Szlaki górskie w Tatrach Słowackich nie dla Polaków.

Tatry , Rysy
Tatry, Rysy

Słowacy, którzy w ostatnim czasie złagodzili nieco przepisy pandemiczne dla osób zaszczepionych i posiadających negatywny wynik testu lub posiadających lekarskie zaświadczenie , ze niedawno przeszli COVID-19 nadal nie otworzyli granic na szlakach górskich, a to oznacza, że przejście naszej południowej granicy w Tatrach może skończyć się dla polskich turystów minimum 7 dniową kwarantanną i kosztem obowiązkowego testu antygenowego , albo wysokim mandatem.

Słowacy dotąd uruchomili tylko dwa przejścia graniczne z Polską : w Chyżnem i Jurgowie. Pozostałe przejścia graniczne w tym tzw przejścia turystyczne w Tatrach ( np. na Rysach) są zamknięte i przekroczenie granicy polsko – słowackiej w tych miejscach uznawane jest za nielegalne i co najbardziej bolesne mandatami o wysokości kilkuset euro .

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Lawina porwała turystów . Poszkodowani są w szpitalu

Śmigłowiec TOPR fot TOPR

W Tatrach Wysokich w rejonie Koziego Wierchu dziś zeszłą lawina . Masy śniegu porwały dwie osoby. Na szczęście turystom udało się utrzymać na powierzchni lawiniska . O wypadku TOPR powiadomił znajdujący się wyżej przewodnik .

Masy śniegu, które runęły z rejonów Koziego Wierchu pociągnęły ze sobą dwie osoby. Jedna z nich ma uraz głowy, a druga uraz nogi. Ratownicy TOPR śmigłowcem przetransportowali poszkodowanych do Zakopiańskiego szpitala.

TOPR ostrzega turystów wybierających się w Tatry. Chociaż trudno uwierzyć w wyższych partiach gór nadal panują zimowe warunki, śnieg pod wpływem wysokich temperatur zaczął teraz topnieć na potęgę, a to często wywołuje lawiny.