Wstrzymany ruch pociągów pomiędzy Chabówką i Zakopanem, zamknięta droga 958 i ulice Rdzawki zamieniły się w rwący potok.

Akcja ratunkowa fot. OSP Rdzawka

Ostatnie ulewy, jakie nawiedziły Podhale spowodowały, że nieprzejezdna jest droga wojewódzka ( DW) 958 prowadząca przez Rabę Wyżną . Zamknięcie tej podhalańskiej arterii komunikacyjnej było konieczne ze względów bezpieczeństwa . Wszystko przez lawinę błotną, która zsunęła się również z nasypu kolejowego blokując drogę i zagrażając torom kolejowym. Na dodatek lawina porwała z sobą powalone drzewa , które w wielu miejscach blokowały przejazd. Już w nocy z 5/ 6.08.2021 rozpoczęła się akcja usuwania zwałów ziemi . Droga 958 biegnąca przez Rabę Wyżną jest nieprzejezdna. Ruch samochodowy kierowany jest na objazdy.

Oznaczenia zamknięcia drogi znajdują się na skrzyżowaniu w m. Czarny Dunajec oraz w m. Chabówka w rejonie stacji paliw ORLEN-informuje Dariusz Machaj z komendy powiatowej policji.  

Według wstępnych informacji roboty w rejonie osuwiska w Rabie Wyżnej potrwają do poniedziałku 9.08.2021.

Raba Wyżna fot. OSP. Rdzawka

W związku z zaistniałą sytuacją w Rabie Wyżnej, PKP zamknęło tory na trasie Chabówka / koło Rabki – Zakopane. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych w Chabówce przesiadają się z pociągu na podstawione jako transport zastępczy, autobusy.

Rdzawka fot. ODP Rdzawka

Usuwane są też skutki wezbrania potoku w Rdzawce, który wylał z brzegów i zalał ulice. Straż pożarna usuwa drzewa. Nawałnica powaliła je wprost do lokalnej rzeki i to właśnie one spowodowały nadmierne piętrzenie się rwącego potoku.

Rdzawka fot. OSP Rdzawka

Wygląda też na to, że zapowiadane załamanie się pogody, prognozowane burze i ulewne deszcze w ten weekend znów mogą postawić na nogi wszystkie możliwe służby ratunkowe

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone