Koronowirus to pestka- wykończą nas spec-procedury. Anna Morawska od wtorku podejrzana o koronowirusa w sobotę zamieściła film w internecie…

Film, Który robi zawrotną furorę w piątek ( 29.02.2020,wieczorem )zamieściła na swoim facebookowym profilu Anna Morawska, która do szpitala w Krotoszynie z podejrzeniem koronowirusa.

26-letnia Pacjentka , wróciła po europejskich wojażach m.in do Włoch i trafiła do szpitala z obawami zaburzeń oddychania , wysoką temperaturą i bólami mięśni .

Z jej wypowiedzi wynika, że wbrew wszelkim zapowiedziom rządu nie ma żadnego przygotowania do walki z ewentualną epidemią . Laborantka w wytypowanej do badań placówce do dziś nie zdążyła przesłać wyników potwierdzających bądź wykluczających istnienie zagrożenia – chociaż w Chinach takie wyniki badań przekazywane są maksymalnie po 3 godzinach – w Polsce co najwyżej w tym terminie można uzyskać obraźliwą sugestię o przeszkadzaniu w pracy . Niedouczona pani do teraz nie była w stanie zbadać materiału z wymazów i generalnie pozostawiła pacjenta bez pomocy. Według Anny Morawskiej po 15:00 w Polsce Koronowirus ma wolną rękę , bo żadna placówka analiz próbek nie działa

W podobny sposób zachowały się szpitale zakaźne , gdzie powinna przebywać pacjentka . Tymczasem na czas ewentualne kwarantanny i leczenia na tzw..nos , chorą zamknięto w izolatce szpitalnej i tam lekarze leczą ją jak umieją .

Zastosowana tlenoterapia i dożywianie kroplówkami pomogło tak, że stan pacjentki poprawił się na tyle, że jest już w stanie samodzielnie dojść do łazienki, a nawet nagrać swoją wypowiedź.

Procedury, które w spec warunkach winny uruchamiać ścieżki szybkiego dostępu w tym wypadku spowolniły wszelką reakcję .

Pozostaje nam tylko wierzyć , że wiara czyni cuda , bo jedyne w co wierzymy to tylko to, że cudem epidemia z Chin nas ominie.

Poczta humoru weekendowego: Medycznie

Panie doktorze, ilekroć piję kawę, boli mnie prawe oko. Co robić?
- Przed piciem wyjąć łyżeczkę.
 Młoda osoba do starszej pani:
- Babciu, jak tu najszybciej do szpitala?
- A powiedz no mi jeszcze raz "babciu", to karetka migiem cię tam zawiezie!
 -coś taki przybity? 
-a z czego się cieszyć?dziś mi jeden taki kase zabrał i jeszcze zęba straciłem. 
-dresiarz? 
-nie  DENTYSTA. 
 Chłopak w aptece kupuje prezerwatywy, przebiera, rozmiary dobiera i po kolei wymienia różne smaki:
- Poproszę truskawkową.
- Bananową również.
- O, i malinową też poproszę...
Wkurzona już mocno aptekarka:
- Panie!!!! Pan będziesz dupczył czy kompot gotował????
 Kobieta do chirurga kosmetycznego:
- Czy mógłby pan zrobić coś z moją twarzą, aby wyglądała atrakcyjnie?
Lekarz bada ją przez jakiś czas, ogląda i w końcu mówi:
- Niestety, nie! W naszym kraju dekapitacja jest prawnie zabroniona!
 Pszczoła użądliła rolnika w przyrodzenie. Cierpiał okrutnie, więc żona 
zawiozła go do lekarza.
- Panie doktorze, proszę mu ból odjąć, ale fason zostawić...
Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend : Ślisko i pochmurnie

Silny wiatr i przejściowe zachmurzenia oraz opady deszczu będą dominować w ten weekend. Dobra wiadomość jest taka, ze termometry pokażą zdecydowane plusy. Zła wiadomość est taka, że na drogach gołoledź będzie teraz norma .

Warunki na szlakach

W Tatrach powyżej górnej granicy lasu panują trudne warunki do uprawiania turystyki.  Pokrywa śnieżna jest bardzo mocno zróżnicowana, w zależności od wysokości i wystawy. Miejscami śnieg jest grząski i przepadający. W pobliżu grani śnieg wywiany do starej twardej warstwy. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy. Wybierając się w wyższe partie gór, należy posiadać duże doświadczenie górskie oraz odpowiedni sprzęt. Szlaki dojściowe do schronisk w większości pokryte są warstwa lodu (zalecamy zabrać raczki oraz kijki trekkingowe).

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 19:30 dnia 27.02.2020
do godz. 19:30 dnia 28.02.2020

W nocy zachmurzenie umiarkowane miejscami duże, początkowo zanikające przelotne opady śniegu. Po północy wzrost zachmurzenia do całkowitego i opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm, w górach o 5 cm do 8 cm. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C, na szczytach Tatr około -10°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych skręcający na kierunki wschodnie a nad ranem na kierunki północne. Wysoko w górach wiatr dość silny, przejściowo silny i bardzo silny, od 35 km/h do 50 km/h i w porywach do 90 km/h; południowo-zachodni, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W dzień zachmurzenie całkowite, po południu przejaśnienia. Opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 4 cm do 7 cm, w górach o 10 cm do 14 cm. Temperatura maksymalna od -2°C do 1°C, na szczytach Tatr około -8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, po południu porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, pod wieczór w porywach do 80 km/h; północny i północno-zachodni, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 28.02.2020
do godz. 19:30 dnia 29.02.2020

W nocy zachmurzenie umiarkowane miejscami duże, możliwe lokalne rozpogodzenia. Początkowo słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -6°C do -3°C, na szczytach Tatr około -9°C. Wysoko w Tatrach temperatura minimalna wystąpi w pierwszej części nocy. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni, nad ranem skręcający na kierunki południowe. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni i zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W górach możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, na szczytach Tatr około 0°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowy. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni.

Dyżurny synoptyk: Alina Jasek-Kamińska
Godzina i data wydania: 2020-02-27 12:39

żródło; TPN, TOPR, IMIGW- BIP

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone


” Aby radość Wasza była wielka ” czyli 10 Ogólnopolska Spartakiada Zimowa w Kasinie Wielkiej

Ponad 150 zarejestrowanych uczestników , a wśród nich osoby duchowne – w Kasinie Wielkiej w sobotę , 29 lutego startuje 10 Ogólnopolska Spartakiada Zimowa. Mottem 10. Ogólnopolskiej Spartakiady Zimowej są słowa z ewangelii św. Jana: „Aby radość wasza była pełna”.

Slalom gigant dla narciarzy (z podziałem na płeć i wiek), slalom gigant dla snowboardzistów (z podziałem na płeć) oraz zjazd na „byle czym” to podstawowe konkurencje, w których rywalizować będą osoby pomiędzy 8 a 30 rokiem życia

Organizatorami Spartakiady Zimowej są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz Stacja Narciarska Kasina SKI. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski.

Redakcja2019
Jagna Podgórski
Konto zielone
konto zielone

Największy w Europie Park wodny Suntago Park of Poland otwarty.

Inwestycja, której otwarcie planowano na koniec 2019 roku w końcu ruszyła. Pierwszy weekend przyciągnął do nowootwartego aquaparku tłumy gości.

Według jednych ” Wodny Świat” to fantastyczne miejsce na spędzenie wolnego czasu, a według innych to nadal plac budowy.

„Niektórzy klienci nie byli jednak zadowoleni z wizyty w parku Suntago Wodny Świat. ,,Po pierwsze budynek pełen jest niedokończonych jeszcze atrakcji. Na basenie zewnętrznym wystają plastikowe, ostre, połamane elementy, które tylko czekają na to, aż ktoś skaleczy o nie rękę czy nogę. Sam naliczyłem ich z dziesięć.”- pisze , cytowany przez Gazetę pl., Sebastian Ogórek z WP.pl. Takich niedoróbek jest więcej, a na otwarcie nie przygotowano również odpowiedniego oznakowania. Zamiast stałych tabliczek, informacje o głębokości basenu czy kierunku poruszania się były wywieszone na wydrukowanych kartkach A4 . Zdarzyło się, że ktoś utknął w zjeżdżalni, a nawet z niej wypadł, informuje z kolei ” Gazeta Wyborcza”. Z kolei w ” Gazecie Pomorskiej” czytamy o olbrzymich kolejkach i niektórych zamkniętych zjeżdżalniach, a także o tym, że ludzie dosłownie walczyli o pontony i dochodziło do bójek. Ponadto wśród negatywnych opinii pojawiały się takie, że ceny niektórych zabiegów w strefie Relaks miały być wyższe niż te podane na stronie internetowej, nawet o 50 zł. ” – czytamy w mediach . Do tych opinii dochodzą jeszcze trudne doświadczenia kierowców, których aplikacja Suntago Park wyprowadziła w szczere pole czy w las .

Początki każdej nowej inwestycji są trudne. Na Podhalu, gdzie aquaparki w oparciu o wody termalne wyrastały jak grzyby po deszczu górale pamiętają ich trudniejsze początki, chociaż dziś świecą przykładem. Z pewnością i tak będzie w wypadku Suntago Park, której rozmach z pewnością zapiera dech w piersiach i która z pewnością będzie stanowić poważną konkurencję na rynku ofert urlopowych i wakacyjnych . My z pewnością wpisaliśmy w kalendarz ważnych atrakcji rekreacyjnych Suntango Park i zamierzamy trafić do Wodnego Świata, by porównać ofertę aquaparsku spod Mszczonowa z tą jaką mamy w renomowanych Termach Podhala.

Obiekt oficjalnie otwarty 20.02 br i od tego momentu czynny będzie przez 365 dni w roku. W tygodniu, od poniedziałku do piątku, będzie można bawić się w nim w godzinach 10:00-22:00. W weekendy dostępny będzie od 9:00 do 22:00 i takie same godziny obowiązują też w święta.

Źródło: gazeta.pl

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Dzwonisz na Policję …. uważaj od teraz dzwonisz z nowym prefiksem numeru

Fot. Ula Starzyk

Od dzisiaj, by oddzwonić się na policję potrzebujesz dwóch prefiksów 47 dla MSWiA oraz lokalnego . O to jak funkcjonują nowe połączenia zapytaliśmy rzecznika Komendy Policji w Nowym Targu , mł asp. Dorotę Garbacz:

Od dzisiaj, aby dodzwonić się do jednostki Policji, zamiast numeru kierunkowego będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA – 47. Ze względu na skalę przedsięwzięcia planowany jest 6-miesięczny okres, podczas którego równolegle będą funkcjonowały dotychczas używane numery lokalne. Przykładowo dotychczasowy numer do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu: 18 26 10 401 po zmianach 47 83 46 401.

Efektem uruchomienia wyróżnika będzie kompleksowa zmiana sposobu wybierania oraz kierowania połączeń dla stacjonarnych telefonów resortowych w tym Policji, która ma krytyczne znaczenie dla obywateli, ale również dla samych policjantów i pracowników Policji.

Wyróżnik AB=47 należy traktować jako jednolity numer kierunkowy do sieci resortowej w skali całego kraju. Do tej pory każda jednostka Policji zapewniała kierowanie ruchu pomiędzy publiczną siecią telekomunikacyjną (PSTN) a siecią resortową we własnym zakresie, co powodowało, że numeracja każdego z województw odzwierciedlała publiczną numerację opartą o podział na 49 stref numeracyjnych. Zmianie ulegnie sposób wybierania numeru resortowego z sieci publicznych stacjonarnych i komórkowych.

Postać numeru resortowego w sieci publicznej jako tzw. numer KNA (Krajowy Numer Abonenta):

KNA = AB SP xxx xx

47 SP xxx xx

Postać numeru resortowego w sieci międzynarodowej (Coutry Code dla Polski +48):

CC AB SP xxx xx

+48 47 SP xxx xx

Lp.Nazwa obszaru strefy numeracyjnejWskaźnik
obszarów SP
1.mazowiecki70
2.podlaski71
3.warszawski72
4.warmińsko-mazurski73
5.pomorski74
6.kujawsko-pomorski75
7.wielkopolski77
8.zachodniopomorski78
9.lubuski79
10.świętokrzyski80
11.lubelski81
12.podkarpacki82
13.małopolski83
14.łódzki84
15.śląski85
16.opolski86
17.dolnośląski87
18.sieci wydzielone i inne6x

Ujednolicona w ten sposób numeracja dotyczy całej policyjnej sieci telekomunikacyjnej na terenie kraju i obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne Policji (KGP, KSP, KWP, KMP, KPP, KP oraz Szkoły Policji) oraz inne podmioty z grupy MSWiA korzystające z zakresu numeracyjnego Policji.

Źródło KPP Nody Targ

Oprac.

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Burza w lutym i powalone drzewa- bilans po wichurze

150 km /h – z taką prędkością w porywach -tej nocy – wiał wiat na Kasprowym Wierchu.Na Podhalu szalejąca wichura osiągała maksymalnie 70 km/ h . Nocą słychać było groźne pomruki burzy,. Burza w lutym i to nad Podhalem to rzadkość. Uważajcie na drogach, gdzie świeży opad śniegu spowodował istne lodowisko. Dobra wiadomość jest taka, że szalejący wiatr słabnie, a ostatni weekend karnawału był naturalnie czasem totalnych zabaw, a do wiosny zostało jeszcze 27/26 dni

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 24.02.2020
do godz. 07:30 dnia 25.02.2020

W DZIEŃ (poniedziałek)
Zachmurzenie: duże z większymi przejaśnieniami.
Zjawiska: przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, wysoko w górach opady śniegu.
Temperatura maksymalna: od 0°C do 2°C, na szczytach Tatr około -8°C.
Wiatr: umiarkowany, chwilami dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr początkowo silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h, po południu słabnący do dość silnego, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W NOCY (poniedziałek/wtorek)
Zachmurzenie: umiarkowane i duże.
Zjawiska: opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem. W górach okresami opady śniegu.
Temperatura minimalna: od -3°C do 0°C, na szczytach Tatr około -8°C. Temperatura minimalna w górach wystąpi wieczorem, potem wzrost o około 5°C.
Wiatr: słaby i umiarkowany, nad ranem w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr początkowo dość silny, po północy wzmagający się do silnego i bardzo silnego, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z kierunków zachodnich, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 25.02.2020
do godz. 07:30 dnia 26.02.2020

W DZIEŃ (wtorek)
Zachmurzenie: duże z większymi przejaśnieniami.
Zjawiska: okresami opady deszczu, w górach powyżej 1400 m n.p.m. opady śniegu.
Temperatura maksymalna: od 6°C do 8°C, na szczytach Tatr około -2°C.
Wiatr: umiarkowany, chwilami dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W NOCY (wtorek/środa)
Zachmurzenie: duże z większymi przejaśnieniami.
Zjawiska: przelotne opady deszczu ze śniegiem, w górach powyżej 1000 m n.p.m. opady śniegu.
Temperatura minimalna: od -2°C do 1°C, na szczytach Tatr około -4°C.
Wiatr: początkowo umiarkowany i porywisty, nad ranem słaby, południowo-zachodni, przejściowo zachodni, miejscami zmienny. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Dyżurny synoptyk: Małgorzata Marcinek
Godzina i data wydania: 2020-02-24 05:43

Dyżurny synoptyk: Małgorzata Marcinek
Godzina i data wydania: 2020-02-24 05:43

, przejściowo zachodni, miejscami zmienny. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Dyżurny synoptyk: Małgorzata Marcinek
Godzina i data wydania: 2020-02-24 05:43


Temperatura minimalna: od -2°C do 1°C, na szczytach Tatr około -4°C.
Wiatr: początkowo umiarkowany i porywisty, nad ranem słaby, południowo-zachodni, przejściowo zachodni, miejscami zmienny. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Dyżurny synoptyk: Małgorzata Marcinek
Godzina i data wydania: 2020-02-24 05:43

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Ewelina Żarnecka
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka: Ewa Price ” Tu i teraz ” rekomendują Ewa Skuta & Jacek Imiela & Daga Gormann

fot.empik.pl

Zycie rzadko rozpieszcza. Każdy przeżywa trudny czas na swój sposób i każdy małe i duże kryzysy przechodzi inaczej. Kiedy wszystko, co kochasz zostało ci brutalnie odebrane i mimo młodego wieku uważasz, że już przegrałeś .powinieneś koniecznie sięgnąć po tę pozycję.

Bohaterka tej książki ukojenie bólu znajduje w samookaleczaniu, które z czasem przestaje je wystarczać . Kiedy wydaje się , ze nic już nie da się naprawić na jej drodze staje bratnia dusza, Ten człowiek wie ja dotrzeć do niej i kto wie, czy nie stanie się przyszłym jej szczęściem

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Koniec kolejowych wojaży do Zakopanego. Do 2023 roku pociągiem tam nie dojedziesz

Zakopane Dworzec PKP fot. semaforek kole org

Od poniedziałku 24 .02 . 2020 roku do Zakopanego pociągiem nie dojedziesz. Ostatnia stacja po przejechaniu Krakowa to Chabówka. Do 2023 roku pod Tatry z Chabówki pasażerowie kolei będą dowożeni specjalnymi autobusami .

Wszystko dlatego, że zostaje wyłączony z ruchu kolejowego odcinek torów od Chabówki koło Rabki do Zakopanego. Prace, które PKP określa mianem priorytetowych mają przyśpieszyć połączenia kolejowe na odcinku Kraków Zakopane. Docelowo podróż z Krakowa do Zakopanego trwać ma koło 2 godzin.

fot.e-miejsca.pl

Połączenia kolejowe nie mają szczęścia w Podhalu. Rok temu z powodu wymiany torów wyłączono z ruchu pasażerskiego odcinek Nowy Targ – Zakopane i to w dobie, gdy samorządy uruchomiły nowe, szybkie połączenie między stolicą Podhala a stolicą Polskich Tatr. Teraz wygląda na to, że połączenia lądowe w ogóle będą przezywać regres. Kolej planuje 3-letni remontowy postój, a Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaczyna budowę nowego odcinka Zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu . Oddanie obydwu inwestycji planuje się na 2020 rok.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Czas letni – pora zaczynać

Zmiana czasu z zimowego na letni,- mimo butnych zapiwiedzi jej zniesienia – znów zbliża się sielkimi krokami . W roku 2020 przypadać będzue na ostatni weekend marca i ostatni weekend października.

Zmiana czasu dotyczy 194 krajów świata, w tym Polski. Prekursorami jej wprowadzenia w Europie byli Niemcy , a zaraz potem Brytyjczycy.

Projekt zmiany czasu wprowadzono, by lepiej gospodarować zasobami i osobistym dniem. W lecie chodzi o to, by wykorzystać długi dzień , w zimie, by maksymalnie oszczędzać światło.

Ekonomia tego przedsięwzięcia jest tak ważna, że do dziś mimo butnych zapowiedzi zaprzestania zmian czasu z przyczyn zdrowotnych tradycja trwa do dzisiaj.

Kiedy zmieniamy czas w 2020 ?

Zmiana czasu zimowego na letni nastąpi w nocy z 28 na 29 marca. . W ostatnią niedzielę marca i na początku astronomicznej i kalendarzowej wiosny przesuwamy zegary z godziny 2 na 3 w nocy. Ta zmiana pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego.

Powrót do czasu zimowego w 2020 roku będzie miał miejsce w nocy z 24 na 25 października. Będzie to ostatni weekend października. Wtedy przesuwamy wskazówki z godziny 3 na 2 w nocy. Zmieniana czasu z letniego na zimowy, oznacxa powrót do czasu astronomicznego.

Redakcja2019
Ula Starzyk
Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone