Bułgaria . Polscy turyści oszukani ? Biuro podróży nie zapłaciło za ich pobyt.

Bułgaria fot. pexels

30 Polaków , którzy wykupili wyjazd do Bułgarii kilka godzin spędziło na schodach przed hotelem, w którym mieli zamieszkać . Obsługa hotelu powiadomiła ich, że nie mogą zostać zakwaterowani, bo biuro TUI nie zapłaciło za ich pobyt. Rezydent opiekujący się Polakami z ramienia TUI zniknął zaraz po przyjeździe z lotniska. W biurze nikt nie odbierał telefonów .

Po wielu godzinach oczekiwania , w końcu udało się dodzwonić do TUI z prywatnego telefonu i po negocjacjach z obsługą hotelu zakwaterowano Polaków warunkowo na 2 dni. Serwis Onet twierdzi, ze była to dobra wola dyrekcji hotelu, która dała czas organizatorowi wyjazdu na wyjaśnienie sprawy .

To nie pierwszy raz , kiedy wyjazd z biurem podróży zaczyna się lub kończy w sposób mocno denerwujący . Polscy turyści, albo po przylocie dowiadują się, ze nie mają opłaconego pobytu, albo mają trudności z wykwaterowaniem i powrotem do kraju, z uwagi na nierzetelnych partnerów .

Tym razem , mimo, że turyści z Polski powiadomili Ambasadora o trudnościach z płatnościami TUI na razie nie wiadomo, czy w ogóle placówka dyplomatyczna podjęła jakiekolwiek kroki, by zażegnać kryzys w środku którego znalazło się 30 obywateli Polski.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Piłka Nożna : Cezary Kulesza zastąpi legendarnego Zbigniewa Bońka na miejscu prezesa PZPN

Cezary Kulesza fot PZPN

Zbigniew Boniek właśnie zakończył wszystkie możliwe kadencje na fotelu PZPN . W tych wyborach już nie mógł startować . Jego miejsce zajmie związany z Jagiellonią Białystok , a ostatnie wiceprezes PZPN d/s piłki zawodowej : Cezary Kulesza. W wyborach na szefa PZPN został wybrany stosunkiem głosów 92: 23 : 1 ( wstrzymujący się ) pokonując drugiego wiceprezesa PZPN , Marka Koźmińskiego

Cezary Kulesza to współwłaściciel Jagiellonii Białystok. W ” Jagę ” zainwestował w 2008 roku. Był też dyrektorem sportowym (2008-10) i prezesem tego klubu (2010-21). Za jego kadencji Jaga odniosła największe sukcesy w historii: sięgnęła po dwa srebrne (2017, 2018) i jeden brązowy (2015) medal mistrzostw Polski oraz przede wszystkim po Puchar i Superpuchar Polski (2010).

Kulesza przez cztery ostatnie lata był wiceprezesem PZPN d/s piłki zawodowej. Piłka nożna to nie jedyne pole działania nowego prezesa PZPN . Kulesza majątku dorobił się na wytwórni „Greenstar”. To właśnie ta wytwórnia stoi za sukcesami najbardziej znanych zespołów gatunku disco polo. W jej stajni były m.in. Akcent i Zenek Martyniuk, Boys, Milano czy Toples. Mówi się nawet o osobistym zaangażowaniu Kuleszy w sukces muzyków . Prezes PZPN jest też właścicielem dwóch hoteli – w Białymstoku i Jeżewie.

żródło PZPN

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Uchodźcy z Afganistanu i Iraku koczują na granicy Polski i Białorusi. Polska instaluje 150 km drutu kolczastego.

Granica Polski i Białorusi fot . Reuters/Janis Laizans

Polska instaluje 150 km zasieków z drutu kolczastego na granicy Polski i Białorusi. Straż Graniczna uniemożliwia nielegalny napływ uchodźców z Afganistanu i Iraku. Według oficjalnych danych obozowisko liczy prawie 2000 osób. Wśród imigrantów są kobiety i dzieci.

Imigranci . fot. Sputnik/ Irina Katasznikowa

Napięta sytuacja na granicy Polski i Białorusi jest na razie nie rozwiązana . Polski MSZ postanowił postawić zasieki z drutu kolczastego, by uniemożliwić uchodźcom nielegalne przekroczenie granicy. Cały Euroland w związku z niedzielnym przejęciem stolicy Afganistanu przez Talibów obawia się kolejnej fali imigrantów z państw arabskich. O próbę destabilizacji granic Unii Europejskiej oskarża się reżim Łukaszenki.

– Musimy chronić terytorium RP, od nas musi zależeć, kogo wpuszczamy, a kogo nie wpuszczamy. Nie może być tak, by szantaż pana Łukaszenki zmuszał nas do przyjmowania kogokolwiek – komentował sytuację w Usnarzu Górnym premier Mateusz Morawiecki. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński stwierdził z kolei, że sytuacja wygląda na „zorganizowaną akcję”.

Donald Tusk oczekuje od przebywających na urlopach prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego wyjaśnień co do tego, jak zamierzają działać w sprawie bezpieczeństwa na polsko-białoruskiej granicy, mając świadomość, że Łukaszenka traktuje uchodźców jako narzędzie w wojnie hybrydowej z UE, w tym z Polską – pisze Gazeta Wyborcza.

W okolice Krynek ściągnięto funkcjonariuszy z innych oddziałów SG (m.in z Augustowa, Kętrzyna, nawet z Bieszczad) i 1 tys. żołnierzy. – Siedzimy na granicy po 17 godzin na dobę, pomoc wojska jest konieczna – mówią funkcjonariusze SG i dodają, że spodziewają się większego napływu uchodźców, bo Litwa na granicy z Białorusią postawiła już płot. – Oni ruszą teraz na naszą granicę, która na blisko 190 kilometrach chroniona jest tylko przez pas zaoranej ziemi – opisuje vinexplorer.

Koczowisko imigrantów fot. screen kadr TVN

Koczujący na tzw. ziemi niczej tj polu ornym między Białorusią a Polską są w tragicznej sytuacji. Nie mogą wrócić na Białoruś i nie mogą przejść przez Polskę. Funkcjonariusze Straży Granicznej czasem z własnych pieniędzy kupują im wodę i jedzenie , chociaż zakupionych przez okoliczną ludność towarów żywnościowych przekazać koczownikom im nie wolno.

Pozorna bierność uchodźców jak i życzliwość strażników jest tylko złudą . Granica ciągle żyje . Straż do ochrony granic włączyła najnowsze narzędzia techniczne i stare metody zabezpieczeń. Teraz oprócz tradycyjnych środków i urządzeń m.in.takich jak : wieże, kamery termowizyjne, pojazdy obserwacyjne sięgnięto po inne narzędzia . )grodzeniem z drutu kolczastego zabezpieczono blisko 100 km granicy ochranianej przez Podlaski Oddział SG, w planach jest ogrodzenie kolejnych 50 km. Uchodźcy penetrują cały czas miejsca, gdzie mogą się przedostać do Polski.

Fala uchodźców zaczęła rosnąć latem. Tylko w sierpniu 2100 imigrantów usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę, 1342 osobom udaremniono to, a 758 trafiło do ośrodków dla uchodźców. Ostatniej doby polską granicę usiłowało sforsować 138 osób. Normą jest, że uciekinierzy, m.in. Afgańczycy, nie mają przy sobie dokumentów.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Ogień na Lazurowym Wybrzeżu . Ewakuowano tysiące ludzi

Pożary o powierzchni około 5 tys. ha szaleją na Lazurowym Wybrzeżu na południu Francji. Płonie las, łąki , a do 6 rano spaliło się 100 domy. Trzy osoby zostały lekko ranne, a 19 podtruło się dymem.  Już wtorek rano z ogniem walczyło ok. 700 strażaków, a tysiące osób, w tym turystów, prewencyjnie ewakuowano z okolicznych domów i kempingów.

Pożar na Lazurowym Wybrzeżu wybuchł w poniedziałek późnym popołudniem w mieście Gonfaron w departamencie Var, niedaleko autostrady A57. Ogień, podsycany przez gwałtowny mistral, nadal rozprzestrzenia się od Masywu Maurów w kierunku zatoki Saint-Tropez.

Francja . Lazurowe Wybrzeże fot . twitter

Z informacji podanych przez francuskie media wynika, że strażacy ewakuowali tysiące ludzi. Ewakuowano turystów z siedmiu popularnych kempingów w miejscowościach : Croix Valmer, Gassin i Cavalaire. Doszczętnie spłonął teren kempingu Charlemagne w Grimaud. Zamknięto ośrodek wypoczynkowy linii Air France . Wczasowiczów i mieszkańców terenów przewieziono do budynków okolicznych gmin.

źródło :AFP

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Konto zielone
konto zielone