Unia Europejska znowelizowała listę państw bezpiecznych.

USA fot. Michał Ludwiczak

Unia Europejska skreśliła z listy państw bezpiecznych sześć kolejnych krajów świata. Z unijnych kierunków „bezpiecznych podróży” zostały skreślone Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Oznacza to, że obywatele tych państw podczas przekraczania granic Unii Europejskiej zostaną poddani większej kontroli.

UE nadal wpuszcza na swoje terytorium większość odwiedzających spoza UE, którzy są w pełni zaszczepieni. Co ważne, w niektórych krajach obowiązują testy i okres kwarantanny, w zależności od kraju przybycia do UE. Chociaż Euroland nadaje ton polityce bezpiecznego podróżowania w dobie pandemii to każde państwo w UE prowadzi również autonomiczną politykę w tym zakresie.

Ula Starzyk

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Italia :Green Pass przy wejściu do budynków użyteczności publicznej . Sycylia w żółtej strefie.

Włochy, Sycylia, Katania fot. Giovanna

Włosi zaostrzyli przepisy pandemiczne. Okazanie paszportu covidowego tzw Green Pass ,będzie nie tylko przepustką do wjazdu do kraju, ale też przepustką do wejścia na basen czy do restauracji, przed wejściem do teatrów, kin, na imprezy i zawody sportowe, do muzeów, siłownie, a także do parków rozrywki czy kasyn.

Paszport covidowy będzie konieczny, żeby wejść na pokład samolotu (dotyczy to zarówno lotów krajowych, jak i międzynarodowych), statków i promów, pociągów Intercity czy autobusów dalekobieżnych kursujących przez więcej niż dwa regiony,

Obostrzenia nie dotyczą komunikacji miejskiej, czyli np. metra czy autobusów, a także pociągów regionalnych. We Włoszech od 1 września paszporty covidowe będą obowiązkowe dla nauczycieli wszystkich szczebli oświaty i studentów oraz pracowników szkół , w tym również szkół wyższych.

Sycylia jako jedyny region Italii znalazła się w żółtej strefie. Liczba dobowych zakażeń wirusem COVID 19 bije tu wszelkie rekordy.

Wskaźnik zachorowalności na Covid-19 wyniósł 187 osób na 100 tys. mieszkańców (za bezpieczny próg ISS uznaje 50 osób). Rośnie również liczba chorych pacjentów w szpitalach – przekroczony został krytyczny pułap 15 proc. zajętych łóżek. Z kolei obłożenie oddziałów intensywnej terapii na Sycylii wynosi obecnie 12 proc. (limit został przekroczony o 2 proc.). Na Sycylii do lekarzy trafiają całe rodziny zarażone koronawirusem .

Ogłoszenie na Sycylii żółtej strefy wiąże się z przywróceniem części obostrzeń, m.in. obowiązkowego noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), skrócenia czasu pracy restauracji (chodzi o życie nocne) oraz ograniczenia do czterech liczby osób siedzących przy jednym stoliku w restauracji.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal

Konto zielone
konto zielone

Albania wprowadza obostrzenia

Albania, Seranda fot. Itaka

Albania 6 września wprowadza restrykcje pandemiczne . Turyści wybierający się tutaj na wakacje zobowiązani będą do okazania certyfikatu dwukrotnego zaszczepienia przeciwko wirusowi SARS2 COVID 19 . Dotąd Albania nie wymagała żadnych testów i była hitem wakacyjnym 2021 .

30 sierpnia albański Komitet Ekspertów ds. Szczepień ogłosił, że od 1 września w kraju obowiązywać będzie godzina policyjna od 23:00. a od 6 września, każdy kto wjeżdża do Albanii, musi: być zaszczepiony dwiema dawkami szczepionki przeciwko koronawirusowi (ostatnia dawka 2 tygodnie przed przyjazdem) lub być ozdrowieńcem, albo okazać negatywny test (PCR wykonany w ciągu 72 godzin lub szybki test antygenowy wykonany w ciągu 48 godzin).- podają agencje prasowe

Albania , Saranda fot. itaka

Restrykcje dotkną też samych obywateli Albanii. W kraju mają obowiązek nosić maseczki. Jeśli teraz wracają do kraju i nie są zaszczepieni muszą poddać się 10 dniowej kwarantannie , a po jej zakończeniu muszą okazać wynik testu.

Inna ważna wiadomość to taka, że do budynku lotniska od 6 września b.r wejść będą mogli tylko odlatujący i przylatujący podróżni.

Albania Saranda fot. Itaka

W Albanii nieprzestrzeganie zaleceń wiąże się z nałożeniem kary. Za brak maseczki w lokalu można dostać mandat w wysokości 3 tys. leków albańskich (ok. 115 zł). W przypadku ponownego złapania kara będzie wyższa i wyniesie 5 tys. albańskich leków .

Władze Albanii wprowadzają obostrzenia z powodu wzrostu liczby nowych przypadków COVID-19 i wzrostu liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa. W Albanii, która była rajem wakacyjnym, odnotowano dotychczas 144 tys. 847 przypadków zarażenia. Tylko w  ostatnim tygodniu przybywa prawie 1000 nowych zakażonych dziennie .

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

W krótkich spodenkach i z 10 -letnim dzieckiem wędrowali po Tatrach. Utknęli na Zawracie

fot. TOPR

Schodzili z Kasprowego Wierchu w kierunku Schroniska Murowaniec na Hali Gąsiennicowej . Sami nie wiedzą jakim cudem w nocy znaleźli się na Zawracie. Ratownicy TOPR sprowadzili 7 osobową grupę turystów z Litwy. Wędrujący wraz z 10-letnim dzieckiem nie byli przygotowani na warunki zimowe w Tatrach. Na dodatek pobłądzili i nie wiedzieli gdzie się znajdują. Szczyty zdobywali w krótkich spodenkach.

Kilka minut po północy zaczęli wzywać pomocy . Ich nawigacja zaalarmowała słowacką Horską Zachranną Służbę . Ratownicy ze Słowacji poprosili o pomoc kolegów z TOPR.

Zgłoszenie napłynęło pół godziny po północy. Do zdezorientowanych i wyziębionych turystów dotarli ratownicy TOPR z Hali Gąsiennicowej i Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Turyści, którzy dotarli na Zawrat zgubili szlak. Temperatura w nocy spadła do minus pięciu stopni. Jedną z turystek trzeba było znieść na noszach, bo nie była sama w stanie zejść. Około 8 rano ekipa poszukiwawcza wraz z Litwinami dotarła do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich . Stąd po odpoczynku ruszyli w kierunku Palenicy Białczańskiej i Zakopanego .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Turystyczne ambicje Nowego Targu to tylko mit.

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR

Rozwój turystyki w mieście Nowy Targ od pokoleń następujących po sobie samorządowców ma być priorytetem polityki miasta. Obecna władza obiecywała w kampanii wyborczej budowę nawet wyciągu narciarskiego, ale w drugiej kadencji obecnego burmistrza okazało się , że tylko obiecywała i wyciągu nie będzie .

Gorce, droga na Turbacz fot. Ula Starzyk

W rozwój turystyki w Tatrach bardziej uwierzyły władze gminne. Ekipa wice -wójta gminy Nowy Targ buduje ścieżkę w koronach drzew o dość nośnej nazwie Brama Gorce. Projekt realizowany jest jako inwestycja prywatna , a sam samorządowiec jest tam tylko prywatnie udziałowcem . Brama Gorce pnie się do góry , ale jak to w Nowym Targu nie ma do niej dojazdu. Nie ma też profesjonalnego parkingu . W rejonie Długiej Polany, im bliżej Turbacza tym więcej aut. Każdy parkuje gdzie popadnie .

Gorce , Długa Polana fot. Ula Starzyk

Prywatny właściciel nawet przygotował działkę pod parking w Gorcach , powyżej GOPR-ówki na Długiej Polanie , ale nie będzie do niego dojazdu. Powód jest prozaiczny . Granice miasta kończą się na wysokości budynku, gdzie stacjonuje tutejszy oddział podhalańskiej grupy GOPR . Odrobinę dalej gospodarza nie ma .

Wszystko wskazuje na to, że chociaż teren w obrębie Długiej Polany jest w planach miasta terenem przeznaczonym pod działalność usługową , to jednak granice miasta nie sięgają wszystkich miejsc.

Od lat poniżej GOPR-ówki na Długiej Polanie wyznaczone jest niewielkie miejsce parkingowe . Latem często mocno puste, zimą oblężone do granic możliwości . Amatorzy białego szaleństwa korkują nie tylko parking przy pobliskim wyciągu, ale całą drogę wzdłuż nieistniejącego jeszcze , ale planowanego tam chodnika . Nikt jednak dotąd w mieście nie interesował się miejscami parkingowymi w okolicach Długiej Polany. Zainteresował się prywatny inwestor. Problem w tym , że dziki parking, chociaż wyżwirowany nie może prosperować oficjalnie, bo nie ma do niego drogi dojazdowej.

Turystyka obecnie to nie tylko posiadanie góry na, którą można wejść, ale i konieczność udostępnienia infrastruktury. Nie tylko pod Turbaczem potrzebne są parkingi, ale i toalety , a nawet małą gastronomia. Dość dziwnie w tej sytuacji wyglądają zapowiedzi budowania atrakcji turystycznych w Gorcach , kiedy do nich nikt nie dojedzie , bo auta nie będzie miał gdzie zostawić . Naturalnie można posiłkować się przykładem zakopiańskich Kuźnic, gdzie na rondo pod Kasy kolejki na Kasprowy Wierch wjeżdżają tylko pojazdy posiadające specjalne zezwolenia, ale trzeba też uczciwie zauważyć, że cała ulica Bronisława Czecha w Zakopanem i zakopiański COS w dobie najazdu turystów udostępniają całodzienne miejsca parkingowe .

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka : Magdalena Kuszewska, Piotr Czaykowski” Backstage. Kulisy męskiego modelingu „- rekomendują : Ewa Skuta, Jacek Imiela, Daga Gormann.

fot. empik.com

O blaskach i cieniach kobiecego modelingu powiedziano już prawie wszystko. O męskim resorcie wiemy niewiele. Na rynku księgarskim właśnie debiutuje pierwsza książka mówiąca o sekretach męskiego top modelingu.

Wspólna praca: dziennikarski Magdaleny Kruszewskiej ( dziennikarki, redaktorki. Publikowała m.in. w „Pani”, „Twoim Stylu”, Newsweek.pl, „Gazecie Wyborczej” i Onet.pl. Autorka książek, m.in. Dobre nawyki. Zakochaj się w życiu na nowo i przewodnika Europa na zakupy. Autorka ebooków. ) oraz Top modela Piotra Czaykowskiego ( zawodowy model, współpracujący ze światowymi domami mody. Uczestniczył w najważniejszych pokazach i kampaniach takich marek jak Dolce & Gabbana, Armani, Louis Vuitton, Tom Ford, Roberto Cavalli, ETRO, Brunello Cucinelli, Tod’s czy Roccobarocco. Jego sylwetkę można było również oglądać w licznych wydaniach luksusowych magazynów, m.in. „Vogue”, „Elle MAN”, „Esquire”, „Harper’s Bazaar”, „L’Officiel Hommes”. O rozwój kariery Piotra dbały prestiżowe zagraniczne agencje.Prywatnie Piotr jest fascynatem dobrego designu. Płynnie porusza się w obszarze sztuki, szukając inspiracji w Polsce i za granicą. Po powrocie do kraju na stałe zdecydował się otworzyć swoją agencję i zająć się talent managementem, pomagając młodym ludziom odnieść sukces w świecie show-biznesu.) na chwilę przenosi nas w magiczny świat męskiej mody widzianej oczami top modela .

Piotr wyjeżdża z Polski jako młody chłopak. Chce poznać świat. Modelem będzie przy okazji. Odwiedzi Ateny, Dubaj, Pekin, Hong Kong i Mediolan. W Chinach przymierzy podczas sesji 2500 pidżam w godzinę. We Włoszech pozna osobiście Giorgio Armaniego i będzie pracował dla najważniejszych domów mody. Po 10 latach wróci do Warszawy jako mężczyzna i najbardziej rozpoznawalny polski top model. – piszą wydawcy

O duecie Kruszewska , Czaykowski było już dość głośno. Zapowiadana książka jest teraz faktem . To dobry podręcznik, by przed podjęciem decyzji , poznać odpowiedzi na pytania:

 • Jakie ciemne strony skrywa świat mody?
 • Jakie mechanizmy rządzą show-biznesem?
 • Jaką cenę trzeba zapłacić za sławę i wielkie pieniądze?
 • Jak przełamać swoje słabości i zrealizować marzenia?
 • Jak poradzić sobie z nagością, trudnymi warunkami i nietypowymi pomysłami klientów?
 • Czym jest #MeToo w męskim świecie?

Książka to nie tylko świetny ;przewodnik , dla tych którzy chcą zmierzyć się ze swoimi marzeniami, ale przede wszystkim świetny rys obyczajowości świata mody , jego specyfiki , magii i niesamowitych spotkań.

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Rysy do remontu.

Mapa zamknięcia szlaków na Rysy fot. TPN

1 września 2021 Tatrzański Park Narodowy zamyka popularny czerwony szlak na odcinku Czarny Staw pod Rysami – Rysy. Powód remont szlaku . Dobra wiadomość jest taka, że zamknięcie szlaku nie dotyczy weekendu tj soboty i niedzieli. Według wstępnych założeń roboty mogą potrwać od 2 do 3 tygodni. Tempo prac , jak twierdzi Tatrzański Park Narodowy zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Poza pogodą wpływ na szybkość prac ma ukształtowanie terenu .

Tatry , Rysy
Tatry, Rysy

Zamknięcie szlaku dotyczy nie tylko turystów pieszych. TPN zamyka również drogi taternickie w obrębie grani i leżących poniżej ścian od Ciężkiej Przełączki przez Niżne Rysy, Rysy do Żabiej Przełęczy (ściana północna i północno-zachodnia). Zamknięcie nie dotyczy Czołówki Kopy Spadowej.

Rysy9 2501 m.n.p.,) leżą na granicy polsko- słowackiej w Tatrach Wysokich. Granica Polski przebiega tutaj na wysokości 2499 m.n.p.m. Nazwa szczytu pochodzi od pożłobionych zboczy wypełnionych wiecznym śniegiem .

Szczyt swoją popularność zawdzięcza niezrównanej panoramie: przy dobrej pogodzie widoczność sięga ponad 200 km. Z wierzchołka można rozróżnić 80 szczytów tatrzańskich i mniej więcej 50 szczytów w innych grupach górskich, widoczne jest 13 większych jezior tatrzańskich oraz odległy o około 90 km Kraków.

Przy bardzo dobrej widzialności dostrzec można zarysy Bieszczadów i Karpat ukraińskich. Szczyt, pomimo swej znacznej wysokości, stanowi dogodne przejście z Morskiego Oka do Popradzkiego Stawu w Dolinie Mięguszowieckiej, w szczególności jedyne znakowane przejście przez główną grań Tatr pomiędzy Suchą Przełęczą a Polskim Grzebieniem .

Granicę można przekraczać od 15 czerwca do 31 października – gdyż tylko w tym okresie otwarty jest szlak po stronie słowackiej. Słowacy zamykają szlak na Rysy 1 listopada .

Rysy należą do Korony Gór Polski (wierzchołek graniczny), Korony Tatr (wierzchołek środkowy), Korony Europy (wierzchołek graniczny) oraz Wielkiej Korony Tatr (wierzchołek środkowy).

Trudno sobie nawet wyobrazić, że w tym roku przy wejściu na Rysy tworzyły się gigantyczne kolejki. Turyści oczekiwali wiele godzin, by zdobyć Rysy.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

W Tatrach spadł śnieg . TOPR apeluje o rozwagę

Sierpniowy atak zimy w Tatrach dotyczy przede wszystkim szczytów wznoszących się ponad 2000 m.n.p.m . Jest niebezpieczny, bo niesie ze sobą pierwsze oblodzenia, a na to o tej porze roku jeszcze nikt nie jest gotowy . Przypomnijmy mamy sierpień i prawie miesiąc do kalendarzowej jesieni.

TOPR w tej sytuacji zwrócił się do turystów z apelem o wyrzucenie ze swoich planów ataków na wyższe szczyty Tatr. Oblodzone szlaki to niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia, szczególnie rankiem i próżnym popołudniem. Ratownicy przyznają, że śniegu w Tatrach spadło niewiele, ale i tak jest bardzo niebezpiecznie.

Przypomnijmy, że opady śniegu w Tatrach poprzedziło widmo Brockenu. Na forach zaroiło się od zdjęć swojego odbicia w chmurach. Legenda mówi, że kto zobaczy swój cień w chmurach otoczony glorią doświadczy klątwy i umrze w górach. Zjawisko widoczne jest tylko dla osoby, który rzuca cień. Klątwę może odwołać tylko trzykrotne zobaczenie własnego cienia na chmurze. Ta sama legenda mówi , że po trzykrotnym spotkaniu ze swoim cieniem taka osoba w górach będzie zawsze bezpieczna.

widmo Brockenu fot. wikipedia .org

Widmo Brockenu to nic innego jak zjawisko optyczne. Obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która położona poniżej obserwatora rozprasza i odgrywa rolę ekranu. Zjawisko obserwowane w górach daje ponadto efekt pozornego powiększenia cienia obserwatora – projekcja naturalnej wielkości cienia obserwatora na tle oddalonych gór sprawia, iż wydaje się on powiększony. Zjawisko nazywane „widmem Brockenu” po raz pierwszy opisał Johann Esaias Silberschlag w 1780

Poczta humoru weekendowego

arch. gift
- Panie doktorze, dzięki wielkie! To lekarstwo, co mi pan przepisał okazało się idealne! Jest pan geniuszem!
- Bogiem a prawdą, geniuszem jest aptekarz. Pomyłkowo dałem panu karteczkę, na której rozgrzewałem długopis, bo mi się wkład zablokował.
Mężczyźni są jak zawieja śnieżna.
Nie wiadomo kiedy przyjdzie, ile centymetrów przyniesie i jak długo trwa.
Przyjeżdża Morawiecki z wizyta do Benedykta. Jest miło i sympatycznie.
Benedykt pyta:
-A jak tam u Was po wyborach?
-Wszystko w jak najlepszym porządku Ojcze Święty.
-Wyborcy zadowoleni, szczęśliwi. Mówią, że takiej Polski chcieli.
Ojciec Święty pokiwał głowa, uśmiechnął się i pokazał Morawieckiemu 6 palców.
-A jak tam u Was z bezrobociem ?
-Doskonale Ojcze Święty. Jest tak dobrze, że młodzi ludzie już zaczynają wracają do kraju z emigracji. Zarobki super, pracodawcy gwarantują doskonałe warunki zatrudnienia.
Ojciec Święty znów pokiwał głową uśmiechnął się i pokazał Morawieckiemu 6 palców.
-A co w szkolnictwie ? -Wspaniale. Minister sprawdził się doskonale. Dzieciaki zadowolone, chcą nawet w sobotę i niedziele chodzić do szkoły.
Ojciec Święty pokiwał głową uśmiechnął się i znów pokazał 6 palców.
Wizyta się zakończyła Morawiecki wrócił do Polski i do swoich obowiązków.
Jednak sprawa pokazywania 6 palców nie dawała mu spokoju. Wybrał się więc do Prymasa i pyta;
-Księże Prymasie byłem u papieża, opowiadałem mu co w kraju, a ten na każda moją odpowiedz pokazywał mi 6 palców. Co to znaczy?
-Jak to ? Ty katolik i nie wiesz, że chodzi o 6 przykazanie: nie cudzołóż?!
-Nie cudzołóż? A jak to się ma do mnie?
-A co miał powiedzieć? Nie pierdol ?!
Z kliniki chirurgii plastycznej wraca do domu starsza pani. Mąż przygląda się jej uważnie i po chwili ironicznie komentuje:
- No, co mogli, to zrobili...
ONZ do wszystkich krajów świata rozesłało ankietę: "Proszę uczciwie odpowiedzieć na pytanie, jak pani/pana zdaniem należy rozwiązać problem niedostatku żywności w wielu regionach świata". Ankieta okazała się totalną porażką, ponieważ:

1. W Afryce nikt nie wiedział, co to jest żywność.
2. W Europie Wschodniej nikt nie wiedział, co to jest uczciwość.
3. W Europie Zachodniej nikt nie wiedział, co to jest niedostatek.
4. W Chinach nikt nie wiedział, co to jest własne zdanie.
5. Na Bliskim Wschodzie nikt nie wiedział, co to jest rozwiązanie problemu.
6. W Ameryce Południowej nikt nie wiedział co znaczy proszę.
7. W Ameryce Północnej nikt nie wiedział, że są jakieś inne kraje na świecie.
8.Na Antarktydzie nikt nie wiedział co tam pisze.
Prałatowi Henrykowi ktoś ukradł z klatki ptaszka.
Podczas niedzielnej mszy prałat pyta parafian:
- Kto ma ptaszka?
Podnosi się las męskich rąk.
- Nie o to mi chodzi - mówi prałat - Kto widział ptaszka?
Podnosi się las kobiecych rak.
Prałat wkurzony:
- Nie o to pytam! Kto widział mojego ptaszka?
Wszyscy ministranci podnoszą ręce.
Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend: Burzowo i deszczowo

góry fot.pexels/ Valdemaras D.

Ten weekend zapowiada się pod znakiem parasola , deszczu i burz. Temperatury zdecydowanie odbiegają od letnich upałów. W Tatrach w ten weekend synoptycy prognozują burze z piorunami. Uważajcie na szlakach, bo burza w górach jest bardzo niebezpieczna. Na całym Podhalu też pogoda barowa .Termometry pokażą 13 stopni w Tatrach i 15-16 na Podhalu. Niektórzy mówią, że niebawem w Tatrach spadnie śnieg . Pamiętajcie więc, by do plecaka włożyć przeciwdeszczowe, ale i przede wszystkim ciepłe rzeczy .W schroniskach warto sięgnąć po herbaty komponowane z rozgrzewających ziół, bo przecież wewnętrzne ciepło może pokonać nie jeden lód . Nie zbaczajcie ze szlaków i trzymajcie się zdrowo .

TATRY : Warunki na szlakach: (TPN)

Na parkingi przy Morskim Oku (Palenica Białczańska i Łysa Polana) mogą wjechać jedynie osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji parkingu, ponieważ wszystkie miejsca zostały wyprzedane. Brak wolnych miejsc.

Na szlakach jest mokro, ślisko na odcinkach leśnych zalega  błoto oraz występują kałuże. W Tatrach wciąż panuje duży ruch turystyczny – w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) tworzą się kolejki – dotyczy to zwłaszcza kopuły szczytowej Giewontu, Rysów oraz rejonu Orlej Perci.

Na szlaku turystycznym: Kasprowy Wierch – Kopa Kondracka występują nieznaczne utrudnienia ze względu na prace remontowe. Prosimy zachować ostrożność oraz stosować się do poleceń osób tam pracujących.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Ze względu na prace remontowe szlaku wprowadza się ograniczenie w ruchu turystycznym polegające na zamknięciu od 26 sierpnia 2021 r. do odwołania szlaku turystycznego prowadzącego dołem Polany Kalatówki (kolor niebieski) na odcinku: Pustelnia Brata Alberta – do końca Polany Kalatówki.
 • Od 25 sierpnia szlak turystyczny na odcinku Zawrat -> Świnicka Przełęcz (czerwony szlak, w obu kierunkach) ze względu na prace remontowe (wymiana sztucznych ułatwień) zostaje zamknięty do odwołania.
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Szlak zielony na odcinku: Polana Kopieniec – szczyt Wielki Kopieniec – Polana Kopieniec zostaje zamknięty w obu kierunkach od 9 sierpnia 2021 do odwołania, z powodu prac remontowych.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).
   
Pieniny w drodze na szopkę fot PPN

PIENINY : Warunki na szlakach: (PPN)

Warunki do uprawiania turystyki dobre.
Szlaki miejscami zabłocone.

Na trasie Sromowce Niżne – Kosarzyska (szlak zielony) trwa remont. Prosimy o ostrożność.

Beskidy , Cyrchlański most fot. BgPN/ z.J

BESKIDY : Warunki na szlakach: ( BgPN)

Szlaki turystyczne dobrze przygotowane, ale po opadach stają się mokre i śliskie

 • na górską wycieczkę nie wybieramy się samotnie, a o planowanej trasie i terminie wycieczki powiadamiamy znajomą osobę;
 • na babiogórskich szlakach trzeba zachować szczególną uwagę, zwłaszcza przy schodzeniu;
 • trzeba zorientować się jakie mogą panować warunki atmosferyczne i warunki na szlakach (najlepiej opierając się na aktualnej prognozie pogody)
 • telefon komórkowy może uratować życie.

POMOC w razie potrzeby można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

GORCE: Warunki na szlakach: ( GPN,GOPR)

Warunki na szlakach bardzo dobre . Szlaki podczas deszczu mogą być śliskie i mokre oraz błotniste .

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone