Pakiet Mobilności UE odroczony do końca epidemii ?

Ministrowie ds. transportu solidarnie w sprawie Pakietu Mobilności

30 marca 2020 r. z inicjatywy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, ministrowie ds. transportu Polski, Węgier, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Malty i Cypru wystosowali do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącej Komisji Europejskiej i Prezydencji Chorwackiej w Radzie UE list z apelem o zawieszenie prac nad częścią socjalną i rynkową Pakietu Mobilności do czasu zakończenia pandemii COVID-19.

Chodzi zwłaszcza o obowiązek powrotu ciężarówek do kraju siedziby firmy, ograniczenia w kabotażu i ilości rozładunków i załadunków. Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że przyjęcie pierwszego Pakietu Mobilności w proponowanej obecnie formie nie jest uzasadnione, ponieważ restrykcyjne rozwiązania w połączeniu z następstwami wybuchu pandemii koronawirusa mogą doprowadzić do upadłości wiele europejskich przedsiębiorstw transportu drogowego. W tym przypadku chodzi zwłaszcza o małe i średnie firmy, które w tym wymagającym czasie powinny być objęte szczególną ochroną.

– Projektowane przepisy UE nakładają administracyjne ograniczenia na usługi transportowe, sztucznie zmniejszają efektywność usług transportowych oraz wprost wymuszają na przewoźnikach wykonywanie zbędnych przejazdów. Konieczne jest wyeliminowanie złych przepisów, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Transport drogowy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia nieprzerwanych dostaw podstawowych towarów, w tym leków, sprzętu medycznego i żywności, zarówno w obecnej sytuacji, jak i po zakończeniu pandemii. Nie jest to możliwe, jeżeli kierowcy zmuszeni są do powrotu do kraju ojczystego lub do zabrania swojego pojazdu z powrotem do państwa członkowskiego, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.

Autorzy listu podkreślają, że krajobraz gospodarczy Unii Europejskiej po zakończeniu pandemii koronawirusa wymagał będzie ponownej oceny sytuacji w transporcie drogowym i rozwiązań dostosowanych do nowych realiów. Istotne bowiem jest, aby międzynarodowy transport drogowy po zakończeniu pandemii stał się dźwignią rozwoju gospodarczego UE. W tym kontekście niezbędne jest, aby rozwiązania przewidziane w Pakiecie Mobilności były dostosowane do nowej rzeczywistości gospodarczej.

List został przekazany również do wiadomości innych ministrów ds. transportu państw Unii Europejskiej i Komisarz UE ds. Transportu, Adiny Vălean.

Z poważaniem

Szymon Huptyś

Rzecznik prasowy

Ministerstwo Infrastruktury

Konto zielone
konto zielone

Mandat i kwarantanna w nagrodę- bilans brawurowego wjazdu Polaków na Słowację.

Po 500zł zapłaci 4-ch uczestników wypadu samochodami terenowymi na Słowację> Mandat jaki nałożyli na nich pogranicznicy dotyczy przede wszystkim przekroczenia granicy państwa w miejscu niedozwolonym. Przejście turystyczne w Lipnicy Wielkiej zostało bowiem zamknięte do odwołania z powodu panującej w świecie epidemii grypy : Coronavirus COVID 19.

Zatrzymani kierowcy i pasażerowie ich aut nie dość , że muszą zapłacić mandaty po 500 zł to jeszcze będzie musiało się poddać 14-dniowej przymusowej kwarantannie, bo obejmują ich rygory dla osób przyjeżdżających spoza granic kraju.

Warto pamiętać, że takie wyskoki są po pierwsze kosztowne , a po drugie objęte restrykcjami epidemiologicznymi.

Straż graniczna przypomina, że w związku z epidemią COVID 19 zostały zamknięte wszystkie przejścia tzw. małego ruchu turystycznego. Granice państwa można przekraczać na Orawie na Podhalu , gdzie doszło do incydentu tylko w Chyżnem

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

Tragedia w Tatrach. Zginął 26-letni ratownik górski

fot. TOPR

Dziś rano odnaleziono ciało 26 letniego ratownika górskiego, który odpadł ze ściany podczas samotnej wspinaczki na Rumanowy Szczyt (284 m.n.p.m) w Tatrach Słowackich. O zaginięciu 26-latka powiadomił ratowników jego kolega, który wiedział o wyprawie. Poszukiwania trwały całą noc. Dopiero w poniedziałek nad ranem udało się dotrzeć do ciała ,które runęło w przepaść.Transport zwłok odbędzie się od razu, gdy tylko pojawią się sprzyjające warunki.

W Tatrach obecnie nie jest bezpiecznie. Obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego, a to oznacza , że lawiny mogą schodzić samoistnie, szlaki są śliskie i niebezpieczne

Rumanowy Szczyt -2428 m n.p.m . Znajduje się w głównej grani Tatr po stronie słowackiej. Na szczyt nie prowadzą żadne szlaki i ścieżki turystyczne. Dostać się tam można tylko poprzez wspinaczkę

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Dobra książka:Jenny Blackhurst ” Ktoś tu kłamie”


„Mroczna i zaskakująca – literacka uczta dla miłośników thrillerów.”
Alex Marwood

„Doskonale skonstruowana opowieść o ludzkich słabościach. Autorka igra z czytelnikiem, a w końcu pozbawia go tchu, serwując niemożliwe do przewidzenia zakończenie.”
„Crime Hub”

„Wielkie kłamstewka w realiach brytyjskich przedmieść.”
„Red Magazine”

Te opinie przytoczone przez wydawce mogłyby być najlepszą rekomendacją dla książki, której fabuła toczy się wokół zapomnianej historii kobiety, której śmierć budziła wiele emocji. Kiedy wszyscy już prawie zapomnieli o dramatycznych wydarzeniach w Seven Oaks nagle w sieci pojawia sensacyjna zapowiedź kogoś, kto chce ujawnić prawdę o wydarzeniach z halloweenowego  przyjęcia. Autor wpisu twierdzi, że posiada niezbite dowody na to, że z sześciu podejrzanych osób o mord kobiety  jedna est mordercą. Zapowiada też, że sukcesywnie będzie demaskował  
mordercę.

Panika jaka ogarnia Seven Oaks rodzi nowe podejrzenia i zaostrza się z chwilą kiedy jedna z podejrzanych osób ucieka. Sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie. Nikt nikomu nie ufa, każdy ma jakieś swoje mroczne tajemnice, a jeden z podejrzanych ma nawet na swym koncie morderstwo.

Książka trzyma w napięciu  z pewnością dostarczy Wam mnóstwa wrażeń .

żródło: empik

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Zaraza – zaczyna się drugi tydzień kwarantanny

COVID 19

Trwa ogólnoświatowa kwarantanna.Zaraza współczesnego świata Coronavirus COVID 19 zbiera śmiertelne żniwo . Dotąd z powodu epidemii zmarło na całym świecie 30 864 osób. Potwierdzono 666 312 przypadków zakażenia. Z ostatnich danych wynika, że udało się wyleczyć 141 789 osób zarażonych Coronavirusem, z czego aż 75 576 to przypadku uleczenia osób zarażonych w Chinach , gdzie ma swój początek odzwierzęca grypa.

Sytuacja jest dynamiczna. . Nikt dotąd nie znalazł antidotum na azjatycką mutację grypy . Za to pojawiają się informacje o zakażeniu wielu ważnych osób, które są izolowane zaraz po tym, jak testy na Coronavirusa COVID 19 dały wynik pozytywny. Wśród zarażonych są gwiazdy,celebryci i politycy, a nawet członkowie rodzin królewskich, m.in następca tronu Wielkiej Brytanii książę Karol.

W Turcji a drogach uruchomiono specjalne kabiny dezynfekujące. W Polsce np. w Nowym Targu dezynfekuje się tylko rynek miasta i zaleca jak w całym świecie profilaktyczne ;pozostanie w domu.

Ogólnoświatowa kwarantanna zatrzymała świat. Ulice się wyludniły. Zamknięto firmy, szkoły, restauracje , bary i kawiarnie, kościoły oraz większość sklepów . Pracują tylko placówki handlu spożywczego.,Wprowadzono totalny zakaz wychodzenia z domu. Wyjątek stanowi moment wyprowadzania psa i droga do pracy.

Spójrzcie na na interaktywną mapę światowej organizacji Zdrowia WHO , która pokazuje najbardziej zapalne miejsca epidemii.

Interaktywna mapa Coronavirus 19 https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR0oKIKJlc-zeNZGFBVEN0-O-58daoCDaKicXwC10cjFWgCZqTPgavseTfI#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

AKTUALIZACJA 29. MARCA (Aktualizacja: 10:00)ż

Liczba potwierdzonych zakażeń: 665 297

Liczba zgonów: 30 901

Liczba wyzdrowień: 142 474 

 • Kanada: 714/16
 • Niemcy: 6933/84
 • Austria: 788/9
 • Ekwador: 224/7
 • Irlandia: 302/3
 • Hiszpania: 7933/773
 • Pakistan: 172/2
 • Norwagia: 399/5
 • Szwecja: 229/28
 • Afryka Płd.: 243/1
 • Japonia: 112/2
 • Rosja: 196/1
 • Brazylia: 432/15
 • Rumunia: 263/3
 • Francja: 3809/299
 • Dania: 169/11
 • Szwajcaria: 117/39
 • India: 160/-
 • Czechy: 354/-
 • Turcja: 2069/17
 • Włochy: 5909/919
 • Grecja: 74/-
 • Grenlandia: 4/-
 • Chorwacja: 91/-
 • Chile: 304/1
 • Izrael: 342/4
 • UK: 2885/181
 • Portugalia: 724/16
 • UK: Premier Boris Johnson oraz minister zdrowia Matt Hancock zakażeni koronawirusem
 • Australia: 328/-
 • Belgia: 1049/69
 • Iran: 2926/144
 • Malezja: 130/3
 • Hong Kong: 65/-
 • Filipiny: 06/-
 • Węgry: 39/-
 • Meksyk: 110/2
 • USA: 18 691/401
 • Korea Płd.: 91/8
 • Chiny: 54/3, 367 uznanych za wyleczonych
Redakcja2019
Adam Mareczek
Redakcja2019
Ula Starzyk

Poczta humoru weekendowego: Kwarantanna

Koleżanka pielęgniarka żali się koleżance pielęgniarce : Wiesz mój mąż już jest na tej kwarantannie od tygodnia. Zamkną się po powrocie zza granicy w osobnym pokoju i nie chce nawet ze mną rozmawiać , a co dopiero mówić o jakimś przytuleniu czy seksie Wiesz kochana, bo może z tym twoim facetem to a w tym dowcipie mówi koleżanka i opowiada :

Trzej Polacy wrócili z Ameryki po kilku miesiącach pracy. Przed spotkaniem z żonami postanowili iść do lekarza przebadać się, bo to nigdy nie wiadomo co człowiek złapie na obczyźnie. Wszedł pierwszy. Nie ma go pół godziny, w końcu wychodzi załamamy.
– No i co lekarz powiedział? – pytają koledzy.
– AIDS!
Wchodzi drugi, znowu go długo nie ma. Wychodzi załamany.
– No i co?
– AIDS!
Wchodzi trzeci. Nie ma go jeszcze dłużej. Nagle wybiega uradowany:
– Kiła! Kiłeczka! Kiłunia!! No toś mnie pocieszyła – jak nie złapię od niego koronawirusa to umrę na Aids, a jak będę miała szczęście to tylko na koronawirusa i kiłunię …

♥ Spotyka się dwóch kumpli w barze. Jeden do drugiego mówi:
- Wiesz, chyba moja żona nie żyje.
- Dlaczego tak sądzisz? - odpowiada mu ten drugi.
- Bo seks to jak zwykle, tylko prania ciągle przybywa.
 ♥Dwóch ratowników medycznych w pracy :
- Ty stary czy rozmawiasz z żoną po stosunku
- Jak zadzwoni to czemu nie?!
Mężczyzna przychodzi odwiedzić swojego osiemdziesięciopięcioletniego dziadka w szpitalu.
- Witaj dziadku, jak się czujesz? - zaczyna rozmowę.
- A dobrze, dziękuję - odpowiada dziadek.
- Jakie tu macie jedzenie?
- Wyobraź sobie, że naprawdę niezłe.
- A jak pielęgniarki?
- Fantastyczne dziewczyny, młode, śliczne i uczynne.
- A jak sypiasz?
- Nie mam z tym problemów. Po dziewięć godzin każdej nocy. Zawsze o dwudziestej drugiej przynoszą mi kubek gorącej czekolady i viagrę, a potem śpię doskonale do siódmej rano.
Wnuka zaintrygowała ta viagra więc poszedł wypytać pielęgniarkę.
- Czy to prawda, że mojemu dziadkowi dajecie co noc viagrę? Pewnie dziadek coś sobie ubzdurał.
- Ależ nie! - odpowiada pielęgniarka. - Codziennie o dwudziestej drugiej dostaje gorącą czekoladę i viagrę. W połączeniu działają idealnie. Czekolada go uspakaja i usypia, a Viagra sprawia, że nie przekręci się na bok i nie wypadnie z łóżka.
Lekarz pyta swojego pacjenta przepowiadającego pogodę: 
- Jaka będzie pogoda .
A na to stary góral podrapał się po głowie :-
.Ano koronawirusowa doktorku. 
W jaim względzie ? - pyta zdziwiony lekarz :
- Bo to widzicie wszyscy ino pieprzą a nosa wytykać z chałpy nie wolno.
Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend : Nieturystycznie i ze zmianą czasu

Epidemia koronowirusowa spowodowała, że cały świat się zatrzymał. Zakaz wychodzenia z domu, przymusowy postój w większości zakładów pracy zastopował też całą branżę turystyczną. Wprawdzie póki co wszyscy mają badzieję, że ten stan zawieszenia nie potrwa długo i wszystko wróci fo normalnego życia, ale to tylko nadzieja…. Jak się okazuje ów stan pogody zwanej koronowirusem to też niezła zagadka dla samych górali , chociaż powszechnie wiadomo, że kto jak kto ale baca na temat pogody się nie myli :

Mnożące się pytania o koronawirusową anomalię pogodową pozostają jednak bez odpowiedzi. Wszak powszechnie wiadomo, że koronawirus to Chińczyk i jak na skośnooką mutację przystało, prostemu góralowi z Zakopanego trudno mu spojrzeć prosto w oczy, by dobry koniec ocenić.

Nie tylko turyści odczuwają kronadyskomfort. Z powodu zakazu wychodzenia .Bąki zbijają też owce, którym w niższych partiach Podhala już pachnie świeżą trawą.

Tymczasem zapowiada się piękny, ciepły i słoneczny koniec tygodnia . Temperatura już w piątek podskoczy do 13 kresek powyżej zera. Niestey w sobotę, chociaż nadal ciepło (13 °)(już będzie chmurnie i z opadami ,a w niedzielę niedoś ze chmurnie i deszczowo ( 9°)to dodatkowo zdrowo powieje – siła wiatru: 13 km/ h Nie pozostało nam nic innego jak zaprosić Was na wirtualny spacer po najpiękniejszych zakątkach Tatr , Gorcòw i Pienin

PAMIĘTAJCIE , BY W NICY Z SOBOTY NS NIEDZIELĘ PRZESTAWIĆ ZEGARKI NA CZAS LETNI .

Pozytywna informacja jest taka, że w tym totalnym bezruchu przynajmniej spać będziemy godzinę krócej

Trzymajcie się zdrowo i siedźcie w domach.

fot. TPN Jan Krzeptowski – Sabała

Warunki na szlakach

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz odpowiadając na apel Premiera RP i Ministra Zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach, nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli jesteśmy zmuszeni zamknąć teren TPN do odwołania. Co to oznacza?

 •      Zamknięte są punkty wejścia do Parku.
 •      Obowiązuje zakaz wejścia na wszystkie szlaki.
 •      Schroniska są zamknięte do odwołania.
 •      Parkingi są nieczynne.
 •      Kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu są nieczynne.

 Ta drastyczna, ale spójna z działaniami rządowymi, decyzja została również uzgodniona z podmiotami działającymi w Tatrach: PKL, PTTK, Wspólnotą Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie. Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu, ale trzeba pamiętać, że turyści podróżują, korzystają ze środków komunikacji, restauracji i innych miejsc dostępnych publicznie, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii. Zamknięcie terenu Tatr nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego. Schroniska na terenie TPN zawieszają świadczenie usług do odwołania.

W Tatrach powyżej górnej granicy lasu panują trudne warunki. Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana, śnieg  na szlakach jest zmrożony i bardzo twardy. W wielu miejscach utworzyły się zaspy i nawisy śnieżne. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych  śnieg robi się grząski i przepadający. Szlaki w dolnych partiach w większości pokryte są lodem i jest bardzo ślisko, gdzieniegdzie występuje błoto pośniegowe.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 27.03.2020
do godz. 07:30 dnia 28.03.2020

W DZIEŃ (piątek)
Zachmurzenie: małe.
Zjawiska: brak.
Temperatura maksymalna: od 9°C do 12°C, na szczytach Tatr około 2°C.
Wiatr: słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-wschodni, lokalnie wschodni. Lokalnie w dolinach wiatr słaby zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, południowo-wschodni.

W NOCY (piątek/sobota)
Zachmurzenie: małe i umiarkowane.
Zjawiska:lokalnie w obniżeniach terenu mgły ograniczające widzialność do 300 m.
Temperatura minimalna:od -2°C do 1°C, na szczytach Tatr około -3°C.
Wiatr: słaby, północno-wschodni i wschodni, nad ranem miejscami zmienny. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, początkowo wschodni, następnie skręcający na kierunki zachodnie.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 28.03.2020
do godz. 07:30 dnia 29.03.2020

W DZIEŃ (sobota)
Zachmurzenie: umiarkowane, po południu możliwy wzrost zachmurzenia do dużego.
Zjawiska: po południu przelotne opady deszczu, na szczytach Tatr śniegu, możliwa burza.
Temperatura maksymalna: od 8°C do 11°C, na szczytach Tatr około 0°C.
Wiatr: słaby, z kierunków wschodnich, wieczorem zmienny. W górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się; w czasie burzy chwilami dość silny i porywisty.

W NOCY (sobota/niedziela)
Zachmurzenie: małe i umiarkowane, początkowo możliwe duże.
Zjawiska:początkowo możliwe przelotne opady deszczu, na szczytach Tatr śniegu.
Temperatura minimalna:od -2°C do 1°C, na szczytach Tatr około -4°C.
Wiatr: słaby, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków północnych.

Dyżurny synoptyk: Tomasz Knopik
Godzina i data wydania: 2020-03-27 05:39

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Od piątku – 27.03. 2020 do pracy w sąsiednim kraju nie pojedziesz. Kwarantanna zatacza coraz większe kręgi

Dotąd, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.- czytamy w komunokacie wojewody małopolskiego. -Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. 

Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie .Od 27.03 br kwarantanna onowiązuje także ich.

Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

Roxi Bakalarska
Konto zielone
konto zielone

Tragedia w Tatrach Wysokich . Nie żyją dwie osoby .Ciał nikt nie zniesie.

Nie żyje 53- letni kierowca tira i jego 34- letni krewny. Obydwaj mężczyźni zginęli w drodze na Wysoką. Według zasad kieowcy powinni być w domu i poddawać się obowiązkowej kwarantannie po powrocie z zagranicznych kursów. Zakaz zbagatelizowali, a teraz ich ciał nie można przetransportować.

Przepisy sanitarne nie pozwalają na wysłanie helikoptera czy ekipy ratunkowej bez konsekwencji. W pierwszym przypadku pilot wraz z maszyną zostaliby wyłàczeni na czas kwarantanny. W przypadku transportu ciał przez grupę ratowników pieszych na taką kwarantannę narażonych byłoby minimum 14 osób.

Toteż szef słowackich ratowników szanując przepisy sanitarne zdecydował, że ciała pozostaną w Tatrach i nie będzie narażał swoich podwładnych, których pomocy mogą potrzebować turyści.

Polscy ratownicy TOPR i ratienicy na Słowacji apelują do turystów by nie wybierali się w góry w tym trudnym czasie. Mimo ogłoszenia stanu epidemii w kraju i oficjalnego zamknięcia Tatr przez TPN w Polsce amatorów łamania zakazu nie brakuje.

Przypomnijmy, że rząd w dobie kwarantanny podniòsł limity kar za łamanie przepisów sanitarnych. Teraz osobs nie stosująca się do ogólnych nirm może zapĺaciç nawet 30 tys. Zł.

Przypominamy, że w dobie epidemii wywoĺanej przez chiński szczep grypy zwanej koronawirusem COVID 19 w całym świecie obowiàzują bardzo restrykcyjne przepisy .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

UEFA przekłada finały aż do odwołania

UEFA oficjalnie przełożyła terminy majowych finałów LM i LE

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) oficjalnie potwierdziła przełożenie z powodu epidemii koronawirusa zaplanowanych na maj finałów Ligi Mistrzów (Stambuł) i Ligi Europy (Gdańsk), a także finału LM kobiet, który ma odbyć się w Wiedniu. Nowe terminy rozegrania spotkań nie są jeszcze znane.

Dynamiczna sytuacja w świecie i bezruch życia wywołany zagrożeniem związanym z atakiem koronawirusa COVID 19 nie pozwalają dziś jasno sprecyzować terminów rozgrywek . Spekulacje na ten temat wprawdzie są powodem szerokiej internetowej debaty, ale póki co żadnych konkretnych, czy wiarygodnych terminów nie ma . Jedno jest pewne , że wszelkie rozgrywki sportowe są zawieszone aż do odwołania .

Redakcja2019
Adam Mareczek
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Konto zielone
konto zielone