Niedźwiedzia rodzina w sąsiedztwie szlaku. Zamknięcia w Dolinie Gąsienicowej

Nagranie tatromaniak.pl

W Dolinie Gąsienicowej , w bliskim masywie Małego Kościelca obudziła się gawrująca tam niedźwiedzica z dwoma małymi , tegorocznymi młodymi. Internet obiegł film , na którym uwieczniono małego niedźwiadka, który ześliznął się na szlak w Dolinie Gąsienicowej . W tej sytuacji Tatrzański Park Narodowy zamknął szlaki turystyczne, które sąsiadują z gawrą niedźwiedzicy . Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i dzikich zwierząt i ludzi.

– Wiosna to newralgiczny czas w przyrodzie, podkreślamy to co roku. Zwierzęta budzą się po zimie, poszukują pożywienia, zbierają siły, rozmnażają się, niektóre rodzą młode. Zwykle wiosna wita je trudnymi zimowymi warunkami, w górach w marcu i kwietniu zalega jeszcze sporo śniegu. Musimy podążać tym rytmem, wspierać je. Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce – mówi Filip Zięba, specjalista od tatrzańskiej fauny, zastępca dyrektora TPN.

W związku z tym od 2 kwietnia 2021 r. do odwołania zostały zamknięte dla ruchu turystycznego, narciarskiego a także dla taternictwa i narciarstwa ekstremalnego następujące szlaki turystyczne:
           
1. Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);
2. Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);
3. Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);
4. Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);
5. Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);
6. Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);
7. Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)

oraz drogi wspinaczkowe i linie udostępnione  dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej – w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.

mapka_zamknięcia TPN


Priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody. Zdarza się, że z tego powodu czasami musimy ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr i ograniczyć dostępność niektórych rejonów. Wierzymy, że ta decyzja przysłuży się przyrodzie. Dziękujemy za wsparcie naszych działań- czytamy w komunikacie TPN

źródło TPN , Youtube , tatromaniak.pl

Redakcja2019
Bartek Bachleda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.