Dobra Książka : Carolyn Durannd i Omid Scobie ” Harry i Meghan. Chcemy być wolni”- rekomendują : Ewa Skuta , Jacek Imiela, Daga Gormann

fot. empik.com

Książęca para , która królowej Wielkiej Brytanii daje nieźle popalić. Syn legendarnej księżny Diany Spenser oraz jego żona , amerykańska aktorka od pierwszej chwili nie schodzą z nagłówków gazet. Książka ” Harry i Meghan . Chcemy być wolni ” wyszła spod pióra dwóch królewskich dziennikarzy. Pokazuje blaski i cienie sławy książęcej pary i odbarwia nieco wykreowane przez media sytuacje. Dzięki tym zabiegom odbrązowienia jednej z najbardziej kontrowersyjnych par angielskiej monarchii rysuje się cukierkowy obraz ambitnej amerykańskiej aktorki i równie niezależnego syna księżnej Diany. Kanwą do tej biograficznej ponoć książki są opowieści znajomych, przyjaciół, kogoś z pałacu , czy bliżej nie określonego anonimowego świadka. Trudno nawet oprzeć się wrażeniu, ze nie wszystko tu gra. Niewiele autorzy mówią o cenie jaką Harry i Meghan płacą a tzw. Meghxit. Niewiele też piszą o cenie jaką za wolność musi zapłacić książęca para. Ci , którzy śledzą ich losy czasem zastanawiają się czy bez przemożnego parasola korony brytyjskiej Harry i Meghan opływaliby w amerykańskie luksusy.

Książkę czyta się lekko i szybko. Jest też świetną lekturą dla tych , którzy dopiero dzięki kontrowersyjnej parze książęcej zaczęli interesować się Monarchią Brytyjską ,

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Piotr Żyła Mistrzem Świata w Obersdorfie. Pokonał broniącego tytułu Dawida Kubackiego.

Oberstdorf. fot. PZN / Tadeusz Mieczyński

 Piotr Żyła , 34-letni reprezentant Polski w pięknym stylu wywalczył tytuł mistrza świata na skoczni normalnej w Oberstdorfie i osiągnął najlepszy w karierze rezultat. Wicemistrzem świata został Niemiec Karl Geiger (103,5 i 102 m), który stracił do Żyły 3,6 punktu, a brązowy medal zdobył Słoweniec Anze Lanisek (102,5 i 101 m).Broniący tytułu Dawid Kubacki był w tym rozdaniu dopiero piąty

Dawid Kubacki oddał skoki na odległość 102 i 99 metrów. Kamil Stoch w pierwszych zawodach na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie zajął 22. pozycję, dwukrotnie uzyskując 96 metrów. Czołową „30” zamknął Andrzej Stękała, który uzyskał 95 i 87,5 metra.

Poza finałową „30” znalazł się 36. Klemens Murańka, który wylądował na 93 metrze.

żródło TVP, PZN

Redakcja2019
Adam Mareczek

Ruszyły pierwsze Termy na Podhalu

Chochołowskie Termy fot . arch Chochołowskie Termy

27.02 2021 roku otwarto Termy Chochołowskie dla amatorów basenów termalnych . To pierwszy tego typu obiekt, który w reżimie sanitarnym rozpoczął działalność na Podhalu. Inne obiekty termalne są jeszcze zamknięte .

Gorący Potok w Szaflarach

Popularny Gorący Potok w Szaflarach zapowiada otwarcie termalnych basenów zewnętrznych 5 marca br, a inne obiekty tego typu jak : Termy Podhalańskie w Bańskiej Niżnej, Termy Bukowina w Bukowinie Tatrzańskiej, czy Termy Bania oraz Aquapark Zakopane nadal nie zdecydowały się jeszcze na taki krok .

Termy Bukovina fot. arch. Termy Bukovina

Rząd dopuścił otwarcie basenów już dwa tygodnie temu, ale nieprecyzyjne przepisy nie pozwalały na otwarcie Aquaparków. W rozumieniu wszystkich możliwe było otwarcie saunariów, ale już basenów termalnych nie .

Tymczasem Chochołowskie Termy wystąpiły z prośbą o interpretację przepisów do nowotarskiego SANEPIDU i Głównego Inspektoratu SANEPIDU w Warszawie. Obydwie instancje, do których wystosowano zapytanie odpowiedziały, że otwarcie obiektu w reżimie sanitarnym jest możliwe jeśli Termy Chochołowskie uruchomią tylko strefę basenów , SPA i saunanria . Zamknięte nadal zostają tzw strefy rekreacyjne : zjeżdżalnie, jacuzzi , place zabaw dla dzieci.

W funkcjonujących już w reżimie sanitarnym Chochołowskich Termach zamknięte są restauracje , ale w Lobby Barze coś na wynos kupić można .

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Poczta Humoru Weekendowego

arch. gift
 Jesteś homo czy hetero?
- Cooo?
- Pytam się, czy należysz do seksualnej większości, czy seksualnej mniejszości?
- Obecnie należę do seksualnej samotności...
Dwóch facetów wpada na siebie w centrum handlowym:
- Och, przepraszam pana!
- Nie, nie, to ja przepraszam. Zagapiłem się, bo wie pan, szukam tu mojej żony.
- Ach tak? Ja też szukam swojej żony. A jak pańska żona wygląda?
- Wysoka, włosy płomienny kasztan, ścięte na okrągło z końcówkami
podwiniętymi do twarzy. Doskonałe nogi, jędrne pośladki, duży biust. Była w spódniczce mini i bluzeczce z pięknym dekoltem. A pańska?
- Nieważne! Szukajmy pańskiej!
Lekarz omawia z pacjentką szczegóły operacji. W gabinecie jest również jej mąż.
- Przed zabiegiem zastosuję znieczulenie miejscowe - tłumaczy chirurg.
- Proszę pana - wtrąca się mąż pacjentki - koszt nie ma znaczenie, niech pan zastosuje znieczulenie zagraniczne
Ożenił się facet z piękną blondynką, ale taką, niestety, niezbyt wierną. Pewnego dnia wraca z pracy wcześniej do domu i znajduje w ich małżeńskim łożu obcego, nagiego faceta. Ciężko wzdychając podchodzi do szafy, otwiera ją i mówi:
- Ile razy mam ci powtarzać, ty tępa dzido, że to on ma się chować do szafy, a nie ty?!
Policjanci przyszli do kościoła:
Ksiądz mówi: Pan z wami.
Policjanci: A Pan z nami...
Pewien młody mężczyzna miał 3 przyjaciółki.
Po pewnym czasie miał zdecydować, którą z nich poślubi.
Aby ułatwić sobie wybór, zrobił im test.
Każdej z nich dał po 1000 dolarów.
Pierwsza z nich poszła do sklepu, kupiła sobie sukienkę, buty, piękny kapelusz i poszła do fryzjera.
Przyszła do niego z powrotem i mówi:
- Chcę być najładniejsza dla ciebie, ponieważ cię kocham.
Druga przyjaciółka poszła do sklepu kupiła strój piłkarski, telewizor, wideo i 1000 puszek piwa.
Przyszła do niego i mówi:
- To są moje prezenty dla ciebie, ponieważ cię kocham.
Trzecia z nich zainwestowała te pieniądze w nieruchomości, po krótkim czasie podwoiła sumę.
Znowu zainwestowała i znowu podwoiła i tak kilka razy, aż dorobiła się takiego majątku, że była ustawiona do końca życia.
Przyszła do niego i mówi:
- Zarobiłam to wszystko z myślą o naszej wspólnej przyszłości, bo cię kocham.
Młody mężczyzna był zachwycony wszystkimi przyjaciółkami, przemyślał wszystkie odpowiedzi...i ożenił się z ta która miała największe cycki!
Lotnisko w Nowym Jorku.
Facet wchodzi do windy, a za nim kobieta w mundurku, mini spódnica, żakiet, stewardesa jakaś.
Facet podniecony tą sytuacja mówi:
- Hello, do you fly USA Airways?
Kobieta nie odzywa się, tylko patrzy na niego zdziwiona.
Facet pomyślał no to co, spróbuję jeszcze raz:
- Flugen Sie Lufthansa ja?
Kobieta bardziej zdziwiona patrzy na niego i nic nie mówi.
No trudno – pomyślał facet, ale próbuje jeszcze raz:
- Volare sinora Alitalia?
Wtedy kobieta mówi:
- A w mordę chcesz palancie?
- Aha, LOT!

żródło : Internet , zasłyszane i nasze własne

Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend : Poświeci, poleje, pogrzeje, powieje

Szlak Olimpijczyków z Obidowej na Turbacz

Pogoda w tym roku nas zaskoczyła . W Polsce padają rekordy ciepła . W lutym 10 kresek powyżej zera na Kasprowy Wierch przyciągnęło tłumy turystów . Wysoko w górach w ten weekend będzie trochę zimniej. ale i tak na plusie 5-6 stopni Celsjusza. Niżej niestety zapowiada się chmurny i wietrzny weekend. W sobotę nawet synoptycy zapowiadają przejściowe opady deszczu . W Nowym Targu wiać będzie z siła 17km /h w sobotę i 11 km/h w niedzielę . Uważajcie na berety, by Wam ich nie porwało i trzymajcie się zdrowo.

Zima Tatry fot. TPN/ Dariusz Giś

TATRY: Warunki na szlakach( TPN)

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony, natomiast po południu, w miejscach nasłonecznionych, robi się mokry, grząski i przepadający. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Są tam również miejsca, gdzie śnieg jest wywiany do warstwy skał i występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Szlaki w niższych partiach Tatr są mocno oblodzone. Jest bardzo ślisko. Miejscami spod śniegu wystają kamienie. Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe.

Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. „za Kopą” i jest wytyczone tyczkami.

Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

Zima , Pieniny , Sokolica fot. PPN/ Radosław Bibulski

PIENINY :Warunki na szlakach: ( PPN)

Warunki do uprawiania turystyki bardzo trudne.
Uwaga ślisko, szlaki zalodzone!
Bez raczków lub raków odradzamy wyjścia w góry.

otwarte wszystkie szlaki i galerie widokowe, zamek Czorsztyn, zamek Pieniny, wystawa przyrodnicza w dyrekcji PPN
Babia Góra

BESKIDY ; WARUNKI NA SZLAKACH (BgPN)

Na terenie BgPN szlaki turystyczne są otwarte z wyjątkiem Akademickiej Perci. Wszystkich wybierających się na Babią Górę prosimy o zachowanie ostrożności.

Uwaga! Decyzją dyrektora BgPN od dnia 05.01.2021 szlak żółty na odcinku od schroniska na Markowych Szczawinach na Diablak tzw. Perć Akademicka zostaje zamknięty dla ruchu turystycznego do odwołania.

W BgPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Wystawa Stała w Dyrekcji BgPN jest nieczynna, funkcjonuje jedynie sprzedarz wydawnictw w kiosku przy wystawie.

Przypominamy, że na terenie BgPN ze względu na ochronę gatunkową  głuszca (Tetrao urogallus), szczególnie w okresie od 1 lutego do czasu zejścia śniegu obowiązuje zakaz poruszania się na nartach. Podobnie ograniczenia obowiązują na Słowacji w CHKO Horna Orava w strefie A na Babiej Górze.

Gorce . Szlak Olimpijczyków fot. UG NT

GORCE ; WARUNKI NA SZLAKACH ( TURBACZ XC)

Szlaki turystyczne bardzo śliskie . Rankiem zlodowaciałe , bliżej południa zaczynają płynąć. Wymarzone warunki za to mają tutaj narciarze. Szlak Olimpijczyków z nowo założonym śladem, świetnie przygotowany . Narciarska trasa biegowa Szlak Olimpijczyków to 11 km odcinek z Obidowej na Turbacz staje się hitem tej zimy. Jeśli dotąd nie zdecydowałeś gdzie chcesz biegać w ten weekend spróbuj swoich sił tutaj . z pewnością zakochasz się w niej bez pamięci

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Rodzinne spotkania w Święta Wielkanocne jeszcze nie w tym roku.

stoki narciarskie w Białce Tatrzańskiej fot.arch. Kotelnica Białczańska

Rząd stanowczo odradza planowanie wyjazdów w dobie zbliżających się świąt Wielkanocnych. Gabinet Mateusza Morawieckiego stoi na stanowisku, że czas Wielkanocy należy potraktować jak poprzednie święta , by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nie wiadomo, czy na czas świąt rząd ogłosi lockdown czy też nie . Wiadomo natomiast, że w razie potrzeby obostrzenia sanitarne mają być wprowadzane regionalnie.

Dziennikarze Money na podstawie rządowych kryteriów z początków pandemii zauważają, że w strefie czarnej dziś byłyby: powiat nidzicki, powiat bartoszycki oraz miasto Olsztyn . Tu tygodniowe wskaźniki zakażeń mówią , ze na każde 100 tys. mieszkańców przypada ponad 119 zakażeń. Gdyby przenieść owe kryteria na obecną sytuację te trzy powiaty obowiązywałby twardy lockdown – ograniczenie możliwości wychodzenia z domu i zamkniętą zdecydowaną większość biznesów. Ten poziom zaczyna się, gdy średnia liczba zakażeń z ostatnich 7 dni przekracza 70 na każde 100 tys. mieszkańców

W czterech regionach powinien obowiązywać kolor ciemnoczerwony : cztery regiony: powiat olsztyński, lęborski, Łomża oraz powiat gdański.

Kolor ciemnoczerwony to przedział od 50 do 70 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. W skali całego kraju byłoby to od 19 tys. do około 26 tys. zakażeń każdego dnia.

W strefie czerwonej ( 25-50 zakażeń na 100 tys mieszkańców ) dziś znalazłoby się aż 58 powiatów , wśród nich m.in takie miasta jak Sopot, Słupsk, Świnoujście, Bydgoszcz lub Warszawa, ale również powiat rzeszowski, toruński, kartuski czy inowrocławski.

Gdyby dziś przywrócić podział z początku pandemii , to w strefach zielonych znalazłoby się… zaledwie 9 powiatów. W strefie żółtej byłoby 60 powiatów. A cała reszta zalicza się wciąż do starej czerwonej strefy.

Money zauważa też: , że wzrosty zakażeń nie dotyczą przygranicznych powiatów – ani od strony niemieckiej granicy, ani od strony czeskiej granicy.

Ważne tez jest to, że na tej mapie nie ma Podhala

źródło Monay.PL

Redakcja2019
Jagna Podgórski
Konto zielone
konto zielone

Koronawirus: Zmiany w obostrzeniach od ….jutra… Nowe prawo tuż przed północą .Ograniczenie ruchu między Polską a Czechami i Słowacją

Laboratorium fot Gustavo Fring

22 lutego br, rząd opublikował najnowsze rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów antycovidowych( DzU z 22 lutego pod poz. 336. )Gros przepisów wchodzi w życie „z dniem następującym po dniu ogłoszenia”, czyli już we wtorek 23 lutego.

Nowe przepisy ostatecznie precyzują zasady zwalniania z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy. Teraz nie wystarczy mieć zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19. Zaświadczenie musi potwierdzać, że dotyczy szczepionki, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Rząd określił też zasady działania kasyn i salonów z automatami do gier. Do końca lutego w takich obiektach może znajdować się maksymalnie 1 osoba na 15 mkw. powierzchni dostępnej dla klientów. Klienci muszą zachowywać półtorametrowy dystans. Przed wejściem do kasyna ma być umieszczona informacja o limicie osób, obsługa ma pilnować, by tego przestrzegano. W kasynach i salonach z automatami nie będzie można  spożywać napojów ani posiłków.

Rozporządzenie uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Warunkiem rozpoczęcia leczenia czy rehabilitacji ma być negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Chodzi o testy pobrane z materiału w terminie maksymalnym 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy dla kuracjuszy będą bezpłatne.

Rozporządzenie wyłącza z zakazu zgromadzeń konkurs na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Osoby pracujące w ogrzewalniach i noclegowniach zostały włączone do kolejki szczepień po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Rozszerzono także  grupę pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek, że najpóźniej w środę rząd ogłosi decyzję w sprawie nowych obostrzeń sanitarnych. Mają to być ograniczenie ruchu granicznego między Polską a Czechami i Słowacją oraz obowiązek przedstawienia przez osoby wjeżdżające z tych krajów do Polski, negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. W przypadku braku takiego testu, osoby te będą musiały poddać się kwarantannie.

Nie są wykluczone zmiany w zasadach zakrywania ust i nosa oraz ograniczenia dla tych regionów kraju, w których rosną wskaźniki zakażeń. Chodzi o zniesienie zamiennikó dla maseczek .

Do tej pory dopuszczone były zamienniki w stosunku do maseczek w postaci przyłbic, chust i kołnierzy. Chcemy to cofnąć, żeby takiego zamiennika nie było. Co do jakości maseczki, czy będzie to bawełniana, chirurgiczna, czy jeszcze bardziej zaawansowana jak FFP2, to tutaj będziemy opierali się na rekomendacji – wyjaśniał Niedzielski w rozmowie z Konradem Piaseckim .

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Inwersja i rekordy ciepła na Kasprowym Wierchu i Śnieżce

fot/ pexels

Tak ciepło jeszcze nie było. Dziś temperatura na Kasprowym Wierchu wyniosła 9,9 st. C, a na Śnieżce 13,5 st. C. Jest to rekordowo wysoka temperatura w lutym dla stacji Kasprowy Wierch i Śnieżka. Wszystko za sprawą inwersji termicznej” – poinformował na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Poprzedni lutowy rekord ciepła dla Kasprowego Wierchu wynosił 7,8 st. C (o 2,8 st. mniej niż w lutym 2021 r.) i odnotowano go w 1989 r. Co ciekawe, pobity został też rekord temperatury marca – w 1974 r. termometry wskazały 9,4 st. C. Jednym słowem tak ciepło na Kasprowym Wierchu nie było od 30 lat.

Rekord lutego na Śnieżce wynosił 10,1 st. C („poprawiony” 22 lutego 2021 r. o 3.4 st. C), a marca: 12.1 st. C (pobity o 1,4 st. C).

Synoptycy zapowiadają , że wiosenna tendencja pogodowa z mniejszym lub większym powodzeniem utrzyma się i będzie nadal trwać

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka : Dawid Krawczyk ” Cyrk Polski” rekomendują : Ewa Skuta, Jacek Imiela, Daga Gormann

empik.com

„Jeżeli książką o najbardziej absurdalnym poczuciu humoru od lat jest reportaż polityczny, to prawdopodobnie jej akcja rozgrywa się w Polsce.” Malcolm XD

Trzy kampanie polityczne , niezliczona ilość zjedzonej kiełbasy grillowej, hektolitry wypitych napojów soko podobnych i niekończące się wiece wyborcze oraz nocne Polaków rozmowy – Dawid Krawczyk, jednym uchem słucha polityków, a drugim chwyta, co mówią ludzie w kolejkach do grilla, na wiejskich dożynkach, w eleganckich salach konferencyjnych. Pokazuje też, których omijają światła reflektorów, a bez których nie byłoby kampanii – sztabowców, szefów biur prasowych, ochroniarzy. Rozmawia z dziennikarzami. Cynizm , upodlenie i naiwność- Ta historia dzieje się na naszych oczach i to ona wciąga i pociąga tłumy . Brudny świat polityki tym razem pokazany oczami uczestnika wieców.

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Balony nad Nowym Targiem czyli VIII Nowotarskie Zawody Zimowe o Puchar PCD

fot. ANT Nowy Targ

Nowotarskie niebo dziś zajęły gigantyczne balony. W tym roku organizatorzy Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych9 20-21,02,2021) odnotowali rekordowe zainteresowanie. O Puchar PCD walczyć będzie trzydzieści załóg , w tym kadrowicze polski, a że pogoda piękna , będzie na co popatrzeć .

fot. ANT Nowy Targ

Tymczasem technicznie nie chodzi o piękno wyglądu balonu, czy wielkość firmy, którą reklamuje , a celność . Organizatorzy idę zawodów tłumaczą na swoich stronach tak :

Balon jest aerostatem, który – mówiąc najprościej – zawieszony jest w powietrzu i przemieszcza się wraz z nim. Dlatego kierunek i prędkość lotu uzależniona jest od kierunków i prędkości (zmieniających się wraz z wysokością) wiejących wiatrów. Zawodnik podczas zawodów, wykorzystując odpowiednie kierunki wiatrów, stara się osiągnąć wyznaczony przez dyrektora sportowego cel, którym jest najczęściej wyłożony na ziemi płócienny krzyż. Tam należy jak najcelniej zrzucić marker, czyli wstążkę o długości ok. 1,5 metra z zaszytym z jednej strony woreczkiem z piaskiem. Podczas jednego lotu może zostać rozegranych kilka konkurencji.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone