Pogoda na weekend : ciepło , wietrznie , wiosennie

Krokusy fot . Ula Starzyk

Dziś Prima Aprilis . Ponoć można kłamać bez żadnych hamulców , by wyrzucić z siebie tę totalną potrzebę oszukiwania . Tymczasem w kościele katolickim zbliżają się święta Wielkanocne . Bardzo trudne święta , bo w kraju znów mamy narodową kwarantannę i lockdown . Nie będzie więc świętowania Zmartwychwstania Pańskiego w szerszym gronie, ani sąsiedzkich gościnności. Otwarte pozostają tylko placówki handlu ( spożywcze), apteki i kościoły.

Pandemiczne święta stara nam się wynagrodzić matka natura. Wygląda na to, ze najbliższy świąteczny weekend będzie pogodny, ciepły , ale z możliwością lekkich opadów . Temperatury nie będą najwyższe , bo tylko od 3-5 stopni Celsjusza, ale za to w lany poniedziałek synoptycy przewidują 10 kresek powyżej zera ,Wybieracie się w Tatry , uważajcie na wschodniej ścianie Kościelca zagnieździła się para sokołów wędrownych i dlatego TPN ogłosił, że od 31 marca do 31 lipca zostają zamknięte drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego. Uważajcie na wiatr . Ten będzie wiał z prędkością od 13 – 15 km/h . Homeopaci znów dadzą o sobie znać . A Wy trzymajcie się świąteczni i zdrowo.

TATRY : Warunki na szlakach( TPN)

W wyższych partiach Tatr zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych, śnieg robi się mokry, ciężki i przepadający. Na graniach występują nawisy śnieżne. Miejscami śnieg jest wywiany do warstwy skał.  Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk w godzinach porannych oraz przed południem jest bardzo ślisko i występują liczne oblodzenia. W godzinach popołudniowych na szlakach zalega breja śnieżna oraz błoto pośniegowe – jest bardzo mokro, w wielu miejscach szlakiem spływa woda.

Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. „za Kopą” i jest wytyczone tyczkami.

Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

fot. ula Starzyk

PIENINY: Warunki na szlakach( PPN)

Warunki do uprawiania turystyki dobre. Szlaki miejscami zabłocone.

Otwarte wszystkie szlaki piesze, szlak wodny, Zamek Czorsztyn. Zamknięte wystawy i przeprawa międzybrzegowa w Szczawnicy.
Bazie fot. Ula Starzyk

BESKIDY : Warunki na szlakach( BgPN GOPR )

Warunki na szlakach wyśmienite . Temperatura 5 stopni. Pokrywa śnieżna 5 cm. Widoczność bardzo dobra .UWAGA! Na terenie BgPN szlaki turystyczne są otwarte z wyjątkiem Akademickiej Perci.

GORCE : Warunki na szlakach ( GPN GOPR X- Turbacz)

Warunki na szlakach turystyczne bardzo dobre . Miejscami szlaki zabłocone i mokre . W niższych partiach gór wiosennie , wyżej jeszcze miejscami biało.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.