Widok na kwietniowe Rysy z Nowego Targu podbija internet

Rysy z nowotarskiego rynku fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale😊

Na forach interentowch zdjęcie , które autor zamieścił 28 kwietnia 2021 bije rekordy oglądalności i udostępnień. Fotka Jacka Mrugacza zamieszczona 5 maja w serwisie Tatromaniak ((11) Tatromaniak – posty | Facebook ) polubiona została 13 tys razy , na stronie autora 1,5 tys. Łącznie zdjęcie Rysów widzianych z rynku w Nowym Targu udostępniono 697 razy.

Najwyższy szczyt Tatr polskich zachwyca na zdjęciu wyrazistością , bliskością i majestatycznością . Warto też zauważyć , że odległość Rysów od Nowego Targu to ładnych kilkadziesiąt kilometrów .

Fotografia wzbudziła zachwyt internautów i co istotne dyskusję ludzi parających się fotografią . Kiedy jedni oniemieli, inni twierdzą , że takich Rysów ( 2501 m,n,p,m) nigdy w Nowym Targu nie widzieli. Jeszcze inni sugerują fotomontaż, a bawiący się fotografią dowodzą, że aparaty fotograficzne -teraz- otwierają przed amatorami zdjęć nowe możliwości . Większość jednak wyraża swój podziw dla fotografika specjalizującego się w utrwalaniu piękna Podhala. Panu Jackowi Mrugaczowi gratulujemy.

Redakcja2019
Jasiek Hajno

Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone

Drony – dodatkowy ratownik w górach.

Dron na Zamku w Ogrodzieńcu fot. kadr GOPR

Fundacja Media Expert ” Włączamy się ” ufundowała drony dla ratowników górskich. W ten sposób GOPR ma dodatkowego ratownika, który będzie docierał szybciej do poszkodowanych turystów, lokalizował ich położenie i stan. Identyczny sprzęt z czasem ma pozwolić na stworzenie całej logistyki w poszukiwaniach w górach. Będzie też podstawą do stworzenia systemu szybkiego ratownictwa.

Drony powędrowały do wszystkich oddziałów GOPR w Polsce . Prezenty , przedstawicielom oddziałów regionalnych GOPR wręczono na Zamku w Ogrodzieńcu . Nie jest to jedyny prezent od Fundacji Media Expert . Rok temu ratownicy otrzymali tablety Samsunga . W tym roku drony o wysokim standardzie.

„Sprzęt będziemy wykorzystywać przede wszystkim w akcjach poszukiwawczych. Drony, w połączeniu z naszymi metodami poszukiwawczymi, pozwolą błyskawicznie przeanalizować sytuację, wskazać i zweryfikować miejsca, w których potencjalnie mogą przebywać poszukiwane osoby. Dzięki temu możliwe jest szybsze dotarcie i udzielenie pomocy. To ważne, gdyż w górach, w sytuacji zagrożenia liczy się każda minuta” – mówi Paweł Konieczny, prezes Zarządu Głównego GOPR.

Drony w górach obecne są od 2014 roku. Korzystają z nich dotąd wybrane grupy GOPR , m.in TOPR i chociaż w górach nie można używać dronów , to wyjątek stanowią akcje ratownicze, w których na szali zawsze jest życie ludzkie.

Tylko w 2020 roku, w dobie pandemii , ratownicy GOPR przeprowadzili 1880 wypraw, akcji i interwencji, w których pomocy udzielono 1940 osobom. Przedstawiciele Media Expert, jak i GOPR zapewniają, że współpraca będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach.

Konto zielone
konto zielone

Majorka – masowe zakażenia koronawirusem .

Hiszpania: Minorka

Majorka od teraz znajduje się na liście hiszpańskich wysp, na których odradza się wypoczynek. Powód , to masowe zakażenia koronawirusem u młodych Hiszpanów , którzy zwyczajowo spędzają tutaj wakacje po maturze. Dotąd zanotowano 500 przypadków zakażenia odmianą brytyjską koronawirusa i jeden odmianą delta. . Rzecz dotyczy młodych ludzi z 7 regionów Hiszpanii . Młodzież nie przestrzegała przepisów epidemicznych – oświadczył lokalny rząd Balearów w piątek.

Tłumacząc wzrost zakażeń wśród młodych, którzy balowali na Majorce poinformowano również w komunikacie , że :

Młodzi Hiszpanie masowo uczestniczyli w koncercie reggaeton w Palma de Mallorca, w licznych fiestach na statkach oraz w kilku hotelach, nie zachowując przy tym bezpiecznej odległości i nie używając obowiązkowych maseczek

Kolejne ognisko zakażeń wykryto w Katalonii , wśród uczniów szkół średnich, którzy przebywali na wyspie Menorka. Testy potwierdziły już obecność u 24 uczniów , a wyniki kolejnych 40-tu znane będą lada moment.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, ze pierwsze ognisko koronawirusa wykryto w Walencji, wśród uczniów , którzy powrócili z promowej wyprawy na Majorkę. Największe ognisko zakaźne wykryto dotąd w Madrycie . Tu koronawirusem zaraziło się 300 uczniów szkół średenich.

O chociaż ministerstwo zdrowia tłumaczy, że powodem wzrostu zakażeń wśród młodych, niezaszczepionych Hiszpanów, jest beztroska i brak dbałości o własne bezpieczeństwo to wobec zaistniałej sytuacji odradza się wszystkim planowanie wypadów na Majorkę .

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka : Ali Smith ” Lato ” – rekomendują : Ewa Skuta,Jacek Imiela, Daga Gormann

fot. empik

” Lato ” to czwarty tom bestsellerowego i nagradzanego cyklu „Pory roku” najwybitniejszej współczesnej pisarki szkockiej.

To też swoisty poemat na cześć teraźniejszości i umiejętności przebaczania . Autorka kreśli kryzys wartości zarysowany na tle pogrążającego się w kryzysie świata. Kryzys, który nie zostaje bez wpływu na relacje rodzinne. Dotąd najbliżsi Krewni stają się obcymi ludźmi . Więzi rodzinne zostają tak osłabione, że trudno nawet zdefiniować fakt, gdzie rodzina się zaczyna a gdzie kończy. Bliskie sobie osoby twierdzą, że nic już ich nie łączy. Są jednak i tacy, którym w obrębie tej rodziny udało się przechować fundamenty. Czy uda się przywrócić wartości wyznaczające kanony rodziny? Jest coraz mniej czasu i to poczucie ścigania się z nim towarzyszy czytelnikowi przez cały czas.

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

NASA poszukuje śladów życia na Marsie

Mars należy do najczęściej badanych planet. Tym razem NASA wysłało na czwartą planetę Układu od Słonecznego wysłano zaopatrzony w 23 kamery łazik Perseverance. Zdjęcia robione przez system tele obiegają świat.

Dotąd jednak nie znaleziono śladów życia. Chociaż postawiono tezę, że na Marsie może być woda. Jedna z najmniejszych planet zdaniem naukowców posiada ślady świadczące o obecności wód solankowych, ale biorąc pod uwagę, że temperatura na Marsie sięga -63 stopni, aż trudno uwierzyć , że taka woda mogłaby by być źródłem życia na tej pozornie suchej planecie.

W dobie planowania pierwszych turystycznych lotów w kosmos ,badania na Marsie mogą być pierwszym krokiem , który pozwoli na rozwój tego rodzaju formy wypoczynku.

Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Poczta humoru weekendowego :

arch. gift
- Czy wierzysz w umiejętność czytania w czyichś  myślach?
- Nie, a Ty?
- Od wczoraj wierzę. Na pływalni spotkałem piękną dziewczynę. Nawet słowa nie powiedziałem, a już dostałem po twarzy...
Blondynka pyta w Aptece:
-Czy są testy ciążowe ?
- Są. 
- A trudne są pytania?
Przychodzi facet do księgarni i mówi
- Poproszę książkę "Polacy na mundialu"
- Fantastyka piętro wyżej.
Blondynka była na treningu piłki nożnej.
Przychodzi do domu i mówi do męża:
- Kochanie! Dzisiaj strzeliłam 2 bramki!
- ooo i jaki był wynik?
- dwa do zera...
- ooo wspaniale!
- ...dla przeciwnej drużyny ..
Co robi Polski kibic po tym, jak Polska zdobędzie mistrzostwo świata?
Wyłącza PlayStation i idzie spać.
Skąd w Polsce mamy tak dobrych bramkarzy?
Ponieważ, mamy dużo dyskotek.
Przychodzi kibic do baru na transmisję meczu. Zamawia piwo. Nagle przypomina sobie, że musi wykonać pilny telefon.
Boi się jednak, że ktoś mu to piwo wypije.
Pisze więc na karteczce:
"Jestem mistrzem świata w karate”. Spokojnie już  idzie dzwonić pewien, że jego piwa nikt nie ruszy.
Wraca, zastaje kufel pusty, a pod tym swoim napisem czyta:
"Dzięki za piwo! Jestem mistrzem świata w sprincie"
Najkrótszy i najśmieszniejszy kawał.
- POLSKA GOLA
Młody piłkarz stara się o przyjęcie do klubu.
Prezes:
- Nadajesz się, masz wielką klatę.
- Ale ja wolałbym gdyby moje zdolności decydowały o wstąpieniu.
- Nie liczą się zdolności tylko miejsce na planszę reklamową.
Spotkało się dwóch fanów piłki nożnej:
- Ile będzie bramek?
- Dwie, bramki zawsze są dwie.
Siedzi sobie piłkarz nad brzegiem jeziora i łowi ryby. Nagle złapał złotą rybkę, a ta oczywiście powiedziała:
– Wypuść mnie, a spełnię twoje najskrytsze życzenie.
– Ale ja tam nie wiem co bym chciał.
– Zastanów się. Mercedesa chciałbyś?
– Nie no, Mercedesa to ja mam.
– A willę z basenem chciałbyś?
– Nie no, willę to ja mam.
– A pełno wódy i dziewczyn chciałbyś?
– Nie no, wódę i dziewczyny to ja mam.
– A medal za odwagę masz?
– Medalu to ja nie mam.
– A chciałbyś?
– Medal to bym chciał.
Rybka machnęła pletwą. Nagle piłkarz otwiera oczy, trzyma w każdej ręce po 5 granatów, jedzie na niego 20 czołgów i krzyczy:
– Kur** pośmiertny mi dała!!
Przychodzi Lewandowska  do banku i prosi o kredyt na miesiąc. Urzędnik pyta się ile chce i jakie ma zabezpieczenie. Lewandowska chce 35 tys. złotych na wyjazd na wakacje. W ramach zabezpieczenia zostawi swoje Lamborghini. Urzędnik węsząc dobry interes, daje jej kredyt i zabiera samochód. Po miesiącu Lewandowska  wraca oddaje 35 tys. i 14 złotych odsetek. Odbiera samochód. Zdziwiony urzędnik mówi, że sprawdzili ją i okazuje się, że ma konto w ich banku na 3 mln euro, więc dlaczego brała kredyt. Na to Lewandowska odpowiada: A gdzie ja bym Robertowi znalazła płatny parking na miesiąc za 14 złotych.
Mąż  siada przed telewizorem i czeka na retransmisję meczu.
- Nie mów mi, nie mów!!! - oznajmia żonie znającej już wynik meczu
- Siedź sobie i trać czas i tak nie zobaczysz żadnej bramki.
Najlepszy azjatycki piłkarz?
Kiwa Jakotako
Szkocka drużyna odniosła zwycięstwo.
W szatni trener mówi:
- Zasłużyliście na coś orzeźwiającego! John, otwórz okno!
Dlaczego po Mistrzostwach Europy w Piłce nożnej w Rosji Francja i Niemcy chcą rozmawiać z Putinem w Unii Europejskiej ?Bo w Rosji po pierwszym drinku grunt usuwa im się spod nóg. .

żródło: Internet, zasłyszane i nasze własne

Redakcja2019
Lech Turek

Konto zielone
konto zielone

POGODA na weekend: Upalnie i burzowo

Tatry , czerwone wierchy
Tatry , czerwone Wierchy

Ten weekend zapowiada się pod znakiem upałów , duchoty i burz. Już w sobotę na całym Podhalu i w Tatrach spodziewane są burze z piorunami. Alerty RCB ostrzegają również przed dzisiejszą nocą . 24/25 0.6.2021synoptycy przewidują burze, silny wiatr i lokalnie grad . Synoptycy proszą , by zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr . Liczyć się też trzeba z podtopieniami. W tym tygodniu w Krakowie odnotowano zjawisko, które zdarza się raz na 265 lat. Podczas kilkugodzinnej ulewy spadło tyle wody ile generalnie przynoszą dwumiesięczne deszcze. Pogoda nad całą Polską szaleje .Przechodząca nad Polską fala upałów i potężnych nawałnic budzi niepokój. IMGW wydał dziś ostrzeżenie trzeciego stopnia. W samych Tatrach padać ma w piątek i w sobotę . Burze z piorunami przewidywane są również w piątek i sobotę .Termometry podczas weekendu pokażą w Tatrach od 19 – 27 stopni Celsjusza. W piątek na całym Podhalu i w Tatrach spodziewane są ulewne deszcze 20,2 mm. Pamiętajcie , by wybierając się w góry sprawdzić aktualną prognozę pogody. Nie zapomnijcie , że w dobie upałów ważne jest nawadnianie organizmu. Nie dajcie się też zwieść . Do letniego kapelusza na głowę w wyższych partiach gór, gdzie jeszcze jest sporo śniegu – śmiało możecie dorzucić raki i czekan . Przede wszystkim zaś trzymajcie zdrowo .

TATRY : Warunki na szlakach ( TPN)

W wyższych partiach Tatr, zwłaszcza po stronie północnej, zalega jeszcze miejscami śnieg, który jest z reguły mokry, ciężki i przepadający. W miejscach zacienionych i żlebach śnieg może być twardy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia oraz posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Niżej położone szlaki są na niektórych odcinkach mokre i śliskie, a miejscami błotniste. Dużo błota zalega na szlakach odchodzących z Doliny Chochołowskiej.

PIENINY : Warunki na szlakach( PPN)

Warunki do uprawiania turystyki dobre.
Szlaki miejscami zabłocone.

Lato na Orawie fot. BgPN / J Omylak

BESKIDY: Warunki na szlakach ( BgPN)

Z dniem 02 czerwca otwarta zostaje dla ruchu turystycznego Akademicka Perć. Wszystkich wybierających się na Babią Górę prosimy o zachowanie ostrożności na szlakach.

 szlak niebieski na odcinku Zawoja Policzne – Sulowa Cyrhel został otwarty. Cyrchlański most został udrożniony i mogą Państwo bezproblemowo odbywać wędrówkę.

Gorce fot. Ula Starzyk

GORCE : Warunki na szlakach( GPN)

Warunki do uprawiania turystyki na wszystkich szlakach w Gorcach są wyśmienite. Uważajcie na burze i deszcz. Burza w górach jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym , a ulewne deszcze, które teraz przechodzą nad Polską w Gorcach mogą sprawić , że górskie ścieżki staną się błotniste, mokre i śliskie

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Biura paszportowe będą czynne dłużej

Wojewoda Małopolski poinformował o zmianach w biurach paszportowych. Będą one czynne w wakacje dłużej i nawet w sobotę.

Zgodnie z dyspozycją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wydłużamy godziny pracy punktów paszportowych. Będę one również czynne w soboty. W ten sposób wychodzimy naprzeciw zwiększonemu zainteresowaniu sprawami paszportowymi.- czytamy w komunikacie MUW

Oryginalny komunikat biura prasowego wojewody małogoskiego zamieszczamy poniżej :

Pierwszą wprowadzoną zmianą w funkcjonowaniu punktów paszportowych jest wydłużenie godzin pracy w poniedziałek. W ten dzień zapraszamy naszych klientów od godziny 9.00 do 18.00. Ze statystyk Wydziału Spraw Obywatelskich wynika, że to właśnie w poniedziałek najwięcej osób, bo około 2 tysiące, przychodzi do małopolskich punktów paszportowych, aby odebrać lub złożyć wniosek o ten dokument.

Biura paszportowe będą funkcjonowały również w ostatnią sobotę czerwca (26 czerwca) i we wszystkie soboty w lipcu. W soboty zapraszamy w godzinach od 8 do 15.00.

Powyższe udogodnienia dotyczą trzech lokalizacji w: Krakowie przy ul. św. Sebastiana 9-11 oraz w delegaturach MUW w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52) i Tarnowie (aleja Solidarności 5-9). W punktach paszportowych zlokalizowanych w starostwach powiatowych decyzja o organizacji pracy jest zależna od starosty (aktualne informacje:

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Kwarantanna dla osób mieszkających poza strefą Schengen,

Od północy obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen. Nowe wytyczne polskiego rządu dotyczą tych osób, które nie są w pełni zaszczepione – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Musieliśmy podjąć drastyczne ruchy, które uchronią Polaków przed przedostawaniem się nowych mutacji . Rząd przewiduje, ze nowa fala pandemii pojawi się jesienią .

kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę 23,06,2021 , będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Takie działanie ma uchronić Polaków przed nowymi wariantami wirusa. Tym samym osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały kwarantannie. 

paszport covidowy

Kwarantanna nie będzie obowiązywać dzieci do 12. roku przyjeżdżających spoza strefy Schengen i nie będą musiały robić testów – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zapewniając, że :”osoby zaszczepione również nie będą podlegały kwarantannie””,  a także „ozdrowieńcy, którzy  są posiadaczami unijnego certyfikatu covidowego”. 

Inter City bez rezerwacji – PKP luzuje pandemiczne obostrzenia .

Pociąg fot. Ono Kosuki

 Od 26 czerwca br. zniesiony zostanie limit miejsc w pociągach PKP InterCity. Będzie można podróżować również bez rezerwacji miejsca siedzącego – ogłosiło PKP Intercity. Tuż przed sezonem wakacyjnym to dobra wiadomość dla wszystkich turystów korzystających z usług tego przewoźnika .

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone