jest go szczególnie dużo na Ścieżce nad Reglami między Dol. Lejową, a Dol. Chochołowską, w stronę Bobrowieckiej Przełęczy oraz u wylotu Doliny Starorobociańskiej. W Dolinie Chochołowskiej oraz Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace. Apelujemy o dostosowanie trasy wycieczki tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem, gdyż po godzinie 16:00 robi się już ciemno.

Turysto dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia.

fot. Ula Starzyk

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA (IMGW-BIP)

Ważność: od godz. 19:30 dnia 01.11.2019
do godz. 19:30 dnia 02.11.2019

W nocy zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego i dużego. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, na szczytach Tatr około -3°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, a po północy miejscami dość silny, południowo-wschodni i południowy. Wiatr słaby i umiarkowany, wzmagający się do dość silnego, miejscami do silnego, od 25 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, południowy. Wysoko w górach wiatr od 30 km/h do 40 km/h wzmagający się na 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe opady deszczu, w Tatrach powyżej 2200 m n.p.m. opady śniegu. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C, na szczytach Tatr około 3°C. Wiatr dość silny, miejscami silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, południowy. Wysoko w górach wiatr od 30 km/h do 45 km/h, miejscami do 60 km/h, w porywach do 100 km/h km/h, południowy i południowo-zachodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 02.11.2019
do godz. 19:30 dnia 03.11.2019

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 5°C do 7°C, lokalnie około 3°C, na szczytach Tatr około 1°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy. Wysoko w górach wiatr od 25 km/h do 40 km/h, miejscami do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy i południowo-zachodni.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13°C do 16°C, na szczytach Tatr około 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w górach wiatr od 30 km/h do 50 km/h, miejscami do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Dyżurny synoptyk: Witold Wiążewski
Godzina i data wydania: 2019-11-01 13:23

Redakcja2019Jano Janas

konto czerwone
konto czerwone

E-wiza do Turcji droższa dla Polaków

Turcja fot. ;pixabay

Drożeje turecka e -wiza dla Polaków. Jeszcze niedawno kosztowała 77 zł, teraz koło 135 zł ,a ma zdrożeć aż o 75 %

O wizę można ubiegać się przez stronę internetową www.evisa.gov.tr/pl/ – wymagane jest podanie danych z paszportu, daty planowanego przyjazdu do Turcji i co ważne informacji o uiszczeniu opłaty.E-wizę należy wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko.

O wizę można ubiegać się również po przylocie do Turcji. Do tej pory opcja ta była jednak droższa niż uzyskanie e-wizy – koszt :30 dolarów zamiast 20. Na razie nie wiadomo, czy tzw. „visa on arrival” również podrożała.

Planowanie zakupu wizy po przybyciu na lotnisko obarczone jest ryzykiem utraty z powodu odmowy przyznania wizy już po przylocie do Turcji

Redakcja2019Ula Star

lAlan Krynicki

konto czerwone
konto czerwone

Węzeł nowotarski z ograniczeniami ?

880 milionów złotych kosztować będzie 16 km odcinek Zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu .Inwestycja ma ruszyć tej wiosny . Tyle tylko, że zdaniem fachowców nie spełnia oczekiwań kierowców i wymagać będzie przebudowy.

Kluczowy w planowanej drodze ma być węzeł nowotarski czyli obwodnica Nowy Targ Południe. Ma ona rozładować korki. Według planów węzeł miał promieniście łączyć drogi Podhala. Tymczasem już teraz wiadomo, że połączy co najwyżej Zakopane z Krakowem .

Fachowcy bowiem odkryli, że dwupasmówka z Zakopanego do Krakowa wyklucza na węźle nowotarskim skręt na Białkę Tatrzańską i Nowy Sącz .

Wygląda też na to, że rozpoczynające się tej wiosny roboty nie będą uwzględniać żadnych protestów . Nie zostanie poprawiony projekt, ani renegocjowana umowa z wykonawcą. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stoi na stanowisku, że projekt będzie realizowany w takim kształcie, bo na takie roboty podpisano umowę, a odstąpienie od niej grozi wysokimi karami

fot. GDDKiA

Redakcja2019Adam Mareczek

konto czerwone
konto czerwone

Puchar Świata vs Sylwester 2019

Sylwester pod Wielką Krokwią w Zakopanem może zagrozić Pucharowi Świata w skokach narciarskich- twierdzą przeciwnicy telewizyjnej ekspansji imprezy Jacka Kurskiego.

Trwa wojna na argumenty. Ten koronny to taki, że jeśli TVP nie zdąży zdemontować sceny przed 24 stycznia 2020r to sportową imprezę w międzynarodowej obsadzie trzeba będzie odwołać.Swoje trzy grosze wrzuca też Tatrzański Park Narodowy i zamierza sylwestrowe zakusy TVP oskarżyć w Ministerstwie Środowiska,

Sylwester pod Wielką Krowią zdaniem TPN może zbyt mocno ingerować w naturalną, zimową ciszę w ścisłym rezerwacie przyrody. Atutem TVP jest wykorzystanie pięknego pleneru Wielkiej Krokwi do promocji Zakopanego.

