Oscypkowa rebelia.

Zakopane , Krupówki
Zakopane , Krupówki

Zakopane bez oscypka? Taki scenariusz wydaje się teraz pisać życie. Handlarze oscypków pod Tatrami zbuntowali się przeciwko wysokim opłatom za stoiska . Powód : kotronawirus, przymusowy postój na przełomie marca i maja oraz niepewność .

Handlarze oscypkami nie chcą płacić po 21 zł za kilkumetrowe kramy. Domagają się urealnia stawek miejskich . Gros z nich płaciło po 21 tys zł za kram. Byli turyści , był i biznes . W dobie epidemii wszystko stanęło na głowie. Dziś w dobie nowego przetargu na 26 stoisk solidarnie wystąpili przeciwko tak wysokim opłatom dzierżawnym. Oscypkowa wojna dopiero się rozpoczęła a już pojawiło się dwóch łamistrajk, którzy wykorzystali koniunkturę.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
konto czerwone
konto czerwone

Amerykanie i Rosjanie nie wjadą do państw Unii Europejskiej

Chorwacja, kończąca właśnie półroczne przewodnictwo we Wspólnocie, uruchomiła procedurę w sprawie stopniowego otwierania granic zewnętrznych zamkniętych od połowy marca w związku z pandemią koronawirusa. Wiadomo także, że wstępne ustalenia ambasadorów nie zostały zmienione i na razie wjazdu do Wspólnoty nie będą mieli między innymi obywatele Stanów Zjednoczonych i Rosji. Każde państwo Eurolandu wprawdzie może podjąć samodzielnie każdą decyzję, ale dyplomacja UE apeluje o skoordynowanie działań.

Do krajów Unii od najbliższej środy wjeżdżać mogą obywatele m.in , Gruzji  Serbii i Czarnogóry, a także Kanady, Australii i Nowej Zelandii, Japonii, Korei Południowej, Tunezji, Tajlandii, Algierii, Maroka, Urugwaju i Rwandy. Na liście są również Chiny, ale pod warunkiem, że zastosują zasadę wzajemności dla Europejczyków.

Strona Polska wobec wprowadzenia pisemnej procedury akceptacji domaga się wprowadzenia procedur stałej weryfikacji listy państw .

Redakcja2019
Ula Starzyk
konto czerwone
konto czerwone

Dobra Książka : ” Mazurskie lato ” – rekomendują Ewa Skuta & Jacek Imiela & Daga Goramann

Literatura na lato powinna być lekka i fascynująca. dziś zapraszamy was do Mikołajek, gdzie każdego lata tworzy się nowa historia, a gwar rozmów, śpiewu i śmiechu nie cichnie. To tutaj zjeżdżają wszyscy miłośnicy jezior. Jedni kochają żeglować, a inni opalać się i imprezować do białego rana.

Lokalne radio rozpowszechnia informację o legendarnej tawernie Mazurskie Lato , gdzie ponoć można spotkać wielką miłość. Dowodem tego ponoć są ściany tawerny ozdobione są zdjęciami par, które tu się zobaczyły, poznały, a czasem pokochały na nowo. Poczuć motyle w brzuchu, znaleźć wymarzoną drugą połówkę albo przeżyć szalony letni romans, czy niesamowitą przygodę – kto o tym nie marzy ?

Mazurskie lato pełne jest historii będących potwierdzeniem dla teorii, że wymarzoną miłość można znaleźć w najmniej oczekiwanych okolicznościach .

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
konto czerwone
konto czerwone

Drogą do Morskiego Oka- do 10 lipca- nie tylko pod górkę

W poniedziałek 29 lipca br rozpocznie się remont 2 km odcinka szlaku turystycznego Włosiennica -Droga do Morskiego Oka. Utrudnienia szacunkowo trwać mają do 10 lipca tego roku. Remont asfaltowego odcinka tego fragmentu popularnego szlaku turystycznego ma przede wszystkim ułatwić wędrówki osobom niepełnosprawnym i matkom pokonującym tę trasę wraz z dziećmi w wózkach.

fot. TPN

Remont podzielono na dwie fazy. Pierwsza od 29 czerwca do 5 lipca nie będzie kolidować z ruchem pieszym , ale już od 6 lipca szlak Droga do Morskiego Oka będzie zamknięty

„6 lipca rozpocznie się kładzenie asfaltu. Ponieważ prace będą prowadzone na całej szerokości drogi, ruch turystyczny na odcinku od Wodogrzmotów Mickiewicza do Morskiego Oka ze względów bezpieczeństwa, na wniosek wykonawcy, zostanie wstrzymany. Prace będę prowadzone przez trzy kolejne dni.  W czasie drugiej fazy remontu transport konny nie będzie dostępny, wyłączony będzie także całkowicie ruch pojazdów nienależących do wykonawcy remontu.  Turyści wybierający się w tych dniach do Doliny Pięciu Stawów Polskich czy Roztoki będą mogli tam dotrzeć szlakiem zielonym (od Wodogrzmotów Mickiewicza). Dojście do Morskiego Oka czerwonym szlakiem nie będzie możliwe. Prosimy także, aby nie planować w tym terminie wycieczki na Rysy od strony słowackiej na polską- czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
konto czerwone
konto czerwone

Poczta Humoru weekendowego : Bo zupa była za słona

Mąż wraca do domu zmęczony jak to po robocie, siada do stołu i czeka na obiad.
Żona przynosi mu talerz zupy pomidorowej, której mąż nie znosi.
Zdenerwowany otwiera okno i wyrzuca talerz na podwórko.
Żona patrzy, obraca się i idzie do kuchni.
Po chwili przynosi mężowi drugie danie: kluseczki polane sosem, golonko i sałatkę z kapusty.
Mężowi na ten widok aż ślinka cieknie.
Już zabiera się za sztućce gdy żona łapie talerz i wyrzuca go za okno.
- O w mordę, co Ty robisz do ?
Na co żona spokojnie odpowiada:
- No myślałam, że drugie danie też zjesz w ogrodzie.
Diabeł złapał trzech gości :Polaka, Rosjanina i Niemca.
Mówi do nich:
- Wypuszczę was dopiero za rok, ale musicie spełnić 1 warunek. Dam wam po psie i musicie przez ten rok nauczyć go jakiejś sztuczki. Musicie również wiedzieć, że każdy z was dostanie jedzenie tylko dla jednej osoby, albo pies będzie jadł, albo ty.
Przychodzi diabeł po roku, wchodzi do Niemca, patrzy Niemiec chudy jak sztacheta, pies gruby jak beka.
- No Niemiec, coś nauczył tego psa?
Niemiec mówi osłabionym głosem:
- S ss s siad (pies siadł).
- OK jesteś wolny.
Wchodzą do Rosjanina, patrzą Rosjanin chudy jak sztacheta, pies gruby jak beka.
- Dobra, a ty czego nauczyłeś psa?
Rosjanin mówi osłabionym głosem do psa:
- l ll ll leżeć (pies się położył).
- OK Ruski, jesteś wolny.
Wchodzą do Polaka.
Patrzą, Polak gruby jak beka a pies chudy jak sztacheta.
- Ty to sobie jeszcze rok posiedzisz.
- Zaraz, zaraz.
Polak usiadł sobie wygodnie na kanapie, wziął w dłoń pęto kiełbasy i zaczyna jeść.
Pies patrzy na niego i mówi:
- H HH Heniuś, daj gryza.
Do sklepu spożywczego przybiega facet:
- Kilogram twarogu proszę!
Sprzedawca dał facetowi ser, po czym facet szybko wybiegł ze sklepu.
Po chwili ten sam facet przybiega do sklepu:
- Dwa kilo twarogu, ale szybko!
Zdziwiony sprzedawca sprzedał facetowi twaróg i facet znowu wybiegł ze sklepu.
Sytuacja powtarza się kilkakrotnie, w końcu sprzedawca się pyta gościa po tym jak ten zamówiłem jeszcze taczkę twarogu:
- Po co panu aż tyle twarogu?
- Pokażę panu, ale niech pan ładuje!
Po chwili obaj wybiegli ze sklepu.
Dobiegają do wykopanej w ziemi dziury i facet zaczyna łopatą wrzucać twaróg do ziemi.
Z dziury dobiegają głośne odgłosy jedzenia, mlaskania, beknięcia.
- O kurcze, co to takiego? - pyta sprzedawca.
- Nie mam zielonego pojęcia, ale to coś cholernie lubi twaróg.
Nauczycielka daje klasie zadanie:
-ułóżcie zdanie zawierające słowo ANANAS.
Pierwsza zgłasza się Małgosia:
-Ananas jest zdrowym owocem.
Później zgłasza się Paweł:
-Ananas rośnie na palmach.
Teraz ty Jasiu mówi nauczycielka.
A Jasiu na to:
-Basia puściła bąka A NA NAS leci smród.

źródło : Internet

Redakcja2019
Lech Turek
konto czerwone
konto czerwone

Pogoda na weekend: Parno i Szalenie burzowo.

