Zabieg rehabilitacyjny za 28 tys. zł . Uwaga na oszustów : ” lekarka” i pracownica ZUS grasują po Nowym Targu

policja fot. Ula Starzyk

Brzmi jak scenariusz telenoweli , ale jak się okazuje to realni oszuści . Pukają do drzwi emerytów . Udają służby cieszące się zaufaniem społecznym i kradną oszczędności życia. Tym razem w roli głównej „pracownica ZUS ” i lekarka . Jedna prosi o podanie numerów banknotów oszczędności życia strasząc komisją lekarską , adruga proponuje zabieg rehabilitacyjny za oszczędności życia. Obydwie kryją się za maseczkami , by uniknąć odpowiedzialności . Policja apeluje o ostrożność , czujność i włączanie myślenia .

Historię oszustwa na pracownika ZUS i lekarkę tak opisuje rzecznik KPP Nowy Targ , asp . Dorota Garbacz :

Dzisiaj, około godziny 12.30, do drzwi mieszkańca Nowego Targu zapukała kobieta, która przedstawiła się jako pracownica ZUS. Kiedy mężczyzna otworzył jej drzwi zapytała o deklarację zusowską i pieniądze z emerytury. Zażądała od mężczyzny podania numerów seryjnych banknotów z wcześniejszej emerytury, informując jednocześnie, że jeżeli tego nie zrobi to będzie musiał stawić się przed komisją lekarską. Senior wpuścił kobietę do mieszkania. Z pokoju przyniósł część  gotówki jaką miał w domu i dał ją kobiecie. Kiedy ta spisywała numery banknotów, po kilku minutach do mieszkania przyszła druga kobieta, powiedziała, że jest lekarzem i  oświadczyła, że wykona mężczyźnie zabieg rehabilitacyjny. Kiedy fałszywa lekarka w kuchni rozmawiała z seniorem, druga z kobiet w tym czasie zabrała z pokoju wszystkie oszczędności seniora i wyszła z mieszkania.  Po chwili mieszkanie opuściła również „pani doktor”.  Złodziejka ukradła łącznie ponad 28 tysięcy złotych. Obie kobiety miały maseczki na twarzy i rękawiczki. Jedna z nich była tęgiej budowy ciała i ubrana  w szare ubrania, druga była szczupła i miała na sobie beżowy ubiór.

Policja apeluje o ostrożność i nie wpuszczanie do mieszkania obcych osób. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy nieznajomym. Jeżeli posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat oszustek proszony jest o kontakt z nowotarską komendą pod numerem telefonu 47 83 46 400.

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

Miś grasował po Zakopanem.

fot. facebook

To zdjęcie robi w Internecie ogromną furorę .Na Tatarch w Zakopanem, w sobotę , w koszach z resztkami grasował niedźwiedź. Brunatny miś porzucił gawrę , ciągle białe Tatry i zszedł do ludzi w poszukiwaniu żywności. Straż Parku naturalnie już zajęła się intruzem i wyrzuciła go z osiedli ludzkich. Dzikie zwierzęta często podchodzą teraz pod osiedla ludzi . Powód jest prozaiczny . W Tatrach nadal sroga zima i o pożywienie jest bardzo trudno.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka :A. Rogoziński, M. Witkiewicz, P. Klepacka i G. Gargaś ” Niegrzeczne Last Minute ” – rekomendują: Ewa Skuta, Jacek Imiela,Daga Gormann

fot .empik.com

Dziś zapraszamy do świata podróży Last minute. Absolutnie zaskakujący i mocno intrygujący świat turystów korzystających z ostatniej szansy na urlop. Dziesięć historii pełnych czaru gorącego lata, uroku odkrywanych zakątków, zabawnych sytuacji i pikantnych szczegółów. Książka lekka, fabuła wciągająca , a sama lektura idealna na wakacje i o wakacjach

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Szczawnica : Groźny wypadek na ścieżce rowerowej.

zdjęcie ilustracyjne

W Szczawnicy na ścieżce rowerowo-pieszej doszło do groźnego wypadku. 15-letni chłopiec, który poruszał się w towarzystwie matki rowerem elektrycznym najprawdopodobniej zapatrzył się na przymocowany do kierownicy telefon komórkowy i niespodziewanie skręcił na drugi pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącą z naprzeciwka rowerzystką. W wyniku zderzenia chłopak , spadł z roweru , a ponieważ nie miał kasku uderzył głową o asfaltową nawierzchnię . 15-latek stracił przytomność. Dziewczynie, z którą się zderzył na szczęście nic się nie stało. Nieprzytomnego chłopca zabrano do szpitala.

15-latek kierujący rowerem elektrycznym zjechał na lewą stronę ścieżki pieszo- rowerowej i zderzył się z jadącą z naprzeciwka rowerzystką. Nieprzytomny chłopiec został przewieziony do szpitala.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy rowerem. – mówi rzecznik KPP Nowy Targ , asp. Dorota Garbacz- Na ścieżkach rowerowych, szczególnie w weekendy panuje duży ruch. Zalecamy również używanie kasków ochronnych, które pomimo, że nie są obowiązkowe to zapewnią ochronę podczas upadku.

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

Bon turystyczny ważny do 30 września 2022

Wakacje fot. pexels

Pleżing, leżing i relaksing dopiero przed nami . Wakacje pukają do drzwi . Branża turystyczna czeka na pierwszych urlopowiczów, a Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii nosi się z zamiarem przedłużenia terminu realizacji Polskiego Bonu Turystycznego o 6 msc.

Polski Bon Turystyczny według nowych projektów ważny będzie nie do 30 marca 2022 , ale do 30 września 2022.Świadczenie to wynosi 500 zł i jest przyznawane na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Świadczenie w postaci unikatowego 16 cyfrowego kodu nie podlega wymianie na pieniądze, ani też na inne świadczenia . Jest bonusem przyznawanym dzieciom na wakacje. Od ustanowienia 1,01,2020 roku , Polskiego Bonu Turystycznego aktywowano 1,4 mln bonów na 4 mln. Bon można zrealizować tylko na terenie Polski .

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Poczta Humoru Weekendowego

arch. gift
Generałowi urodził się wnuk, więc postanowił wysłać swego adiutanta do szpitala, aby się dowiedział czegoś więcej. Po powrocie generał pyta:
– I jak wygląda?!
Na to adiutant:
– Jest bardzo ładny… Podobny do Pana generała.
– Podać więcej szczegółów!
– Melduję, że niski, łysy i bez przerwy drze mordę.

Franciszek Smuda został dopuszczony do matury. Po egzaminie rozpromieniony wraca do domu. Żona patrzy na niego z niedowierzaniem:
-- Franz , ty zdałeś?!
-- A pewnie że zdałem. Komisja kazała mi wymienić jakieś ciało lotne i powiedziałem ptok. Za to mi biologię , chemię i fizykę zaliczyli.
-- Oj głupi ty Franz , głupi -- jakbyś powiedział ptak to by ci jeszcze i polski zaliczyli.
Syn po zdanej maturze zwraca się do ojca o spełnienie danej mu wcześniej obietnicy. Ojciec bez słowa przekazuje mu kluczyki od samochodu. Obserwuje tę scenę przepełniona dumą matka. Po jakimś czasie syn oddaje rodzicom kluczyki, zwracając się do ojca:
- Musisz uzupełnić kondomy w schowku. Zużyłem 2 ostatnie...
 Chłopak pierze dżinsy i mruczy:
– Nikomu nie można ufać, nikomu
Na moment przerywa pranie:
– Nawet sobie – kontynuuje wściekły – Przecież tylko pierdnąć
chciałem…
Nauczycielka języka polskiego pyta Jasia:
– Jasiu, powiedz mi kto napisał „Lalkę”?
– Bolesław Frus.
– Jesteś blisko, ale to zła odpowiedz.
– Bolesław Frus.
– Jasiu! Bo wstawię ci jedynkę!!!
– Bolesław Frus.
– Dobrze. Sam tego chciałeś.
Jasiu wkurzony mówi:
– A to fizda!
Żona pokazuje mężowi magazyn mody z najnowszymi modelami zimowymi i mówi:
– Chciałabym mieć takie futro…
Mąż:
– To jedz Whiskas…
Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend :Chmurnie i wietrznie

Pogoda w ten weekend nie zaskoczy nas upalnym słońcem. Synoptycy twierdzą, że pojawi się przejściowe zachmurzenie a nawet opady deszczu. Wiatr będzie się wzmagał i ostatecznie będzie wiał z prędkością 13-22 km/h . I chociaż będzie częściowo słonecznie i temperatury zdecydowanie oscylować będą powyżej 10 kresek to jednak warto pamiętać o przysłowiu, które radzi by parasol nosić i przy pogodzie .Od 25 maja można już spokojnie wejść na teren Słowacji, ale pod warunkiem, że jesteście zaszczepieni, albo jeśli posiadacie aktualny i ważny test PCR. Tymczasem trzymajcie się zdrowo.

Tatry , czerwone wierchy
Tatry , czerwone Wierchy

TATRY : Warunki na szlakach( TPN)

Szlak turystyczny na odcinku Polana Kalatówki (koniec polany) – schronisko na Hali Kondratowej zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 24 maja 2021 do odwołania, ze względu na doprowadzenie sieci kanalizacyjnej do schroniska.

Opad deszczu spowodowały, że szlaki są mokre i śliskie ( szczególnie na kamieniach), a na odcinkach leśnych bardzo błotniste oraz występują duże kałuże. Wiosenne roztopy przyczyniły się do wezbrania potoków w dolinach. W wyższych partiach Tatr na szlakach zalega śnieg, który miejscami jest twardy (głównie w miejscach zacienionych, formacjach wklęsłych, pod graniami oraz ścianami). Natomiast w miejscach nasłonecznionych (na dużych polach śnieżnych) jest mokry, grząski i przepadający. Są odcinki szlaków, gdzie śnieg jest wytopiony całkowicie. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Apelujemy o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ lód zaczął rozmarzać.

Na szlaku turystycznym pomiędzy Polaną Olczyską a Nosalową Przełęczą występują utrudnienia związane z prowadzonym aktualnie remontem szlaku.

Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

Smagliczka skalna na murach Zamku Czorsztyn fot. Facebook/PPN

PIENINY :Warunki na szlakach( PPN)

Warunki do uprawiania turystyki dobre.
Szlaki miejscami zabłocone. Podczas opadów słaba widoczność

SZLAK WODNY W PRZEŁOMIE DUNAJCA

Spływ turystyczny przez przełom Dunajca w Pieninach może odbywać się sprzętem pływającym, bez napędu mechanicznego, wyłącznie w okresie od 1 kwietnia do 31 października.
Dobijanie do brzegu na terenie przełomu Dunajca jest niedozwolone z wyjątkiem przypadków losowych.
W przełomie Dunajca obowiązuje całkowity zakaz kąpieli i nurkowania.

Przystań początkowa w Sromowcach Wyżnych – Kątach czynna jest codziennie od 1 kwietnia do 31 października z wyjątkiem święta Bożego Ciała.
Bilety na wynajęcie łodzi flisackich (w każdej ilości) są sprzedawane na bieżąco i nie wymagają wcześniejszej rezerwacji. Zapytania i zamówienia można kierować do organizatora spływu w Polsce: www.flisacy.pl.

Na przystani początkowej znajduje się restauracja, toalety, parking, kioski z pamiątkami i wydawnictwami, wystawa pt. „Ekosystem Dunajca i historia flisactwa w Pieninach”, makieta Pienin oraz punkt informacji dla zwiedzających Park.
Przystań nie posiada barier architektonicznych dla niepełnosprawnych.
Czas spływu zależy od wyboru przystani końcowej oraz stanu wód Dunajca i wynosi od 2 do 3 godzin. Przystanie końcowe znajdują się w Szczawnicy Niżnej i Krościenku. 

cennik spływu

Uwaga!
Bilety na szlak wodny można nabyć w kasach biletowych na przystaniach flisackich w Sromowcach Kątach i Sromowcach Niżnych, na przystani pontonowej w Sromowcach Średnich oraz w punkcie informacyjnym na wystawie przyrodniczej w Dyrekcji PPN w Krościenku.
Wykupienie biletu obowiązuje wszystkich turystów, korzystających z tej formy zwiedzania parku, w tym uczestników zorganizowanych i indywidualnych spływów kajakowych i pontonowych.

Jadąc samochodem na spływ najlepiej pozostawić pojazd na parkingu w Szczawnicy, Krościenku lub Sromowcach – Kątach gdzie znajdują się przystanie. Z Krościenka i Szczawnicy łatwo dotrzeć na przystań początkową w Sromowcach – Kątach korzystając z kursujących wahadłowo prywatnych busów i autobusów.

Sposób taki jest bardzo wygodny, ponieważ wsiadając na łodzie nie martwicie się już Państwo o powrót do samochodu, a całą swoją uwagę poświęcić możecie na podziwianie widoków i odpoczynek. Dodatkowo chronicie przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego zmniejszając liczbę pojazdów przejeżdżających przez jego teren.


SZLAKI PIESZE PPN i PIENAP

szlak niebieski: Czorsztyn pawilon wejściowy PPN – bacówka na polanie Majerz – Trzy Kopce (1godz.) – przeł. Szopka (1 1/2 godz. ) – Trzy Korony – polana Kosarzyska (2 1/2 godz.) – Zamek Pieniński – Bajków Gronik (3 1/4 godz.) – polana Burzana (3 3/4 godz.) – Czertezik (4 godz.) – przeł. Sosnów (4 1/4 godz.) – Sokolica – przewóz – pawilon wejściowy PPN – Szczawnica przystań flisacka (5 1/2 godz.)

Prom przewożący zwiedzających przez Dunajec czynny w okresie:

15.04 – 30.06 w godz. 8.00 – 18.00
01.07 – 31.08 w godz. 8.00 – 20.00
01.09 – 30.09 w godz. 8.00 – 18.00
01.10 – 31.10 w godz. 8.00 – 17.00
opłata za przewóz (2020 r.) – 4,00 zł od osoby, dzieci do lat 10 – 2,00 zł od osoby

szlak żółty: Krościenko Rynek – Bajków Groń – przeł. Szopka (1 3/4 godz.) – Sromowce Niżne (2 3/4 godz.)

szlak zielony: Sromowce Niżne – polana Kosarzyska (1 1/2 godz.)

szlak zielony: Krościenko Rynek – Kras – przeł. Sosnów (1 godz.)

szlak zielony: Krościenko Rynek – polana Burzana (1 godz.) – Czertezik (1 1/4 godz.)

szlak zielony: Czorsztyn – zamek Czorsztyn (1/4 godz.)

szlak czerwony: przystań flisacka Sromowce Wyżne Kąty – Trzy Kopce (1 1/4 godz.)

szlak czerwony: (Droga Pienińskia) Szczawnica przystań – pawilon wejściowy PPN – przewóz – przejście graniczne – Leśnicki potok (1/4 godz.) – Huta (1 1/2 godz.) – Červený Klastor (2 1/4 godz.) – Cerla (3 godz.) – Plasna (4 godz.) – Veľký Lipnik (5 godz.). Na odcinku Leśnicki potok – Červený Klastor szlak jest ścieżką dydaktyczno-naukową (12 tablic z opisami w języku słowackim i angielskim).

szlak niebieski: Leśnicki potok – pawilon wejściowy PIENAP – Lesnica centrum (1/2 godz.) – Vyhliadka (1 godz.) – Cerla (1 1/2 godz.) – Červený Klastor (2 godz.)

szlak żółty: Huta – Vyhliadka (3/4 godz.)

szlak zielony: Lesnica – Plasna (1 godz.) – Haligovske skaly – Haligovce (1 3/4 godz)


SZLAKI ROWEROWE

szlak czerwony: (Droga Pienińskia) Szczawnica pawilon PPN – przejście graniczne – Leśnicki potok – Červený Klastor (10,5 km)
szlak zielony: Krościenko ul. św. Kingi, brama PPN – kapliczka św. Kingi – Zawiesy – Kras do odejścia ścieżki na Sokolicę (2,5 km)
Trasy rowerowe pokrywają się ze szlakami pieszymi. Rowerzystów prosimy o zachowanie ostrożności


SZLAKI NARCIARSKIE

Dla turystyki narciarskiej udostępnione są wszystkie znakowane szlaki turystyczne, oraz polany przez które przebiegają szlaki, z wyjątkiem szlaku niebieskiego na odcinku: przeprawa promowa w Szczawnicy – Bajków Groń.


SZLAKI DOSTĘPNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (PORUSZAJĄCYCH SIĘ NA WÓZKACH INWALIDZKICH) ORAZ DLA TURYSTÓW Z WÓZKAMI DZIECIĘCYMI

szlak zielony: Czorsztyn – zamek Czorsztyn (1/4 godz.) – do pętli drogowej u stóp ruin zamku

szlak zielony: Krościenko Rynek – Kras (1/2 godz.) – do odejścia ścieżki na Sokolicę

szlak czerwony: (Droga Pienińska) Szczawnica Przystań – Červený Klastor (2 1/4 godz.)

szlak niebieski: Leśnicki potok – pawilon wejściowy PIENAP – Chata Pieniny – Lesnica Centrum (1/2 godz.)

szlak żółty: Sromowce Niżne – schronisko PTTK Trzy Korony (1/2 godz.)

Beskidy fot. facebook/ BgPN/ A, Arcikiewicz

BESKIDY :Warunki na szlakach(BgPN, GOPR)

Po opadach deszczu szlaki śliskie i błotniste . Warunki do uprawiania turystki dobre. Na terenie BgPN szlaki turystyczne są otwarte z wyjątkiem Akademickiej Perci. Wszystkich wybierających się na Babią Górę prosimy o zachowanie ostrożności na szlakach. 

Szlaki

Urodę babiogórskiego masywu, jego walory przyrodnicze można poznać korzystając z gęstej w tym terenie sieci znakowanych szlaków turystycznych.

Szlak Żółty

Trasa: Zawoja Czatoża – Fickowe Rozstaje – Górny Płaj – Markowe Szczawiny
Czas przejścia: 3h 20min
Długość trasy: 5km

Szlak Zielony

Trasa: Zawoja Markowa – Pośredni Bór – Markowe Szczawiny
Czas przejścia: 1h 20min
Długość trasy: 3,6km

Szlak Niebieski

Trasa: Zawoja Czatoża – Markowe Rówienki – Zawoja Markowa – Ryzowana – Zawoja Policzne
Czas przejścia: 3h 30min
Długość trasy: 7,5km

Szlak Czarny

Trasa: Podryzowana – Ryzowana – Markowe Szczawiny
Czas przejścia: 2h 30min
Długość trasy: 3,5km

Szlak Niebieski

Trasa: Zawoja Policzne – Polana Krowiarki – Markowe Szczawiny
Czas przejścia: 3h
Długość trasy: 11km

Szlak Zielony

Trasa: Górny Płaj – Sokolica
Czas przejścia: 45min
Długość trasy: 1,5km

Szlak Żółty

Trasa: Markowe Szczawiny – Sucha Kotlinka – Diablak
Czas przejścia: 1h 30min
Długość trasy: 3km

Szlak Czerwony

Trasa: Polana Krowiarki – Sokolica – Kępa – Gówniak – Diablak – Przełęcz Brona – Markowe Szczawiny – Fickowe Rozstaje – Przełęcz Jałowiecka
Czas przejścia: 6h
Długość trasy: 14,5km

Szlak Zielony

Trasa: Przełęcz Jałowiecka – Mała Babia Góra – Przełęcz Brona
Czas przejścia: 2h
Długość trasy: 4km

Szlak Zielony

Trasa: Przywarówka – Głodna Woda – Diablak
Czas przejścia: 2h 30min
Długość trasy: 2,3km

Szlak Zielony

Trasa: Polana Krowiarki – Hala Śmietanowa – Zubrzyca Górna
Czas przejścia: 2h
Długość trasy: 3km*

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego znajdują się trzy szlaki narciarskie:

Szlak zielony: Zawoja Markowa – Markowe Rówienki – Górny Płaj długość 2,3km*.

Szlak czarny: Zawoja Lajkonik – Rybna – Sulowa Cyrhel – Górny Płaj długość 3km*

Szlak czerwony: Sokolica – Krowiarki długość 1,5km*

* – długość całego szlaku (na terenie i poza obszarem BgPN) Są to szlaki do uprawiania narciarstwa ski-turowego.

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczono 6 ścieżek edukacyjnych przybliżających walory przyrody babiogórskiej, jak również kulturę, tradycję i architekturę budowlaną mieszkańców wsi podbabiogórskich.

Doliną Rybnego Potoku, trasa: Zawoja Ryzowana – Sulowa Cyrhel – Rybna – Zawoja Lajkonik
Ścieżka daje możliwość zaznajomienia się z zamieszkującymi tereny BgPN ssakami, ptakami, rybami, płazami i gadami. Dowiadujemy się również o roślinności przypotokowej, jak i o sukcesji wtórnej oraz biologicznych oczyszczalniach.
Kolor znaków: zielony
Długość ścieżki: 3,5km
Czas przejścia: 1h 30min

Jak chronimy babiogórską przyrodę, trasa: Zawoja Markowa – Fickówka – Ryzowana (granica parku)
Babia Góra dzięki wyjątkowym walorom przyrodniczym objęta jest najwyższą formą ochrony – parkiem narodowym. O występujących formach ochrony przyrody na Babiej Górze jak również o rezerwacie Biosfery Babia Góra, dowiemy się podczas wędrówki ścieżką „Jak chronimy babiogórską przyrodę”.
Kolor znaków: zielony
Długość ścieżki: 3,5km
Czas przejścia: 1h 45min

Echa pierwotnej puszczy karpackiej, trasa: Zawoja Czatoża – Gruba Jodła – Fickowe Rozstaje
Trasa ścieżki prowadzi w większości po terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, skrajem Kniei Czatożańskiej. Pozwala zapoznać się ze zbiorowiskami roślinnymi występującymi na terenie pierwotnej puszczy karpackiej, ale także ze zbiorowiskami na terenach ukształtowanych przez działalność człowieka.
Kolor znaków: żółty
Długość ścieżki: 8,4km
Czas przejścia: 4h

Śladami Wawrzyńca Szkolnika, trasa: Zawoja Czatoża – Markowe Rówienki
Ścieżka daje możliwość zaznajomienia się z charakterystycznymi elementami architektonicznymi budownictwa Babiogórców. Została nazwana imieniem Wawrzyńca Szkolnika, popularyzatora oświaty i turystyki w Zawoi, który był jednym z pierwszych przewodników babiogórskich.
Kolor znaków: niebieski
Długość ścieżki: 3,5km
Czas przejścia: 1h 30min

W reglu dolnym, trasa: Zawoja Lajkonik –  Rybna – Norczak – Zawoja Policzne
Podczas wędrówki ścieżką zaznajamiamy się z drzewostanem lasów babiogórskich, jak również z występującymi zbiorowiskami roślinnymi.
Kolor znaków: niebieski
Długość ścieżki: 2,8km
Czas przejścia: 1h 45min

Mokry Kozub, trasa: Zawoja Barańcowa – Mokry Kozub – Zawoja Barańcowa – Zawoja Markowa
Ścieżka poprowadzona w sąsiedztwie dyrekcji BgPN na Mokry Kozub (842 m n.p.m.) i dalej do Zawoi Markowej, gdzie znajduje się „Polanka Odkrywców”. Na trasie znajduje się 11 przystanków m.in. „Z biegiem rzeki”, „Wyprawa do wnętrza ziemi”, „U bram lasu”, „Sięgając chmur”, czy „Leśna klasa”. Mokry Kozub to miejsce, z którego roztacza się przepiękny widok na Babią Górę i Zawoję położoną w dolinie rzeki Skawicy.
Kolor znaków: niebieski od dyrekcji BgPN przez Mokry Kozub do Zawoi Markowej
Długość ścieżki: 2 km
Czas przejścia: 1h 30min

Między lasem a wsią, trasa: Zawoja Markowe Rówienki – zielony szlak pieszy – Zawoja Markowa
Ścieżka poprowadzona od Skansenu PTTK im. Józefa Żaka na Markowych Rówienkach do zielonego szlaku pieszego a później do Punktu Informacji Przyrodniczej i Turystycznej w Zawoi Markowej.
Kolor znaków: czerwony
Długość ścieżki: ok. 2 km
Czas przejścia: ok. 1,5h

Bieg życia lasu, trasa: Zawoja Markowe Rówienki – zielony szlak narciarski – Zawoja Markowe Rówienki
Do ścieżki można dojść niebieskim szlakiem pieszym od Zawoi Markowej bądź od Zawoi Czatoży. Ścieżka jest poprowadzona od Markowych Rówienek do zielonego szlaku narciarskiego a później do Punktu Informacji Przyrodniczej i Turystycznej w Zawoi Markowej.
Kolor znaków: zielony
Długość ścieżki: ok. 2 km
Czas przejścia: ok. 2h

Fot. Facebook/ GPN

GORCE : Warunki na szlakach( GPN)

Warunki do uprawiania turystki bardzo dobre . Uważajcie pod nogi w trakcie i zaraz po opadach. Może być ślisko i bardzo błotniście , ale dacie radę .

Gorce, zielone roztoki fot. Facebook /GPN/ MJ

Najciekawsze szlaki turystyczne (w nawiasach podano czas przejścia szlaku):

Szlak Zielony (3,5 godziny)

Koninki – Polana Tobołów – Suhora – Obidowiec – Stare Wierchy

Szlak zainteresuje turystów dzięki rozległym widokom roztaczającym się z grzbietowych polan. Na jednej z nich – Suhorze znajduje się jedyne w Polsce górskie obserwatorium astronomiczne. Celem wędrówki jest schronisko na Starych Wierchach, które w okresie II wojny światowej stanowiło bazę partyzancką dla oddziałów AK.

Trasa zaciekawi także przyrodników. Na grzbiecie Suhory można poznać jedno ze zbiorowisk leśnych regla dolnego – buczynę karpacką, a na stokach Obidowca – drzewostan strefy przejściowej między reglami. Na długim odcinku trasa pokrywa się ze ścieżką edukacyjną „Wokół doliny Poręby”.

 
Szlak Niebieski (2,5 godziny)

Koninki – Średnie – Czoło Turbacza – Turbacz

Najpopularniejszy od strony północnej szlak prowadziący na Turbacz. Warto podjąć trud wycieczki by poznać gorczańskie lasy – trasa prowadzi bowiem przez obszar dawnego rezerwatu „Turbacz” im. Wł. Orkana. Fragmenty buczyny karpackiej i górnoreglowych borów świerkowych uznawane są za najstarsze w Gorcach. Zachwycają okazałe pomnikowe drzewa i młode pokolenie lasu pojawiające się w miejscach gdzie dociera światło. Wędrówkę urozmaicają piękne grzbietowe polany m.in. Średnie, Hala Turbacz. Na Czole Turbacza obejrzeć można wykuty w skale napis opisywany przez Władysława Orkana w powieści „W roztokach”.
 
Szlak Zielony (5 godzin)

Niedźwiedź – Orkanówka – Turbaczyk – Czoło Turbacza – Turbacz

Szlak wyznaczony w 1929 roku prowadzi przez ulubione miejsca Władysława Orkana, dlatego często nazywany jest szlakiem pamiątek orkanowskich. Po drodze można odwiedzić Orkanówkę – dawną jego siedzibę, nad którą góruje Pustka. Na malowniczej polanie Łąki w latach 20 ubiegłego wieku znajdowała się niewielka bacówka, wybudowana przez pisarza. Widok na dolinę Roztoki był inspiracją wierszy zebranych w tomie „Z martwej roztoki”.

Warto zatrzymać się na polanie Turbaczyk, bowiem roztaczające się z niej widoki należą do najpiękniejszych w Gorcach.

Na szlaku poznać można świat roślin leśnych i łąkowych, a także naturalne buczyny porastające stoki Kopieńca i Turbaczyka. Panujący spokój i cisza ułatwiają obserwację ptaków, które w starych drzewach znalazły bezpieczne kryjówki (np. sowy i dzięcioły, w tym rzadki w Polsce dzięcioł białogrzbiety).
 
Szlak Żółty (5 godzin)

Lubomierz Przysłop – Jaworzynka – Kudłoń – przełęcz Borek – Turbacz

Nazywany jest szlakiem 10 polan. Wyznaczył go w 1926 roku ksiądz Walenty Gadowski, twórca tatrzańskiej Orlej Perci, działacz tarnowskiego Oddziału PTT.

Prowadzi przez widokowe gorczańskie polany. Na kilku z nich m.in. na polanie Podskały, zachowały się szałasy pasterskie. Przełęcz Borek jest miejscem interesującym dla geografów. Intensywna erozja niewysokiej przełęczy przez potok Kamienica grozi przerwaniem grzbietu i połączeniem wód z potokiem Konina. Tego typu zjawisko nazywa się kaptażem. Na stokach Mostownicy można obejrzeć zbiorowisko buczyny karpackiej z czosnkiem niedźwiedzim i płaty bujnych ziołorośli.
 
Szlak Zielony (3,5 godziny)

Węzeł szlaków nad Halami Gorcowymi – Jaworzyna Kamienicka – Polana Gabrowska

Szlak prowadzi głównym grzbietem, przez kilka malowniczych polan. Jedną z nich jest Jaworzyna Kamienicka z zabytkową kapliczką z 1904 r. Stąd wyraźna ścieżka prowadzi do największej w Gorcach jaskini, nazywanej „Zbójecką Jamą”.

Na trasie znajdują się miejsca związane z historią międzywojenną, kiedy w Gorcach powstawały wzorcowe ośrodki hodowlane i intensywnie rozwijało się pasterstwo. Czasy II wojny światowej przypomina polana Bieniowe, na której w październiku 1944 r. rozegrała się bitwa partyzantów z Niemcami. Jeden z jej uczestników, plutonowy Władysław Pisarski „Piwonia”, pozostał w Gorcach na zawsze. Przy szlaku znajduje się jego grób.
 
Szlak Czarny (2 godziny)

Łopuszna – Jankówki – Zielenica

Szlak łączy malowniczą podhalańską wieś z głównym szlakiem beskidzkim. Na trasie znajduje się największe w Gorcach jeziorko osuwiskowe – Pucołowski Stawek. Podczas wędrówki stromymi, kamienistymi zboczami Wyszniej można poznać zbiorowisko kwaśnej buczyny górskiej, a na polanie Jankówki bogactwo roślin łąkowych, w tym storczyków. Malownicze widoki, panoramy Tatr czynią szlak jeszcze bardziej atrakcyjnym.
 
Szlak Czerwony (7,5 godziny)

Rabka – Maciejowa – Stare Wierchy – Rozdziele – Hala Turbacz – Turbacz – Hala Długa – Kiczora – Zielenica – Przełęcz Knurowska

Jest to część głównego szlaku beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. Znajdują się przy nim trzy gorczańskie schroniska.

Trasa zainteresuje przyrodników – umożliwia poznanie dolnoreglowych buczyn i wysokogórskiego boru świerkowego, osiągającego na Turbaczu niemal górną granicę lasu. Świerki porastające najwyższy szczyt w Gorcach cechują się nietypowym pokrojem i występowaniem w niewielkich grupach. Ich korony rozbudowane są od strony zawietrznej (formy sztandarowe). Widoki z grzbietu głównego są wyjątkowo rozległe: od Beskidu Wyspowego, przez Średni, Pasmo Polic, masyw Babiej Góry, Pasmo Podhalańskie po Tatry.

Las na Turbaczu leży poza granicami Parku. Jest mocno eksploatowany przez właścicieli. Wywóz drewna odbywa się drogą, którą biegnie szlak, dlatego w czasie opadów jest błotnisty i trudny do przejścia.

Uwaga:

Z dniem 1.10.2002r. ze względów ochronnych został zlikwidowany czarny szlak z przełęczy Borek na polanę Gabrowską.

żródło : TPN, GPN, BgPN.PPN, IMGW-BIP

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

78 Toure de Pologne w Bukowinie Tatrzańskiej i Chochołowie

fot. tourdepologne.pl/ Szymon Gruchalski

78 Toure de Pologne w tym roku ominie Zakopane .Peleton kolarski wystartuje 9 sierpnia 2021 w Lublinie . Finisz imprezy przewidziano 15 sierpnia w Krakowie . W pięknej scenerii i w bajkowych krajobrazach kolarze pokonają 1140 km . Czesław Lang – dyrektor TdP , były kolarz i pomysłodawca imprezy , w TVP przedstawił plan tegorocznej edycji wyścigu.

Tour de Pologne 2021 – etapy, trasa

  • etap I – 9 sierpnia: Lublin – Chełm (216,4 km)
  • etap II – 10 sierpnia: Zamość – Przemyśl (200,8 km)
  • etap III – 11 sierpnia: Sanok – Rzeszów (226,4 km)
  • etap IV – 12 sierpnia: Tarnów – Bukowina Tatrzańska (160,5 km)
  • etap V – 13 sierpnia: Chochołów – Bielsko-Biała (172,9 km)
  • etap VI – 14 sierpnia: Katowice – Katowice (indywidualna jazda na czas; 17,9 km)
  • etap VII – 15 sierpnia: Zabrze – Kraków (145,1 km)
Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone