Pogoda na weekend:jesiennie

Jesień fot. Pixabay

Weekend zapowiada się dość pogodnie . Tylko w Tatrach spodziewane są w niedzielę przelotne opady deszczu. Uważajcie jednak na szlakach. Rano jest ślisko, a szlaki bywają oblodzone. Najcieplej będzie w Pieninach 20/21 stopni. Celsjusza, w Tatrach 17/19 stopni , a w Gorcach i Nowym Targu 16/17 stopni. Październik wita nas zatem pięknie i jesiennie. Pamiętajcie , że zaczyna się czas infekcji grypowych i nie dajcie się nabierać na kaszel palacza. Trzymajcie się zdrowo . Do zobaczenia na szlaku.

Tatry fot. Facebook/ Zakopane

TATRY :Warunki na szlakach( TPN)

W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na skutek intensywnych opadów deszczu szlaki są mokre i śliskie. W partiach graniowych pada deszcz ze śniegiem. Niski pułap chmur powyżej górnej granicy lasu ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Na niżej położonych szlakach zalega dużo błota i występują kałuże.

Na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinku: Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką występują utrudnienia związane z remontem. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka zostaje zamknięty (w obu kierunkach) z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania.
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 1 września 2021r. do odwołania z wyłączeniem sobót i niedziel. W przypadku wybierania się w weekend na Rysy należy zachować szczególną ostrożność. Na szlaku znajduje się sporo luźnych skał, a oznaczenie szlaku na niektórych odcinkach może być niewidoczne.
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) zostaje zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).
   

PIENINY : Warunki na szlakach( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Uwaga!

Informujemy, że planowany jest remont nawierzchni szalku turystycznego od Krościenka do przełęczy Szopka (szlak żółty). Szlak może być okresowo zamykany. Prosimy o uwzględnienie alternatywnych dróg dojścia na szczyty Trzech Koron i Sokolicy oraz do zamku Pieniny. 

Babia Góra fot. BgPN

BESKIDY : Warunki na szlakach ( BgPN)

Warunki do uprawiania turystyki dobre .

Dziś kończą się prace konserwatorskie na Diablaku :

Uwaga!Ze względu na prace konserwacyjne ⚒🖌 kierunkowskazy na Diablaku⛰ zostają zdjęte do czwartku 30.09.2021r. Za utrudnienia przepraszamy- poinformował w mediach społecznościowych Babiogórski Park Narodowy

Borsuk w Gorczańskim Parku Narodowym

GORCE : Warunki na szlakach ( GPN)

Na szlakach mokro po opadach deszczu. W wielu miejscach tworzą się kałuże i błoto. Bywa ślisko.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Lawa wyrzucana przez Cumbre Vieja dotarła do oceanu.

Wybuch wulkanu na La Palmie. Lawa dotarła do oceanu
erupcja wulkanu na kanaryjskiej wyspie La Palma

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja, który wybuchł na początku zeszłego tygodnia na kanaryjskiej Wyspie La Palma, dotarła już do oceanu. Spowodowało to uformowanie się nad wybrzeżem ciemnej chmury. Nowe porcje rozżarzonej lawy wciąż napływają na brzeg. sytuacja staje niebezpieczna , bo przy zetknięciu lawy z wodą oceaniczną tworzą się związki kwasu solnego , pary i lawy i popiołów wulkanicznych. Oddychanie takimi oparami jest śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Wulkan pobił już swoja największą moc z 1971 roku Teraz emituje już o 3 mln. metrów sześciennych popiołów . Tylko do niedzieli wyrzucił 46,3 mln metrów sześciennych popiołu.

Wulkanolodzy zauważyli też , że od poniedziałkowego popołudnia erupcja stała się nietypowa, .Wulkan emituje fale grawitacyjne. Ten rodzaj erupcji zwany hawajskim, charakteryzuje się rzadszymi eksplozjami. Lawa stała się rzadsza i bardziej lepka , a to oznacza złe wieści, bo będzie miała lepszą zdolność przemieszczania się .

Lawa zniszczyła już na La Palmie około 260 hektarów ziemi oraz ponad 700 budynków. Ewakuowanych zostało ok. 6 tys. domów, w tym trzy całe miejscowości, w których rejonie miał nastąpić kontakt rozgrzanej lawy z chłodnym oceanem.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Konto zielone
konto zielone

” Dojrzałość ” czyli 19.Festiwal Muzyki Współczesnej – Sacrum Profanum 2021 w Krakowie

Zapoczątkowana rok temu idea muzycznej metafory życia w tym roku pokaże drugą odsłonę . W Krakowie startuje festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum i potrwa od 29 września do 3 października w różnych przestrzeniach na terenie miasta.