Weekend na Podhalu zapowiada się po pierwsze politycznie. W niedzielę Polacy wybiorą prezydenta RP . Po drugie bardzo monsunowo. Nurze z piorunami i ulewne deszcze będą nam towarzyszyć przez cały tydzień. Uważajcie na siebie, bo opady będą będą bardzo intensywne, a to może doprowadzić do podtopień i lokalnych powodzi na podhalańskich drogach

Warunki na szlakach

Szlaki są w wielu miejscach mokre, błotniste i śliskie. Woda utrzymuje się jeszcze między innymi na Wielkiej Polanie Małołąckiej. Szczególnie dużo błota znajduje się na Ścieżce nad Reglami, zwłaszcza pomiędzy Doliną Chochołowską, a Lejową. W wyższych partiach Tatr Wysokich, głównie w zacienionych żlebach, zalega jeszcze miejscami śnieg. Jest on twardy i zmrożony. Przejście przez płaty tego typu śniegu, bez odpowiedniego sprzętu zimowego oraz umiejętności prawidłowego posługiwania się nim, grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem. Na graniach śnieg stopniał już całkowicie.

Zagrożenia

  • W dniach 26-28 czerwca prognozowane są silne burze z gradem, intensywne opady deszczu oraz silny wiatr. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed nadejściem burzy.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 28.06.2020
do godz. 19:30 dnia 29.06.2020

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, głównie w pierwszej części nocy. Miejscami możliwe przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów w burzy miejscami do 20 mm. W drugiej części nocy miejscami możliwe krótkotrwale mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 13°C do 16°C, wysoko w Tatrach około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, okresami słaby zmienny. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, południowo – zachodni i zachodni, okresami z kierunków zmieniających się. W czasie burz wiatr wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 70 km/h, z kierunków zmieniających się.

W dzień zachmurzenie początkowo umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego. Postępujące od zachodu przelotne opady deszczu i burze, miejscami grad. Prognozowana suma opadów od 10 mm do 40 mm, miejscami możliwe kumulacje opadu do 60 mm. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C, wysoko w Tatrach około 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, skręcający na północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, południowy skręcający na północno-zachodni. W czasie burz wiatr dość silny i silny, w porywach do 80 km/h, lokalnie możliwe porywy do 100 km/h, z kierunków zmieniających się.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 29.06.2020
do godz. 19:30 dnia 30.06.2020

W nocy początkowo zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu oraz zanikające burze. Potem większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Prognozowana suma opadów w burzy miejscami do 15 mm. Lokalnie w obszarach rozpogodzeń możliwe krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do około 400 m, zwłaszcza w obniżeniach terenu. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C, wysoko w Tatrach około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko początkowo porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, z kierunków zmieniających się.

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18°C do 21°C, na szczytach Tatr około 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, zachodni.

Dyżurny synoptyk: Tadeusz Stolarczyk
Godzina i data wydania: 2020-06-28 13:3

TPN , TOPR, IMGW-BIP

Redakcja2019
Jano Janas
konto czerwone
konto czerwone

Nawet 30 tys.zł za brak maseczki

Nawet 30 tys zł kosztować może brak maseczki w pojazdach komunikacji publicznej, sklepach czy miejscach . Mimo wysokich kar coraz więcej osób zapomina o obowiązku ich noszenia .

Nos i usta musimy zakrywać m.in. w sklepach, pojazdach komunikacji publicznej, czy w sytuacji, gdy nie jest zachowany dystans dwóch metrów między ludźmi, np. na przystanku autobusowym.

Tymczasem nagminnie klienci w sklepach łamią nakaz zakrywania ust i nosa , a i w komunikacji publicznej owa konieczność jest ignorowana. Maseczek nie noszą nie tylko pasażerowie, ale i kierowcy.

W Krakowie w tej sprawie interweniuje policja i wygląda na to, ze póki co poucza niesfornych pasażerów czy klientów w sklepach. Sama policja może na osobę ignorującą nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych nałożyć mandat w wysokości 500 zł . Sąd karać może do 5 tys. zł Natomiast SANEPiD za brak maseczek nakłada kary do wysokości 30 tys.

Redakcja2019
Jagna Podgórski
konto czerwone
konto czerwone

Światowa turystyka szacuje straty wywołane pandemią

Ruch turystyczny na świecie w kwietniu 2020 zmniejszył się o 97 % w porównaniu z analogicznym czasem roku 2019 – poinformowała Światowa Organizacja Turystyczna w Madrycie . Powód pandemia koronawirusa

Szacuje się , że konsekwencją ograniczenia ruchu turystycznego wskutek pandemii, liczba osób odbywających zagraniczne podróże w 2020 roku spadnie o 0,85-1,1 mld. W rezultacie branża turystyczna może stracić wpływy poziomie 0,91-1,2 bln dolarów.

Światowa Organizacja Turystyczna przygotowała dla branży turystycznej trzy scenariusze, które opierają się na założeniach znoszenia obostrzeń przez poszczególne kraje . Najbardziej optymistyczna prognoza UNWTO zakłada spadek liczby odbywanych na świecie podróży o 58 proc. Według najgorszego scenariusza zmniejszy się ona o 78 proc.

Tymczasem z całego świata napływają tragiczne wiadomości świadczące o rozprzestrzenianiu się śmiertelnego zagrożenia z szybkością postępu matematycznego . Izrael, który ma najniższe wskaźniki zachorowalności wśród państw wysoko rozwiniętych właśnie zaostrzył wymogi izolacyjne i nałożył karę grzywny rzędu 500 szekli (570 zł ) na osoby, które nie noszą maseczek w miejscach publicznych. Zamknął też przestrzeń powietrzną dla ruchu turystycznego przenosząc wszystkie imprezy turystyczne wstępnie na rok 2021.Izrael teraz przygotowuje się na drugą falę epidemii koronawirusa. Szacuje się już teraz, że będzie 125 tys. chorych, 7,5 tys. hospitalizowanych, w tym 2,5 tys. podłączonych do respiratorów i setki zmarłych. . Dotąd w Izraelu zmarło z powodu koronawirusa 307 osób,  ponad 21 tys. zostało zakażonych

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Redakcja2019
Ula Starzyk
Redakcja2019
Adam Mareczek
konto czerwone
konto czerwone

Wybory Prezydenckie – jutro upływa termin dopisania się do list wyborców

fot. pexels

 Tylko do wtorku 23 czerwca br . można dopisać się do spisu wyborców w wyborach prezydenckich. Umożliwi to głosowanie poza miejscem zameldowania lub stałego zamieszkania. Można to zrobić również przez internet. Do piątku ( 26.06.2020)można z kolei odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania, upoważniający do oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym. Wybory prezydenta RP odbędą się w Polsce 28.06.2020.

W wyborach prezydenckich, aby zagłosować poza miejscem zameldowania lub stałego zamieszkania należy wpisać się do rejestru lub spisu wyborców. Można to zrobić do 23 czerwca. Wniosek składa się w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos w najbliższych wyborach lub przez internet(do wtorku 23 czerwca do godz. 23:59 można dopisać się również przez internet. – Jedynym, co powinniśmy przygotować, aby skorzystać z tej e-usługi jest profil zaufany i adres, pod którym będziemy w dniu wyborów )

Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Jeżeli nie zdążyłeś dopisać się do spisu wyborców lub po prostu nie wiesz jeszcze gdzie będziesz w dniu wyborów, ale wiesz, że będziesz chciał głosować poza miejscem zamieszkania do piątku 26 czerwca możesz odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Należy to zrobić w urzędzie gminy, w której jesteś wpisany do spisu wyborców. Zaświadczenie urząd wydaje od ręki.

Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można głosować w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Redakcja2019
Ula Starzyk
konto czerwone
konto czerwone

Dobra Książka ;” Gorące lato Grzeszne opowieści – rekomendują Ewa Skuta , Jacek Imiela & Daga Gormann

Naukowo nazwano by to pracą zbiorową , która wyszła spod piór takich autorów, jak: Paulina Świst, Anna Wolf, Anna Langner, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Alicja Sinicka, Agata Suchocka, Agnieszka Siepielska, Anna Szafrańska, Marta W. Staniszewska, J.B. Grajda.

Tymczasem rzecz dotyczy wakacyjnych pragnień ..Jest więc i gorące lato pełne rozgrzanych i bosko opalonych ciał na plażach, szum morskich fal i chłodna bryza – jednym słowem totalne wakacyjne rozprężenie i odprężenie. W tej atmosferze kreśli się wakacyjny przelotny romans, dzika namiętność i delikatność pierwszego pocałunku. Książka to zbiór wakacyjnych opowieści o namiętnych historiach, które być może już się wydarzyły, a być może czekają na Ciebie ,by się wydarzyć…. Lektura jak zapach lata – chłonie się ją w cudownym nastroju.

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
konto czerwone
konto czerwone