Czechy wprowadzają stan wyjątkowy

Praga fot. pexels/ Jeshoots

Rząd Czech na wniosek ministra zdrowia Romana Prymuli ogłosił w środę wprowadzenie 30-dniowego stanu wyjątkowego, który będzie obowiązywać od 5 października br. Wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie Czech tłumaczy się wzrostem liczby nowych zachorowań na koronawirusa . Na całym świecie panuje epidemia SARS2- COVID 19

Minister zdrowia po posiedzeniu gabinetu twierdził, że chociaż stan wyjątkowy wprowadzony jest na 30 dni, to szczegółowe ograniczenia obowiązywać będą przez 14 dni i jeżeli nie zostaną przedłużone, automatycznie się zakończą.

Wprowadzane ograniczenia dotyczą przede wszystkim imprez i aktywności związanych z czasem wolnym. Z pewnymi wyjątkami ma obowiązywać zasada, że w przestrzeniach zamkniętych będzie mogło zbierać się nie więcej niż 10 osób, a w przestrzeniach otwartych – nie więcej niż 20. Wyjątkiem są kina i przedstawienia teatralne, w których może uczestniczyć do 500 osób. Zakazane są przerwy przeznaczone na konsumpcję. Zdaniem rządu Czech wprowadzenie stanu wyjątkowego w dobie pandemii jest rozwiązaniem lepszym dla gospodarki niż lockdown, który spowolnił gospodarkę

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Joanna była na Hali Gąsiennicowej – tajemnicze zniknięcie turystki.

Od 20 września 2020 roku do dzisiaj trwają poszukiwania 40-letniej turystki Joanny Felczak . Po długim okresie milczenia ratownicy TOPR trafili na nagrania z monitoringu, które świadczą o tym, że poszukiwana kobieta była w Schronisku Murowaniec .

Z pierwszych informacji wynika, że kobieta wyszła z pensjonatu koło 8:00 rano i poszła w góry. Od tej pory nie ma z nią kontaktu. W pokoju została większość jej rzeczy, w tym np. górskie buty. Kobieta zabrała ze sobą jedynie mały plecak, telefon i portfel.

Do wieczora 22 września br jej telefon logował się w okolicach Hali Gąsiennicowej

Z nagrań monitoringu wynika, że w niedzielę 20.09 ok godziny 11:30 wyszła ze schroniska Murowaniec i ruszyła w kierunku rozwidlenia szlaków Czarny Staw/Kasprowy Wierch/Kuźnice– czytamy w notatce TOPR –

Na zdjęciach widać panią Joannę w momencie wyjścia ze schroniska oraz zdjęcie poglądowe z sierpnia 2020.

Prosimy o prześledzenie swoich zdjęć z tego dnia. Może ktoś znajdzie na nich zaginioną. Dzięki takim informacjom moglibyśmy zawęzić rejon poszukiwań.

Informacje prosimy przekazywać telefonicznie do centrali TOPR tel. 18 206 34 44

Murowaniec
https://www.facebook.com/1909.topr/?ref=nf&hc_ref=ARQOxFZcx61LQwb6DnBIfUtaKqBRkcNqPdLkXCjpOshi2Jgf2vkfPnQFmlfcJUs3Uwc
Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Zakaz lotów z Polski . Nowa lista

Lotnisko

Od dziś, tj 30 września 2020 do 13 października br rząd wprowadził istotne zmiany na liście państw, z którymi Polska ma zawieszony ruch lotniczy. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w w poniedziałek .

Od 30 września 2020 r. wprowadzony został zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Zakaz nie  dotyczył Unii Europejskiej oraz Ukrainy. 

Wykaz lotnisk objętych zakazem

 1. Belize;
 2. Bośni i Hercegowiny;
 3. Czarnogóry;
 4. Federacyjnej Republiki Brazylii;
 5. Królestwa Bahrajnu;
 6. Izraela;
 7. Kataru;
 8. Kuwejtu;
 9. Libii;
 10. Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
 11. Republiki Argentyńskiej;
 12. Republiki Chile;
 13. Republiki Ekwadoru;
 14. Republiki Indii;
 15. Republiki Iraku;
 16. Republiki Kolumbii;
 17. Republiki Kostaryki;
 18. Republiki Libańskiej;
 19. Republiki Macedonii Północnej;
 20. Republiki Malediwów;
 21. Republiki Mołdawii;
 22. Republiki Panamy;
 23. Republiki Paragwaju;
 24. Republiki Peru;
 25. Republiki Trynidadu i Tobago;
 26. Republiki Zielonego Przylądka;
 27. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
 28. Sułtanatu Omanu;
 29. Wspólnoty Bahamów.
fot. pexels

Dlaczego zakaz ?

Zakaz nie  dotyczy państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy. Zakaz lotów do i z Polski obejmie kraje, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – przekracza 90 (według stanu na 21 września 2020 r.)

Współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców tworzony jest w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Słowacja o krok od stanu wyjątkowego. 45 dni zamknięcia

Słowacja , Bratysława fot, pexels

Centralny Sztab Kryzysowy Słowacji rekomenduje rządowi wprowadzenie stanu wyjątkowego. Decyzja zapadnie w najbliższą środę . Wydaje się jednak, że rząd przychyla się do wprowadzenia takiego środka zaradczego. Liczba dziennych zakażeń w ubiegłym tygodniu przekraczała 500 . Cały świat usiłuje stawić czoła szalejącej epidemii wywołanej przez wirus wyprodukowany w chińskiej prowincji Wuhan SARS-CoV-2 . Dotąd nie wynaleziono skutecznej metody neutralizacji groźnego wirusa .

Słowacja , Gino Paradise fot. pexels

W związku z epidemią i wzrostem zakażeń w najbliższą środę rząd słowacki debatował będzie nad wprowadzeniem w całym kraju STANU WYJĄTKOWEGO , a to oznacza, że :

Od 1 października zakazane będą imprezy sportowe i kulturalne, uroczystości rodzinne lub firmowe oraz msze. Wesela, pogrzeby, chrzciny lub imprezy okolicznościowe będą dozwolone, ale dotyczy to samych ceremonii, a nie późniejszych spotkań rodzinnych. Wyjątkiem mają być imprezy, których wszyscy uczestnicy będą mieli negatywne testy na obecność SARS-CoV-2, nie starsze niż 12 godzin.

„Nie możemy zakazać uroczystości rodzinnych, ale ponieważ sytuacja jest poważna, zdecydowanie zalecamy ich przełożenie” – powiedział dziennikarzom szef służb sanitarnych Jan Mikas.

Sztab Kryzysowy Słowacji wprowadził zakaz funkcjonowania barów, restauracji i dyskotek poza godzinami 6-22. Przez całą dobę można prowadzić sprzedaż przez okienka lub rozwozić potrawy. Do sklepów i galerii handlowych wraca znane z okresu wiosennego ograniczenie 10 metrów kwadratowych na jednego klienta. Wraca też obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, jeżeli nie ma możliwości zachowania dwumetrowego dystansu społecznego. Wyjątkiem są wspólnie mieszkające osoby.

Maseczki będą także obowiązkowe podczas nauki w starszych klasach szkół podstawowych i gimnazjach.

Słowacja , Zamki fot. pexels

Z przykrością ograniczamy imprezy masowe, ale sytuacja na Słowacji jest niezwykle poważna. Dzięki tym środkom możemy wpłynąć na to, co stanie się za trzy lub cztery tygodnie” – powiedział premier Słowacki Igor Matovicz.

Rząd Słowacji zapowiedział rekompensaty dla firm, które będą miały ograniczone wpływy.

Ula Starzyk
Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Nowe strefy nowe obostrzenia, czyli Polska żółto -niebiesko-czerwona

fot Anna Shvets

Sytuacja epidemiczna spowodowała, że w Polsce wprowadzono regionalne obostrzenia z podziałem na czerwoną i żółtą strefę. Obie strefy wyodrębnione w najbardziej zagrożonych powiatach różnią się od siebie natężeniem obostrzeń związanych z koronawirusem. Tylko powiaty niezagrożone oznaczane są kolorem niebieskim,

W czwartek 24 września wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił nową listę powiatów z dodatkowymi obostrzeniami.

W strefie czerwonej znalazły się powiaty: głubczycki (woj. opolskie) i kartuski (woj. pomorskie).

fot.pexels

Czerwona strefa – jakie obostrzenia obowiązują mieszkańców?

Podstawowym obowiązkiem w czerwonej strefie jest noszenie maseczek ochronnych wszędzie w przestrzeni publicznej. Mieszkańcy „czerwonych powiatów” nie są wyłączeni z tego obowiązku na otwartej przestrzeni nawet przy zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego.

W czerwonej strefie obowiązują limity w komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą zająć tylko 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

W przypadku gastronomii, klienci restauracji i barów muszą zakrywać swoje usta i nosy do czasu zajęcia miejsca, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Na jedną osobę powinny przypadać 4 metry kwadratowe powierzchni lokalu. Obsługa musi nosić maseczki ochronne..

Wesela oraz inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w czerwonych strefach. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje limit 50 osób, nie wliczając w to obsługi. W czasie zabawy nie ma obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

Jeśli wydarzenie religijnie odbywa się wewnątrz świątyni, to liczba uczestniczących w nim osób może wynosić tylko 50 proc. obłożenia budynku. Wierni mają obowiązek noszenia maseczek, nie dotyczy to jednak osób sprawujących kult. W przypadku wydarzenia religijnego odbywającego się na zewnątrz należy zachować dystans społeczny wynoszący 1,5 m lub zakrywać usta i nos. W tego typu wydarzeniach może brać udział maksymalnie 150 osób.  

Wydarzenia sportowe mogą odbywać się w czerwonych strefach tylko bez udziału publiczności. Obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na obiektach sportowych oraz na otwartej przestrzeni. Zakazana jest również działalność klubów nocnych i dyskotek oraz organizacji kongresów i targów.

W czerwonych strefach obowiązuje limit osób na siłowniach oraz w klubach i centrach fitness. Wynosi on 1 osobę na 10 metrów kwadratowych. Kina mogą dalej funkcjonować, ale klienci mogą zająć tylko 25 proc. miejsc. Muszą również zachowywać dystans społeczny wynoszący 1,5 metra oraz nosić maseczki ochronne.

W przypadku salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz tatuaży, w pomieszczeniu, gdzie prowadzona jest taka działalność może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci.Zobacz wideo Maseczki ochronne – nie

fot. Anna Shvets

Z kolei w żółtej strefie znalazły się powiaty: brzeski (woj. opolskie), gostyński (woj. wielkopolskie), suski, limanowski, myślenicki, nowotarski, tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki, przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski, nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie), międzychodzki, bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).

W powiatach oznaczonych jako „żółta strefa” obowiązują takie same reguły noszenia maseczek ochronnych, jak w pozostałej części kraju. Usta i nos należy zasłaniać:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego
 • w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej
 • w obiektach handlowych lub usługowych oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych
 • w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

komunikacji miejskiej można przewozić tyle osób, ile wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Należy pamiętać, że w czasie przejazdu jest obowiązek zakrywania ust oraz nosa.

Wesela oraz inne imprezy rodzinne można organizować z zachowaniem limitu 100 osób, nie licząc obsługi. W czasie zabawy nie trzeba zakrywać ust oraz nosa.

W żółtych strefach wydarzenia religijne mogą odbywać się bez limitu osób. Uczestnicy wydarzenia odbywającego się w zamkniętym pomieszczeniu powinni nosić maseczki ochronne, nie dotyczy to osób sprawujących kult. W przypadku wydarzeń religijnych na otwartej przestrzeni należy zachować dystans społeczny wynoszący 1,5 metra albo zakrywać usta i nos.

W żółtej strefie wydarzenia sportowe mogą być organizowane przy zachowaniu limitu 25 proc. osób na widowni. Widzowie są jednak zobowiązani do zakrywania ust oraz nosa. Podobne reguły obowiązują w przypadku organizacji wydarzeń kulturalnych w zamkniętych pomieszczeniach oraz na obiektach sportowych. Obowiązuje limit 25 proc. publiczności. Jeśli wydarzenie kulturalne odbywa się na otwartej przestrzeni może w nim uczestniczyć maksymalnie 100 osób. W żółtych strefach zakazana jest działalność klubów nocnych i dyskotek.

W żółtych strefach obowiązuje limit osób na siłowniach oraz w klubach i centrach fitness. Wynosi on 1 osobę na 7 metrów kwadratowych. Kina w żółtych strefach obowiązują takie same obostrzenia, jak w czerwonych. Na sali kinowej może przebywać tylko 25 proc. publiczności. Widzowie muszą zachowywać dystans społeczny wynoszący 1,5 m oraz muszą mieć zasłonięte usta i nos.

W przypadku salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz tatuaży, w pomieszczeniu, gdzie prowadzona jest taka działalność może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci.

Redakcja2019
Jagna Podgórski
Konto zielone
konto zielone

Jesienny redyk za progiem

owce fot. Ula Starzyk

Na początku października owce zejdą z gór . To oznacza , że ulicami podhalańskich miast i wiosek przetoczy się, malowniczy jesienny redyk . To też wiąże się z ostatecznym końcem oryginalnych serów wyrabianych z mleka owczego.

I Love Podhale
oscypek fot. Ula Starzyk

Bacowie nie narzekają. Czego nie sprzedali na Krupówkach i targach z powodu pandemii , sprzedali wprost z Bacówek. Turyści ceniący sobie rarytasy wytwarzane z owczego mleka dotarli w najdalsze zakątki gór , by nabyć oscypki, bunce czy korboce. Oscypkowy biznes według wielu nie tylko nie ucierpiał, ale spowodował, że gros turystów po raz pierwszy trafiło do miejsc, gdzie owcze sery się wyrabia.

oscypek fot. Ula Starzyk

W połowie października według regionalnych ekspertów o oscypka z owczego mleka będzie bardzo trudno . Na rynku pojawią się produkty z mleka krowiego.

Oscypek jest podhalańskim złotem, chronionym certyfikatem Unii Europejskiej . Nadany oscypkowi certyfikat pochodzenia gwarantuje producentom oscypków możliwość ich wyrabiania do połowy października . Sezonowy produkt wróci na podhalańskie stoły znów wiosną następnego roku po zimowym przestoju

Redakcja2019
Konto zielone
konto zielone

Światowy Dzień Turystyki w stolicy polskich Tatr

Las fot pixabay

27 września br, przypada Światowy Dzień Turystyki. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze włączyło się w obchody ogólnopolską akcją, którą jest VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna 2020 , akcją, która równocześnie uświetnia jubileusz 70-lecia PTTK . Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń”. Zakopiański oddział PTTK posadził swoje jubileuszowe drzewo przed Dworcem Tatrzańskim w Zakopanem

drzewko fot. Akil Mazumder

Z okazji samego jubileuszu PTTK posadzi w różnych miejscach w Polsce 70 drzew- dar Lasów Państwowych.

Dobra Książka : Krzysztof Domaradzki – ” Sprzedawca „-rekomendują :Ewa Skuta & Jacek Imiela & Daga Gormann

Warszawski świat biznesu widziany oczami dziennikarza najbardziej prestiżowego polskiego magazynu ekonomicznego ” Forbes” . Świat ,który prosperuje równolegle do świata zwykłych ludzi i jest na tyle wysoko, że niewielu ma o nich pojęcie .Sprzedawca demaskuje warszawskie elity i pokazuje, co tak naprawdę dzieje się w najdroższych apartamentach stolicy. Powiesz, że świat dorobkiewiczów to świat baśni ? Autor Sprzedawcy pokaże Ci jego czarną stronę .

Marzenie każdego przeciętnego Polaka -prestiżowa praca, wystawne życie, przygodny seks, pieniądze, władza. Warszawska codzienność to też narkotyki.

Główny bohater to błyskotliwy i chorobliwie ambitny młody milioner, konsekwentnie wyznaczający swoją drogę w biznesie. Człowiek sukcesu, ale też i hedonistyczny psychopata, który czerpie przyjemność z dręczenia i wykorzystywania kobiet.

Urodzony sprzedawca i cyniczny manipulant, dla którego liczy się tylko jedno – zwycięstwo w myśl zasad: „zwycięzcy nikt nie rozlicza i na wojnie jeńców się nie bierze a wrogów likwiduje”.

Wydaje się , że perfekcyjny plan na życie Sprzedawcy nie przewiduje oglądania się wstecz dotąd dopóki w akcję nie wkraczają kryminalni , którzy wpadają przypadkiem na trop zbrodni krezusa.

” Sprzedawca ” to książka , która wykorzystuje fabularną oś kryminałów , by opowiedzieć
o wynaturzonej stronie dużego polskiego biznesu. – czytamy w opisie wydawcy – Momentami prześmiewcza i zabawna, momentami przerażająca. Pokazująca przykre konsekwencje przerośniętego ego, nieracjonalnych ambicji, braku etyki w biznesie i życiu. A także szkodliwej wiary w to, że pieniądze, kontakty i pozycja zawodowa gwarantują górnym kilku procentom społeczeństwa większe prawa niż reszcie obywateli.”

Książkę polecamy szczególnie tym, którzy dla kariery i kilku srebrników gotowi są na wszystko. Lektura balansuje na skraju fascynacji i obrzydliwości tworząc mieszankę uczuć wciągającą w fabułę .

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Padłe jelenie , watahy wilków, ślady niedźwiedzia i malownicze krajobrazy czyli groźnie i pięknie- Gorce i Pieniny jesienią alternatywą dla Tatr?

owce fot. Ula Starzyk

Na Gorczańskich szlakach coraz częściej dochodzi do ataków wilków. Pierwszy zuchwały atak miał miejsce w maju we wsi Ponice koło Rabki. Łupem watahy padły owce rasy czarnogówka .

jelenie fot. pexels / Sohel Patel

Kilka dni temu w tej samej okolicy , w leśnym w zagajniku nieopodal szlaku turystycznego znaleziono dwa martwe jelenie . Wszystkie ślady wskazują na to, że to robota głodnych wilków, które wykorzystały nieuwagę jeleni, które teraz poszukują swoich partnerek i toczą boje o ich względy. Rykowisko, które nadal trwa w całych Gorcach to urzekający moment, kiedy najczęściej można zobaczyć jelenia z pięknym porożem.

jeleń fot. pexels comphotografy

W lasach w Sieniawie , w ostatnią środę myśliwi z nowotarskiego Koła Łowieckiego Głuszec natknęli się na ciało świeżo zastrzelonego byka , któremu odrąbano głowę wraz z porożem . Kłusownika interesowało tylko trofeum , resztę pozostawił przyrodzie.

Szlaki turystyczne wiodące przez tworzony w 1981 roku Gorczański Park Narodowy o tej porze roku są i piękne i bardzo dziewicze. Obejmującym centralną część Gorców GPN rządzi niepodzielnie masyw Turbacza i Gorca. Aktualna powierzchnia GPN wynosi 7029.85 ha (powierzchnia ochrony ścisłej: 3611,07 ha; powierzchnia ochrony czynnej: 2882,51 ha; powierzchnia ochrony krajobrazowej: 536,27 ha). Gorce to też jedyne góry na Podhalu po których możesz wędrować razem z psem.

ZLAKI W GORCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Przez teren Parku przebiega 14 znakowanych szlaków turystycznych i 9 szlaków spacerowych o łącznej długości 109 km. Są zróżnicowane pod względem trudności i czasu przejścia. Na szlakach spacerowych można odpocząć nad górskim potokiem, obserwować ślady zwierząt, poznać różnorodność szaty roślinnej. Niektóre ułatwiają dojście do centralnej części Parku – na przełęcz Borek czy Jaworzynę Kamienicką, łączą jego obrzeża ze szlakami grzbietowymi. Na najwyższe szczyty: Turbacz, Kudłoń czy Gorc prowadzą szlaki trudniejsze niezwykle widokowe i interesujące pod względem przyrodniczym. Wiodą przez stare, naturalne lasy oraz miejsca historyczne, związane z okresem międzywojennym i wydarzeniami II wojny światowej. Umożliwiają poznanie zjawisk przyrody i śladów kultury pasterskiej.

Najciekawsze szlaki turystyczne (w nawiasach podano czas przejścia szlaku):

Szlak Zielony (3,5 godziny)

Koninki – Polana Tobołów – Suhora – Obidowiec – Stare Wierchy

Szlak zainteresuje turystów dzięki rozległym widokom roztaczającym się z grzbietowych polan. Na jednej z nich – Suhorze znajduje się jedyne w Polsce górskie obserwatorium astronomiczne. Celem wędrówki jest schronisko na Starych Wierchach, które w okresie II wojny światowej stanowiło bazę partyzancką dla oddziałów AK.

Trasa zaciekawi także przyrodników. Na grzbiecie Suhory można poznać jedno ze zbiorowisk leśnych regla dolnego – buczynę karpacką, a na stokach Obidowca – drzewostan strefy przejściowej między reglami. Na długim odcinku trasa pokrywa się ze ścieżką edukacyjną „Wokół doliny Poręby”.

 
Szlak Niebieski (2,5 godziny)

Koninki – Średnie – Czoło Turbacza – Turbacz

Najpopularniejszy od strony północnej szlak prowadziący na Turbacz. Warto podjąć trud wycieczki by poznać gorczańskie lasy – trasa prowadzi bowiem przez obszar dawnego rezerwatu „Turbacz” im. Wł. Orkana. Fragmenty buczyny karpackiej i górnoreglowych borów świerkowych uznawane są za najstarsze w Gorcach. Zachwycają okazałe pomnikowe drzewa i młode pokolenie lasu pojawiające się w miejscach gdzie dociera światło. Wędrówkę urozmaicają piękne grzbietowe polany m.in. Średnie, Hala Turbacz. Na Czole Turbacza obejrzeć można wykuty w skale napis opisywany przez Władysława Orkana w powieści „W roztokach”.
 
Szlak Zielony (5 godzin)

Niedźwiedź – Orkanówka – Turbaczyk – Czoło Turbacza – Turbacz

Szlak wyznaczony w 1929 roku prowadzi przez ulubione miejsca Władysława Orkana, dlatego często nazywany jest szlakiem pamiątek orkanowskich. Po drodze można odwiedzić Orkanówkę – dawną jego siedzibę, nad którą góruje Pustka. Na malowniczej polanie Łąki w latach 20 ubiegłego wieku znajdowała się niewielka bacówka, wybudowana przez pisarza. Widok na dolinę Roztoki był inspiracją wierszy zebranych w tomie „Z martwej roztoki”.

Warto zatrzymać się na polanie Turbaczyk, bowiem roztaczające się z niej widoki należą do najpiękniejszych w Gorcach.

Na szlaku poznać można świat roślin leśnych i łąkowych, a także naturalne buczyny porastające stoki Kopieńca i Turbaczyka. Panujący spokój i cisza ułatwiają obserwację ptaków, które w starych drzewach znalazły bezpieczne kryjówki (np. sowy i dzięcioły, w tym rzadki w Polsce dzięcioł białogrzbiety).
 
Szlak Żółty (5 godzin)

Lubomierz Przysłop – Jaworzynka – Kudłoń – przełęcz Borek – Turbacz

Nazywany jest szlakiem 10 polan. Wyznaczył go w 1926 roku ksiądz Walenty Gadowski, twórca tatrzańskiej Orlej Perci, działacz tarnowskiego Oddziału PTT.

Prowadzi przez widokowe gorczańskie polany. Na kilku z nich m.in. na polanie Podskały, zachowały się szałasy pasterskie. Przełęcz Borek jest miejscem interesującym dla geografów. Intensywna erozja niewysokiej przełęczy przez potok Kamienica grozi przerwaniem grzbietu i połączeniem wód z potokiem Konina. Tego typu zjawisko nazywa się kaptażem. Na stokach Mostownicy można obejrzeć zbiorowisko buczyny karpackiej z czosnkiem niedźwiedzim i płaty bujnych ziołorośli.
 
Szlak Zielony (3,5 godziny)

Węzeł szlaków nad Halami Gorcowymi – Jaworzyna Kamienicka – Polana Gabrowska

Szlak prowadzi głównym grzbietem, przez kilka malowniczych polan. Jedną z nich jest Jaworzyna Kamienicka z zabytkową kapliczką z 1904 r. Stąd wyraźna ścieżka prowadzi do największej w Gorcach jaskini, nazywanej „Zbójecką Jamą”.

Na trasie znajdują się miejsca związane z historią międzywojenną, kiedy w Gorcach powstawały wzorcowe ośrodki hodowlane i intensywnie rozwijało się pasterstwo. Czasy II wojny światowej przypomina polana Bieniowe, na której w październiku 1944 r. rozegrała się bitwa partyzantów z Niemcami. Jeden z jej uczestników, plutonowy Władysław Pisarski „Piwonia”, pozostał w Gorcach na zawsze. Przy szlaku znajduje się jego grób.
 
Szlak Czarny (2 godziny)

Łopuszna – Jankówki – Zielenica

Szlak łączy malowniczą podhalańską wieś z głównym szlakiem beskidzkim. Na trasie znajduje się największe w Gorcach jeziorko osuwiskowe – Pucołowski Stawek. Podczas wędrówki stromymi, kamienistymi zboczami Wyszniej można poznać zbiorowisko kwaśnej buczyny górskiej, a na polanie Jankówki bogactwo roślin łąkowych, w tym storczyków. Malownicze widoki, panoramy Tatr czynią szlak jeszcze bardziej atrakcyjnym.
 
Szlak Czerwony (7,5 godziny)

Rabka – Maciejowa – Stare Wierchy – Rozdziele – Hala Turbacz – Turbacz – Hala Długa – Kiczora – Zielenica – Przełęcz Knurowska

Jest to część głównego szlaku beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. Znajdują się przy nim trzy gorczańskie schroniska.

Trasa zainteresuje przyrodników – umożliwia poznanie dolnoreglowych buczyn i wysokogórskiego boru świerkowego, osiągającego na Turbaczu niemal górną granicę lasu. Świerki porastające najwyższy szczyt w Gorcach cechują się nietypowym pokrojem i występowaniem w niewielkich grupach. Ich korony rozbudowane są od strony zawietrznej (formy sztandarowe). Widoki z grzbietu głównego są wyjątkowo rozległe: od Beskidu Wyspowego, przez Średni, Pasmo Polic, masyw Babiej Góry, Pasmo Podhalańskie po Tatry.

Las na Turbaczu leży poza granicami Parku. Jest mocno eksploatowany przez właścicieli. Wywóz drewna odbywa się drogą, którą biegnie szlak, dlatego w czasie opadów jest błotnisty i trudny do przejścia.

Uwaga:

Z dniem 1.10.2002r. ze względów ochronnych został zlikwidowany czarny szlak z przełęczy Borek na polanę Gabrowską.

Z Gorców w Pieniny

Niedźwiedź fot pexels Leonard Dahmen

Na chwilę przenosimy się w atrakcyjne Pieniny . Tu pod szlakiem na Sokolicę zadomowiła się niedźwiedzica z młodymi. To dość niespotykane zjawisko , bo niedźwiedzie raczej dotąd wybierały Tatry.

niedźwiedź fot. pexels / Brett Sayles

Wszystkie szlaki otwarte

Warunki do uprawiania turystyki utrudnione. Szlaki  miejscami zabłocone, śliskie.
Rano prawdopodobne zamglenia, widoczność słaba.

Uwaga!

Trwa remont szlaku niebieskiego na odcinku od Przełęczy Osice do Koziej Góry w Hałuszowej. Ze względu na możliwość pracy maszyn budowlanych prosimy o rozważenie wyboru innej trasy zwiedzania. Przepraszamy za utrudnienia.

 • Przypominamy, że przebywanie na terenie Parku może odbywać się wyłącznie w porze dziennej tj. od godziny przed wschodem do godziny po zachodzie słońca.
Niedźwiadek fot, pexels / Janko Ferlic
Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Poczta Humoru Weekendowego: ….

Na ćwiczenia wojskowe rezerwistów powołano znanego profesora. W kancelarii sierżant pyta:
- Czy chodził pan do szkoły?
- Tak. Skończyłem podstawówkę, potem liceum, następnie dwa fakultety na studiach, potem doktorat...
- Dość! - przerywa sierżant. - Zapiszcie, kapralu, że umie czytać.
Mąż wychodzi od kochanki. Ubierając się, zauważył w lustrze ugryzienie na szyi. Co robić? Niczego nie wymyśliwszy, pojechał do domu. Wchodzi do mieszkania i do niego na powitanie wyskakuje pies. Nagle - olśnienie! Facet zaczyna się tarzać z psem, nagle wydaje okrzyk bólu i idzie do żony: 
- Nasz pies całkiem zidiociał, zobacz, w szyję mnie ugryzł. 
- A co ja mam powiedzieć - mówi żona - cały dekolt mam pokąsany.

Rozmawiają dwaj przedsiębiorcy:
- Słuchaj , potrzebuję jakiegoś eksperta od RODO, znasz kogoś wartego polecenia?
- Tak.
- Super, daj mi na niego namiar...
- Nie mogę.
- Wyślij mi te dokumenty faksem.
- Niestety, tam, gdzie teraz jestem, nie można wysłać faksu.
- A gdzie jesteś?
- W 2020 roku.
 Jak to się stało, że więzień uciekł celi?
- Miał klucz, panie naczelniku
- Komu go ukradł? Strażnikowi?
- Nie ukradł go, tylko uczciwie wygrał w karty.
Jak piją naukowcy?
- Do DNA
Lipiec. Na londyńskiej ulicy, w czasie ulewnego deszczu, do Anglika podchodzi zagraniczny turysta i pyta:
- Proszę mi powiedzieć, kiedy u was, w Londynie, jest lato?
- Różnie. Na przykład w zeszłym roku było w piątek.
Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone