Poczta humoru weekendowego : słyszał Pan to ?

Małżeństwo zaplanowało sobie wieczorne wyjście. A że byli niezwykle ostrożni włączyli nocne oświetlenie, ustawili automatyczną sekretarkę, przykryli klatkę z papugą i zamknęli kotkę w piwnicy. Następnie zadzwonili po taksówkę. Para postanowiła poczekać na taksówkę przed domem. Otworzyli drzwi by wyjść z domu. Tymczasem kotka wylazła z piwnicy przez uchylone okno i tylko czekała na otwarcie drzwi, by wśliznąć się do mieszkania. Nie chcąc, by kotka buszowała po domu, mąż wrócił do środka. Zwierzak wbiegł po schodach na górę, mężczyzna pobiegł za nim. Kobieta wsiadła do taksówki, która właśnie nadjechała. Nie chcąc, by kierowca domyślił się, że dom będzie pusty i bez opieki, wyjaśniła że mąż właśnie mówi "dobranoc" jej matce i za chwilę zejdzie.
Kilka minut później mąż wsiadł, a kierowca przekręcił kluczyk w stacyjce. Tymczasem mąż zaczął się usprawiedliwiać:
- Przepraszam, że zajęło mi to tyle czasu, ale ta wredna suka najpierw schowała się pod łóżkiem. Szturchałem ją parę minut wieszakiem spieprzyła do łazienki i wcisnęła się pod wannę i jak dostała z buta to wreszcie wylazła! Potem zawinąłem ją w koc, żeby mnie nie podrapała i zwlokłem jej tłustą dupę po schodach i wrzuciłem z powrotem do piwnicy!
Lekarz i Arab kupują dwa takie same, ostatnie domy na osiedlu. Mieszkają obok siebie jakiś czas. W końcu Arab przychodzi do lekarza i mówi:
- Mój dom jest więcej wart niż twój.
- Dlaczego? Przecież są takie same.
- Tak, ale ja mieszkam koło lekarza, a ty koło Ciapatego
Polak, Rusek i Niemiec siedzieli w więzieniu. Rusek podchodzi z kawałkiem słoniny w ręku do Niemca:
- Chcesz?
A Niemiec myśli: W zamian będzie chciał mnie wyruchać.
- Nie chce.
Rusek podchodzi z tą słoniną do polaka:
- Chcesz?
A Polak myśli: W zamian będzie chciał mnie wyruchać. Ale zjem słoninę i będę miał siłę w rękach i się obronie.
- Chcę.
Polak zjadł słoninę, a Rusek do niego:
- Zjadłeś?
- Zajdlem.
- Masz siłę w rękach?
- Mam
- To przytrzymaj mi Niemca.
Była potężna mgła, zero widoczności.
Chłop myśli jak tu jechać?
Ale widzi przed sobą samochód a raczej światła tylne. No nic jest światło , jest nadzieja - myśli -jakoś to będzie.
Jedzie, jedzie nagle światła zgasły i wjechał w tył czegoś.
Wyskakuje ze swojego samochodu i krzyczy:
- Człowieku pojebało cię, w takiej mgle światła gasić!?
Na to pierwszy:
- Panie, ja w garażu jestem!
Na środku oceanu spotykają się trzy rekiny. Jeden z nich mówi:
- Psiakrew, zżarłem jednego Francuza. Był taki wyperfumowany, że do tej pory czkam wodą kolońską.
Drugi na to:
- To jeszcze nic. Ja, zjadłem jakiegoś Rosjanina, chyba to był generał, bo do tej pory w brzuchu dzwoni mi jakieś żelastwo. Te jego medale tak brzęczą, że ryby płoszę...
A trzeci rekin mówi:
- To jest wszystko nic, koledzy! Ja zżarłem tydzień temu jakiegoś polskiego posła, miał tak pusty łeb, że do tej pory nie mogę się zanurzyć...
Przyjeżdża "Glina" z wydziału narkotykowego do farmera w Teksasie i mówi:
- Muszę przeszukać twoje rancho na obecność narkotyków.
- Dobra, tylko nie wchodź na tamto pole...
Na to policjant zapienił się :
- Chyba czegoś gościu nie rozumiesz. Mam przywileje rządu federalnego - wyciąga odznakę i macha mu przed nosem - widzisz tę odznakę, widzisz to k**wa? Oznacza, że mogę chodzić gdziekolwiek chce, na każdą posesję, żadnych ale to żadnych pytań - zrozumiano?
OK-Farmer pokiwał głową, przeprosił i wrócił do swojej roboty. Nie minęło 5 minut i słyszy jak ktoś się drze coraz głośniej i głośniej. Ogląda się, patrzy a tu policjant ucieka po wiadomym polu przed ogromnym bykiem. Byk rozjuszony pędzi jak wściekły, nic nie wskazuje żeby policjant mógł uciec. Farmer wygląda zza ogrodzenia i krzyczy do policjanta:
- Odznaka! Pokaż mu odznakę!
- Małgosiu, podobno bardzo nieładnie przeklinasz w piaskownicy.
- To nieprawda, a kto tak babci powiedział?
- Ptaszki mi wyćwierkały.
- A ja te kurwy chlebkiem karmiłam...

źródło : Interent , nasze własne i Kaśki S

Redakcja2019
Lech Turek
konto czerwone
konto czerwone

Pogoda na weekend: Pogodnie i upalnie

fot, Ula Starzyk

Przed nami piękny weekend. Będzie słonecznie i ciepło . Planujesz wypad w góry ? Przygotuj się na gigantyczne kolejki i niesamowity tłok . Stoi się w kolejkach do kas biletowych TPN zanim wejdziesz w Tatry i na drogach dojazdowych do Palenicy Białczańskiej .Sznur ludzi ciągnących na Rysy, Orlą Perć czy Giewont w niczym nie ustępuje tłokom na Morskim Okiem. Sezon wakacyjny właśnie dobija do półmetka. Ci, którzy poza urokami gór doceniają wodę z pewnością weekend spędzą nad zalewem Czorsztyńsko- Niedzickim. Sztuczne jezioro na Spiszu u stóp Pienin to jedna z atrakcji Podhala.

Kasprowy Wierch fot, Ula Starzyk

Warunki na szlakach

Przypominamy, że na parkingi przy Morskim Oku (Palenica Białczańska, Łysa Polana) można wjechać jedynie z wykupionym przez internet biletem.

W Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny – na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) mogą tworzyć się kolejki (rejon Orlej Perci, Rysy, Giewont). W niższych partiach gór miejscami jest mokro i błotniście – dotyczy to zwłaszcza Ścieżki nad Reglami na odcinku Dolina Kościeliska – Dolina Chochołowska oraz dolnej części Wyżniej Doliny Chochołowskiej. Szlak prowadzący wokół Czarnego Stawu pod Rysami został nieznacznie uszkodzony przez osuwisko skalne – można to miejsce obejść. Prowadzone są remonty szlaków graniowych na odcinkach: Przełęcz Liliowe – Świnica, Grześ – Wołowiec, Siwa Przełęcz – Starorobociański Wierch. Mogą występować tam nieznaczne utrudnienia – prosimy zachować ostrożność. Remontowany jest również szlak (droga) w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka – Hala Gąsienicowa – dla rowerzystów  mogą pojawić się utrudnienia – konieczność przejścia na odcinkach remontowanych.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 30.07.2020
do godz. 07:30 dnia 31.07.2020

W dzień bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna na Podhalu około 23°C, wysoko w Tatrach około 14°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 8°C do 11°C, wysoko w Tatrach około 8°C. Wiatr słaby, północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

fot. Ula Starzyk

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 31.07.2020
do godz. 07:30 dnia 01.08.2020

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna na Podhalu około 21°C, wysoko w Tatrach około 11°C. Wiatr rano słaby, później umiarkowany i porywisty, wieczorem ponownie słaby; zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny; północno-zachodni.

W nocy początkowo zachmurzenie umiarkowane, później małe. Temperatura minimalna od 7°C do 10°C, wysoko w Tatrach około 5°C. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, północno-zachodni i północny.

fot. Ula Starzyk

Dyżurny synoptyk: Iwona Lelątko
Godzina i data wydania: 2020-07-30 05:17

źródło: IMGW- BIP, TPN, TOPR

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Izera – jeszcze w wersji prototypu a już krytykowana

Spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała prototypy polskich samochodów elektrycznych :SUV-a i hatchbacka pod marką Izera. z założeń spółki wynika, polskie elektryki miałby zacząć być produkowane w 2023 roku. Samochód ma być też dostępny finansowo dla przeciętnego Kowalskiego.

Izera , której styl i linia zyskały dość duży aplauz budzi niepokój ekonomiczny. Po pierwsze samochód musi na rynku stawić czoła potężnej konkurencji. Trudno sobie nawet wyobrazić , że będzie popularniejszy od samochodów znanych światowych marek, które już teraz wystartowały z projektami nowych aut elektrycznych.

Trudno, aczkolwiek pamiętać należy, że fenomen polskiego Fiata 125 P i 126 tkwił w tym, że kupić mógł go prawie każdy średniozamożny Polak, czego nie można było powiedzieć już o Polonezie .

