Nowa Biała po tragicznym pożarze. Wielkie serca Polaków .

Nowa Biała pożar fot, KPRM

Gigantyczny pożar, który w sobotę o godz. 18,00 wybuchnął na Spiszu w małopolskiej wsi Nowa Biała w gminie Nowy Targ , pow. nowotarski pozbawił dachu nad głową ponad 100 osób . Dewastacji uległo 25 budynków mieszkalnych i 50 budynków gospodarczych . Wiatr , który wiał w sobotę w Małopolsce błyskawicznie przenosił ogień , który w mgnieniu oka zajmował kolejne domy i stodoły wsi charakteryzującej się zwartą zabudową . Bardzo trudny do ugaszenia pożar udało się ostatecznie ugasić koło godziny 21.00.

Dzień po tej tragedii Polacy wykazali się ogromną dojrzałością obywatelską . Pomoc płynęła ze wszystkich stron. Pierwsi egzamin z pomocy bliźniemu zdali sami mieszkańcy wsi Nowa Biała i to oni zaopiekowali się pogorzelcami dając im dach nad głową i wyżywienie . Zorganizowano polowy nocleg, ale nikt z niego nie skorzystał. Pracownicy lokalnej, nowotarskiej telewizji kablowej, Jolanta i Paweł Jethonowie zorganizowali polową kuchnię. Chętnych na ciepłe posiłki też nie było .

Sala Gimnastyczna w Nowej Białej . fot. SP Nowa Biała

Na forach internetowych zawrzało. Z pomocą rzeczową ruszyła cała Polska , tak sprawnie, że już w poniedziałek apelowano o zaprzestanie dostaw ubrań . Zorganizowano też ogólnopolską akcję zbierania pieniędzy dla pogorzelców z Nowej Białej .

Miejsce tragedii osobiście odwiedził premier rządu Mateusz Morawiecki i Metropolita Krakowski Jego Eminencja arb. Marek Jędraszewski oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita . Sprawę pożaru we wsi bada specjalnie powołana komisja . W tej chwili rozpatrywane są dwie hipotezy : pierwsza mówiąca , że przyczyną pożaru był samozapłon siana , druga mówiąca o zwarciu instalacji elektrycznej .

Wójt gminy Nowy Targ na miejscu tragedii stawił się w chwili, gdy z własnej pasieki zobaczył słup dymu nad Nową Białą .

Nowa Biała po pożarze fot. kadr TVN

Całkowicie rozebranych będzie musiało zostać pięć budynków. 14 domów będzie musiało zostać odbudowanych- informował wojewoda Łukasz Kmita.

Ministerstwo Finansów od razu przekazało nam środki, o które wystąpiliśmy. Na tym etapie wniosek gminy dotyczy zasiłków do 6 tys. zł na pomoc doraźną” – zapewniła rzecznik UWM , Joanna Paździo. Władze gminy Nowa Biała( powinno być gminy Nowy Targ w sprawie wsi Nowa Biała – przyp. red. ) złożyły wnioski dotyczące 27 rodzin mieszkających w 25 budynkach – w sumie to kwota 162 tys. zł.

Jeżeli chodzi o odzież, żywność i środki czystości, to już wszyscy są zabezpieczeni. To, czego będzie potrzeba, to materiały budowlane: od blach poprzez materiały zbrojeniowe” mówił w RMF FM wójt gminy Nowy Targ, Jan Smarduch, dodając-Mieszkańcy Nowej Białej są doświadczeni  i powodziami, i pożarami, więc są ubezpieczeni , Mam nadzieję, że mieszkańcy szybko dostaną odszkodowania. Samrduch podkreślił, ze „Zabudowa w Nowej Białej podlega opiece konserwatora zabytków. Dlatego wszelkie odbudowy łączą się z – większą, niż przy zwykłej sytuacji – ilością pozwoleń i zaświadczeń. Złożyłem wniosek o zastosowanie specustawy wobec odbudowy naszej wsi 

Według danych Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ogień uszkodził 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin – w sumie ponad 100 osób. Spłonęło lub zostało uszkodzonych około 50 obiektów gospodarczych.

 Wójt gminy Nowy Targ , Jan Smarduch zapewnił, że mieszkańcy otrzymali już pierwszą – doraźną – pomoc. Każdy z poszkodowanych mógł liczyć na doraźny zasiłek w wysokości 6 tys. złotych. 

Wojewoda Małopolski , Łukasz Kmita na briefingu oświadczył „Pięć domów będzie kwalifikowało się do pomocy ze strony państwa w kwocie do 200 tys. zł. Kolejne 11 budynków będzie mogło otrzymać wsparcie finansowe do 100 tys. zł, a siedem nieruchomości znalazło się w przedziale do 20 tys. zł. Kmita podkreślił, że dane są wstępne i mogą jeszcze zostać zweryfikowane. Łącznie państwo polskie może udzielić pomocy w kwocie ok. 2,240 mln zł.”

W pomoc zaangażował się też największy polski ubezpieczyciel, PZU. Wiadomo, że siedem obiektów zaklasyfikowano jako obiekty ubezpieczone. Wypłacono już pierwsze transze i zaliczki w wysokości niemal 1 miliona złotych. . Pomoc zostanie również udzielona najmłodszym ofiarom pożaru. 16 dzieci może zostać wysłanych na kolonie.

Premier Mateusz Morawiecki , który był na miejscu katastrofy zapewnił , że  państwo chce zainwestować większe środki w zapobieganie ewentualnym, kolejnym pożarom w Nowej Białej i okolicznych wioskach. Premier rządu wprawdzie nie sprecyzował o jakie elementy zapobiegania chodzi , ale powszechnie wiadomo, że wioski na polskim Spiszu charakteryzują się malowniczą zabudową zwartą tak mocno , że właściwie nie ma granic ani między budynkami mieszkalnymi , ani sąsiadującymi ze sobą budynkami gospodarczymi, ani też placami zabaw , czy podwórkami.

 Pomóc można , kierując się do:

Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie

poprzez  udział w zbiórce środków finansowych, organizowaną w portalu zrzutka.pl pod adresem: zrzutka.pl/z/pogorzelcomznowejbialej lub zrzutka.pl/duuwaw (oba odnośniki przenoszą do tej samej zbiórki). 

Zbiórka jest oficjalną zbiórką zorganizowaną przez strony internetowej nowabiala24.pl (tj. mieszkańców Nowej Białej), w porozumieniu z samorządem wiejskim.

Możliwe jest również przekazanie pomocy finansowej wykonując przelew na rachunek bankowy połączony ze zrzutką online:
Numer konta/IBAN: PL45175013126889011786262978
SWIFT: PPABPLPKXXX
Odbiorca: Zrzutka.pl sp. z o. o. al. Karkonoska 59 53-015 Wrocław
Nazwa i adres banku: BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna ul. Kasprzaka 10/16 01-211 Warszawa

źródło: informacja własna, RMF. FM, TVN, TVP, PAP

Ula Starzyk
Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone