Transport ciężki bez dodatkowych zezwoleń

Fot. transport.pl

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministra infrastruktury.

Na drogach publicznych w Polsce możliwy będzie ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 ton, bez konieczności uzyskiwania zezwoleń. Ruch ten będzie jednak mógł być ograniczony przez zarządcę drogi lub samorządy. Rozwiązanie to stanowi wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 21 marca 2019 r. i zapewnia zgodność krajowych przepisów z unijnym prawem. 

Generalna zasada – 11,5 tony na oś

Na drogach publicznych będzie dopuszczony ruch pojazdów o nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Oznacza to, że po takich drogach będą mogły poruszać się pojazdy ciężkie, np. samochody ciężarowe, bez potrzeby uzyskiwania dodatkowych zezwoleń.

Ograniczenia w ruchu pojazdów ciężkich

Nie wszystkie drogi publiczne spełniają standardy techniczne umożliwiające poruszanie się po nich pojazdów ciężkich. Dlatego zakazy ruchu pojazdów o nacisku do 11,5 tony będą mogły być wprowadzone przez zarządcę drogi, za pośrednictwem znaków drogowych lub w uchwale podejmowanej przez radę gminy (miasta). W takiej sytuacji będzie można wprowadzić ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku  pojedynczej osi napędowej do 8 lub 10 ton. 

Samorządy będą mogły wprowadzać ograniczenia w ruchu pojazdów ciężkich po spełnieniu jednocześnie dwóch ustawowo określonych warunków. Ograniczenia będzie można wprowadzić:

·         gdy stan techniczny drogi uniemożliwia poruszanie się po niej pojazdów ciężkich, tzn. pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony,

·         gdy droga przebiega w pobliżu obszarów lub obiektów, na który ruch pojazdów ciężkich może wywierać szczególnie negatywny wpływ, m.in. w pobliżu szkół, placówek edukacyjnych, gdy przebiega lub graniczy z obszarem chronionym przyrodniczo (parki narodowe, obszar Natura 2000) lub jest usytuowana w sąsiedztwie budynków mieszkalnych, uzdrowiska bądź obszaru górniczego.

Ograniczenia będą też obowiązywać na drogach gruntowych publicznych, ponieważ nie spełniają one odpowiednich wymogów nośności. Zarządca drogi będzie mógł jednak dopuścić, za pomocą oznakowania, niektóre pojazdy cięższe do ruchu po tych drogach.

Bez zakazu na drogach finansowanych z unijnych pieniędzy

Zakazu ruchu nie będzie można wprowadzać na:

·         drogach publicznych lub ich odcinkach w transeuropejskiej sieci drogowej,

·         drogach krajowych lub ich odcinkach, z wyjątkiem dróg krajowych zarządzanych przez prezydentów miast na prawach powiatu,

·         drogach publicznych lub ich odcinkach, które zostały wybudowane lub przebudowane z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej; zakazu nie będzie można stosować przez 5 lat od dnia oddania drogi lub jej odcinka do użytkowania.

Podnoszenie standardów technicznych dróg samorządowych

W ramach podnoszenia standardów technicznych dróg powiatowych i gminnych do  wniosku o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wprowadzono dodatkowe kryterium: dostosowanie drogi do ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku osi napędowej do 11,5 tony. Oznacza to możliwość otrzymania dodatkowego wsparcia finansowego przez samorządy, które będą dostosowywały drogi lokalne do ruchu pojazdów ciężkich.

Kary administracyjne

Przewidziano kary pieniężne za naruszenia przepisów dotyczących zakazu ruchu pojazdów ciężkich. Wysokość kary będzie zależała od procentu przekroczenia nacisku osi, im wyższy procent przekroczenia dopuszczalnego nacisku osi napędowej na drodze, tym wyższa kara pieniężna.

Odzyskanie wcześniej zapłaconych opłat i kar oraz umorzenie postępowań

Nowelizacja zawiera przepisy, które będą skutkować odzyskaniem opłat i kar zapłaconych przed wyrokiem TSUE i umorzeniem postępowań w sprawie zezwoleń lub kar za brak takiego zezwolenia w zakresie niezgodnym z wyrokiem TSUE.

Przewoźnicy, którzy zapłacili opłatę i karę administracyjną za brak zezwolenia jeszcze przed wyrokiem TSUE za przekroczenie osi nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t będą mieli miesiąc od dnia wejścia znowelizowanej ustawy w życie na złożenie odpowiedniego wniosku.

Korzyści dla firm

Na przejazd pojazdu o nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony nie trzeba będzie uzyskiwać zezwoleń, co oznacza uproszczenie procedur administracyjnych i zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów. W rezultacie, prowadzenie działalności przewozowej będzie łatwiejsze i tańsze. Możliwy będzie dojazd pojazdów ciężkich bez zezwoleń np. do terminali logistycznych lub przeładunkowych, co może przyspieszyć rozwój działalności gospodarczej wymagającej takiego transportu.

Nowe rozwiązania zaczną obowiązywać po 60 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów, które wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia, które dotyczą możliwości ubiegania się o zwrot opłat i kar zapłaconych przed wyrokiem TSUE.

Szymon Huptyś

Rzecznik prasowy

Bobrzy Księżyc 2020

fot. pixabay/ mcbeaner

Listopadowa pełnia Księżyca osiągnie pełny efekt 30 listopada 2020 roku, o godz. 10:32. Pełnia będzie zachwycać również w andrzejkowy wieczór.

Wyjątkowe zjawisko listopadowej nocy zawdzięcza swoją nazwę amerykańskim myśliwym, którzy w dobie tej pełni polowali na bobry, by pozyskać futra przed zimą .

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka : Barak Obama ” Ziemia Obiecana ” – rekomendują : Ewa Skuta. Jacek Imiela , Daga Gormann

Tek książki jeszcze nie mieliśmy w ręku, ale polecamy ja Wam z uwagi na autora, 44 prezydenta USA ( 2008-2016)- Baraka Obamę , polityka, demokratę i laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Książka autorstwa Baraka Obamy to historyczny rys jego prezydentury i subiektywny obraz przemian w USA. Pozycja opatrzona tytułem ” Ziemia Obiecana ” sentymentalnie przenosi Polaków w czasy historycznych przemian w Polsce kreślonych piórem Władysława Reymonta i dowodzi, że w każdej chwili, gdzieś na świecie ludzie budują swoją ziemię obiecaną …

Wydawca o Ziemi Obiecanej Baraka Obamy pisze tak:

We wspomnieniach z czasu prezydentury Barack Obama przedstawia dzieje nieprawdopodobnej przemiany młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. Ukazuje zarówno swoje polityczne dojrzewanie, jak i przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej, przypadającej na czasy dramatycznych zmian i zawirowań, prezydentury.

Zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu oraz zabiera ich w podróż do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych miejsc. Poznajemy tok jego myślenia, gdy organizuje swój gabinet, zmaga się z globalnym kryzysem finansowym i mierzy z Władimirem Putinem, spiera się z generałami o amerykańską strategię w Afganistanie, podpisuje reformę Wall Street, reaguje na niszczycielską eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon i zezwala na przeprowadzenie operacji Trójząb Neptuna, w której ginie Osama bin Laden.

To niezwykle osobista i autorefleksyjna opowieść o człowieku, który założył się z historią – zaangażowanym animatorze społecznym poddanym próbie światowej polityki. Obama otwarcie pisze o siłach, które w kraju i za granicą stały mu na drodze, oraz o tym, jak życie w Białym Domu wpłynęło na jego żonę i córki. Nie obawia się mówić o wahaniach i rozczarowaniach, jednak nigdy nie wątpi w słuszność swojego przekonania, że w ramach wielkiego, amerykańskiego eksperymentu zawsze możliwy jest postęp.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych przypomina, że demokracja nie jest darem z niebios – trzeba ją dzień po dniu wspólnie budować na fundamencie empatii i porozumienia.

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Skoki Narciarskie : Dwóch Polaków na podium w Ruce

Dawid Kubacki fot PZN

Dawid Kubacki w pięknym stylu wygrał kwalifikacje do sobotnich zawodów Pucharu Świata w Ruce. Reprezentant Polski uzyskał 135,5 metra. Ostatecznie góral w Ruce wywalczył trzecie miejsce.

Rurka podium fot. PZN

W I serii 139m skoczył mistrz świta z 2019 roku , a w finale Kubacki poleciał bliżej – 132,5 m – i dał się wyprzedzić Piotrowi Żyle9 136, 137) który był ostatecznie drugi. O dogonieniu Marcus Eisenbichlera ( 146m, 142 m )nie było mowy. Lider Pucharu Świata wygrał z wyraźną przewagą 

WIELKA TRÓJKA

1.Markus Eisenbichler (Niemcy) 146 i 141 m / 313,4

2. Piotr Żyła (Polska) 136 i 137 / 294,1

3. Dawid Kubacki (Polska) 139 i 132,5 / 293,9 

Inni skoczkowie polskiej kadry :

9 Klemens Murańka Polska( 131, 131,5

Andrzej Stękała (Polska) 131 i 131,5 / 260,6

12. Kamil Stoch (Polska) 125 i 136 / 257,9

22. Paweł Wąsek

Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Protesty w Zakopanem

fot. Facebook/ Strajk Kobiet {Podhale

W sobotę przy oczku wodnym przy Krupówkach w Zakopanem zebrali się uczestnicy protestu Strajk Kobiet. Tym razem protest wzmocniła branża biznesowa i turystyczna . Protestowano przeciwko ostatnim zarządzeniom rządu , który tylnymi drzwiami chciał pozbawić kobiety prawa do decydowania o zagrożonej ciąży, ale też przeciwko stanowisku Rady Miasta w Zakopanem, która nie zdecydowała się przyjąć ustawy antyprzemocowej tłumacząc, że nie pozwala im na to góralska tradycja .

fot. Facebook/ Strajk Kobiet {Podhale

Kobiety w ostatnią sobotę wsparła branża turystyczna. Obostrzenia jakie wprowadził rząd w dobie pandemii zdaniem przedstawicieli sektora biznesu totalnie rozłożą branżę . Odgrażano się , że górale nie wpuszczą do Zakopanego prezydenta Andrzeja Dudy . Tymczasem media społecznościowe obiegają zdjęcia , z których wynika, że Zakopiankę podczas weekendu blokują turyści jadący i wracający z delegacji.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Krakowskie Iluminacje Świąteczne

Anioły w Krakowie

Kraków przybrał świąteczne szaty . W całym mieście w sobotę odpalono słynne iluminacje. Unikatowa dekoracja, nawiązuje do dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej.  Młodopolskie dekoracje świąteczne ozdabiają różne części miasta .

Light motive’m krakowskich ulic jest pawie piórko wyjęte wprost z szyldu krakowskiej kawiarni „Paon” autorstwa Wyspiańskiego , w które wpisano zgeometryzowane formy przywodzące na myśl grafiki i obrazy plastyczki dwudziestolecia międzywojennego – Stryjeńskiej. Pawie pióra ozdabiaj ulice Floriańską, Sienną, Grodzką, Bracką, Szewską i Sławkowską

Choinka Kraków

Na Rynku głównym w Krakowie stanęła 15 m jodła. Na tym jednak nie koniec . Choinki postawiono też na placu Wszystkich Świętych, Rynku Podgórskim, placu Centralnym, na skwerze przy os. Na Stoku oraz przy Muzeum Narodowym.

W wielu częściach miasta powieszono bombki, kurtyny, ludowe pająki , , girlandy i stworzono całe kaskady świątecznych obrazów, w tym wielką iluminację z napisu Kraków przy placu Szczepańskim

Krakowskie anioły, tak charakterystyczne dla okresu świąt dla miasta postawiono : na Rynku Głównym od strony Ratusza, pod Wawelem, na Rynku Podgórskim, na ul. Wielopole.

Pięciometrowe Anioły z charakterystycznymi skrzydłami przyozdobią również al. Róż, park Krowoderski, ul. Ćwiklińskiej, plac Wolnica, skrzyżowanie ul. Kobierzyńskiej i Kapelanka oraz Planty (w pobliżu Teatru J. Słowackiego).

Alan Krynicki
Konto zielone
konto zielone

Poczta Humoru weekendowego : W Księgowości

arch. gift
Dlaczego księgowa przypomina bilans?
Dlatego, że jak się nie zgadza to się nie zgadza, ale jak się zgadza to we wszystkich pozycjach...
Biuro. Dziesiąta wieczór. Dwóch księgowych szykuje sprawozdanie roczne. Jeden zagaduje drugiego:
– Ile miesięcy ma rok?
– Co?
– Miesięcy w roku?
– E…e..e.. dziesięć bez VAT.
- Co to może być, trzeci dzień nie chce mi się robić?!
- Pewnie środa.
Facet wchodzi do urzędu i pyta się sekretarki:
- Naczelnik przyjmuje?
- Nie odmawia...
Przychodzi księgowy do lekarza i mówi:
– Panie doktorze, źle sypiam po nocach.
– A próbował pan liczyć barany?
– No właśnie, na tym polega problem. Kiedy się pomylę, tracę trzy godziny na znalezienie błędu.
Dwóch księgowych weszło do baru. Zamówili po drinku, po czym wyciągnęli z teczek po kotlecie i zaczęli jeść. Natychmiast pojawił się przed nimi barman.
– Panowie, bez przesady, nie możecie tu jeść swoich kanapek.
Księgowi wzruszyli ramionami i zamienili się kanapkami.
– Jakie ryby w księgowości lubimy najbardziej?
– Grube sumy !
Jak brzmi najmilszy zwrot w języku polskim?
– Zwrot podatku!

żródło : propit.eu

Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend : Chmurnie i śnieżnie

Ślady na śniegu fot. Ula Starzyk

Na Podhalu sypnie śniegiem – wynika z prognoz meteorologów . Zachmurzenie przyniesie lekkie opady śniegu w sobotę i niedzielę . Temperatura :w Tatrach – w dzień wahać się będzie od 3 stopni ( w sobotę ) do 1 stopnia Celsjusza( w niedzielę ), a na Podhalu od – 1 do -2 stopni . Słupek rtęci w dzień w Tatrach spadnie poniżej zera dopiero we wtorek , a na całym Podhalu podskoczy powyżej zera w kolejny piątek . Na szlakach witać was będą mgły i oblodzenia . Mamy dobre wiadomości dla narciarzy. W Bukowinie Tatrzańskiej od poniedziałku działa już wyciąg UFO. Warunki do szusowania ponoć świetne. Inna stoki ruszą lada moment. Trzymajcie się ciepło i zdrowo

fot . Pexels

TATRY :Warunki na szlakach ( TPN )

Na wszystkich szlakach jest bardzo ślisko. Są one w większości mocno oblodzone (zwłaszcza szlak koło Siklawy, nad Czarny Staw pod Rysami, szlak prowadzący w stronę Świnickiej Przełęczy, na Przełęcz pod Chłopkiem oraz rejon Szpiglasowej Przełęczy). W wyższych partiach Tatr utrzymuje się kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Przypominamy, że dni są coraz krótsze i ciemno robi się już przed godziną 16.00. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

W Dolinie Kościeliskiej, za Polaną Pisaną, w rejonie mostków trwają prace remontowe. Mostkami można przechodzić, jednak prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń osób tam pracujących

Osada Turystyczna Czorsztyn fot. Ula Starzyk

PIENINY : Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki utrudnione. Szlaki zabłocone, miejscami zalodzone, śliskie. Rano zamglenia. 

Uwaga!

Trwa remont szlaku niebieskiego na odcinku od Przełęczy Osice do Koziej Góry w Hałuszowej. Ze względu na możliwość pracy maszyn budowlanych prosimy o rozważenie wyboru innej trasy zwiedzania.

Śnieg Gorce fot. Ula Starzyk

GORCE : SZLAKI W GORCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Przez teren Parku przebiega 14 znakowanych szlaków turystycznych i 9 szlaków spacerowych o łącznej długości 109 km. Są zróżnicowane pod względem trudności i czasu przejścia. Na szlakach spacerowych można odpocząć nad górskim potokiem, obserwować ślady zwierząt, poznać różnorodność szaty roślinnej. Niektóre ułatwiają dojście do centralnej części Parku – na przełęcz Borek czy Jaworzynę Kamienicką, łączą jego obrzeża ze szlakami grzbietowymi. Na najwyższe szczyty: Turbacz, Kudłoń czy Gorc prowadzą szlaki trudniejsze niezwykle widokowe i interesujące pod względem przyrodniczym. Wiodą przez stare, naturalne lasy oraz miejsca historyczne, związane z okresem międzywojennym i wydarzeniami II wojny światowej. Umożliwiają poznanie zjawisk przyrody i śladów kultury pasterskiej.


 

Najciekawsze szlaki turystyczne (w nawiasach podano czas przejścia szlaku):

Szlak Zielony (3,5 godziny)

Koninki – Polana Tobołów – Suhora – Obidowiec – Stare Wierchy

Szlak zainteresuje turystów dzięki rozległym widokom roztaczającym się z grzbietowych polan. Na jednej z nich – Suhorze znajduje się jedyne w Polsce górskie obserwatorium astronomiczne. Celem wędrówki jest schronisko na Starych Wierchach, które w okresie II wojny światowej stanowiło bazę partyzancką dla oddziałów AK.

Trasa zaciekawi także przyrodników. Na grzbiecie Suhory można poznać jedno ze zbiorowisk leśnych regla dolnego – buczynę karpacką, a na stokach Obidowca – drzewostan strefy przejściowej między reglami. Na długim odcinku trasa pokrywa się ze ścieżką edukacyjną „Wokół doliny Poręby”.

 
Szlak Niebieski (2,5 godziny)

Koninki – Średnie – Czoło Turbacza – Turbacz

Najpopularniejszy od strony północnej szlak prowadziący na Turbacz. Warto podjąć trud wycieczki by poznać gorczańskie lasy – trasa prowadzi bowiem przez obszar dawnego rezerwatu „Turbacz” im. Wł. Orkana. Fragmenty buczyny karpackiej i górnoreglowych borów świerkowych uznawane są za najstarsze w Gorcach. Zachwycają okazałe pomnikowe drzewa i młode pokolenie lasu pojawiające się w miejscach gdzie dociera światło. Wędrówkę urozmaicają piękne grzbietowe polany m.in. Średnie, Hala Turbacz. Na Czole Turbacza obejrzeć można wykuty w skale napis opisywany przez Władysława Orkana w powieści „W roztokach”.
 
Szlak Zielony (5 godzin)

Niedźwiedź – Orkanówka – Turbaczyk – Czoło Turbacza – Turbacz

Szlak wyznaczony w 1929 roku prowadzi przez ulubione miejsca Władysława Orkana, dlatego często nazywany jest szlakiem pamiątek orkanowskich. Po drodze można odwiedzić Orkanówkę – dawną jego siedzibę, nad którą góruje Pustka. Na malowniczej polanie Łąki w latach 20 ubiegłego wieku znajdowała się niewielka bacówka, wybudowana przez pisarza. Widok na dolinę Roztoki był inspiracją wierszy zebranych w tomie „Z martwej roztoki”.

Warto zatrzymać się na polanie Turbaczyk, bowiem roztaczające się z niej widoki należą do najpiękniejszych w Gorcach.

Na szlaku poznać można świat roślin leśnych i łąkowych, a także naturalne buczyny porastające stoki Kopieńca i Turbaczyka. Panujący spokój i cisza ułatwiają obserwację ptaków, które w starych drzewach znalazły bezpieczne kryjówki (np. sowy i dzięcioły, w tym rzadki w Polsce dzięcioł białogrzbiety).
 
Szlak Żółty (5 godzin)

Lubomierz Przysłop – Jaworzynka – Kudłoń – przełęcz Borek – Turbacz

Nazywany jest szlakiem 10 polan. Wyznaczył go w 1926 roku ksiądz Walenty Gadowski, twórca tatrzańskiej Orlej Perci, działacz tarnowskiego Oddziału PTT.

Prowadzi przez widokowe gorczańskie polany. Na kilku z nich m.in. na polanie Podskały, zachowały się szałasy pasterskie. Przełęcz Borek jest miejscem interesującym dla geografów. Intensywna erozja niewysokiej przełęczy przez potok Kamienica grozi przerwaniem grzbietu i połączeniem wód z potokiem Konina. Tego typu zjawisko nazywa się kaptażem. Na stokach Mostownicy można obejrzeć zbiorowisko buczyny karpackiej z czosnkiem niedźwiedzim i płaty bujnych ziołorośli.
 
Szlak Zielony (3,5 godziny)

Węzeł szlaków nad Halami Gorcowymi – Jaworzyna Kamienicka – Polana Gabrowska

Szlak prowadzi głównym grzbietem, przez kilka malowniczych polan. Jedną z nich jest Jaworzyna Kamienicka z zabytkową kapliczką z 1904 r. Stąd wyraźna ścieżka prowadzi do największej w Gorcach jaskini, nazywanej „Zbójecką Jamą”.

Na trasie znajdują się miejsca związane z historią międzywojenną, kiedy w Gorcach powstawały wzorcowe ośrodki hodowlane i intensywnie rozwijało się pasterstwo. Czasy II wojny światowej przypomina polana Bieniowe, na której w październiku 1944 r. rozegrała się bitwa partyzantów z Niemcami. Jeden z jej uczestników, plutonowy Władysław Pisarski „Piwonia”, pozostał w Gorcach na zawsze. Przy szlaku znajduje się jego grób.
 
Szlak Czarny (2 godziny)

Łopuszna – Jankówki – Zielenica

Szlak łączy malowniczą podhalańską wieś z głównym szlakiem beskidzkim. Na trasie znajduje się największe w Gorcach jeziorko osuwiskowe – Pucołowski Stawek. Podczas wędrówki stromymi, kamienistymi zboczami Wyszniej można poznać zbiorowisko kwaśnej buczyny górskiej, a na polanie Jankówki bogactwo roślin łąkowych, w tym storczyków. Malownicze widoki, panoramy Tatr czynią szlak jeszcze bardziej atrakcyjnym.
 
Szlak Czerwony (7,5 godziny)

Rabka – Maciejowa – Stare Wierchy – Rozdziele – Hala Turbacz – Turbacz – Hala Długa – Kiczora – Zielenica – Przełęcz Knurowska

Jest to część głównego szlaku beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. Znajdują się przy nim trzy gorczańskie schroniska.

Trasa zainteresuje przyrodników – umożliwia poznanie dolnoreglowych buczyn i wysokogórskiego boru świerkowego, osiągającego na Turbaczu niemal górną granicę lasu. Świerki porastające najwyższy szczyt w Gorcach cechują się nietypowym pokrojem i występowaniem w niewielkich grupach. Ich korony rozbudowane są od strony zawietrznej (formy sztandarowe). Widoki z grzbietu głównego są wyjątkowo rozległe: od Beskidu Wyspowego, przez Średni, Pasmo Polic, masyw Babiej Góry, Pasmo Podhalańskie po Tatry.

Las na Turbaczu leży poza granicami Parku. Jest mocno eksploatowany przez właścicieli. Wywóz drewna odbywa się drogą, którą biegnie szlak, dlatego w czasie opadów jest błotnisty i trudny do przejścia.

Uwaga:

Z dniem 1.10.2002r. ze względów ochronnych został zlikwidowany czarny szlak z przełęczy Borek na polanę Gabrowską.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

9 finał TOP Model 2020- Mikołaj Śmieszek z Rabki

Mikołaj Śmieszek fot. Materiały Prasowe

9 edycję programu Top Model emitowanego przez stacje TVN wygrał Mikołaj Śmieszek. 19 latek z Rabki pokonał 13-tu uczestników, którzy walczyli w tej edycji programu o tytuł najlepszej modelki lub najlepszego modela w Polsce . W ścisłym finale zmierzyli się :

  • Weronika Kaniewska (złoty bilet tegorocznej edycji)
  • Patrycja Sobolewska
  • Mikołaj Śmieszek 

Burzliwe dzieje programu spowodowały, że na krok przed ogłoszeniem werdyktu program opuści ł czwarty finalista programu , którego zdyskwalifikowano z powodu kryminalnej przeszłości  PZ programu usunięto Dominic D’Angelica skazany za przestępstwo seksualne w USA.

19 latek z Rabki porzucił karierę piłkarską dla modelingu. Swoją okazję wykorzystał w 100 % .”Oryginalna uroda, luźny sposób bycia i poczucie humoru, spowodowały, że zadania podczas programu wykonywał z lekkością i naprawdę świetnie prezentował się zarówno na sesjach, jak i wybiegu. ” – pisze magazyn Viva 

Top Model to polski program telewizyjnym utrzymany w konwencji reality-show, Na antenie stacji TVN emitowany jest od 8 września 2010. Oparty jest na amerykańskim programie America’s Next Top Model. Do 2013 udział w nim brały tylko kobiety, ale od 2014 uczestniczą w nim także mężczyźni.

W dziewiątej edycji programu TVN wzięło udział 14 uczestników: Mariusz Jakubowski, Weronika Kaniewska (uczestniczka otrzymała złoty bilet), Dominik Berażański (zdobywca srebrnego biletu), Weronika Płocka, Ernest Morawski, Wiktoria Chorążak, Łukasz Bogusławski, Dominic D’Angelica, Gracja Kalibabka, Karolina Kuczyńska, Maja Siwik, Agnieszka Skrzeczkowska, Patrycja Sobolewska oraz Mikołaj Śmieszek.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Chiny wysyłają Chalange 5 po próbki skał księżycowych

Chiny będą trzecią nacją=-po USA i Rosji , która przywiezie na Ziemię próbki Księżyca. W trakcie misji dojdzie do historycznego startu chińskiego statku kosmicznego z innego ciała niebieskiego – chodzi tu o moduł, który zabierze próbkę skał na orbitę Księżyca. To pierwsza tego typu misja od ponad 40 lat, od czasu radzieckiej misji Luna 24 z 1976 roku.

Celem misji Chang’e-5 jest pobranie próbki księżycowej powierzchni ważącej ok. 2 kg i przywiezienie jej na Ziemię. Statek ma dotrzeć na orbitę Księżyca w przeciągu tygodnia, gdzie podzieli się na dwa moduły – orbitalny oraz lądowy.

Moduł lądowy  wyląduje w północno-zachodniej części widocznej strony Księżyca, w pobliżu formacji Mons Rümker, wwierci się na głębokość 1,8 metra i pobierze próbki skał. Te zostaną następnie przeniesione do osobnego modułu, który przetransportuje je do kapsuły na orbicie, która z kolei uda się w drogę powrotną na ziemię. 

Przewiduje się, że próbki wrócą na naszą planetę w połowie grudnia, Będzie to jedna z najszybszych misji .

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Alan Krynicki
Konto zielone
konto zielone