Pogoda na Weekend : Ciepła i deszczowa majówka

Kwiecień żegna się z nami temperaturami zdecydowanie rokującymi ogromne ciepło. Termometry pokażą nawet 17 stopni Celsjusza w Tatrach i na Podhalu . Szkopuł w tym, że im bliżej końca długiego majowego weekendu tym będzie zimniej. W piątek spodziewane są przelotne opady deszczu, padać będzie w sobotę i w niedzielę . Poniedziałek 3.05 ma będzie najzimniejszym dniem weekendu i od poniedziałku niestety temperatura będzie sukcesywnie spadać . Dobra wiadomość jest taka, że już 8,05 znów słupek rtęci podskoczy powyżej 10 kresek. Wybieracie się w góry? Pamiętajcie o reżimie sanitarnym i odpowiednim ubraniu. Wysoko w górach nadal zalega śnieg, poza tym słońce świeci dość ostro to konieczny będzie krem do opalania. Tymczasem trzymajcie się zdrowo i nie zapomnijcie o starym porzekadle ” Parasol noś nawet przy pogodzie.

Tatry fot, Facebook TPN / Marcin Bukowski

TATRY : Warunki na szlakach: (TPN)

W wyższych partiach Tatr nadal panują warunki zimowe. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych bardzo twardy i zmrożony. W godzinach popołudniowych robi się w wielu miejscach mokry, grząski oraz  przepadający. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk śnieg jest w godzinach rannych zmrożony, po południu w miejscach nasłonecznionych mokry i grząski. Tworzy się tam błoto pośniegowe i miejscami występują kałuże. 

Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. „za Kopą” i jest wytyczone tyczkami.

Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

Punkt Kasowy – Trzy Korony fot PPN/ Marek Majerczak

Pieniny : Warunki na szlakach(PPN)

Warunki do uprawiania turystyki utrudnione. Szlaki zabłocone. Od 20 kwietnia, jak co roku, na Trzech Koronach i Sokolicy pobierane są opłaty. Bilety sprzedawane są w punktach kasowych na szczytach, co oznacza, że samo wejście do Pienińskiego PN i przebywanie na jego terenie jest bezpłatne. Natomiast w ramach udostępniania niektórych obszarów (zgodnie z ustawą o ochronie przyrody) wprowadzone są opłaty w kilku miejscach, w tym właśnie na wspomniane galerie widokowe.

Bilet (w formie paragonu) jest ważny w tym samym dniu na obydwa szczyty, należy go zachować do kontroli. Do bezpłatnego wejścia nie upoważnia bilet ze szlaku wodnego na Dunajcu, zarówno ten ze spływu tratwami, jak i z raftingu (pontony, kajaki).Opłaty pobierane są do końca października.

Ceny biletów w 2021 roku:

IV, V, IX, X – 6 zł normalny, 3 zł ulgowy,

VI, VII, VIII – 8 zł normalny, 4 zł ulgowy.

Płatność tylko gotówką.

zamknięte do odwołania: wystawa przyrodnicza, pawilony edukacyjne w Szczawnicy, Sromowcach Niżnych i Czorsztynie

Widok na Babią z Przełęczy Brona. Fot. A. Arcikiewicz? BgPN

BESKIDY : Warunki na szlakach( BgPN)

Na Babiej Górze Lawinowa jedynka. Szlaki są mokre i śliskie. Podczas długiego weekendu spodziewane są poważne

 Na terenie BgPN szlaki turystyczne są otwarte z wyjątkiem Akademickiej Perci. Wszystkich wybierających się na Babią Górę prosimy o zachowanie ostrożności. W związku z zniszczeniem kładki pomostowej na szlaku niebieskim Zawoja Rybna – Sulowa Cyrhel, szlak zostaje zamknięty na odcinku Zawoja Policzne – Sulowa Cyrhel.

W związku ze zbliżającym się długim weekendem, który dla wielu osób będzie pragnieniem odwiedzenia i zdobycia Babiej Góry, a tym samym wyjeździe na przełęcz Krowiarki i „próbą” zaparkowania samochodu, chcielibyśmy Państwa zachęcić do pozostawienia swojego pojazdu na parkingach usytuowanych w Zawoi. Korzystając z busów istnieje możliwość wejścia z Krowiarek czy Markowej, a wyjścia drugim z głównych punktów.Zostawiając samochód u stóp Babiej Góry przyczyniasz się do zachowania spokoju na jej stokach – zmniejszasz ilość spalin i decybeli.Informacja dotycząca rozkładu Busa na stronie https://komunikacjasuska.pl/ruszyla-nowa-linia-zawoja…/

nurogęś fot, GPN

GORCE: Warunki na szlakach( GPN)

fot,GPN/ MJ

W Gorcach mokro, szlaki śliskie. Uważajcie na dzikie zwierzęta, które o tej porze zaczynają porę godową .

SZLAKI W GORCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Przez teren Parku przebiega 14 znakowanych szlaków turystycznych i 9 szlaków spacerowych o łącznej długości 109 km. Są zróżnicowane pod względem trudności i czasu przejścia. Na szlakach spacerowych można odpocząć nad górskim potokiem, obserwować ślady zwierząt, poznać różnorodność szaty roślinnej. Niektóre ułatwiają dojście do centralnej części Parku – na przełęcz Borek czy Jaworzynę Kamienicką, łączą jego obrzeża ze szlakami grzbietowymi. Na najwyższe szczyty: Turbacz, Kudłoń czy Gorc prowadzą szlaki trudniejsze niezwykle widokowe i interesujące pod względem przyrodniczym. Wiodą przez stare, naturalne lasy oraz miejsca historyczne, związane z okresem międzywojennym i wydarzeniami II wojny światowej. Umożliwiają poznanie zjawisk przyrody i śladów kultury pasterskiej.
 

Najciekawsze szlaki turystyczne (w nawiasach podano czas przejścia szlaku):

Szlak Zielony (3,5 godziny)

Koninki – Polana Tobołów – Suhora – Obidowiec – Stare Wierchy

Szlak zainteresuje turystów dzięki rozległym widokom roztaczającym się z grzbietowych polan. Na jednej z nich – Suhorze znajduje się jedyne w Polsce górskie obserwatorium astronomiczne. Celem wędrówki jest schronisko na Starych Wierchach, które w okresie II wojny światowej stanowiło bazę partyzancką dla oddziałów AK.

Trasa zaciekawi także przyrodników. Na grzbiecie Suhory można poznać jedno ze zbiorowisk leśnych regla dolnego – buczynę karpacką, a na stokach Obidowca – drzewostan strefy przejściowej między reglami. Na długim odcinku trasa pokrywa się ze ścieżką edukacyjną „Wokół doliny Poręby”.

 
Szlak Niebieski (2,5 godziny)

Koninki – Średnie – Czoło Turbacza – Turbacz

Najpopularniejszy od strony północnej szlak prowadziący na Turbacz. Warto podjąć trud wycieczki by poznać gorczańskie lasy – trasa prowadzi bowiem przez obszar dawnego rezerwatu „Turbacz” im. Wł. Orkana. Fragmenty buczyny karpackiej i górnoreglowych borów świerkowych uznawane są za najstarsze w Gorcach. Zachwycają okazałe pomnikowe drzewa i młode pokolenie lasu pojawiające się w miejscach gdzie dociera światło. Wędrówkę urozmaicają piękne grzbietowe polany m.in. Średnie, Hala Turbacz. Na Czole Turbacza obejrzeć można wykuty w skale napis opisywany przez Władysława Orkana w powieści „W roztokach”.
 
Szlak Zielony (5 godzin)

Niedźwiedź – Orkanówka – Turbaczyk – Czoło Turbacza – Turbacz

Szlak wyznaczony w 1929 roku prowadzi przez ulubione miejsca Władysława Orkana, dlatego często nazywany jest szlakiem pamiątek orkanowskich. Po drodze można odwiedzić Orkanówkę – dawną jego siedzibę, nad którą góruje Pustka. Na malowniczej polanie Łąki w latach 20 ubiegłego wieku znajdowała się niewielka bacówka, wybudowana przez pisarza. Widok na dolinę Roztoki był inspiracją wierszy zebranych w tomie „Z martwej roztoki”.

Warto zatrzymać się na polanie Turbaczyk, bowiem roztaczające się z niej widoki należą do najpiękniejszych w Gorcach.

Na szlaku poznać można świat roślin leśnych i łąkowych, a także naturalne buczyny porastające stoki Kopieńca i Turbaczyka. Panujący spokój i cisza ułatwiają obserwację ptaków, które w starych drzewach znalazły bezpieczne kryjówki (np. sowy i dzięcioły, w tym rzadki w Polsce dzięcioł białogrzbiety).
 
Szlak Żółty (5 godzin)

Lubomierz Przysłop – Jaworzynka – Kudłoń – przełęcz Borek – Turbacz

Nazywany jest szlakiem 10 polan. Wyznaczył go w 1926 roku ksiądz Walenty Gadowski, twórca tatrzańskiej Orlej Perci, działacz tarnowskiego Oddziału PTT.

Prowadzi przez widokowe gorczańskie polany. Na kilku z nich m.in. na polanie Podskały, zachowały się szałasy pasterskie. Przełęcz Borek jest miejscem interesującym dla geografów. Intensywna erozja niewysokiej przełęczy przez potok Kamienica grozi przerwaniem grzbietu i połączeniem wód z potokiem Konina. Tego typu zjawisko nazywa się kaptażem. Na stokach Mostownicy można obejrzeć zbiorowisko buczyny karpackiej z czosnkiem niedźwiedzim i płaty bujnych ziołorośli.
 
Szlak Zielony (3,5 godziny)

Węzeł szlaków nad Halami Gorcowymi – Jaworzyna Kamienicka – Polana Gabrowska

Szlak prowadzi głównym grzbietem, przez kilka malowniczych polan. Jedną z nich jest Jaworzyna Kamienicka z zabytkową kapliczką z 1904 r. Stąd wyraźna ścieżka prowadzi do największej w Gorcach jaskini, nazywanej „Zbójecką Jamą”.

Na trasie znajdują się miejsca związane z historią międzywojenną, kiedy w Gorcach powstawały wzorcowe ośrodki hodowlane i intensywnie rozwijało się pasterstwo. Czasy II wojny światowej przypomina polana Bieniowe, na której w październiku 1944 r. rozegrała się bitwa partyzantów z Niemcami. Jeden z jej uczestników, plutonowy Władysław Pisarski „Piwonia”, pozostał w Gorcach na zawsze. Przy szlaku znajduje się jego grób.
 
Szlak Czarny (2 godziny)

Łopuszna – Jankówki – Zielenica

Szlak łączy malowniczą podhalańską wieś z głównym szlakiem beskidzkim. Na trasie znajduje się największe w Gorcach jeziorko osuwiskowe – Pucołowski Stawek. Podczas wędrówki stromymi, kamienistymi zboczami Wyszniej można poznać zbiorowisko kwaśnej buczyny górskiej, a na polanie Jankówki bogactwo roślin łąkowych, w tym storczyków. Malownicze widoki, panoramy Tatr czynią szlak jeszcze bardziej atrakcyjnym.
 
Szlak Czerwony (7,5 godziny)

Rabka – Maciejowa – Stare Wierchy – Rozdziele – Hala Turbacz – Turbacz – Hala Długa – Kiczora – Zielenica – Przełęcz Knurowska

Jest to część głównego szlaku beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. Znajdują się przy nim trzy gorczańskie schroniska.

Trasa zainteresuje przyrodników – umożliwia poznanie dolnoreglowych buczyn i wysokogórskiego boru świerkowego, osiągającego na Turbaczu niemal górną granicę lasu. Świerki porastające najwyższy szczyt w Gorcach cechują się nietypowym pokrojem i występowaniem w niewielkich grupach. Ich korony rozbudowane są od strony zawietrznej (formy sztandarowe). Widoki z grzbietu głównego są wyjątkowo rozległe: od Beskidu Wyspowego, przez Średni, Pasmo Polic, masyw Babiej Góry, Pasmo Podhalańskie po Tatry.

Las na Turbaczu leży poza granicami Parku. Jest mocno eksploatowany przez właścicieli. Wywóz drewna odbywa się drogą, którą biegnie szlak, dlatego w czasie opadów jest błotnisty i trudny do przejścia.

Uwaga:

Z dniem 1.10.2002r. ze względów ochronnych został zlikwidowany czarny szlak z przełęczy Borek na polanę Gabrowską.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.