Granica Polsko – Słowacka otwarta

Przejście Graniczne Łysa Polana fot. Facebook/TCI

Od dziś wszystkie przejścia graniczne między Polską a Słowacją zostały otwarte. Czynne są też przejścia tzw. małego ruchu turystycznego. Co istotne: Na Słowację bez kłopotu wjadą : osoby zaszczepione po okazaniu zaświadczenia lub paszportu covidowego, ozdrowieńcy – na podstawie zaświadczenia i dzieci do lat 18 . Wszyscy inni muszą okazać test PCR, przy czym strona słowacka nie uznaje wyników testów polskich i kieruje na kwarantannę i na testy do Popradu. Słowacy do Polski wjeżdżają bez żadnej kontroli.

Na otwarcie granic czekano od 15.02.2021 roku. To wtedy rządy wielu krajów podjęły decyzje o ograniczeniu możliwości przemieszczania się obywateli . Wszystko za sprawą pandemii, która od 2020 roku dziesiątkuje populację ludzką .Wirus SARS 2 Covid 19 uderzył w świat już trzykrotnie. Otwarcie granic Polski i Słowacji to dowód na to, że rządy tej części Europy poradziły sobie z zagrożeniem .

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Turystyczny rekord Mont Everest ( 8 848 m.n.p,m)

Mount Everest 30,05,2021Photo by Mingma Dorchi Sherpa

To zdjęcie bije rekordy. Mimo pandemii ludzie zdobywają najwyższy szczyt świata Mount Everest. Leżący na granicy Chin i Nepalu szczyt szczytów przeżywa teraz prawdziwe oblężenie. Wspinacze czekają w kolejce , by zdobyć niebotyczną górę. Tylko w tym roku Mont Everest odwiedziło prawie 600 wspinaczy. Nepalczycy, którzy mimo pandemii wydali rekordową liczbę pozwoleń na wejście na Mount Everest zdecydowali się mimo pandemii otworzyć górę – Chińczycy nie zrobili takiego kroku.

Przypomnijmy o rekordowym wyniku Kami Rity Sherpa. 51-letni Nepalczyk na początku maja zdobył Mount Everest po raz 25. to nie wszystko. W tym roku Kami Rita Sherpa, który jest przewodnikiem wysokogórskim, chce stanąć jeszcze raz na szczycie Mount Everest

Redakcja2019
Madzia Rubiś
Konto zielone
konto zielone