Euro 2020 : Koszyki wylosowane

Rywalami Biało-Czerwonych w fazie grupowej Euro 2020 będą Szwecja, Hiszpania i zwycięzca turnieju barażowego (Irlandia, Irlandia Północna, Bośnia i Hercegowina, Słowacja). 

Mistrzostwa Europy rozpoczną się 12 czerwca, a zakończą 12 lipca 2020 roku. Zostaną rozegrane aż w 12 państwach. W fazie grupowej Polacy rozegrają dwa mecze w Dublinie i jedno spotkanie w Bilbao.

źródło PZPN

Redakcja2019Adam Mareczek

konto czerwone
konto czerwone

Rusza sezon narciarski w Beskidach .

Armatka śnieżna fot. Pexels

System naśnieżania został uruchomiony w największym beskidzkim ośrodku jakim jest niewątpliwie  Szczyrk Mountain Resort.

Lance i armatki śnieżne rozpoczęły pracę m.in. w rejonie Hali Skrzyczeńskiej i na Zbójnickiej Kopie. W tych miejscach jest już całkiem biało.

Sprzęt naśnieżający został uruchomiony także w Beskid Sport Arenie w Szczyrku-Biłej oraz w ośrodku Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą. Armatki rozpoczęły pracę także w ośrodku Pilsko w Korbielowie.

Uruchomienie armatek śnieżnych w Beskidach oznacza, że jeśli temperatury radykalnie się nie zmienią to rusza sezon narciarski . To najlepsza z wiadomości dla amatoròw białego szaleństwa.

Redakcja2019Jagna Podgòrski

konto czerwone
konto czerwone

Hotel w koronach drzew w Austrii.

W Austrii powstanie hotel w koronach drzew. Kompleks ma dołączyć do najbardziej luksusowych i ekologicznych obiektów w Europie. Szacowana „siódemka” w hotelowej skali standardów ma świadczyć o ponadprzeciętnej jakości świadczonych usług.

Inwestycja powstała we współpracy z architektem Peterem Pichlerem, który zaproponował stworzenie wysokich, drewnianych stelaży, mających pełnić funkcję klatek schodowych, prowadzących do hotelowych apartamentów o powierzchni użytkowej od 60-80 mkw.

Magazyn WhiteMAD , który dotarł do planów inwestora pisze, że w każdym z apartamentów ma być balkon ponad koronami drzew, przeszklona łazienka, pokój gościnny oraz wielka sypialnia z dobudowaną sauną. Z ustaleń dziennkarzy wynika, że projektantowi zależało na tym, żeby goście hotelowi mogli obcować z naturą, więc w każdym apartamencie znajdują się wysokie panoramiczne przeszklenia.

Lokalizacja wydaje się idealna dla osób, które marzą o chwili błogiego spokoju , kontakcie z naturą i pozostawieniu wszystkiego daleko w dole.W tym kontekście powiedzenie bujanie z głową w chmurach nabiera nowego wymiaru

Austriacki projekt jest wielkim novum na turystycznej mapie ścieżek w Koronach drzew, na które modę w Europie zapoczątkowali Słowacy i które teraz rosną jak grzyby po deszczu w każdym turystycznym regionie świata w tym i w Polsce .

Źródło: Facebook, interia.pl, whiteMad

Redakcja2019Ula Starzyk

konto czerwone
konto czerwone

Poczta humoru weekendowego: wróżbiarskie

Do wróżki przyszedł śpiewak operowy. Ta spojrzała w kryształową kulę i mówi :
– Mam do pana dobrą i złą wiadomość. Którą chce pan pierwszą?
– Tę dobrą
– Po śmierci będzie pan śpiewał w chórach anielskich
– To wspaniale! A ta zła?
– Pierwsza próba jutro o 10:00

♥ Wróżka mówi do klientki:
– Mąż panią zdradza
– Chyba musiała pani odwrotnie rozłożyć karty

♥ Co ci ta stara cyganka przepowiedziała?
– Że wkrótce poniosę wielką stratę.
– No i sprawdziło się?
– Tak, zaraz po jej wyjściu spostrzegłam się, że mi brak zegarka z łańcuszkiem

♥ Samotny, zdesperowany żab (samiec żaby) dzwoni do wróżki i pyta się jak będzie malować się jego najbliższa przyszłość.
– Spotka Pan piękną, młodą atrakcyjną dziewczyna która będzie chciała wiedzieć o panu wszystko.
– To wspaniale!! Spotkam ją na jutrzejszej zabawie? – kumka zachwycony.
– Nie – odpowiada głos w słuchawce – Na zajęciach z biologii.

♥ Wróżka:
– Nie będę ukrywać. Karty mówią, że pani mąż zginie śmiercią tragiczną
– A czy zostanie mi to udowodnione?

♥ Bankier Lord Smith przychodzi do wróżki i mówi:
– Jeśli odgadnie pani o czym ja teraz myślę dostanie pani ode mnie tysiąc funtów
– Myśli pan o tym, że wynajmie pan grupę irlandzkich terrorystów, którzy wysadzą
pański bank w powietrze a pan wkrótce ogłosi upadłość
Na to lord:
– Nie zgadła pani. Ale proszę wziąć te tysiąc funtów. Poddała mi pani znakomity
pomysł!

♥ Przychodzi biznesmen do wróżki i mówi:
– Dzień dobry, niedługo robimy z kolegami poważną inwestycję i chciałbym się
dowiedzieć czy to ma jakiś sens?
– Proszę usiąść, wyluzować się i pomyśleć o czymś przyjemnym
Wróżka koncentruje się na swojej kuli i mówi:
– Widzę ogromną przestrzeń i zieleń…całą masę zieleni
– To znaczy, że nasz projekt się uda?
– Tego jeszcze nie wiem ale wiem, że ta wizyta będzie bardzo drogo kosztować

♥ Przyszedł Hitler do wróżki i pyta:
– Jak długo będę żył?
– Ein moment – odpowiada wróżka

Redakcja2019Lech Turek

konto czerwone
konto czerwone

Poświeci, poleje, powieje- weekend na Podhalu

W górach lawinowa jedynka i halny , a na dole niebo płacze.Temperatura znacznie niższa, niż latem , ale i tak zdecydowanie powyżej zera. Z powodu silnego wiatru wstrzymano nawet na chwilę kursy kolejki linowej na Kasprowy Wierch i wszystko wskazuje na to, że silny wiatr uspokoi się dopiero po niedzieli.

Weekend zapowiada się mimo wszystko pogodnie , chociaż mogą nas zaskakiwać przelotne opady deszczu. Ta pogodowa huśtawka z przebłyskami słońca według synoptyków utrzyma się do 8.12.2019. To wówczas po raz pierwszy na Podhalu zobaczymy przelotne opady śniegu.

Tymczasem wszyscy powoli zapadamy w świąteczną atmosferę. W Zakopanem przy grobli na placu pojawiła się już wielka zielona choinka , a w Nowym Targu w sklepach świąteczne dekoracje zachwycają pomysłami na święta .

Uważajcie na drogach. Śliskie i oblodzone nawierzchnie rano i wieczorem to teraz norma. Do tego dochodzi mocne ograniczenie widoczności przez wszędobylskie mgły .

Uw2ażacie na swoje zdrowie . Wskaźniki smogu pokazują, ze najgorsze zapylenie występuje w Nowym Targu , a i całe Podhale nie grzeszy czystością powietrza. Podhale teraz zdominowało nawet Śląsk, gdzie dotąd mówiono, że człowiek widzi czym oddycha .

Warunki na szlakach

W dniu dzisiejszym warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Od wysokości około 1600 m n.p.m. występuje śnieg oraz silne oblodzenia na szlakach. Na niżej położonych szlakach może być mokro lub błotnisto. Najwięcej błota jest w rejonie Doliny Chochołowskiej, Starorobociańskiej, Lejowej oraz na Ścieżce nad Reglami pomiędzy Dol. Chochołowską a Kościeliską; gdzie Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Na niektórych szlakach mogą zalegać jeszcze gałęzie i pojedyncze drzewa, powalone przez wiatr. Są one na bieżąco usuwane. Należy pamiętać, że listopadowe dni są wyjątkowo krótkie. Słońce zachodzi już przed godziną 16:00. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

ROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 29.11.2019
do godz. 07:30 dnia 30.11.2019

W dzień zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, w górach powyżej 1500 m n.p.m., a wieczorem powyżej 1200 m n.p.m. opady śniegu; w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 10 cm. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C, na szczytach Tatr około -3°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni, wieczorem skręcający na zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, zachodni.
W nocy zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Początkowo przelotne opady deszczu, później przelotne opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. W górach przelotne opady śniegu; w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 8 cm. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C, na szczytach Tatr około -11°C. Spadek temperatury poniżej 0°C spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, zachodni, miejscami powodujący zawieje śnieżne.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 30.11.2019
do godz. 07:30 dnia 01.12.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C, na szczytach Tatr około -10°C. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni.
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura minimalna od -8°C do -5°C, na szczytach Tatr około -13°C. Wiatr słaby, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Dyżurny synoptyk: Witold Wiążewski
Godzina i data wydania: 2019-11-29 05:36

TPN, TOPR, IMGW- BIP

Redakcja2019Jano Janas

konto czerwone
konto czerwone


Muminkowa wioska w Polsce

Finlandia- wioska Muminków fot. Pixabay

Jest w Finlandii i Japonii , będzie też w Polsce . Powstaje trzecia w świecie wioska Muminków .

Lokalizacja wioski Muminków nie jest przypadkowa. Powstanie ona w Borowicach na terenie lapońskiej wioski Kalevala. Projekt nowej atrakcji jest już gotowy!

Muminki to fikcyjne postacie, bohaterowie książek Tove Jansson. Zamieszkują nieznaną fińską dolinę. W Finlandii seria książek oraz wizerunki Muminków traktowane są jako dobro narodowe, a dzieci na całym świecie z pewnością znają ich perypetie.

O

Redakcja2019Ula Starzyk

konto czerwone
konto czerwone

Biorą się za czarny rynek turystycznych wynajmów

650 właścicieli apartamentów w Krakowie zostało zmuszonych do legalizacji działalności branży turystycznej. To efekt akcji Krakowskich urzędników, którzy postanowili zahamować proceder nielegalnego wynajmu mieszkań przerabianych na apartamenty dla turystów .

Wszystkie miejscowości , których turystyka jest gałęzią przemysłu borykają z podobnymi problemami. Nielegalnie funkcjonujące pokoje pod wynajem czy nielegalne pobyty turystów w legalnych pensjonatach to do tej pory największa zmora samorządów, które tracą wpływy z podatków .

fot. PKL

Pod bokiem wynajmu pokoi czy apartamentów w obrocie czarnorynkowym pojawia się nowa gałąź: wynajem apartamentów na godziny .W ten sposób żadna ze stron nie narusza prawa w sferze formalności administracyjnych , chociaż koszt takiego wynajmu wcale nie jest mały Ten rodzaj wynajmu przywędrował na Podhale . To tu gros właścicieli inwestujących w apartamentowce w necie oferuje takie usługi. I chociaż logika mówi , że turysta w kurortach rzadko wpada, by godzinę czy dwie posiedzieć sobie w pokoju czy apartamentowcu u gazdy czy gaździny to praktyka mówi, że to nowe źródło nieopodatkowanego dochodu.

Alan Krystek

konto czerwone
konto czerwone

Powrót halnego

fot. TVP

Na Podhale wraca wiatr halny, który w tym roku z upodobaniem wieje w górach. Pierwsze silniejsze podmuchy spodziewane są w najbliższa środę. Wtedy siła wiatru ma radykalnie wzmocnić się , a temperatura znów podskoczy na plus powyżej 10 kresek

Prędkość wiatru może dochodzić w Tatrach do 90 km na godz. Żywioł w środę i czwartek sprawi , że termometry pokażą nawet do 11 st. C.

Górale mawiają, że po każdy halny przynosi zmiany : „abo będzie grzoć , abo loć , abo kurzyć „
Według synoptyków zaraz po halnym ma nadejść teraz znaczne ochłodzenie.

Odczuć e mamy już w najbliższy weekend . To wtedy możliwe są przelotne opady śniegu, a temperatura w nocy ma spadać nawet do – 7 st. C.

Optymistyczna wiadomość jest taka , że za pasem grudzień, a wraz z nim przyjdzie kalendarzowa i astronomiczna zima ( 22grudnia 2019-20 marca 2020). Jednak zmiany klimatu ciągle zaskakują nas anomaliami pogodowymi, a to oznacza, że wszystko się może zdarzyć. Wiejący halny to dobra wiadomość dla tych, którym smog spowijający Podhale nie pozwala oddychać .

Redakcja 2019Kaśka Steskal

konto czerwone
konto czerwone

Dobra książka : Leisa Rayven” Profesor Feelgood”- rekomendują Ewa Skuta & Daga Gormann

„Masters of Love”- druga seria seksownej serii pokaże się na rynku księgarskim 2020 r . „Profesor Feelgood” z pewnością rozpali wyobraźnię najbardziej wymagających pań , a nawet tych które nigdy dotąd nie zadały sobie pytania :Co ma zrobić kobieta, gdy mężczyzna z nieskończoną liczbą wad, wydaje jej się idealny?

Asha Tate jest beznadziejną romantyczką. Wierzy w wielką, nieskończoną miłość. Zdaniem ambitnej redaktorki , seks jest w porządku, ale Asha uważa, że liczy się nie tylko sfera fizyczna.

Na Instagramie wpada na gorący profil kogoś, kto określa siebie mianem Profesor Feelgood. Pierwszy raz czuje coś, co można lapidarnie określić słowem – żądza. Ashe pociąga nie tylko fizjonomia niesamowitego profesora Feelgood’aale przede wszystkim jego intelekt pety piszącego wiersze o utraconej miłości.

Wydawnictwo, w którym kobieta pracuje, ma kłopoty i desperacko potrzebuje bestsellera, a Asha wie, że miliony lojalnych obserwatorów profilu, które potencjalnie kupiłyby książkę profesora, mogłyby uratować jej szefa.

Konfrontacja Istagramowego image z realnym życiem wypada koszmarnie .

Arogancki i irytujący Feelgood, doprowadza do szału, a wymarzony projekt Ashy zmienia w koszmar.

Perypetie bohaterów z perspektywy widza czy czytelnia są dość zabawne,chociaż bohaterom wcale do śmiechu nie jest.Czy Asha zdoła pokochać wady Feelgood”a i czy uda im się znaleźć płaszczyznę porozumienia ? – na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź właśnie w tej książce.

redakcja2019Ewa Skuta

Redakcja2019Daga Gormann

konto czerwone
konto czerwonePowyższy opis pochodzi od wydawcy.