Spółka ElectroMobility Poland wprawdzie twierdzi, że polski elektryk ma być na kieszeń każdego Polaka, ale na razie nic na temat ceny tego cuda nie wiadomo. Wiadomo natomiast, ze z budowy aut o napędzie elektrycznym wycofało się kilku potentatów rynkowych w tym brytyjski magnat branży AGD .Firma Dyson uznała, że projekt produkcji samochodów o napędzie elektrycznym jest komercyjnie nieopłacalny.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 roku. Jest kontrolowana przez cztery koncerny energetyczne – PGE, Energę, Eneę oraz Tauron. Każdy z udziałowców ma 25 % kapitału akcyjnego . Akcjonariusze ostatecznie zasilili spółkę kwotami po 17,5 mln zł, To oznacza, ze każdy z akcjonariuszy ma tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Spółka ElectroMobility Poland ma być gwarancją na powodzenie projektu budowy elektro samochodu dla każdego Polaka i tym samym ma być gwarancją na obietnicę wyborczą partii rządzącej .

Redakcja2019
Adam Mareczek
konto czerwone
konto czerwone

Polska Agencja Kosmiczna to porażka ? – NIK ocenia rozwój sektora kosmicznego

Sektor kosmiczny jest tak kosmiczny , że niewielu o nim słyszało. Na dodatek w jeśli marzą ci się kosmiczne podróże możesz być rozczarowany. Technologicznie chociaż w celach Polska Strategia Kosmiczna zapisała skuteczne konkurowanie polskiego sektora kosmicznego na rynku europejskim, to nic nie wskazuje na to, by sektor kosmiczny był zainteresowany czymkolwiek inny niż przełożeniem innowacji na grunt polski i czerpaniem korzyści przez polski biznes. W sprawie rozwoju sektora kosmicznego w Polsce wypowiedziała się Najwyższa Izba Kontroli.

„Najwyższa Izba kontroli pozytywnie ocenia skuteczność działań większości ministrów, agencji i organizacji zaangażowanych w realizację Polskiej Strategii Kosmicznej PSK. Nawiązane zostały korzystne relacje z Europejską Agencją Kosmiczną ESA, zwłaszcza w pozyskiwaniu kontraktów dla polskich przedsiębiorców.”- czytamy w raporcie . Jest jednak i łyżka dziegciu w tej łyżce miodu :” NIK negatywnie oceniła brak koordynacji przez ministra właściwego do spraw gospodarki wdrażania kluczowych zadań wymienionych w PSK oraz ograniczoną skuteczność działań Polskiej Agencji Kosmicznej.

Najwyższa Izba kontroli zauważa, że w całej strategii rozwoju sektora kosmicznego nie wiadomo jakimi instrumentami chce się owe cele osiągnąć. Nie ma też żadnej współpracy pomiędzy ministrami , kierującymi resortami a to oznacza, że brak też wymiany doświadczeń i wspólnych działań i projektów.

cały raport najdziecie tutaj https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/rozwoj-sektora-kosmicznego.html

żródło; NIK

Redakcja2019
Ula Starzyk
konto czerwone
konto czerwone

Przemyt dóbr kultury w Hrebennem .

Podczas rutynowej kontroli wjeżdżającej do Polski ciężarówki służby celne odkryły w kabinie kierowcy 463 przedmioty o znaczeniu muzealnym i dużej wartości archeologicznej.

W przemycanej paczce, która jak twierdzi kierowca nie jest jego własnością , a tylko grzecznościową przysługą przewiezienia jej do Polski -znaleziono m.in : elementy ceramiki i zabytków kamiennych. Wśród nich  kamienne toporki, ciężarek tkacki, fragmenty średniowiecznych naczyń oraz półfabrykaty narzędzi krzemiennych, m.in. tzw. „wiórów” (odłupek kamienny służący jako narzędzie tnące). W sumie 463 przedmioty, stanowiące świadectwo życia ludzi z bardzo odległych epok. Wartość zatrzymanych obiektów, w tym ich wartość zabytkową, określi rzeczoznawca.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że „Na przywóz spoza Unii Europejskiej do Polski dóbr kultury (poza określonymi wyłączeniami) nie są wymagane specjalne dokumenty ani pozwolenia. Podróżny ma obowiązek zgłoszenia takich towarów w urzędzie celno-skarbowym, w celu objęcia ich procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną i opłacenia należności podatkowych, jeżeli takowe są wymagane.

28 grudnia 2020 r. wchodzi w życie Rozporządzenie (UE) 2019/880 w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury, na mocy którego przywóz zabytków archeologicznych będzie zakazany.

Kierowca ciężarówki nie zgłosił na granicy faktu przewożenia dóbr kultury. Według informacji MF/KAS za niedopełnienie tych formalności wszczęto wobec niego postępowanie karne.

Redakcja2019
Jasiek Hajno
konto czerwone
konto czerwone

Góry tego nie wytrzymają

Tatry:kolejka na Kasprowy Wierch w Kuźnicach

Międzynarodowa pandemia koronawirusa spowodowała, że gros Polaków wakacje spędza w kraju. Trudno się zatem dziwić, że niezliczone tłumy wyległy nadmorskie plaże, brzegi polskich jezior czy poszły na Krupówki, albo w góry. Turystów jest tyle , że góry mogą tego absolutnie nie wytrzymać .

Turystyczne szlaki są niczym popularne autostrady suną : To na śnieżkę to nad Morskie Oko . Atrakcje turystyczne są powodem gigantycznych kolejek. Wszystko to w atmosferze luzu i wakacyjnej beztroski. W gigantycznych kolejkach nikt nie trzyma dystansu i o dziwo nie ubiera maseczek . Koronawirus wydaje się tutaj zjawiskiem nieobecnym.

Jeden ze znajomych postawił tezę , że gdyby w sieciówkach postawić patrole policji karające mandatami tych co nie szanują obostrzeń to licząc tylko po 500 zł można by pokryć roczne finansowe potrzeby niejednego resortu .

Pomijamy fakt, że taki sam patrol SANEPiD wystawiając tym samym klientom mandaty a 30 tys. zł miałby spory wkład w budżet państwa.

Przy wszystkich obostrzeniach w kraju obowiązuje zasada, że tylko służba zdrowia jest kontrolowana każdego dnia . Nikt nie widzi sprzedawczyń , kelnerów … itp… którzy w jeden dzień mają styczność z co najmniej miesięczną liczbą pacjentów . Fenomen pandemii w Polsce to fenomen myślenia : mnie to nie dotyczy. Owszem nie dotyczy dopóki nie okaże się , że twój inteligentny mutant czeka, na słabszy dzień twojego organizmu .

Tymczasem w Polsce liczba zakażeń rośnie każdego dnia. Kiedy jedynym chorym na Koronawirusa był poseł Edward Siarka ogłoszono lockdown. Kiedy liczba chorych drastycznie wzrasta luzuje się sektory , w których liczebność przekłada się na wynik finansowy . W walce o zdrowie zwycięża ekonomia, jakby tajemnicą poliszynela był fakt, że kiedy nie masz na lekarza czy lekarstwa to i tak umierasz – ekonomia życia.

My nie namawiamy Was ani nie straszymy . Zwyczajnie pokazujemy Wam zagrożenie, które dotąd nas nie dotyczy dopóki nas nie spotka . Trzymajcie się zdrowo.

Redakcja

konto czerwone
konto czerwone

Dobra książka; Camilla Läckberg,” Faye -Srebrne skrzydła”- rekomendują : Ewa Skuta& Jacek Imiela & Daga Gormann

„Dobrze napisana historia zemsty bezwzględnej kobiety, która podejmuje wszelkie środki, aby osiągnąć swoje cele”.”Dast Magazine” – ta recenzja to wystarczający powód , by sięgnąć po najnowszy bestseller szwedzkiej pisarki .

Opowieść o pięknej i brutalnej kobiecej zemście z pewnością przyciągnie waszą uwagę .Główną bohaterkę spotykamy w chwili, kiedy kończy toksyczny związek i zaczyna nowy rozdział w życiu. Tym razem całą swoją energię koncentruje na rozwoju firmy, Kiedy osiąga sukces okazuje się , że ktoś chce przejąć jej firmę. Po raz kolejny musi stawić czoła przeciwnością losu i zawalczyć o swój byt, majątek i by zapewnić podstawy życia swoim najbliższym .

Książka z pewnością spodoba się tym, którzy lubią dreszczyk emocji .

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
konto czerwone
konto czerwone

Nadmorskie kąpieliska bez sinic

fot. pexels

26.07.2020 rano Główny Inspektorat Sanitarny( GIS) poinformował, że „woda we wszystkich kąpieliskach w województwie pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli”. To świetna wiadomość dla 60-ciu zorganizowanych na Pomorzu i strzeżonych kąpielisk .

Sinice, które kwitną latem w Bałtyku mogą być przyczyną wielu schorzeń: od alergicznych reakcji skóry po dolegliwości układu pokarmowego. Toteż stan wody w każdym kąpielisku jest badany każdego dnia . W dobie zakwitu sinic miejsca takie są zamykane decyzją ratowników i GIS . Skupiska sinic . które kwitną w Bałtyku przenoszone są przez wiatr i prądy morskie .

Bieżące informacje dotyczące stanu wody w nadmorskich kąpieliskach GIS podał na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).

Redakcja2019
Ula Starzyk
konto czerwone
konto czerwone

Rząd luzuje zasady pandemii na imprezach masowych.

kamera stadion
fot. pexels.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że od soboty 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych w dobie pandemii koronawirusa. Zgodnie z nowymi zasadami więcej osób będzie mogło uczestniczyć m.in. w wydarzeniach organizowanych na stadionach i w obiektach zamkniętych

Rady Ministrów w rozporządzeniu z dnia 24 lipca 2020 r. zmieniła rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, „od 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń związanych z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki”.

Imprezy w obiektach sportowych

Według nowych reguł więcej osób będzie mogło uczestniczyć w imprezach organizowanych w obiektach sportowych na wolnym powietrzu (m.in. na otwartych lub półotwartych stadionach, z miejscami siedzącymi lub bez).

To oznacza, że obowiązująca dotychczas zasada udostępnienia do 25 proc. liczby miejsc na widowni zostanie zastąpiona regułą udostępnienia do 50 proc. liczby miejsc (uczestnicy będą zajmować co drugie miejsce, w rzędach naprzemiennie). W przypadku braku wyznaczonych miejsc o 0,5 m zmniejszono odległość, jaka musi być zachowana między widzami. Obecnie dystans ten wynosi 1,5 m. Uczestnicy imprez są wciąż zobowiązani do zakrywania ust i nosów.

Kino , Teatr , sala koncertowa

Organizatorzy wydarzeń w kinach, teatrach, salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych, amfiteatrach i muszlach koncertowych – tak jak do tej pory – będą mogli udostępniać maksymalnie 50 proc. liczby miejsc, czyli co drugie miejsce na widowni.

Jeśli wydarzenie nie przewiduje wyznaczonych miejsc odległość między widzami lub słuchaczami będzie musiała wynosić 1,5 m. Nadal obowiązuje zasada zakrywania nosów i ust przez uczestników wydarzeń.

Imprezy plenerowe

Podczas imprez plenerowych od 17 lipca obowiązują zasady : co najmniej 5 m kw. na osobę, wyznaczenia znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu oraz wyraźnego oddzielenia i oznaczenia terenu dla widowni, aby uniemożliwić mieszanie się publiczności np. ze spacerowiczami.

Amatorzy imprez plenerowych muszą zachowywać 1,5-metrową odległość od siebie, a także zakrywać nosy i usta.

MKiDN informuje ponadto, że obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy: osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

żródło : materiały prasowe MKiDN

Redakcja2019
Ula Starzyk
konto czerwone
konto czerwone

Poczta Humoru weekendowego: Gdzie ucho przyłożysz

Zgodnie z regułami budowlanego BHP: głowa musi być zabezpieczona kaskiem, a dupa - odpowiednimi papierami.
Natura stara się ludziom kompensować niedoskonałości. Niewidomy ma doskonały słuch, głuchy ma lepszy wzrok, a bezmózg poradzi w każdym temacie.
- Czym się zajmujesz?
- Jestem influencerką.
- To super! Ja też nic nie umiem!
Rozmawia dwóch lekarzy:
- Wiesz, że na koronawirusa najlepszy jest czosnek?
- Podnosi odporność?
- Nie, ale sprawia, że nikt się do ciebie nie zbliży na mniej niż metr.
Jakie są trzy drogi do socjalizmu?
- Droga Lenina, droga wędlina i droga benzyna.
Pijani kierowcy przejeżdżają znak stop bez zatrzymywania.
Kierowcy po marihuanie zatrzymują się i czekają aż będzie zielony.
Czy wiesz jak dowartościować urodę kobiety ?... Postaw ją na stoisku alkoholowym Co drugi klient będzie ją witał słowami "Pani Ładna, poproszę..."
Porządny oficer otwarcie pije na służbie, żeby jego dowódca wiedział, iż ma do czynienia nie z trzeźwymi debilami, a z pijanymi profesjonalistami.
Rozmowa kwalifikacyjna:
- Pije pan?
- Skądże. Ja czuję wstręt do samego zapachu alkoholu.
- Wygląda na to, że nie jest pan gotowy do pracy w zespole.
Redakcja2019
Lech Turek
konto czerwone
konto czerwone