Słowacja : Strażnicy Parku zastrzelili niedźwiedzicę z młodym.

fot. TANAP

Z niedzieli na poniedziałek w nocy strażnicy parku odstrzelili dwa niedźwiedzie, które podchodziły na parking pod hotel górski w Dolinie Wielickiej pod Gerlachem w Tatrach.

W okolice „Śląskiego Domu” podchodziła grupa niedźwiedzi. Na terenie parkingu przy hotelu górskim zabito niedźwiedzicę z młodym, a kolejne dwa niedźwiedzie uciekły do lasu – poinformował słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) na swoim profilu społecznościowym na facebooku .

Słowacy od wielu lat domagają się odstrzału niedźwiedzi, które ich zdaniem zbyt blisko podchodzą pod ludzkie osiedla. Dotyczy to przede wszystkim takich słowackich kurortów w Tatrach Wysokich jak : Smokowiec, Wyżnie Hagi czy Tatrzańska Łomnica. od 2019 roku po słowackiej stronie Tatr tatrzańskiego parku odnotowano ponad 700 spotkań człowieka i niedźwiedzia .

Po słowackiej stronie Tatr żyje 1250 niedźwiedzi brunatnych.

Niedźwiedź brunatny jest chroniony nie tylko przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo. Zgodnie ze słowacką ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o zgodzie na odstrzał tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz.

Warto zauważyć, że niedźwiedzie brunatne często odwiedzają osiedla ludzkie i po polskiej stronie Tatr. Przyrodnicy z polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego skutecznie odstraszają takie osobniki, strzelając do niedźwiedzi gumowymi pociskami.

Redakcja2019
Maja Lenart

Konto zielone
konto zielone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.