Sylwester pod Tatrami, który dotąd organizowany jest na Równi Krupowej w Zakopanem to największa plenerowa impreza rozrywkowa kończąca rok. Do Zakopanego przyciąga tłumy i winduje oglądalność TVP w gigantycznym tempie.

Teraz prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział , że Sylwester po raz pierwszy odbędzie się pod najsłynniejszą polską skocznią . Impreza z udziałem gwiazd sceny polskich i zagranicznych natychmiast znalazła się na celowniku oponentów i rozpętała potężną dyskusję. Przypomnijmy jednak, że pod Wielką Krokwią już wcześniej organizowano wiele imprez rozrywkowych( m.in z udziałem Formacji Nieżywych Schabuff, Majki Jeżowskiej, Trebuniów – Tutków, )- w tym też pierwsze Zakopiańskie Sylwestry, których z uwagi na notoryczne burdy zakazano w latach 90-tych na dłuższy czas. Pokazy sztucznych ogni często kończyły mistrzowskie skoki kochanego przez kibiców i górali naszego wybitnego skoczka :Adama Małysza na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Novum jest tylko takie, że teraz wokół Wielkiej Krowi powstało mini centrum gastronomiczne, które w taką noc ma okazję na dodatkowy i wcale nie mały zarobek .

Impreza sylwestrowa, która na stałe do Zakopanego wróciła za sprawą burmistrza Leszka Doruli i prezesa TVP Jacka Kurskiego kilkakrotnie już transmitowana na antenie TVP stała się sztandarowym programem kończącym stary rok .Zachwyca rozmachem , scenografią i potencjałem. Sprawia, że Zakopane staje się poważnym ośrodkiem wypoczynkowym i celem wypadów nie tylko turystów , ale i amatorów zabaw na świeżym powietrzu .

Dyskusja spod Tatr na temat Sylwestra i jego zalet i wad w Zakopanem zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Jej finał zakończy z pewnością ostateczna decyzja tuż przed Sylwestrem w Zakopanem i będzie dowodem na moc argumentów w ciągle trwającym meczu ( sport + rezerwat )Puchar Świata w skokach narciarskich + TPN vs ( rozrywka i kultura )Sylwester w Zakopanem

Redakcja2019Ula Starzyk

konto czerwone
konto czerwone

Dobra Książka: ” Jestem nieletnią żoną „Laila Shukri- rekomendują Ewa Skuta i Daga Gormann

Koszmar bycia nieletnią żoną – Świat o tym milczy i daje ciche przyzwolenie na takie praktyki ,pomijając brutalną prawdę o życiu nieletnich dziewcząt wydawanych za dorosłych mężczyzn.

Leila Shurki dotyka tematu tabu opisując wstrząsającą historię nieletniej dziewczynki, która musiała się stać żoną. Piekło jakie zgotowali 12-latce dorośli nie pozwala czytać tych zwierzeń bez osobistych emocji.

Dwunastoletnia Salma z Jordanii chodzi do szkoły. Marzy, by w przyszłości zostać lekarzem . Chce pomagać dzieciom. Rodzina ma w stosunku do niej inne plany.

Już jako trzynastolatka Salama zostaje wydana za mąż. Rodzice oddają jej rękę piętnaście lat starszemu od niej Ahmadowi. Tu zaczyna się historia dziecka , które bez przygotowania wkracza w świat dorosłego i bardzo dojrzałego mężczyzny.

Salma przerywa naukę, ponieważ musi sprostać obowiązkom młodej mężatki. Jej tragedia nikogo nie obchodzi, jej ból zbywany jest milczeniem . Wymownie milczy rodzina, ale też i świat dając przyzwolenie na tego typu praktyki.

Książka jest tylko namiastką dramatu jaki przeżywają tysiące dziewcząt zmuszanych do małżeństw z dużo starszymi mężczyznami

redakcja2019Ewa Skuta

Redakcja2019Daga Gormann

konto czerwone
konto czerwone

Kraków ma chrapkę na dodatkowe opłaty dla turystów

Opłata klimatyczna , którą zlikwidowano w 2016 roku w zapylonym Krakowie teraz może zmienić się w opłatę pochodną. Radni apelują do ministra finansów , by Kraków wzorem Wenecji mógł pobierać opłatę turystyczną ze względu na walory m.in historyczne.

Opłatę musieliby płacić turyści, którzy w Krakowie przebywają dłużej niż dobę . Rada uważa, że Kraków nie jest aż tak bogaty, by z takiej opłaty rezygnować .

Jeśli uda się Krakowowi przekonać ministra finansów zyskać mogą takie kurorty jak Zakopane , które też nie powinny pobierać opłaty klimatycznej z uwagi na smog.

Redakcja2019Ula Starzyk

konto czerwone
konto czerwone

Poczta Humoru Weekendowego: Halny

♥ Turysta rano wyszedł z pokoju i zaczyna się gimnastykować.Po rozgrzewce zaczyna robić pompki.
Na to wychodzi góral i patrzy z niedowierzaniem na „cepra”,potem w niebo..i odwraca się ku chałupie i woła do swojej żony.Hanuś,wiał dzisiaj halny??
– Nie – odpowiada żona
-Kaj nie,kiej mu babę wywiało – mruczy góral pod nosem

♥Siedzi baca na drzewie i piłuje gałąź, na której siedzi. Przechodzi turysta i mówi:

– Baco spadniecie!

– Ni, nie spadnę!

– Spadniecie!

– Ni!

– No mówię wam, że spadniecie!

– Eeee, ni spadnę!

Nie przekonawszy bacy turysta poszedł dalej. Baca piłował, piłował, aż spadł. Pozbierawszy się popatrzył za znikającym w oddali turystą i rzekł:

– Prorok jaki, cy co.

Siedzi baca razem ze skoczkami narciarskimi i wysłuchuje ich opowieści. Pierwszy skoczek chwali się, że skoczył na odległość 100 metrów, drugi, że pobił rekord skoczni. Na to baca mówi:

– Jak ja skoczyłem z tej skoczni, to lecę, lecę, patrzę mijam koniec wybiegu, tam, gdzie zatrzymują się inni, mijam Zakopane, mijam Gubałówkę, a tu jak halny nie powieje i wróciło mnie na 30 metr.

Sprawa w sądzie. Sędzia pyta oskarżonego – górala:

– Zawód?

– Mechooptyk.

– Co?

– Mechooptyk!

– A co pan robi?

– Optykam chałupy mchem…

♥ Idzie baca na dwór za potrzebą. Wraca calutki mokry. Gaździna się go pyta:
– Józwa, desc podo?
– Ni… ino halny wieje.

Redakcja2019Lech Turek

konto czerwone
konto czerwone

Polski prom Jan Śniadecki poważnie uszkodzony.

Polski prom „Jan Śniadecki”,uderzył w nabrzeże.Na szczęście nikt nie ucierpiał. Zdewastowany jest sam prom i molo w szwedzkim Ystad. Według naocznych świadków niewiele brakowało, by doszło do kolizji z drugim zacumowanym promem. Jan Śniadecki płynął ze Świnoujścia do Szwecji i we czwartek około godz. 11 próbował podejść do cumowania w porcie Ystad.

Specjalna komisja bada przyczyny wypadku. Prom miał wyruszyć z Ystad w czwartek o godz. 18.30. Został jednak wyłączony z eksploatacji i na razie nie wiadomo, kiedy wypłynie

źródło: gospodarkamorska .pl

Redakcja2019oprac. Ula Starzyk

konto czerwone
konto czerwone

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie powie Ci jak zostać obywatelem RP

w najbliższą sobotę, tj. 26 paździrrnika 2019 r., w siedzibie Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (ul. Przy Rondzie 6) odbędzie się dzień otwarty.  

Wydarzenie skierowane jest do studentów cudzoziemców – obywateli państw trzecich. Podczas sobotniego spotkania będzie można uzyskać informacje dotyczące m.in. procedury legalizacji pobytu, a także uzyskać pomoc w wypełnieniu stosownych dokumentów.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu I3 – Infrastruktura, Innowacje, Informacja i jest realizowane przy wsparciu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI).

konto czerwone
konto czerwone

Anna Badura

Ostatni ciepły weekend

Nieco chłodniej, ale zdecydowanie pogodnie . Nadchodzący weekend będzie ostatnim z tych ciepłych .Od poniedziałku sukcesywnie słupek rtęci będzie spadał aż do zera w zaduszkową sobotę . Póki co cieszmy się pięknem jesieni.

Warunki na szlakach( TPN)

Warunki do uprawiania turystyki są dobre. Należy jednak pamiętać, że powyżej 2000 m n.p.m. na północnych stokach i w  miejscach zacienionych występują oblodzenia. W dolnych partiach szlaki są miejscami błotniste, szczególnie na odcinkach leśnych – na Ścieżce nad Reglami między Dol. Lejową, a Dol. Chochołowską, w stronę Bobrowieckiej Przełęczy oraz u wylotu Doliny Starorobociańskiej. W Dolinie Chochołowskiej oraz Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 25.10.2019
do godz. 07:30 dnia 26.10.2019

W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 18°C do 20°C, wysoko w Tatrach około 12°C. Wiatr słaby, wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich.
W nocy zachmurzenie małe. Miejscami w dolinach mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od 5°C do 8°C, miejscami spadek temperatury do 2°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w górach początkowo wiatr słaby zmienny, po północy umiarkowany, południowo-zachodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 26.10.2019
do godz. 07:30 dnia 27.10.2019

W dzień zachmurzenie małe. Rano miejscami mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna od 18°C do 20°C, wysoko w Tatrach około 12°C. Wiatr słaby, południowy. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.
W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 6°C do 9°C, miejscami spadek temperatury do 3°C, na szczytach Tatr około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Dyżurny synoptyk: Witold Wiążewski
Godzina i data wydania: 2019-10-25 05:37

Redakcja2019Jano Janas

konto czerwone
konto czerwone