Pogoda na weekend; Poświeci , pochmurzy , popada…

Tatry fot. Ula Starzyk

W górach właśnie zaczął się długi weekend. Turystów tłumy, Górskie szlaki oblężone , a te najpopularniejsze zakorkowane . Nie planuj przejścia w Tatrach na Słowacką stronę , bo możesz złapać się na kwarantannę lub mandat. Szlaki w Tatrach między Polską a Słowacją nie zostały otwarte dla ruchu turystycznego .Weekend zapowiada się więc bardzo pracowicie. Od dziś- temperatura w Tatrach ( 23stopnie Celsjusza)będzie nico wyższa niż na całym Podhalu ( 18 stopni Celsjusza). i o dziwo kiedy w Tatrach temperatura każdego dnia będzie niższa, na Podhalu słupek rtęci będzie piął się do góry. Co ciekawe w niedzielę temperatura w Tatrach i na Podhalu ma się wyrównać , a termometry pokażą 19 stopni Celsjusza. W sobotę i w niedzielę w Tatrach i na Podhalu przewidywane są lekkie opady deszczu . W górach nadal śnieg, Uważajcie , bo wysokie temperatury i roztapiany śnieg często wywołują lawiny. Taka wiosenna lawina w2,06,br porwała turystów pod Kozim Wierchem .Uważajcie na szlaku i trzymajcie się zdrowo

TAYTY: Warunki na szlakach(TPN)

Na niżej położonych szlakach występuje dużo błota oraz kałuż. Szczególnie dużo błota znajduje się w Dolinie Lejowej oraz Dolinie Chochołowskiej. W potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody. W wyższych partiach Tatr na szlakach zalega śnieg, który miejscami jest twardy (głównie w miejscach zacienionych, formacjach wklęsłych, pod graniami oraz ścianami). Natomiast w miejscach nasłonecznionych (na dużych polach śnieżnych) jest mokry, grząski i przepadający. Są odcinki szlaków, gdzie śnieg jest wytopiony całkowicie. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na szlaku turystycznym pomiędzy Polaną Olczyską a Nosalową Przełęczą występują utrudnienia związane z prowadzonym aktualnie remontem szlaku.

Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

PIENINY :Warunki na szlakach( PPN)

Warunki do uprawiania turystyki dobre.
Szlaki miejscami zabłocone. Podczas opadów słaba widoczność.

zakaz palenia ognisk fot. facebook/ GPN

BESKIDY :Warunki na szlakach( BgPN)

Na Babiej Górze dalej panują warunki zimowe. Prosimy o rozwagę i odpowiednie przygotowanie się przed wyjściem na szlak ! UWAGA ! Z dniem 02 czerwca otwarta zostaje dla ruchu turystycznego Akademicka Perć. Wszystkich wybierających się na Babią Górę prosimy o zachowanie ostrożności na szlakach.

fot. Facebook/GPN

GORCE „Warunki na szlakach:

Warunki do uprawiania turystyki bardzo dobre. Szlaki mokre, lekko zabłocone ,

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone