Nowy Targ : Ambicje turystyczne a siku o poranku.

Hanka na Nowotarskim Rynku

Piątkowy poranek , miasto Nowy Targ . Początek weekendu , 7: 20 rano ląduję na nowotarskim rynku.Jak by nie było serce Miasta Nowy Targ. Tu wszystko jeszcze zamknięte. Rynek śpi . Mój organizm jednak tego nie akceptuje .Prozaiczne pytanie o toaletę jest bezzasadne. W Kawiarenkach na płycie rynku żywego ducha . Wokół cisza. Tylko Hanka z kamienną twarzą liże tego swojego loda, a gołębie raz po raz wznoszą się w niebo i opadają . Piękny obrazek budzącego się poranka .

Niespokojnie rozglądam się i widzę, że grubo przed ósmą ktoś wchodzi do budynku starego ratusza. Wbiegam za nim . Niestety na tyle późno , że na dole nie ma już żywego ducha i wszystkie drzwi są zamknięte .Zrezygnowany wychodzę .

Ktoś mi mówi, że przecież otwarty jest duży market Gorce. Idę z wielką nadzieją . Jak się okazuje bardzo niepotrzebną . Sprzedawczyni w E.leclerc oświadcza mi, że nie mają w tym wielkim budynku ani jednej toalety dla klientów , a z tej dla personelu nawet z ludzkiej empatii dla bliźniego , nie pozwoli mi skorzystać . Pytam więc , gdzie w tym mieście, o tej porze mogę skorzystać z Toalety. Pani mówi , że w Rynku. Pytana jednak o wskazanie dokładnego miejsca, nie umie mi go podać . Inne stoiska w tym domu handlowym jeszcze zamknięte .

O 8:00 otwierana jest Poczta Głowna . Rozglądam się po niewielkim korytarzu przy wejściu. Tu też żadnej informacji o przybytku ulgi.

Jeszcze niedawno święte oburzenie wszystkich w Mieście budził widok czterech liter wypiętych frontem do kamer miejskiego monitoringu . Mówiono wtedy, że to bezdomny, że menel. Więc ja , człowiek bywały w świecie , człowiek , który z urlopu przyjechał do Nowego Targu , mieszkaniec i obywatel, ja się Was pytam kochani, gdzie w pandemiczny poranek mogę w tym mieście skorzystać z toalety?

Na szczęście parcie na pęcherz wykazuje zrozumienie i mi przechodzi. Oddycham z ulgą . Do domu mam 20 minut. Ja turysta , który wrócił do rodzinnego domu nie mogłem znaleźć miejsca powszechnie potrzebnego i proszę wybacz tę moją obsceniczną szczerość ważnego dla potrzeb fizjologicznych..

Gdyby to jeszcze chwilę trwało , to w akcie desperacji pewnie wykonałbym ten sik frontem to miejskich kamer, po to by zwrócić uwagę szanownej władzy, że zapewniała mieszkańców tego miasta, że problem siku, kupa w mieście . rozwiązała . Polityczne zapewnienie władzy jakoś tak idealnie pasuje do powiedzenie marszałka J. Piłsudskiego ” Wam kury szczać prowadzać a nie politykę robić ” .

Oświadczam więc Wam wszystkim, ze niczego nie rozwiązano, a takie poranne potrzeby w mieście z turystycznymi aspiracjami są normalnym biegiem rzeczy . Prośba też do Was . Jeśli znacie miejsce , gdzie o poranku w tym mieście- w obrębie Rynku – można znaleźć toaletę , obwieszczę to tutaj wielkimi literami .

Redakcja2019
Adam Mareczek

Konto zielone
konto zielone