Poczta Humoru Weekendowego: Relacje

♥ Pracowni mówi w biurze :

Teraz , gdy wiem, ze tego polecenia nie wydał Pan kierownik to ja się pytam szczerze: Co za idiota to zrobił ?

♥ Szef pyta pracownika, który wybiera się na urlop podczas wakacji:

Czy lubi Pan spocone dziewczyny ?

No nie za bardzo

A ciepłą wódkę ?

Też nie .

To po co Panu urlop w Lipcu, bierz Pan w Lutym

Szef do pracownika: – Panie, pan wszystko robi powoli: powoli pan myśli, powoli pisze, powoli mówi, powoli się porusza…! Czy jest coś co pan robi szybko?! – Taaak! Szybko się męczę…

♥ Żona bankiera wpada z niespodziewaną wizytą do męża do pracy. Zastaje go z sekretarką na kolanach. Bankier bez zmrużenia oka dyktuje list:
„…i na koniec, szanowna Rado Nadzorcza, zwracam uwagę, że nie obchodzi mnie, czy mamy kryzys, czy nie. Nie jestem w stanie pracować bez drugiego fotela w gabinecie”

♥ Szef do pracownika:
– Panie Kowalski, dlaczego przychodzi pan do pracy dopiero o godzinie 11?
– Sam szef mówił, że gazetę mogę w domu sobie poczytać.

♥Dzwoni facet rano do swojego szefa do pracy i mówi: – Szefie, nie mogę dziś przyjść do pracy. – Ale dlaczego, co się stało, jesteś chory? – Sprawa jest bardziej skomplikowana, mam problem ze wzrokiem. – Jak to? Co ci dokładnie dolega? Masz zapalenie spojówek? – Nie, po prostu nie widzę się dzisiaj w pracy!

♥ Pracownik jak zwykle przyszedł spóźniony do pracy i zbiera standardowy ochrzan od szefa:
– Był pan w wojsku, ?
– Byłem.
– I co tam panu mówił sierżant jak się pan spóźniał?!
– Nic szczególnego… „Dzień dobry, panie majorze”...

Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Beskidy :13-letni chłopiec z Małopolski wypadł z kolejki kanapowej na Zwardoniu

Nieznane są okoliczności wypadku, jaki wydarzył się we czwartek ( 30.01,2020), przed południem, na wyciągu kanapowym w Zwardoniu. 13-letni chłopiec spadł z wysokości 10 m i zsunął się po stoku. Wiadomo, ze poszkodowany, który był uczestnikiem zorganizowanych kolonii miał na głowie kask i w chwili dotarcia do niego ratowników był przytomny.

Chłopca śmigłowcem przetransportowano do szpitala w Katowicach. Jak udało nam się dowiedzieć dziecko jest stabilne i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Popada, powieje, pogrzeje- weekend na Podhalu pod znakiem wiatru

fot. Hieu Vu0ng

W górach będzie duć . Według synoptyków w ten weekend siła wiatru ma osiągać nawet 28 km/h na Podhalu i 120 km/h wysoko w górach . Uważacie na homeopatów reagujących na wiatr. Mogą być uciążliwi. Pozytywna wiadomość jest taka, że ogólnie nie będzie zimo. meteorolodzy przewidują temperatury od 3 do 6 stopni Celsjusza. Dopiero we czwartek słupek rtęci spadnie poniżej zera, a wiatr zacznie powoli się uspakajać

Warunki na szlakach

Wszystkie szlaki pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którą zalega lód bądź starszy, twardy i zmrożony śnieg. W dalszym ciągu jest bardzo ślisko. Na wycieczki dolinne, do poziomu schronisk niezbędne będą raczki oraz kijki trekkingowe. W wyższych partiach gór pokrywa śnieżna jest zróżnicowana – w większości śnieg jest bardzo twardy i zmrożony, lecz są również miejsca na graniach, gdzie śnieg jest całkowicie wywiany – niewielka warstwa świeżego śniegu może pokrywać tam lód i zmrożone trawy. W partiach graniowych wieje silny wiatr. Poruszanie się w warunkach zimowych w tej części Tatr wymaga dużego doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) jak również umiejętności posługiwania się nim.

Warunki dla turystów narciarskich (skiturowców) są trudne. Śnieg jest bardzo twardy i zlodzony. Do podejść niezbędne są harszle, a do zjazdu dobrze naostrzone narty. Miejscami na trasach i szlakach narciarskich wystają kamienie, m. in. na odcinku z  Nosalowej Przełęczy do Kuźni

Dane pomiarowe 2020-01-30 06:00Prognoza z modelu COSMO
2020-01-31 00:00
Nazwa stacjiWysokość n.p.mTemp. °CCałkowita grubość pokrywy śniegu cmGrubość świeżej pokrywy śniegu cmGatunek śnieguTemp. °CWiatrPogoda
Jabłonka615b.d.33.00mokry15
Ratułów680b.d.11.00puszysty05
Witów800b.d.173.00puszysty05
Kościelisko-kiry950b.d.280.00lodoszreń14
Polana Chochołowska1147-3.3533.00przewiany14
Niedzica534-0.222.00puszysty23
Bukowina Tatrzańska868-1.3251.00krupiasty14
Hala Gąsienicowa1520b.d.544.00przewiany14
Dolina Pięciu Stawów1670-6.7811.00przewiany14
Morskie Oko1408b.d.474.00krupiasty14
Poronin773b.d.161.00przewiany05
Zakopane855-1.0232.00krupiasty14
Kasprowy Wierch1991-9.5960.00przewiany14

b


PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 19:30 dnia 30.01.2020
do godz. 19:30 dnia 31.01.2020

W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu. Temperatura minimalna na Podhalu od -3°C do 0°C, na szczytach Tatr około -6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni. W Tatrach wiatr w porywach do 90 km/h, zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W dzień zachmurzenie duże. Okresami przelotne opady deszczu ze śniegiem, w Tatrach opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach powyżej 1500 m n.p.m. od 5 cm do 8 cm. Temperatura maksymalna na Podhalu od 2°C do 6°C, na szczytach Tatr około -2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w Tatrach wiatr od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 115 km/h, zachodni i północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 31.01.2020
do godz. 19:30 dnia 01.02.2020

W nocy zachmurzenie duże. Okresami deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna na Podhalu od 0°C do 2°C, na szczytach Tatr około -2°C. Temperatura minimalna, potem wzrost temperatury. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny w porywach do 90 km/h, z kierunków zachodnich.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami niewielkie opady deszczu, wysoko w Tatrach śniegu. Temperatura maksymalna na Podhalu od 4°C 8°C, na szczytach Tatr około 1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni, w Tatrach silny i bardzo silny, zachodni.

Dyżurny synoptyk: Romuald Kaseja
Godzina i data wydania: 2020-01-30 12:40

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Od 1 marca b.r droższe wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Fot. T PN

Od 1 marca w górę pójdą ceny biletów wstępu na teren TPN. To pierwsza zmiana cen od 6 lat. Ostatnia podwyżka cen miała miejsce w 2014 roku .

Teraz za bilet normalny płacimy 5 zł, za bilet ulgowy 2,5 zł. 0d 1 marca br bilet normalny kosztował będzie 6 zł, zaś ulgowy 3 zł. Cena biletu 7-dniowego dla osoby dorosłej wyniesie 30 zł (obecnie 25 zł), w przypadku dziecka 15 zł (obecnie 12,5 zł).

W górę idą też roczne opłaty dla przewodników tatrzańskich (ze 100 zł do 150 zł ) oraz miesięczna opłata dla fiakrów pracujących na drodze do Morskiego Oka. / z 1300 zł do 1500 zł/ . Ceny przewozu turystów nie ulegną zmianie.

Wzrost cen biletów według informacji TPN tłumaczony jest większymi kosztami funkcjonowania parku.Rocznie TPN odwiedzajà tysiące turystów zostawiających tutaj pokaźną sumę pieniędzy.

Fot. Ula Starzyk

15% wpływu z biletów wstępu do TPN przekazywane jest na rzecz działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pieniądze przeznaczane są m.in. na działania związane z edukacją, monitoringiem, ochroną przyrody i remontami szlaków.

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Eko – samochody za drogie na polskie drogi ?

fot.murator.plus

Zapowiadana podwyżka cen energii elektrycznej uderzy bardzo mocno w raczkujący w Polsce rynek samochodów napędzanych energią elektryczną.

Według ekspertów rynku paliw 100 km przejechanych samochodem elektrycznym po podwyżce prądu kosztować będzie 70 zł czyli dwukrotnie więcej niż przejazd tej trasy np. Dieslem .

Czarne chmury nad tym sektorem gromadzą się seryjnie. Nie dość, że dopadają go wyższe ceny za prąd to na dodatek kończy się okres promocyjny u wielu sprzedawców doładowań elektrycznych ( Lotos i Orlen) i gros z nich zamierza się wycofać z rynku, a to oznacza nie tylko drożyznę komunikacyjną dla posiadaczy elektrycznych aut , ale i trudności w dotarciu do stacji ładowania.

Szansą są preferencje dla amatorów eko- pojazdów . Takie same, jakie stosowane są w sprzedaży gazu czy oleju opałowego. Póki co, decyzji takich nie ma i nic nie wskazuje na to, by rząd zamierzał wspierać niszową -póki co- motoryzację. Przypomnijmy, że polski samochód elektryczny miał być sztandarowym projektem eko-rozwoju motoryzacji w Polsce .

Jedną z pierwszych instytucji, która wsparła rządowy program wdrożenia samochodów elektrycznych był Tatrzański Park Narodowy . Według szacunkowych danych rynek elektro-samochodów w Polsce teraz szacowany jest w granicach 8-10 tys. pojazdów.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Snowlandia w Zakopanem bije rekordy popularności

fot. www.snieznylabirynt.pl

Śnieżny Labirynt, który oficjalnie uż szósty raz otwarto 15.01.2020 roku w Zakopanem jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych zimowego sezonu . W tym roku do bajkowego zamku dołączyła pierwsza w Polsce piramida, pełna egipskich , chociaż tu lodowych rzeźb.Swą formą budowla nawiązuje do słynne piramidy z Gizy.Warto też zauważyć, że to największa w świecie konstrunkcja.

By zbudować taki cud pod Wielką Krokwią przez cały miesiąc produkowano śnieg. Armatki śnieżne wykorzystano także do tego, by stworzyć odpowiednie otoczenie.

I chociaż brzmi to dość niewiarygodnie przy stawianiu całej konstrukcji wykonywano ciężki sprzęt. Natomiast wewnętrzny wystrój , wszystkie rzeźby w środku wykonali artyści specjalizujący się w rzeźbach ze śniegu i lodu .

Inną atrakcją jest tor saneczkowy dla dzieci , który świetnie dopełnia rozrywkowo-edukacyjny charakter Snowlandii.

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

PanDa w areszcie

zdjęcia operacyjne KPP Zakopane

Policjanci z Zakopanego aresztowali chodzącą po Krupówkach maskotkę. Przebrany za pandę młody mężczyzna miał zachowywać się agresywnie w stosunku do przechodniów. Fotomodel oferował płatne zdjęcia ze swoim udziałem .Na dodatek jego agresja rosła wraz z pojawieniem się funkcjonariuszy straży miejskie i policji.

To zaczepiani turyści zażądali interwencji policji. Na ich wniosek w sobotę( 25.01.br) aresztowano przebierańca . Policja w Zakopanem dopiero dziś ujawniła ten fakt nie na oficjalnych stronach , ale na swoim facebookowym profilu. Niebawem- jak wynika z zamieszczonych na FB informacjach – zatrzymany usłyszy zarzuty, bo śledztwo w sprawie nagabywania przechodniów nadal trwa.

Przypomnimy, że Krupówki są najsłynniejszym i najstarszym deptakiem w Polsce . W dobie Pucharu Świata w Zakopanem, w jednym momencie znajduje się na nich morze kibiców z całego świata .

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka:Tom Phillips -” Prawda. Krótka historia wciskania kitu.”- rekomendują Ewa Skuta & Daga Gormann

Nowa książka autora bestsellera „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”.

Przeczytacie o prawdziwe – a raczej o wszystkich genialnych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła przez wieki…

Nowa książka Toma Phillipsa opowiada o tym, jak ludzkość przez stulecia oszukiwała samą siebie. Rodzi się nawet pytanie : Czy istnieje szansa, byśmy w przyszłości zdecydowali się porzucić kłamstwo?

Recenzenci o „Prawdzie” Toma Phillipsa: .

„Tom Phillips to bardzo mądry i zabawny facet.”-
Greg Jenner, autor książki „Milion lat i jeden dzień. -Fascynująca historia życia codziennego”

„Niesamowicie zabawna.”- Mark Watson, komik

„Błyskotliwa!”- Sarah Knight, autorka „Magii olewania”

„W mrocznych czasach pocieszające jest to, że zawsze byliśmy gromadką pieprzonych bezmyślnych bałwanów.”-
Stuart Heritage, autor „Don’t Be a Dick, Pete”

Według autora , naszym zdaniem nowego bestsellera „Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy-” – dowodzi Phillips.

Myślicie, że„złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali?

Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da.- sugerują wydawcy książki

Tom Philips dowodzi ,że są imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować!

Oto i kilka przykładów na bzdury prawie idealne:

Od Wielkiej Mistyfika­cji Księżycowej (kiedy nowojorska gazeta „Sun” wzbudziła sensację, publikując cykl artykułów o sławnym astronomie sir Herschelu, który odkrył na Księżycu zaawansowaną cywilizację), przez humbug o wannach, po grasującego w Croydon seryjnego zabój­cę kotów – wiele z tego, co czytaliśmy o wydarzeniach dzie­jących się na świecie, było totalną bzdurą.

Do tego samego kosza To Philips wrzuca czarną propagandę , albo jak kto woli tzw. public relations> Wydawca książki pisze tak :

„Przed wami nie­prawdopodobne opowieści o mitycznych krainach i badaczach niekoniecznie będących w miejscach, o których pisali. Albo historie o manipulacjach na wielką skalę dzięki rozpowszechnianiu teorii spiskowych lub o nieudanych próbach tuszowania katastrof czy o propagandzie z czasów wojny –  czyli cała niecna sztuka politycznej ściemy!”

Poza tym autor nie ucieka od tego co, psychologowie i psychiatrzy nazywają chorobami , a my fiksacjami.

Przeczytacie zatem u Philipsa o maniach, lękach i zbiorowych histeriach pro­wadzących do wiary w absurdalne rzeczy: od widmowych statków po­wietrznych czy niezwykle rozpo­wszechnionego przekonanie, że ktoś próbuje kraść mężczyznom penisy po polowanie na czarownice i wywoływanie zupełnie rzeczywistych tragedii

Autor stawia tezę , że w prawdzie i życiu w niej, sami jeste­śmy swoim największym wrogiem.

Książka nas urzekła, rozbawiła i dała nam niesamowity dystans do życia i jego postrzegania.

żródło; empik

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Nowy Las w Dolinie Chochołowskiej. Znana firma motoryzacyjna uzupełni drzewostan

Dolina Chochołowska fot. Tatromaniak.pl

12 tys. drzew w ramach trzeciej , świątecznej akcji społecznej zasadzi potentat branży samochodowej Volvo . Zalesiony zostanie teren potężnych wiatrołomów w Dolinie Chochołowskiej, którą zna każdy z powodu pięknie kwitnących tu krokusów tworzących niesamowite polany .

Przypomnijmy, że w 2013 roku w wyniku szalejącego w Tatrach wiatru halnego Dolina Chochołowska ucierpiała najbardziej. Według szacunkowych danych wiatr powalił tutaj 130 tys. drzew. Dzieło zniszczenia dokończyły korniki.

Teraz w wyniku akcji społecznej i z wyboru internautòw jest szansa na odbudowę ekosystemu w Dolinie Chochołowskiej. Dziękujemy firmie Volvo za piękny gest .❤

ŹRÓŁO: gazeta.pl

Opracowanie: ula starzyk

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Poczta humoru weekendowego: Jeszcze na feriach

♥ Rodzice pytają syna :

kochanie co lubisz najbardziej w szkole?

Syn patrzy to na tatę to na mamę i odpowiada:

Dzwonek kochani, dzwonek.

♥ Rozmawia dwóch tetryków na balu karnawałowym:

Kiedy miałem piętnaście lat, to wróżka mi przepowiedziała, że będę w przyszłości wszystkie pieniądze na dziewczyny wydawał…
Mam teraz żonę i trzy córki. Wydaję na nie wszystkie pieniądze… Jak miałem piętnaście lat, to inaczej zinterpretowałem przepowiednię.

♥♥

Główny dyrektor, przeżywając koszmarne problemy ze swoim komputerem, w stanie czarnej rozpaczy dzwoni do informatyka, który jest akurat na urlopie. Telefon odbiera jakieś małe dziecko, więc dyrektor się pyta:

– Czy tatuś jest w domu?
– TAK – odpowiada cichy głosik.
– Czy mogę z nim porozmawiać?

Ku jego wielkiemu zaskoczeniu, głosik mówi NIE. Dyrektor chce oczywiście porozmawiać z kimś dorosłym, więc pyta dalej:

– A mamusia, jest w domu?
Odpowiedź znów brzmi: TAK.
– Czy mogę z nią porozmawiać?
– NIE – szepta dziecko.

Dyrektor domyśla się, że rodzice widocznie robią coś ważnego i zakazali dziecku przeszkadzać. Ktoś jednak musi sie opiekować tym maluchem, myśli sobie dyrektor, więc postanawia przynajmniej zostawić wiadomość niani.

– A czy ktoś jeszcze jest z wami w domu? – zapytuje.
– Tak, policjant – odpowiada szepczący głosik.
– Ooo… Czy mogę z nim porozmawiać? – pyta dyrektor, dość zaskoczony.
– Nie, on jest bardzo zajęty – informuje go cichy głosik.
– Ooo… A czym jest tak zajęty? – pyta bardzo już zaniepokojony dyrektor.
– Rozmawia właśnie z mamusią, tatusiem i strażakiem – relacjonuje malec.

Dyrektor aż zaniemówił… Nagle, słyszy w słuchawce jakiś dziwny dźwięk, tak jakby lądował helikopter. Co to oznacza, u licha? – zastanawia się dyrektor.

– Co to za dźwięk? – pyta.
– Heli-kopter – sylabizuje dzieciak.
– Dziecko, na litość boską, co się tam u was dzieje? – dyrektor jest już bardzo zdenerwowany.
– Policjanci i strażacy przeszukują teraz park za naszym domem – szepta dziecko.

Dyrektor wpada w panikę: No tak, ale czego oni szukają? – pyta.
Dzieciak chichocze:
– MNIE!

Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone