Chorwacja luzuje letnie przepisy

Chorwacja . Istria

 Przed sezonem letnim Chorwacja złagodzi wymogi dotyczące przekraczania granicy. Wjechać będą tu mogły osoby zaszczepione na koronawirusa, ozdrowieńcy i ci, którzy okażą negatywny wynik testu na COVID-19.

Jest też wspólny front działań Polski I Chorwacji. Ministerstwo Turystyki i Sportu poinformowało, że we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi i Chorwackim Instytutem Zdrowia Publicznego pracuje nad modelem, który umożliwiłby turystom wykonywanie zarówno szybkich testów antygenowych, jak i PCR w możliwie jak największej liczbie punktów w kurortach.

Teraz wjeżdżający do Chorwacji mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2 (wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą).

Jeśli podróżny nie okaże testu, to straż graniczna nałoży na daną osobę obowiązek jego wykonania, przy jednoczesnym nakazie pozostawania na dziesięciodniowej kwarantannie. Koniec kwarantanny następuje po otrzymaniu negatywnego wyniku testu. Z obowiązku przedstawienia wyniku testu zwolnieni są m.in. ozdrowieńcy i osoby przejeżdżające przez Chorwację tranzytem (pod warunkiem, że w RCh nie będą przebywały dłużej niż 12 godzin).

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Kanał Sueski zablokowany przez 6 dni. Udało się zepchnąć kontenerowiec.

Statek Ever Given blokuje Kanał Sueski od 6 dni – PAP/EPA/SUEZ CANAL AUTHORITY / HANDOUT

23.03.2021 przewożący towary na trasie Azja-Europa kontenerowiec Ever Given, pływający pod panamską banderą i będący własnością japońskiej firmy Shoei Kisen zablokował kanał Sueski .Kontenerowiec obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku Kanału Sueskiego, ok. 6 km od jego południowego wejścia, w pobliżu Suezu. Dotąd nie udało się usunąć statku. Ruch przez ten szlak wodny , wyceniany na ponad 9 mld dol. dziennie , został wstrzymany. Towary płynące statkami czekają w gigantycznym korku. Takie doniesienia elektryzowały opinię publiczną przez 6 dni. W końcu udało się zepchnąć kontenerowiec na wodę.

W sobotę zarząd kanału poinformował, że udało się nieznacznie przesunąć rufę i ster statku. Jednak z powodu odpływu trzeba było przerwać operację przekręcania zablokowanego w poprzek kanału statku. Akcję bowiem utrudniał silny wiatr. Dziś w nocy , kiedy pojawiły się sprzyjające okoliczności udało się kolosa przepchnąć na właściwy kurs.

Szef Zarządu Kanału Sueskiego powiedział, że toczy się śledztwo mające zbadać okoliczności wejścia 400-metrowego statku na mieliznę. Dodał, że silny wiatr prawdopodobnie nie był jedyną przyczyną wypadku i nie wykluczył błędu technicznego lub podjęcia błędnej decyzji przez załogę Ever Given. Wcześniej silny wiatr był podawany jako przyczyna wypadku przez firmę BSM, a „wstępne dochodzenia wykluczają jakąkolwiek awarię mechaniczną czy awarię silnika jako przyczynę wejścia na mieliznę”.

Tymczasem cały świat odetchnął . Kanał Sueski został udrożniony.

żródło AFP, AP, PAP

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Kwarantanna dla wszystkich przyjeżdżających do Polski z wyjątkiem ozdrowieńców i zaszczepionych na COVID 19

O północy wejdą w życie nowe, jednolite zasady kwarantanny dla strefy Schengen i non – Schengen. W dzienniku ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nowe przepisy wprowadzają zmianę zasad kwarantanny. Teraz obowiązkowa będzie również dla osób przybywających ze strefy Schengen , ale zwalniać z niej będzie negatywny test (PCR lub antygenowy) na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Kwarantanna jest obowiązkowa beż żadnych wyjątków dla osób przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen

Przepisy te obowiązują również do osoby przekraczające morski odcinek granicy Polski regularnym połączeniem promowym a także odcinek lądowy granicy Rzeczpospolitej Polski z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką, niezależnie od środka transportu, którym się przemieszcza, bądź pieszo, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Od teraz każdy  podróżujący jest zobowiązany przedłożyć wynik testu w języku polskim lub angielskim na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub policji.

Od teraz zasady kwarantanny dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem, a podróżujących spoza strefy Schengen nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają.

Każdy z przyjezdnych, zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej, będzie miał możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli wynik będzie negatywny, podróżny będzie zwalniany z kwarantanny – czytamy w dzienniku ustaw

W przypadku osób przekraczających granicę państwową statkiem powietrznym będzie  możliwość wykonania testu w kierunku Covid-19 jeszcze przed kontrolą Straży Granicznej. Jeśli podróżny przed wyjściem do strefy ogólnodostępnej nie będzie dysponować negatywnym wynikiem testu, będzie obowiązany podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny. Są to adres zamieszkania lub miejsca pobytu, w którym przybywający odbędzie kwarantannę oraz numer telefonu kontaktowego.

kwarantanny- jak podają źródła rządowe – zwalnia również negatywny wynik testu wykonany po przekroczeniu granicy w okresie 48 godzin, a laboratorium wykonujące test wprowadzi ten wynik do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.

Z kwarantanny są zwolnieni po wjeździe do Polski będą ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy, oraz osoby zaszczepione przeciw Covid-19.

Od soboty przez dwa tygodnie obowiązują nowe obostrzenia. Rząd ogłosił w związku z trzecią falą epidemii koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski jest zdania, że zasady te przed 9 kwietnia zostaną- jeśli zajdzie taka potrzeba – jeszcze przedłużone. Będzie to zależało od skali zachorowań na Covid-19.

od soboty zamknięte są przedszkola i żłobki oraz salony kosmetyczne i fryzjerskie.  Mimo pandemii i totalnego lockdownu rząd nie zdecydował się na zamknięcie kościołów w ramach najnowszego zaostrzenia restrykcji. Po rozmowach m.in. z Episkopatem postanowił jedynie o obniżeniu limitu wiernych, którzy mogą przebywać w kościołach.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka :Pani Bukowa Pan Buk ” Wielki ogarniacz kuchni „- rekomendują : Ewa Skuta, Jacek Imiela, Daga Gormann

fot. empik.com

Dieta , modny temat od tysiącleci. Jedni mówią pokaż mi co jesz ,a powiem Ci kim jesteś . Inni „jesteś tym, co jesz”. Pani Bukowa wyznaje złote zasady ” : Co możesz zjeść jutro , zjedz dzisiaj „, „Ugotowałam obiad dla dwóch osób. Dla mnie i dla siebie.”, „Jeśli nikt nie widzi, jak podjadasz czekoladę, to się nie liczy.”, „Lepiej dobrze zjeść, niż podobać się byle komu.”, „Miejsce kobiet jest w kuchni. Miejsce facetów też jest w kuchni. Kuchnia to najlepsze miejsce. W kuchni jest JEDZENIE.”

Największym odkryciem Pani Bukowej jest zrównoważona dieta , która w myśl jej teorii oznacza to, że : w jednym ręku masz ciasteczko, a w drugim czekoladę.

Mądrość pani Bukowej zamyka się jednak w jej awersji do gotowania. Unika go nawet bardziej niż joggingu, budzika i ważenia się. W życiu każdego zdarzają się jednak takie chwile, kiedy chce ,czy nie chce ugotować musi. Pani Bukowa unikając garów . na swoje nieszczęście założyła się z sąsiadem., nomen omen o ….gotowanie…. Jeśli sądzicie, że się załamała to jesteście w błędzie. Bukowa wyszła z założenia :

Skoro tyle osób to robi, to nie może być przecież aż takie trudne, prawda?

Co z tego wyniknie dowiecie się czytając książkę , w której też znajdziecie fajne przepisy , z którymi jak zapewniają wydawcy da się gotować i na dodatek ponoć owo gotowanie nie przyprawi nas o różne sensacje żołądkowe . Na dodatek otruć tym się nie da.
redakcja2019
Ewa Skuta


Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Twardy lockdown a matematyka

Tatry fot. TPN/ Stanisław Wierzbanowski

Od dziś( sobota 27,03.2021) obowiązują nowe obostrzenia, które rząd zarządził na nadchodzące dwa tygodnie .Obostrzenia obejmują nie tylko sfery życia zawodowego , ale i prywatnego z włączeniem nadchodzących świąt Wielkanocnych.

Obostrzenia dotknęły sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych, które będą zamknięte, podobnie jak galerie handlowe, w których mogą działać tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe i księgarnie. 

W pozostałych miejscach od soboty (27 marca) obowiązują nowe limity osób:

* w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych, będzie to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych,

* w sklepach o większej powierzchni – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.

Całkowity zakaz działalności obejmie salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Zamknięte pozostaną zrównież hotele.

Kościoły pozostają otwarte , ale i tu wprowadzono nowy limit osób. W świątyni od soboty będzie mogła przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Pozostałe obostrzenia: zakrywanie ust i nosa, oraz 1,5-metrowa odległość od innych osób, zostają bez zmian.

Zamknięte będą żłobki i przedszkola.

Od soboty rząd zamknął żłobki i przedszkola. Będą one dostępne tylko dla dzieci pracowników medycznych, a także dzieci pracowników służb porządkowych. Rodzice będą mogli w tym czasie skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – wynika ze strony internetowej www.gov.pl.

To rozporządzenie budzi szereg wątpliwości. Placówki opiekuńcze nie mają bowiem rejestrów zatrudnienia rodziców, a organizowanie instytucjonalnej opieki dla kilku maluchów jest kosztowne.

Sport. Zamknięte m.in. siłownie i baseny

Obiekty sportowe będą mogły prowadzić działalność tylko dla sportu zawodowego, a wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Zamknięte dla społeczności pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Praca zdalna zalecana jest tam, gdzie tylko to jest możliwe, Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, ponadpodstawowych i słuchacze kształcenia zawodowego będą uczyć się , aż do odwołania , tylko zdalnie.

Nadal zamknięte będą teatry, kina i muzea, oraz galerie sztuki.

Rząd nie wprowadził zakazu przemieszczania się, ale premier Mateusz Morawiecki zaapelował do obywateli, aby w czasie świąt wielkanocnych wstrzymali się od dużych spotkań i spędzali te dni tylko w gronie najbliższej rodziny.

Premier pochwalił się też, że w Polsce zaszczepiono już 5 mln obywateli. tę kwestie [podważa portal gazeta,pl. Dziennikarze policzyli i są zdania, że rząd w kwestii szczepień mija się z prawdą .

Z najnowszych rządowego raportu wynika, że do 26 marca wykonanych zostało dokładnie 5 594 790 szczepień. Pierwszą dawkę podano 3 666 008 osobom i to właśnie spośród nich 1 928 782 otrzymało drugą dawkę.– czytamy na stronach Gazeta,pl –Zaszczepieni dwiema dawkami stanowią podzbiór zaszczepionych jedną dawką. Nie zaszczepiono więc pięciu milionów Polaków, a jedynie 3,6 mln osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. – dowodzą dziennikarze prostując medialne wypowiedzi członków rządu .

Tymczasem nowy lockdown sprawił , że partia rządząca straciła mocno na popularności . Dziś PiS nie mógłby już samodzielnie rządzić . Przy 29 % poparciu PiS musiałby dziś szukać nowego koalicjanta. Tuż za PiS z 25 % poparciem plasuje się ruch Szymona Hołowni ,Polska 2050 , a koalicja obywatelska w wyborach, które odbyłyby się dziś mogła by liczyć na 18% poparcie.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Poczta Humoru Weekendowego :

arch. gift
Idą dwie zakonnice: siostra Matematyka (M) i siostra Logika (L). Siostra M mówi:
- Widzisz tego mężczyznę, który idzie za nami od dłuższego czasu?
- Tak.
- Za 2 min nas dogoni.
- Zgodnie z prawami logiki musimy się rozdzielić, a wtedy pójdzie tylko za jedną z nas. Spotkamy się w zakonie.
Do zakonu przychodzi pierwsza siostra M.
Parę min później siostra L.
Siostra M pyta się:
- O Boże, o Boże ! I co się stało?
- Zgodnie z prawami logiki mężczyzna mógł pójść tylko za jedną z nas i wybrał mnie.
- I co i co ?
- Zgodnie z prawami logiki gdy przyspieszyłam, on również to zrobił.
- I co dalej?
- Zgodnie z prawami logiki zaczęłam biec, a on zrobił to samo.
- O Boże ! I co?
- Zatrzymałam się i on zgodnie z prawami logiki zrobił to samo.
- O Boże, o Boże i co?
- Podciągnęłam do góry sutannę, a on zgodnie z prawami logiki zdjął spodnie.
- O Boże, o Boże ! I co?
- Zgodnie z prawami logiki zakonnica z zadartą suknią biegnie szybciej, niż mężczyzna z opuszczonymi spodniami.

Dla każdego kto myślał inaczej 15 zdrowasiek.
konnica w barze:
- Setę czystej poproszę.
Barman tak popatrzył, ale nic, nalał.
Po chwili zakonnica:
- Setę czystej poproszę.
Barman zdziwiony, co to druga seta? Ale nic, nalał.
Po chwili zakonnica:
- Setę, jeszcze jedną.
Na to barman nie wytrzymał:
- Ależ siostro, czy to wypada?
Na co zakonnica:
- Ja to wszystko z miłosierdzia ludzkiego, bo nasza matka przełożona klasztoru ma od dwóch tygodni zatwardzenie, a jak mnie w takim stanie zobaczy, to się chyba wreszcie wpróżni.
oszły cztery zakonnice do spowiedzi.
Wchodzi pierwsza do konfesjonału i mówi:
- Proszę księdza, dotknęłam palcem pen*sa.
- Oj, to leć szybko i zanurz palec w wodzie święconej i się pomódl - odparł ksiądz, a ona tak uczyniła.
Wchodzi druga zakonnica i mówi:
- Proszę księdza, dotknęłam dłonią pen*sa.
- Oj, to leć szybko i zanurz dłoń w wodzie święconej i się pomódl.
Oczywiście druga zakonnica także zrobiła jak ksiądz kazał.

Trzecia już chce iść do spowiedzi, a tu nagle czwarta wstaje i krzyczy:
- Ejjj! Jak ty w tę wodę święconą siądziesz, to ja jej na pewno nie wypiję!
Siostra Przełożona udając się na poranne modlitwy, minęła po drodze dwie młode zakonnice, które właśnie z porannych modlitw wracały. Mijając, pozdrowiła je:
- Dzień dobry dziewczęta, niech Bóg będzie z Wami.
- Dzień dobry Siostro Przełożona, Bóg z Tobą.
Kiedy młódki oddalały się Siostra Przełożona usłyszała jak jedna z nich mówi:
- Chyba wstała ze złej strony łóżka.
Zaskoczyło to Siostrę Przełożoną, ale zdecydowała się nie zgłębiać tematu, poszła dalej. Idąc korytarzem spotkała dwie Siostry, które nauczały już w klasztorze od kilku lat. Po wymianie powitań Siostra Przełożona znowu odchodząc usłyszała jak jedna mówi do drugiej:
- Siostra Przełożona chyba wstała dziś nie z tej strony łóżka.
Zmieszana Siostra Przełożona zaczęła się zastanawiać czy może mówiła opryskliwie, albo jej spojrzenie było nie takie jak powinno... Rozmyślając tak podążała do kaplicy. Wtedy na schodach ujrzała Siostrę Marię, lekko przygłuchą, najstarszą zakonnicę w klasztorze. Siostra Maria pomalutku, schodek po schodku wchodziła na górę. Siostra Przełożona miała dużo czasu, aby uśmiechnąć się i wyglądać na szczęśliwą, podczas pozdrawiania Siostry Marii.
- Siostro Mario, cieszę się że Cię widzę w ten piękny poranek. Będę się modliła do Boga, abyś miała dziś piękny dzień.
- Witam Cię Siostro Przełożona i dziękuje. Widzę, że wstałaś dziś ze złej strony łóżka.
To stwierdzenie powaliło Siostrę Przełożoną na kolana.
- Siostro Mario, co ja takiego zrobiłam? Staram się być miła, a już trzeci raz dzisiaj słyszę, że wstałam nie tą stroną łóżka.
Siostra Maria zatrzymała się, spojrzała Siostrze Przełożonej w oczy i rzekła:
- Och, nie bierz tego do siebie, po prostu włożyłaś pantofle Ojca Michała.
Jedzie siostra zakonna  ciężarówką i widzi zielonego ludzika:
- Czemu stoisz na ulicy?
- Jestem bardzo głodny i jestem pedałem.
Dała mu kanapkę i pojechała dalej.
Spotyka czerwonego ludzika:
- Czemu stoisz na ulicy?
- Chce mi się pić i jestem pedałem.
Dała mu picie i pojechała dalej.
Widzi niebieskiego ludzika.
Wkurzona wysiada i pyta:
- A ty pedale czego chcesz?
- Prawo jazdy i dowód rejestracyjny, proszę.
Policjant zatrzymuje samochód, którym jadą trzy osoby( zakonnica, wikary i proboszcz)
- Gratuluję - mówi policjant - jest pan tysięcznym kierowcą, który przejechał nową szosą.
Oto nagroda pieniężna od firmy budującej drogi!
Obok pojawia się reporter i pyta:
- Na co wyda pan te pieniądze?
- No cóż - odpowiada po namyśle kierowca - chyba w końcu zrobię prawo jazdy...
Zakonnica siedząca obok wikarego powiedziała z przerażeniem:
- Nie słuchajcie go panowie... On zawsze lubi żartować, gdy za dużo wypije!
W tym momencie z drzemki budzi się, siedzący z tylu proboszcz i widząc policjanta zauważa:
- A nie mówiłem, że skradzionym samochodem daleko nie zajedziemy!...
Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend: ciepło, cieplej i marcujemy

Wiosna fot. pexels/Allena Koval

Weekend zapowiada się ciepło . Na całym Podhalu dominować będą dodatnie temperatury w dzień. Nawet wysoko w Tatrach termometry pokażą 7 i 8 kresek powyżej zera . To oznacza, że póki co wiosna idzie do nas wielkimi krokami . Kiedy my wypatrujemy pierwszych zwiastunów nowej pory roku w górskiej faunie zaczęło się wielkie marcowanie . Poniżej ( film)macie okazję zapoznać się z tym fascynującym okresem kotów . Opowieść speców z Gorczańskiego Parku Narodowego z pewnością się Wam spodoba . Tymczasem trzymajcie się zdrowo.

Tatry: Warunki na szlakach( TPN)

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania  turystyki. Niski pułap chmur ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Zalegający na szlakach śnieg jest twardy, zmrożony (występują mocne oblodzenia), a miejscami grząski,mokry. Dodatkowym utrudnieniem jest okiść na drzewach, która może spaść, gdyż jest bardzo ciężka. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Gdzieniegdzie szlaki są pozawiewane i występują głębokie zaspy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest ślisko. Pod warstwą świeżego śniegu znajduje się twardy, ubity śnieg oraz lód. Wybierając się w dolinki, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki trekkingowe. 

Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. „za Kopą” i jest wytyczone tyczkami.

Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

fot.pexels/ Adnan Uddin

PIENINY : Warunki na szlakach(PPN)

Warunki do uprawiania turystyki utrudnione.
Szlaki miejscami zabłocone.

otwarte wszystkie szlaki i galerie widokowe, zamek Czorsztyn

BESKIDY; WARUNKI NA SZLAKACH ( BgPN. GOPR)

Na terenie BgPN szlaki turystyczne są otwarte z wyjątkiem Akademickiej Perci. Wszystkich wybierających się na Babią Górę prosimy o zachowanie ostrożności na szlakach. 

Gorce, Turbacz fot. Gorczański Park Narodowy/ JL

GORCE ; Warunki na Szlakach ( GPN)

Na szlakach ślisko i błotnisto. Śnieg topnieje na potęgę i tworzą się duże kałuże

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Twardy lockdown. Trzecia fala pandemii w Polsce.

Laboratorium fot Gustavo Fring

W czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosi nowe obostrzenia. Z tych informacji wynika, że będą one będą obejmowały „tydzień poprzedzający święta i tydzień po świętach” . Restrykcje według nieoficjalnych jeszcze informacji mają wejść z niedzieli na poniedziałek .Mówi się o twardym lockdownie i zakazie przemieszczania się . Premier uważa, że trzecia fala pandemii w Polsce to wynik luzowania obostrzeń pod presją społeczną .

 W czwartek ogłoszone zostanie m.in. wprowadzenie przepisów zmniejszających liczbę osób, jaka może jednocześnie przebywać w sklepach. Zamknięte mają zostać również markety budowlane oraz sklepy RTV/AGD.

Rząd będzie także apelować o ograniczenie przemieszczania się podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Ministerstwo Zdrowia zamierza zwrócić się do społeczeństwa z prośbą o nieprzemieszczanie się pomiędzy miejscowościami oraz o przestrzeganie zakazu gromadzenia się w grupach powyżej 5 osób. Zdaniem rządzących tegoroczne święta najbezpieczniej spędzić będzie w gronie najbliższej rodziny – grupie nieprzekraczającej 5 osób.

Jeszcze ważą się losy salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Zamknąć je chce Rada Naukowa przy premierze. Argumentem koronnym może być wymóg , by wymusić na ludziach pozostanie w domach.

Nie ma też jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie zamknięcia przedszkoli i żłobków .Nawet jeśli ostatecznie lockdown dotknie i te placówki to owo rozporządzenie nie będzie dotyczyć dzieci służb i medyków .

. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 29 978 nowych przypadków koronawirusa .To największa liczba dziennych zakażeń od początku epidemii.

Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach”- czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

Trzecia fala pandemii na razie ciągle jest w natarciu . Rząd chce w związku z tym ograniczyć mobilność społeczną w obrębie poszczególnych miejscowości , co może utrudnić przemieszczanie się obywateli.

Nie tylko Polska , ale i Czesi oraz Słowacy przymierzają się do kolejnych obostrzeń wywołanych pandemią koronawirusa SARS2 COVID-19 , która nie tylko nie zwalnia, ale na dodatek mutuje w szaleńczym tempie .

Voucher turystyczny wydłużony

Tatry fot. Ula Starzyk

Przedłużenie do dwóch lat realizacji vouchera turystycznego, przesunięcie do końca grudnia br. terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów czy wsparcie szkolnych sklepików to część rozwiązań, jakie ma przyjąć rząd w I kw. br. Takie założenia wynikają z projektu, który właśnie trafił do wykazu prac Rady Ministrów.

Zmiana ma dotyczyć przede wszystkim długości ważności vouchera turystycznego. Jeśli rząd zaakceptuje projekt voucher turystyczny będzie można zrealizować nie w jednym roku , ale w dwa lata.

Druga zmiana w przedłożonym projekcie dotyczy przesunięcia terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów. Chodzi o środki, „jakie TFZ wypłacił podróżnym z tytułu umów o udział w imprezie turystycznej, które nie odbyły się w związku z wybuchem epidemii”. Według nowej propozycji „zwroty przez organizatorów turystyki do TFZ wypłat rozpoczną się nie od kwietnia 2021 r., jak przewidziano w pierwotnej wersji przepisu (…), lecz najpóźniej do końca grudnia 2021 r.”

„Przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do TFZ uzasadnione jest przedłużającą się epidemią, która w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia możliwości wykonywania działalności przez przedsiębiorców turystycznych organizujących imprezy turystyczne”

Projekt zakłada też wprowadzenie możliwości umarzania w całości lub w części „należności, odraczania terminów spłaty należności, rozkładania spłaty należności na raty z tytułu np. nienależnie otrzymanych środków w ramach form wsparcia”. W uzasadnieniu projektu czytamy : „potrzebny, ponieważ zdarzają się sytuacje losowe, które uniemożliwiają realizację zobowiązań (np. śmierć, długi okres rehabilitacji)”. „Na mocy projektowanych przepisów starosta z urzędu lub na wniosek przedsiębiorcy uprawniony będzie do umorzenia w całości lub w części, odroczenia terminu ich spłaty, rozłożenia na raty enumeratywnie określonych należności”

Projekt wprowadza też: „zmiany w zakresie współistnienia dwóch instrumentów pomocowych – zwolnienia ze składek oraz dofinansowania do wynagrodzeń pracowników”.

Za opracowanie tego projektu odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Przyjęcie projektu przez rząd planowane jest na I kwartał 2021 r.

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

TATRY : 8,5 mln złotych na remont tatrzańskich szlaków

fot. Ula Starzyk

Orla Perć , szlak z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Rostocką na Rysy – to m.in te szlaki, które do 2023 roku zostaną wyremontowane za unijne pieniądze(3,8 mln zł) i za dotację z NFOŚ( 4,7mln zł).

W sprawie remontów w Tatrach to nie wszystko . Kiedy tylko warunki atmosferyczne pozwolą ruszą też remonty szlaków : Hala Kondratowa – Kondracka Przełęcz, Kasprowy Wierch – Przełęcz pod Kopą Kondracką, Krzyżne z Doliny Pięciu Stawów Polskich i z Doliny Pańszczycy. Wymienione zostaną też niektóre metalowe elementy szlaków – łańcuchy, drabinki, klamry, batinoxy – prze w serwisie tatroholik.com

Tatrzański Park Narodowy uzyskał wsparcie z Unii Europejskiej na projekt :  „Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich” , Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał fundusze TPN na projekt :Ograniczenie wpływu katastrof naturalnych na siedliska i gatunki na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego”.

Poprzez to wsparcie zyskają szlaki Tatr i turyści, dla których poruszanie w Tatrach stanie się bezpieczniejsze.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone