Wypadek na Kasprowym Wierchu .10 – latek z urazem kręgosłupa.

Zdjęcie ilustracyjne z arch .IlovePodhale

10- letni chłopak , który pośliznął się w czasie zabawy na śniegu na szczycie Kasprowego Wierchu charcy pod okiem rodziców mało nie przypłacił życiem. Chłopczyk pośliznął się i w wyniku upadku doznał uszkodzenia kręgosłupa. Dziecko zostało przewiezione do zakopiańskiego szpitala przez ratowników TOPR.

Matka chłopczyka na facebookowej stronie grupy Zakopane dziękuje ratownikom, którzy wykazali się fachowością i szybkością . O całym zdarzeniu pisze tylko thle : wiecie jak go jest. Dziecko na śniegu bawiąc się czasem się pośliźnie a czasem upadnie. Nikt nie przypuszczał, że może się zdarzyć taka historia.

W Tatrach panują trudne warunki zimowe. Obowiązuje lawinowa dwójka, a pokrywa śnieżna osiągnęła już po ostatnich opadach 150 cm i nadal białego puchu przybywa.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
konto czerwone
konto czerwone

Rosja otwiera niebo nad Petersburgiem

Od 1,01.2020 roku niskokosztowe linie lotnicze będą mogły latać do Petersburga bez umowy międzyrządowej —informuje rosyjskie Ministerstwo Transportu. Szacuje się , że ten krok doprowadzi do wzrostu liczby turystów odwiedzających Rosję o 6 mln w stosunku rocznym. Tym rozwiązaniem już zainteresowali się operatorzy tanich lotów m.in : Ryanair, Wizz Air, easyJet, Volotea, Fly One i … Czytaj dalej Rosja otwiera niebo nad Petersburgiem

fot.rynek-lotniczy.pl

Od 1,01.2020 roku niskokosztowe linie lotnicze będą mogły latać do Petersburga bez umowy międzyrządowej —informuje rosyjskie Ministerstwo Transportu. Szacuje się , że ten krok doprowadzi do wzrostu liczby turystów odwiedzających Rosję o 6 mln w stosunku rocznym.

Tym rozwiązaniem już zainteresowali się operatorzy tanich lotów m.in : Ryanair, Wizz Air, easyJet, Volotea, Fly One i Air Baltic.

Tanie linie lotnicze będą obsługiwane przez lotnisko Pułkowo już od 1 stycznia 2020 roku . Korzystać z niego będą przewoźnicy z 30 krajów europejskich, w tym z Belgii, Danii, Irlandii, Islandii, Polski, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. To pierwszy taki masowy krok dopuszczający konkurencję na rynek zdominowany przez Aerofłot i innych przewoźników rosyjskich.

Rosjanie zdecydowali się na przystąpienie na pięć lat do umowy o otwartym niebie. Rosyjska przestrzeń powietrzna będzie dostępna dla wszystkich, a nie tylko i wyłącznie dla przewoźników z krajów, z którymi Rosja podpisała rządowe umowy dwustronne.

Rosja zdecydowała się też wcześniej na wprowadzenie bezpłatnych turystycznych wiz elektronicznych dla przyjeżdżających z 53 krajów, w tym także z Polski ( E-wiza).https://ilovepodhale.pl/?p=1476

Teraz otwarte niebo umożliwia korzystanie z tzw. siódmej wolności, co oznacza, że np. Ryanair będzie mógł polecieć do Petersburga z Wiednia lub Modlina, a Wizz Air chociażby z warszawskiego Lotniska Chopina, podkrakowskich Balic czy podkatowickich Pyrzowic.

Rok temu władze Petersburga szacowały, że udostępnienie Pułkowa tanim liniom lotniczym spowoduje wzrost przyjazdów turystycznych nawet o sześć milionów turystów rocznie. W tym roku, do 19 grudnia, lotnisko obsłużyło 19 milionów pasażerów. Według przewidywań do roku 2025 ich liczba wzrośnie do 35 milionów rocznie

Redakcja2019
Ula Starzyk
konto czerwone
konto czerwone

Dobra Książka; Penelope Douglas ” Corrupt” – rekomendują: Ewa Skuta &Daga Gormann

fot.empik.com

Nowa książka Penelope Douglas, autorki „Birthday Girl” i „Punk 57″już niebawem pokaże się na rynku . Fascynujący romans zaprowadzi was w mroczne zakamarki duszy mieszając lęki ,fascynację i pożądanie By ją przeczytać wystarczy spojrzeć na rekomendacje:

Przeczytałam tę książkę od deski do deski już dwa razy. To była mroczna królicza nora, a przy tym jedna z najbardziej ekscytujących, do jakich zdarzyło mi się wpaść„.
Jay Crownover, autorka „Buntownika”

„Ta powieść to idealny przykład tego, co nazywamy książką, która sama się czyta, i równocześnie zupełnie nowe oblicze Penelope – odważniejsze, gorętsze i pełne pikanterii. Chłonęłam każde słowo! Bez wątpienia jedna z najlepszych książek, jakie czytałam w tym roku!”.
„The Rock Stars of Romance”

Corrupt to mistrzowski, trzymający w napięciu romans. Penelope Douglas zabierze Was w podróż do mrocznych zakątków duszy, gdzie lęk stapia się z pożądaniem. Fascynująca, porywająca i seksowna – ta historia zostawi Was bez tchu i przyprawi o zawrót głowy”.
Helena Hunting, autorka serii „Pucked

Książkę czyta się jednym tchem W roli głównej dziewczyna, której senne koszmary stają się rzeczywistością . Wszystko za sprawą porywającego i mrocznego sportowca Ona patrzy na niego zaślepiona potężną magią krążącą wokół gwiazdy sportu. On zauważa dziewczynę ze swojego miasta i dzieciństwa , ale czeka na swoje pięć minut w jej życiu do chwili, gdy ta pojawi się na studiach w mieście, w którym teraz on żyje i pracuje. Chłopak z mroczną przeszłością i piękna prowincjuszka – wszystko tu kipi seksownością , pożądaniem, grzechem i pragnieniem .

Świetna książka na długie zimowe wieczory, chociaż wieczór z nią może okazać się najdłuższą nocą w roku.

źródło : empik & wydawca

redakcja2019Ewa Skuta

Redakcja2019Daga Gormann

konto czerwone
konto czerwone

Budżet 2020 miasta Nowy Targ klepnięty. Rośnie deficyt budżetowy.

Planowane dochody miasta w roku 2020 ustawiono na wysokości 181 mln zł . Wydatki na wysokości 212 mln zł . Deficyt budżetowy roku 2020 określono na wysokości 31 mln zł – referował założenia budżetu 2020 – Łukasz Dłubacz- wieloletni skarbnik miasta, podkreślając, że – finansowe braki pokrywane będą z kredytów i pożyczek .Projekt budżetu otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej

Budżet 2020 został przyjęty . Spośród 19-tu radnych obecnych podczas głosowania 12-tu było za , 3 -ch przeciw , a 4-ch wstrzymało się od głosów.

Przyjęcie budżetu nie obyło się naturalnie bez dyskusji . Skarbnik, Łukasz Dłubacz ubolewał nad beztroską państwa, które dociąża samorządy wydatkami na oświatę nie rekompensując w dostatecznym stopniu subwencji oświatowej. -Miasto Nowy Targ dokłada do puli wydatków oświatowych 1 mln zł . Ta strata to braki środków w innych sektorach- tłumaczył skarbnik.

Wiemy też, że polityczne harce wyborcze nie obciążają budżetu miasta Nowy Targ, który jak każda jednostka samorządowa otrzymuje dotacje na poczet prac komisji wyborczych.

W obroty wzięto też wydatki autorskiej imprezy w-ce burmistrz Joanny Iskrzyńskiej- Steg ” Przywitanie lata”- chodziło o 300 tys zł, jakie przyznała Rada Miasta na organizację imprezy otwierającej sezon letni w mieście . W tej puli znalazły się też pieniądze na organizację Targów Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych na płycie rynku.

Fenomenem tego działu jest to, że autorka na pół roku przed cykliczną imprezą nie wie ani kto ostatecznie wystąpi , ani też nie dysponuje prowizorium budżetowym imprezy. Nie wie też, jaki jest koszt organizacji świeżo zamkniętych przecież Targów Bożonarodzeniowych

Radny miejskiej opozycji Paweł Liszka zauważył, ze skoro w-ce burmistrz nie ma pojęcia o wydatkach nawet w sferze świeżo zakończonej imprezy to najwyższa pora, by zmniejszyć kwoty na zabawy w mieście. Apelował o wprowadzenie 25% obniżki wydatków w sektorze promocji i wydatkowanie zaoszczędzonych pieniędzy na walkę ze smogiem zagrażającym życiu i zdrowiu mieszkańców.

Najmłodszy stażem członek rady Artur Kret ( zastąpił Michała Glonka) -w płomiennym wystąpieniu podkreślał , że
– w czasach dobrobytu ludzie chcą więcej rozrywki, lecz w Nowym Targu największym problemem jest smog, a walka o czyste powietrze wymaga zdecydowanych ofiar. Proponował, by na czas kryzysu obciąć o 25 % budżet w sektorze imprez i wstrzymać ich realizację do chwili naprawy stanu powietrza w mieście .

Niestety obydwa wnioski formalne opozycji postulującej zwiększenie realnych nakładów na czyste powietrze przepadły w głosowaniu .

Przeciwny był takiemu dictum opozycjonistów w mieście przewodniczący Rady Grzegorz Luberda. Tłumaczył, że Rada przecież zabrała już 0,5 mln z budżetu obywatelskiego na rzecz walki o czyste powietrze w mieście i należałoby w ogóle się zastanowić , czy nie odstąpić od budżetu obywatelskiego, bo buduje się z niego tylko place zabaw i urządzenia do ćwiczeń i nie powstaje tak naprawdę nic konkretnego.

Sprawy budżetu imprez w-ce burmistrz Joanny Iskrzyńskiej – Steg bronił w końcu sam pryncypał. Burmistrz Grzegorz Watycha twierdził,że tegoroczny plan finansowy sektora promocji już został uszczuplony o 25% w stosunku do roku poprzedniego i Iskrzyńska Steg na „Przywitanie lata2020” dostała nie 400 tys jak w 2019 roku a 300 tys.

_ Ta promocja jest solą w oku – grzmiał burmistrz Watycha prosząc radnych o nieścinanie budżetu imprezowego – a tu jeszcze ” igrzyska skarbówki ” i na tej imprezie jako miasto musimy się pokazać

Oszczędności budżetowe last minute dotknęły natomiast świetlic dla dzieci . Tu na wniosek przewodniczącej komisji mieszkaniowej zmniejszono godziny ich działalności. Koronnym argumentem przemawiającym za eliminacją czasu poczekalni dla dzieci jest to, ze dzieci powinny czas spędzać z rodzinami a nie w świetlicach. Zaoszczędzone w ten sposób środki zostały przekazane na bliżej nieokreślone cele . Radna nie potrafiła wskazać sektora , który zasilą pieniądze pochodzące z oszczędności na dzieciach.

Radnego Marka Fryźlewicza interesowało w budżecie też to , czy przewiduje on planowane rządowe podwyżki płacy minimalnej. Te naturalnie uwzględniono.

Z istotnych ustaleń okołobudżetowych wynika, że zmieniono czas realizacji kilku inwestycji znajdujących się w tzw długoterminowej prognozie finansowe miasta. Chodzi o przesunięcie środków na 2020-2030 na takie inwestycje jak :

-152 tys. na budowę zaplecza turystycznego na osiedlu Oleksówki i 80 tys zł na budowę holu w hali Klubu Sportowego Gorce oraz kwoty w wysokości 25 mln zł z przeznaczeniem na integrację transportu miejskiego .

Gdzieś między wierszami znów wypłynęła sprawa budowy Hali Lodowej w mieście .Wiadomo, że po szumnych zapowiedziach i rzekomych utarczkach z konserwatorem zabytków teraz burmistrz Grzeglorz Watycha tłumaczy przez zęby, że Ministerstwo Sportu nie ma pieniędzy i tak naprawdę to na owo wielkie ani małe Centrum Sportów Zimowych ( CSZ) nie ma skąd wziąć kasy i nie ma też nawet jasnych planów , gdzie po nią uderzyć .

Sukcesem za to minionego roku jest zdaniem Grzegorza Watychy wykorzystanie złej koniunktury powietrza w Nowym Targu (, koniunktury która zaprowadziła miasto Nowy Targ na niechlubny szczyt europejskich trucicieli )do napisania pisma do premiera. Efekt prośby samorządowca z Nowego Targu jest taki, że premier Mateusz Morawiecki skierował pismo do nowopowstającego ministerstwa klimatu… i teraz jak w skeczu( ” Andrzej Gołota ” )kabareciarza Marcina Dańca, Nowy Targ jest pierwszy na liście miast oczekujących na rozpatrzenie sprawy … Brawo

Redakcja2019
Ula Starzyk
konto czerwone
konto czerwone

Szumne zapowiedzi

Nie idźcie w góry apeluje TOPR. Ratownicy sprowadzają grupę turystów, którzy noc spędzili uwięzieni w Tatrach

Suche Czuby Konradzkie to tam w piątek wieczorem utknęły cztery osoby. 15 ratowników nie zdołało dotrzeć do potrzebujących pomocy, bo pieszą wspinaczkę uniemożliwiał silny wiatr i śnieg. Start śmigłowca z uwagi na panujące warunki atmosferyczne jest niemożliwy .Turyści noc spędzili w Tatrach.O ich kłopotach ratowników poinformowali kontaktujący się z nimi nabliżsi członkowie rodziny.

Akcję ratunkową wznowiono dziś rano. Turyści , którzy utknęli na szaku noc spędzili w wydrążonej w śniegu jamie. Ich stan określanh jest jako niezły. Grupę w drodze powrotnej pilotuje 16 ratowników TOPR, którzy bladym świtem podjęli ponowną próbę dotarcia do turystów.

Kolejna ekipa ratowników TOPR idzie w kierunku Murowańca . To stamtąd dochodzi wołanie o pomoc turysty, który nie czuje się na siłach,by zejść samodzielnie.Wiadomo, że mężczyzna nocował w śnieżnej jamie nad Zamarzłym Stawem .

Z pierwszych informacji, jakie przekazali ratownicy wynika, że eskortowani turyści nie byli przygotowani nawet w stopniu podstawowym na wędrówki po górach w sezonie zimowym :

Turyści -dodamy – czterej mężczyźni , którzy nocowali w wydrążonym w śniegu schronieniu w rejonie Suchych Czub Kondrackich mieli wprawdzie zimowe ubranie, ale nie mieli sprzętu do zimowej turystyki, ani tzw ” Lawinowego ABC”, to znaczy, że nie posiadali detektora, sondy i łopatki. Nie mieli też ani raków ani czekanów. Podobnie turysta, który utknął przy Zmarzłym Stawie – nie miał zimowego ekwipunku , nie zabrał też ze sobą podstawowych elementów zimowego okrycia : czapki i rękawiczek, ale za to miał ze sobą namiot i śpiwór.

Tatrach obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego. Warunki w górach są bardzo trudne. Ratownicy odradzają wyjście w góry. 

„Pokrywa śnieżna na stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.

Zejście lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu – czasem wystarczy nieopatrzny krok , czy mały kamyk, by samoistnie runęły masy śniegu

Redakcja2019
Jagna Podgórski
Redakcja2019
Madzia Rubiś- Pacek

.

konto czerwone
konto czerwone

Poczta Humoru Weekendowego : Sylwestrowo

♥Dzień po święcie Bożego Narodzenia troskliwy mąż mówi do żony :

  • Kochanie przypominam Ci , że mamy iść na bal sylwestrowy, czy mogłabyś się już ubierać ?

♥ Spotykają się dwie blondynki i jedna mówi:
– Ty, słuchaj wiesz że w tym roku Sylwester wypada w piątek?
A na to druga:
– Kurcze, żeby tylko nie trzynastego!

♥Przed balem maskowym na Sylwestrowym żona pyta męża:

-Kochany co powinnam włożyć by nikt mnie nie rozpoznał ?

-To proste odpowiada mąż: Nie wkłada peruki, nie przyklejaj sztucznych rzęs, wyrzuć gąbkę ze stanika, nie wkładaj gorsetu, którym ściskasz brzuch , nie rób makijażu- jestem pewien , że nikt cie nie rozpozna

Na szkoleniu wojskowym major prelegent naucza: Sylwester organizuje się w trzech celach :

1. szukanie kandydatki na żonę ,

2. pilnowanie własnej żony,

3. oglądanie się za cudzą

♥ Trzech studentów siedzi w pokoju i opowiada o sylwestrze. Pierwszy mówi:
– No, ja to bylem na Hawajach, słoneczko grzało, dziewczyny w bikini – fajnie było.
Na to drugi:
– Ja byłem w Austrii, fajerwerki, dziewczyny z zimna się przytulały.
– A ty gdzie byłeś? – pytają trzeciego.
– A ja siedziałem z wami w pokoju, tylko nie paliłem tego gów*a.

Wstawiony gość po Sylwestrze wsiada do autobusu i staje przy kasowniku. Podchodzi do niego kobieta z biletem w ręku i grzecznie pyta :

-Czy można ?

Na co wstawiony gość odpowiada z godnością;

-Pani wybaczy w autobusie nigdy nie tańczę

♥Wchodzi Bercik do domu mocno wstawiony po Sylwestrze, a żona krzyczy :

Bercik obiecałeś ,a opiłeś się jak świnia

  • Tak -dzielnie odpowiada Bercik,- ale kochanie to było w zeszłym roku
  • Bercik a te czerwone kółka na oczach to skąd ? – denerwuje się żona
  • Kochanie to nic takiego . Zasnąłem na kieliszkach
Redakcja2019
Lech Turek
konto czerwone
konto czerwone

Weekend na minusie ,ale w Nowy Rok na plusie

Lawinowa dwójka w Tatrach i zapowiadane na ten weekend opady śniegu oraz minusowe temperatury wieszczą powrót Zimy. Atak mrozu będzie jednak krótkotrwały. Już przed sylwestrem według synoptyków termometry znów pokażą dodatnie temperatury i na totalnym plusie nomen – omen będziemy wchodzić w Nowy 2020 Rok. Pogodowa huśtawka niestety nie ustrzeże was przed śliskimi nawierzchniami ulic, a tym bardzie tzw. gołolódką na całym Podhalu. Uważajcie więc rano i wieczorem, kiedy proces zamarzania daje o sobie najbardziej znać . Na stokach narciarskich warunki do szusowania bardzo dobre .Stoki są sztucznie naśnieżane i świetnie przygotowane .

Pamiętacie o rękawicach, szalikach a przede wszystkim o czapkach i nie róbcie babci na złość, bo to Wam uszy zmarzną .

Poniżej info o warunkach na szlakach turystycznych, prognoza pogody i grubość porywy śnieżnej

Warunki na szlakach (TPN)

Wszystkie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, który w wielu miejscach jest nieprzetarty. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co w połączeniu ze świeżym opadem śniegu może prowadzić do utraty orientacji w terenie oraz pobłądzeń. Warunki do wycieczek w wyższe partie Tatr są niekorzystne. Wybierając się jednak w takie miejsca, niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego (m.in. raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętność posługiwania się nim. Na niektórych szlakach w niższych partiach Tatr wciąż leżą gałęzie oraz pojedyncze drzewa powalone przez wiatr, które są na bieżąco usuwane. Przypominamy, że grudniowe dni są bardzo krótkie. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

fot. Simon Migaj

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA( IMGW-BIP)

Ważność: od godz. 07:30 dnia 27.12.2019
do godz. 07:30 dnia 28.12.2019

W DZIEŃ (piątek)
Zachmurzenie: całkowite.
Zjawiska: opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Podhalu do 8 cm, a wysoko w Tatrach miejscami do 15 cm.
Temperatura maksymalna: około -1°C, na szczytach Tatr około -9°C.
Wiatr: umiarkowany, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W NOCY (piątek/sobota)
Zachmurzenie: całkowite.
Zjawiska: opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Podhalu do 10 cm, a wysoko w Tatrach miejscami do 15 cm.
Temperatura minimalna: około -6°C, na szczytach Tatr około -15°C.
Wiatr: umiarkowany, lokalnie dość silny i porywisty, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 28.12.2019
do godz. 07:30 dnia 29.12.2019

W DZIEŃ (piątek)
Zachmurzenie: całkowite.
Zjawiska: opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Podhalu do 5 cm, a wysoko w Tatrach miejscami do 10 cm.
Temperatura maksymalna: około -5°C, na szczytach Tatr około -13°C.
Wiatr: umiarkowany, lokalnie dość silny i porywisty, północny. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W NOCY (piątek/sobota)
Zachmurzenie: całkowite.
Zjawiska: okresami słabe opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wysoko w górach około 5 cm.
Temperatura minimalna: około -8°C, na szczytach Tatr około -15°C.
Wiatr: umiarkowany, w rejonach podgórskich lokalnie porywisty, północny. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, północny i północno-wschodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Dyżurny synoptyk: Tomasz Knopik
Godzina i data wydania: 2019-12-27 05:41

MiejscowośćTemp. CCałkowita grubość pokrywy śniegu cmGrubość świeżej pokrywy śniegu cmGatunek śnieguWojewództwo
BIAŁKA X 2.002.00mokrymałopolskie
BIELSKO-BIAŁA2.10.000.00Xśląskie
BIERNA X 0.000.00Xdolnośląskie
BIERUTÓW X 0.000.00Xdolnośląskie
BOBRY X 0.000.00Xłódzkie
BOGDANÓWKA X 7.003.00mokrymałopolskie
BOLKÓW X 0.000.00Xdolnośląskie
BORÓW X 0.000.00Xdolnośląskie
BRENNA3.00.000.00Xśląskie
BRYNICA X 0.000.00Xśląskie
BUKOWINA TATRZAŃSKA-1.627.004.00puszystymałopolskie
BUKÓWKA X 0.000.00Xdolnośląskie
CHWAŁKOWICE2.60.000.00Xdolnośląskie
CIECHANOWICE X 0.000.00Xdolnośląskie
DOLINA PIĘCIU STAWÓW-6.662.0024.00puszystymałopolskie
DWERNIK X Pokrywa nieciągła (płaty)0.00mokrypodkarpackie
DZIERŻONIÓW X 0.000.00Xdolnośląskie
DZIEWIĘTLICE X 0.000.00Xopolskie
GŁUCHOŁAZY2.30.000.00Xopolskie
GRYFÓW ŚLĄSKI X 0.000.00Xdolnośląskie
HALA GĄSIENICOWA-5.657.0020.00przewianymałopolskie
ISTEBNA-STECÓWKA X 10.008.00mokryśląskie
JABŁONKA0.21.001.00mokrymałopolskie
JAKUSZYCE-1.610.005.00puszystydolnośląskie
JARNOŁTÓWEK X 0.000.00Xopolskie
JASIONÓW X 6.004.00mokrymałopolskie
JAWISZOWICE X 0.000.00Xmałopolskie
JAWOR X 0.000.00Xdolnośląskie
JEDLINA-ZDRÓJ X 0.000.00Xdolnośląskie
JELENIA GÓRA2.10.000.00Xdolnośląskie
KACZORÓW X 0.000.00Xdolnośląskie
KALNICA X Ślad (poniżej 0.5cm)0.00mokrypodkarpackie
KAMESZNICA X 0.000.00Xśląskie
KAMIENICA X 2.002.00mokrydolnośląskie
KAMIENNA GÓRA X 0.000.00Xdolnośląskie
KARPACZ0.70.000.00Xdolnośląskie
KASPROWY WIERCH-8.595.0044.00przewianymałopolskie
KŁODZKO2.40.000.00Xdolnośląskie
KORBIELÓW0.04.004.00mokryśląskie
KOŚCIELISKO-KIRY X 34.003.00mokrymałopolskie
KOWANIEC X 1.001.00mokrymałopolskie
KOWARY X 0.000.00Xdolnośląskie
KRUPSKI MŁYN X 0.000.00Xśląskie
KRYNICA0.62.002.00mokrymałopolskie
KRZECZÓW0.3Ślad (poniżej 0.5cm)0.00mokrymałopolskie
LALIKI0.03.003.00puszystyśląskie
LĄDEK-ZDRÓJ1.60.000.00Xdolnośląskie
LEGNICA3.70.000.00Xdolnośląskie
LESZNO3.50.000.00Xwielkopolskie
LGOTA GÓRNAb.d.0.000.00Xśląskie
LIMANOWA0.5Ślad (poniżej 0.5cm)997.00mokrymałopolskie
LIPNICA WIELKA X 12.007.00puszystymałopolskie
LIPOWA X 0.000.00Xśląskie
LUBACHÓW X 0.000.00Xdolnośląskie
LUBOMIERZ X 0.000.00Xdolnośląskie
LUBOMIN X 0.000.00Xdolnośląskie
ŁABOWA X Ślad (poniżej 0.5cm)997.00mokrymałopolskie
ŁOPUSZNA0.51.001.00mokrymałopolskie
MIEROSZÓW X 0.000.00Xdolnośląskie
MIĘDZYGÓRZE X 3.003.00mokrydolnośląskie
MIĘDZYLESIE X 0.000.00Xdolnośląskie
MILICZ X 0.000.00Xdolnośląskie
MIZERNA0.6Ślad (poniżej 0.5cm)997.00mokrymałopolskie
MORSKIE OKOb.d.48.0012.00puszystymałopolskie
NAMYSŁÓW3.80.000.00Xopolskie
OBORNIKI ŚLĄSKIE X 0.000.00Xdolnośląskie
OLEWIN1.20.000.00Xmałopolskie
OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE X 0.000.00Xdolnośląskie
OPOLE3.90.000.00Xopolskie
OSIELEC X Ślad (poniżej 0.5cm)0.00mokrymałopolskie
OTMUCHÓW3.30.000.00Xopolskie
PACZYN X 3.003.00mokrydolnośląskie
PAPROTKI1.0Ślad (poniżej 0.5cm)0.00mokrydolnośląskie
PEWEL MAŁA X 0.000.00Xśląskie
PILCHOWICE X 0.000.00Xdolnośląskie
PIWOŃ X 0.000.00Xśląskie
POBIEDNA X 0.000.00Xdolnośląskie
POLANA CHOCHOŁOWSKA-3.856.0013.00puszystymałopolskie
POLKOWICE2.80.000.00Xdolnośląskie
PORONIN-0.415.003.00mokrymałopolskie
PÓŁRZECZKI X 3.003.00mokrymałopolskie
PSZENNO3.00.000.00Xdolnośląskie
PTASZKOWA1.0Ślad (poniżej 0.5cm)997.00mokrymałopolskie
RABA WYŻNA X Ślad (poniżej 0.5cm)0.00mokrymałopolskie
RADZIECHOWY2.00.000.00Xśląskie
RAJCZA X 0.000.00Xśląskie
RĘBISZÓW X 0.000.00Xdolnośląskie
RYCERKA GÓRNA X 3.003.00mokryśląskie
SKOCZÓW X 0.000.00Xśląskie
SŁOSZÓW0.90.000.00Xdolnośląskie
SOBLÓWKA X 4.004.00mokryśląskie
SREBRNA GÓRA X 0.000.00Xdolnośląskie
STARA KAMIENICA X 0.000.00Xdolnośląskie
STARE OLESNO3.80.000.00Xopolskie
SULIKÓW X 0.000.00Xdolnośląskie
SZAFLARY X 1.001.00mokrymałopolskie
SZCZAWNO-ZDRÓJ1.10.000.00Xdolnośląskie
SZCZYRK0.14.004.00mokryśląskie
SZKLARSKA PORĘBA0.51.001.00mokrydolnośląskie
ŚLEMIEŃ X 0.000.00Xśląskie
ŚNIEŻKA-6.622.005.00przewianydolnośląskie
ŚWIERZAWA X 0.000.00Xdolnośląskie
TOMASZÓW BOLESŁAWIECKI3.10.000.00Xdolnośląskie
TWARDOCICE X 0.000.00Xdolnośląskie
TYLICZ0.62.002.00mokrymałopolskie
WĘGLÓWKA X 1.001.00mokrymałopolskie
WITÓW X 11.002.00puszystymałopolskie
WROCŁAW3.90.000.00Xdolnośląskie
ZAKOPANE-0.914.003.00mokrymałopolskie
ZIELENIEC X 2.002.00mokrydolnośląskie
ZIELONA GÓRA2.90.000.00Xlubuskie
ZUBRZYCA DOLNA X 0.000.00Xmałopolskie
ŻABNICA X 2.002.00mokryśląskie
ŻAGAŃ X 0.000.00Xlubuskie
ŻARKI X 0.000.00Xśląskie
ŻUBRACZE0.82.002.00mokrypodkarpackie

źródło : IMGW-BIP, TOPR, TPN

fot. Pexels& Pixabay

Redakcja2019
Jano Janas
konto czerwone
konto czerwone

Awaria wyciągu narciarskiego w Białce Tatrzańskiej

fot OSP Białka Tatrzańska

Chwile grozy przeżyli narciarze, którzy z powodu awarii dziś po południu utknęli na wyciągu narciarskim . Techniczny postój wyglądał groźnie. Obsługa wezwała na pomoc straż pożarną ze specjalistycznym sprzętem, który miał umożliwić ewakuację pasażerów wyciągu .

Na szczęście dla samych narciarzy okazało się , że obsługujący wyciąg poradzili sobie sami z nieplanowanym zatrzymaniem wyciągu narciarskiego i udało się wszystkich amatorów białego szaleństwa zwieźć na dół wyciągiem.

Na Podhalu ruszył sezon narciarski . Amatorów aktywnego spędzania świat Bożego Narodzenia nie brakuje.

Redakcja2019
Adam Mareczek
konto czerwone
konto czerwone

Na szczęście na zdrowie

Fot. Fb.

Dziś tradycyjna wigilia.Wraz z pojawieniem się na niebie pierwsze gwiazdki rodziny na całym świecie zasiądą , by połamać się opłatkiem i zjeść wspólnie tradycyjny postny posiłek .

Korzystając z okazji łamiąc się opłatkiem wszystkim naszym czytelnikom i ich rodzinom życzymy rodzinnego ciepła , spełnienia marzeń i nadziei na lepszy Nowy 2020 Rok .

Redakcja