„Dojrzałość” – hasło tegorocznej edycji będzie kontynuacją ubiegłorocznej idei „Młodość” . Zwieńczeniem metafory życia wokół Sacrum Profanum będzie edycja planowana za rok. Trylogia jest humanistyczną rozmową o szeroko rozumianej Muzyce Współczesnej .

Po pandemicznej przerwie wywołanej światową epidemią wywołaną przez wirusa SARS 2 COVID 19 festiwal z przestrzeni internetowej przenosi się w sferę żywej konfrontacji Dojrzałości z Młodością. Podczas festiwalu usłyszymy zarówno klasyczne , a czasem nawet nawet zapomniane kompozycje, jak i zupełnie nowe i premierowe utwory.

Festiwal rozpocznie się 29 września w Łaźni Nowej od spektaklu „Purification” Katarzyny Karwat z muzyką Agaty Zubel. Widowisko to eksperyment na granicy muzyki i teatru, stawiający pytanie o styk tych dwóch sfer i istniejące pomiędzy nimi napięcie.

30 września koncert w ICE Kraków. Organizatorzy postanowili zestawić ze sobą młodą belgijską kompozytorkę Mayę Verlaak z Olivierem Messiaenem, a awangardowego gitarzystę Jima O’Rourke’a z Igorem Strawińskim oraz konceptualną twórczynię Ryoko Akama z Antonem Webernem. Na bazie trzech muzycznych tradycji: klasycznej, współczesnej i awangardowej – zbudowano program koncertu „Trzy kolory”, zainspirowanego słynną trylogią filmową Krzysztofa Kieślowskiego.

Koncert solowy Martyny Zakrzewskiej :„Akordy ezoteryczne” będzie okazją do poznania twórczości fortepianowej Barbary Buczek, wybitnej polskiej kompozytorki, której utwory przez wiele lat uchodziły za niemożliwe do wykonania z racji nagromadzenia trudności wykonawczych i skrajnej różnorodności. Miejsce koncertu zostanie podane w ostatniej chwili tym, którzy kupili nań bilet.

)1.2021.„Muzyka niedawna” w Auli Florianka to koncert muzyki: Pawła Mykietyna, Agaty Zubel i Pawła Szymańskiego. Trzy osobowości nie wpisujące się w żadne trendy . Każda rozwija swoje własne style, tworząc często utwory odbijające się głośnym echem w środowisku artystycznym. I

Koncerty „LEM: Lapidarna Ekspresja Moderny” oraz „Summa Lemmologiae” (2 października w ICE Kraków) Sacrum Profanum włączy się w obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Przygotowane specjalnie dla festiwalu dwa programy z premierowymi kompozycjami, wykonają na żywo zespoły proMODERN oraz Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble z sopranistką Joanną Freszel.

„Dojrzałość” (3 października w ICE Kraków) – wyznacznikiem będzie nowa kompozycja Olego Hübnera, zainspirowana czasem izolacji, pandemii, przyspieszonym dojrzewaniem w obliczu wyzwań oraz domową sonosferą. Usłyszymy też utwory Kelley Sheenan, Neo Hülckera i Marty Śniady. Całość w wykonaniu Ensemble Kompopole.

Finał Specjal : (3 października w ICE Kraków) rocznicowy koncert zatytułowany „47 ½ Anniversary” zagra ceniony Arditti Quartet. Usłyszymy wyłącznie kompozycje napisane dla tegoż zespołu, Usłyszymy utwory współczesnych kompozytorek i kompozytorów – Neuwirth, Saunders, Paredes, Ligeti, Xenakis i Lachenmann

żródło; Materiały prasowe

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Tłumy turystów pod Tatrami . Słowacka turystka oberwała kamieniem w głowę .

Zakopane , Krupówki
Zakopane , Krupówki

Piękna pogoda sprawiła, że na Krupówkach nadal tłumy turystów. Szczególnie podczas weekendu . Turystyczne żniwa sprawiają, że kwitnie handel a wraz z nim branża turystyczna., transportowa i medyczna. Ta ostatnia za sprawą górskich wypadków .

Zakopiański szpital w każdy weekend przyjmuje ponadnormatywnych turystów, którzy ulegli mniejszym czy większy wypadkom. Gros z nich to ofiary wypadków w górach.

Opinię publiczną w tą sobotę zelektryzowały wieści z Tatr Polskich. To tam w okolicach Grzbietu ( grań Ciemniaka -Tatry Zachodnie ) słowacka turystka oberwała w głowę spadającym kamieniem . Siła uderzenia była tak duża, ze nieprzytomną kobietę do szpitala transportowali ratownicy. Kobieta , jak większość turystów w Tatrach nie miała żadnego kasku, który chroniłby ją przed takim ciosem.

O dbałość o bezpieczeństwo w Tatrach stale apeluje TOPR i TPN . Nadal jednak te apele rozbijają się często o mur niezrozumienia.

Redakcja2019
Bartek Bachleda

Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka : Marcel Moss” Idealna para” – rekomendują: Ewa Skuta, Jacek Imiela, Daga Gormman

Fabuła dość banalna . Ona otrzymuje propozycję zastania twarzą aplikacji randkowej. Kto by nie chciał ? W dodatku zdjęcia do kampanii reklamowej mają być w Dubaju . To właśnie tam na planie poznaje aktora, z którym ma udawać randkową parę . Romans pozasceniczny wisi w powietrzu. tyle tylko, że na przeszkodzie owej bajkowej opowieści staje życie.

Kiedy miłość kwitnie ktoś zaczyna jej przysyłać białe róże, ktoś ja śledzi.. Na dodatek dochodzi do serii dziwnych wydarzeń i zdarzeń . Teraz ona, w tej bajkowej scenerii musi zmierzyć się z prawdziwym życiem i tajemnicami przeszłości.

Książka lekka , łatwa i przyjemna, a do tego z dreszczykiem emocji.

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Podhale :Szus rowerem wśród bobrów.

torfowisko Baligówka

Odrowąż i Czarny Dunajec na Podhalu połączy jesienią 2022 roku malownicza trasa rowerowa przez urokliwe torfowisko na Baligówce . Będzie to pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa biegnąca przez bobrowisko.

Bóbr fot, Pinterest

Nową trasę rowerową wytyczono w dziewiczym terenie : po bagnach i torfowiskach. Z uwagi na uwarunkowania wykorzystana zostanie tutaj austriacka , dawna metoda budowy zwana ” dylówką”, a to oznacza, że w bagnach zostaną zatopione zostaną połówki drzew modrzewiowych .

Ścieżka będzie dostępna jedynie dla rowerzystów . Przed ruchem samochodowym chronić ja mają specjalne zapory.

Ścieżka rowerowa prowadzić będzie kładką rowerowa na Potoku Piekielnickim. Atrakcją dla jadących tą trasą będą… bobry. Ścieżkę bowiem poprowadzono przez bobrowisko tak, by można było popatrzeć na życie europejskich gryzoni.

Symboliczną łopatę pod budowę nowej ścieżki rowerowej Czarny Dunajec – Baligówka – Odrowąż w lipcu 2021 roku. Planuje się, że inwestycja zakończy się jesienią 2022 roku.

Torfowisko . Zagroda Baligówka fot. bolgspot.com

Ważne jest i to, że w dotychczasowej jedynej atrakcji tego zakątka gminy , w Zagrodzie Edukacyjnej Baligówka( tuż przy przystanku autobusowym) zawsze możemy chwilę odpocząć po lub przed trasą . Zjeść dobrego oscypka, napić się żętycy , posłuchać o historii pasterstwa i zobaczyć jak wytwarza się sery regionalne , a wędrując 3 km odcinkiem bagien zwanych ścieżką edukacyjną na 13 tablicach poczytać o wyjątkowych okazach fauny i flory torfowiska , którego historia zaczęła się przed 11 tys. lat i które pamięta cofanie się lodowca z kotliny Nowotarsko- Orawskiej.

mapa Baligówki

Istotne dla nowej, ciągle jeszcze budowanej ścieżki rowerowej z szusem przez bobrowisko jest to, że zostanie włączona w system tras rowerowych Podhala i będzie łączyć się ze Szlakiem wokół Tatr i międzynarodową rowerostradą Vello Dunajec . To daje jej dodatkową szansę na włączenie się w turystyczne atrakcje Podhala odwiedzane przez turystów z całego świata.

Baligówka fot. tumałopolska.pl

Trochę wiedzy

Baligówka :pod względem geograficznym jest to region Kotliny Nowotarskiej. Torfowisko znajduje się po prawej stronie drogi z Czarnego Dunajca do Piekielnika i na lewym brzegu potoku Piekielnik, na średniej wysokości 660 m n.p.m. Hydrologiczną atrakcją Baligówki jest to, że przez płaskie tereny torfowiska biegnie dział wód między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku

Powstawanie torfowisk na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej zaczęło się około 10-11 tysięcy lat temu. Po ustąpieniu lodowca kotlina pokryta była rozlewiskami i młakami, które stopniowo zamulane było niesionymi przez wodę osadami tworzącymi stożki napływowe, równocześnie też podlegały zarastaniu, w którym wielki udział miał mech torfowiec. Z jego obumarłych szczątków tworzył się torf. Rocznie przybywa około 1 mm torfu.

Unikatowa flora bagien na Baligówce :bagnica torfowa, bagno zwyczajne, czermień błotna, przygiełka biała, rosiczka długolistna, siedmiopalecznik błotny, turzyca bagienna, turzyca skąpokwiatowa, żurawina drobnoowocowa.

Z rzadkich gatunków zwierząt występują motyle czerwończyk nieparek i modraszek nausitous, ptaki błotniak łąkowy, orlik krzykliwy, cietrzew zwyczajny, derkacz zwyczajny, włochatka zwyczajna

żródło; gmina Czarny Dunajec, wikipedia, Tu Małopolska

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Poczta humoru weekendowego

arch. gift
- Taka piękna pogoda, a ty męczysz się myciem podłogi - mówi mąż do żony - wyszłabyś lepiej na dwór i umyła samochód.
Trzej żonaci mężczyźni spotkali się w kościele. Jeden mówi:
-Wiecie co? gdy moja żona była w ciąży czytała książkę "Jaś i Małgosia" i mamy dwoje dzieci.
Mówi drugi:
-A gdy moja żona była w ciąży czytała "Trzech muszkieterów" i mamy troje dzieci.
Ostatni zerwał się do drzwi a jeden spytał:
-A gdzie Ty tak pędzisz?
-Lecę do domu bo moja żona czyta "101 Dalmatyńczyków.
Mały Jasiu ma urodziny i wypatruje przez okno gości.
Nagle mówi do mamy:
- Mamo wujek i ciocia idą!
- Nie mówi się wujek i ciocia tylko wujostwo.
Wygląda dalej.
- Mamo kuzyn i kuzynka idą!
- Jasiu nie mówi się kuzyn i kuzynka tylko kuzynostwo.
Patrzy dalej i zauważył babcie i dziadka i mówi do mamy:
- Mamo dziadostwo idzie.
W supermarkecie mąż z żoną przechodzą obok stoiska z bielizną.
Żona do męża widząc "stringi":
- Kochanie, może kupiłbyś mi taką bieliznę?
- Ależ skąd! Dupę masz jak kombajn i nie będzie to ładnie wyglądać!
Wieczorem leżą razem w łóżku i mąż delikatnie sugeruje żonie, o co mu chodzi:
- Może się troszkę popieścimy? No wiesz...?
Żona:
- Dla takiego jednego, małego kłosika nie będę kombajnu uruchamiać!
Jedzie dziadek Trabantem i nagle mu zgasł.
Po paru dosłownie sekundach zatrzymuje się najnowszy model Ferrari.
Kolo od Ferrari wyłazi z wozu i pyta, czy podholować.
Dziadek oczywiście się zgadza.
- I pamiętaj dziadku, jeśli coś będzie nie tak, to zamigaj lewym migaczem
Pierwsze skrzyżowanie - czerwone światło.
Po chwili podjeżdża najnowsze Porsche.
Kolo od Ferrari został wyzwany do wyścigu a że jego duma jest wielka, to nie mógł odmówić.
Ruszyli.
Po ok 5 kilometrach za rogiem stało dwóch policjantów i to co usłyszeli to tylko ziuuuuum, ziuuuum, ziuuum.
Odzywa się pierwszy policjant:
- Ty, widziałeś tego Ferrari? Z 290 km/h jechał!
- A tego Porsche? Z trzy stówki miał!
- A tego Trabanta? Migał, że będzie ich wyprzedzać.
Idą Polak, Rusek i Niemiec przez las i nagle zatrzymał ich diabeł:
- Jeśli powiecie coś i przez 20 minut będzie słychać echo to was puszczę.
Pierwszy był Niemiec:
- Heil Hitler! - Głos rozchodził się przez 5 minut.
Następny był Rusek:
- Zdrastwujtie! - Głos rozchodził się 10 minut.
Ostatni był Polak:
- Wódkę dają!
- Gdzie!? - rozchodziło się 2 godziny.
W wagoniku kolejki na Kasprowy turysta konwersuje z obsługą :
- Ciekawe, a co by było, gdyby ta lina się urwała?
- A to by było.... trzeci raz w tym tygodniu..
Idą Polak, Rusek i Niemiec przez las i nagle zatrzymał ich diabeł:
- Jeśli powiecie coś i przez 20 minut będzie słychać echo to was puszczę.
Pierwszy był Niemiec:
- Heil Hitler! - Głos rozchodził się przez 5 minut.
Następny był Rusek:
- Zdrastwujtie! - Głos rozchodził się 10 minut.
Ostatni był Polak:
- Wódkę dają!
- Gdzie!? - rozchodziło się 2 godziny.
Córka nowego ruskiego biznesmena przychodzi do ojca i oświadcza, że wychodzi za mąż.
- Za kogo?
- Za popa.
- Zwariowałaś?
- Miłość, tato... Serce, nie sługa.
- No dobrze, przyprowadź go jutro.
Córka przyprowadza młodego diakona.
Jedzą, piją.
Ojciec mówi:
- Wiesz, że moja córka co miesiąc musi mieć inną kreację za 10.000 dolców? Jak wy będziecie żyć? Jak Ty ją utrzymasz?
- Bóg pomoże...
- A jeszcze ona przyzwyczajona co tydzień latać do fryzjera do Paryża. I co?
- Bóg pomoże...
- Ona jeździ tylko Ferrari i Porsche i musi mieć zawsze najnowszy model. Jak Ty sobie wyobrażasz życie z nią?
- Bóg pomoże...
Gdy narzeczony poszedł, córka pyta biznesmena:
- I jak, tato, spodobał ci się?
- Burak, to prawda, ale podobało mi się, jak mnie nazywał Bogiem.
Człowiek, który posiadał swoją własną fabrykę mięsną, był już w podeszłym wieku. Postanowił przekazać interes swojemu jedynemu synowi.
Przyprowadził syna do fabryki i mówi:
- Synu widzisz tą maszynę? Do niej wkładasz barana i wychodzi parówka, rozumiesz?
- Nie - odpowiada syn.
Ojciec tłumaczy więc jeszcze raz:
- Maszyna, baran, parówka... rozumiesz?
- Nie - ponownie odpowiada syn.
Ojciec nie wytrzymuje, ale tłumaczy jeszcze raz:
- Tu masz maszynę, w nią wkładasz barana i wychodzi parówka... rozumiesz wreszcie?
- Nie tato...! Powiedz mi czy jest maszyna w którą się wkłada parówkę i wychodzi baran?
- Tak, twoja matka!
Siedzi sobie dziewczyna na ławce w parku i przeklina.
- O k***a jego mać!
Idzie chłopak i to słyszy i mówi do niej:
- Słuchaj, panna jesteś i nie pasuje, żebyś przeklinała jak szewc.
- Siadaj koło mnie, to ci powiem dlaczego.
Chłopak siadł i dziewczyna powiedziała mu do ucha.
Chłopak zaczął przeklinać:
- Do ch**a wafla! Niech k***s pogryzie!
Usłyszała to przechodząca obok babcia i mówi do chłopaka, żeby nie przeklinał, bo to nieładne i niekulturalnie. On na to:
- Niech babcia usiądzie przy mnie, to powiem babci o co chodzi.
Babcia usiadła, chłopak powiedział jej do ucha i babcia zaczęła przeklinać:
- O w p***ę! S*****olona dola...
Usłyszał to dziadek, który przechodził obok.
Mówi do babci:
- Wstydziłaby się babcia taki przykład młodym dawać.
A ona na to, aby dziadek usiadł koło niej, to mu powie dlaczego. Dziadek usiadł, a babcia mówi:
- Ta ławka jest świeżo malowana.
Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend: Jesień już dziś idzie.

Beskidy . Babia Góra . Babie lato fot. BgPN

W Tatrach weekend zapowiada się pogodnie . Synoptycy na sobotę i niedzielę przewidują odpowiednio od 19 do 22 stopni Celsjusza. Złota polska Jesień , która dziś właśnie zaczyna królować w kalendarzu będzie więc w górach pysznić się całą swoją krasą . Im niżej tym więcej chmur. Na całym Podhalu pojawią się przejściowe zachmurzenia, ale za to temperatury oscylować będą wokół 19 i 22 stopni Celsjusza. Dużo cieplej będzie w Gorcach i Pieninach. Tu synoptycy wieszczą temperaturę 22 – 24 kresek powyżej zera. Pierwsze dni kalendarzowej jesieni zapowiadają się w górach pogodnie i pięknie, ale też i głośno. Trwa rykowisko . Uważajcie na jelenie. Byki są teraz mocno rozdrażnione. Do zobaczenia na szlaku i Trzymajcie się zdrowo.

Dolina Konratowa Tatry fot. Ula Starzyk

TATRY : Warunki na szlakach( TPN)

Warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. W niższych partiach Tatr pada deszcz, natomiast w wyższych śnieg. Cienka warstwa śniegu utrzymuje się już od wysokości około 1450 m n.p.m. Szlaki są w wielu miejscach oblodzone i jest bardzo ślisko. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur utrudniający widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń.

Na leśnych odcinkach szlaków jest mokro, w wielu miejscach zalega błoto oraz występują kałuże.

Na szlakach w Dolinie Tomanowej, w Staników Żlebie oraz na odcinku: Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką, występują utrudnienia związane z remontem. Należy zachować ostrożność. Utrudnienia napotkamy również na szlaku prowadzącym nad Smreczyński Staw – ma tam miejsce usuwanie zagrażających bezpieczeństwu drzew.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 1 września 2021r. do odwołania z wyłączeniem sobót i niedziel. W przypadku wybierania się w weekend na Rysy należy zachować szczególną ostrożność. Na szlaku znajduje się sporo luźnych skał, a oznaczenie szlaku na niektórych odcinkach może być niewidoczne.
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) zostaje zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).

Pieniny fot. flisacy.pl

PIENINY : Warunki na szlakach ( PPN)

Szlaki zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki utrudnione.

Na trasie Sromowce Niżne – Kosarzyska (szlak zielony) trwa remont. Prosimy o ostrożność. Do 31 października trwa sezon flisacki. Przy dobrej pogodzie przełom Dunajca o tej porze roku wabi kolorami czerwonych liści drzew, które porastają stoki Pienin.

Jeleń, Rykowisko fot. BgPN/ T. Klimczok

BESKIDY : Warunki na szlakach ( BGPN)

Szlaki są śliskie i zabłocone. Na dodatek panują stosunkowo niskie temperatury. uprawianie turystyki jest teraz dość trudne. Pamiętaj by nie wybierać się w góry samotnie i by do plecaka włożyć też ciepłą i przeciwdeszczową odzież.

Gorce, Salamandra fot. GPN/ JL

GORCE: Warunki na szlakach ( GPN)

Warunki do uprawiania turystyki dość trudne. Szlaki są mocno mokre i śliskie . W Gorcach rozpoczęło się rykowisko. Uważajcie na jelenie , bo są teraz mocno pobudzone. Zapach miesiączki u kobiet może być przyczyną ich ataku.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

USA otwiera się na turystów z Europy i Wielkiej Brytanii

USA fot. Michał Ludwiczak

USA na początku listopada otwierają granice dla zaszczepionych turystów z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

  Jeff Zients, koordynator Białego Domu ds. pandemii -poinformował w poniedziałek że, od początku listopada osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 będą mogły podróżować do Stanów Zjednoczonych. Jednak nie jest to jedyny wymóg. Podróżujący będą musieli także okazać negatywny wynik testu na koronawirusa oraz nosić maski. Co istotne, z obowiązku szczepień zostaną zwolnione dzieci. 

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Warszawska restauracja Der Elefant tylko dla zaszczepionych .

fot.Galeria Der Elefant,

Restauracja przy palcu Bankowym w Warszawie Der Elefant jako pierwsza w Polsce od 1 października b.r będzie wpuszczać tylko zaszczepionych przeciw COVID-19, mających status ozdrowieńca albo posiadających negatywny test na koronawirusa wykonany maksymalnie 48h wcześniej pisze Wprost – To pierwszy taki przypadek w Polsce. Rząd dotąd nie wydał rozporządzeń , które wprowadzałyby taki ład. Tymczasem w e=wielu europejskich miastach bywanie w restauracjach narzuca wymóg zaszczepienia się na Covid -19

Redakcja2019
Marylka Błażusiak
Konto zielone
konto zielone